Şimdi Ara

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) (116. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.955
Cevap
89
Favori
215.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hallettim hocam Teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba hocam danfoss living eco 3 kış sezonu oldu kullanıyorum mükemmel bir alet değişiklik yaptığınızda ekran aydınlatması söndüğü an yaptığınız ayarlar devreye girer isterseniz bidaha sök tak yapın orta tuşa basılı tutup M simgesine basın termostat pimi geri çeksin ve sonrasında aynı işlemi tekrar yapıp açıp kapama adımlarını kontrol edin. Benim komşularıma 600 TL gelir iken bana 180 TL geldi çocuk odası hariç tüm odalarda living eco var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sherefff -- 19 Ocak 2020; 18:15:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • **TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen cosa üretiyor bunu.cosaninki çok pahalı danfoss klasik almıştım

• Valla danfoss dan gerisi tel maşa geliyor bana çoğunu elime aldım bariz bi kalite düşüklüğü var ..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • erkostu E kullanıcısına yanıt
    fiyatını abartmazlarsa bu ürün çok satar
  • sherefff kullanıcısına yanıt
    %60 tasarruf gerçekten çok iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E.R.W.

%60 tasarruf gerçekten çok iyi.
    @disintegration hocam sağolsun tavsiyeleri ile aldım çok memnunum herkese tavsiye ederim.

• Arkadaşlar benim peteklerin vanasi eski bunlari termostatli vanayla degistirmek istiuorum nette farkli modeller var sadece başlık seklinde olanlar var onlardan alip taksam olurmu yoksa T seklinde olup bir ucu petege bir ucu suborusuna takilanlar var hangini almalıyım

• bykyo B kullanıcısına yanıt
    Köşe tipin montajı daha kolaydır sadece üst boğazdaki rakoru gevşetirseniz rahatlıkla çevrilip takılabilir radyatör altını gevşetmeye gerek kalmaz yatay tip kafa başlığı yanda kaldığı için sadece üst tarafı açmak yetmeyecektir dönmesi için altaki rakorunda açılması gerek bu seferde petek suyu mecburen komple boşalıyor köşe tip bazen öne doğru uzantısı olduğu için çekyat vs çarpabilir ama yatay tip nispeten daha güvenli tercih sizin ben yatay montajladım sensör petekdan daha uzak olduğu için ısıyı en doğru şekilde algılıyor ben bunu fark ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 22 Ocak 2020; 17:33:8 >
  • Merhaha;

E.C.A Proteus marka kombi ve E.C.A marka termostatik vanalar mevcut.

Havlupan hariç tüm peteklerde termostatik vana takılı. Ev ortalama 80m2 yüksek giriş üstü. Son 3 günde 25m3 yaktı. Alt ve üstte kombi çalışıyor. Anlayan arkadaşlar daha iyi bilir ama bana yüksek gibi geldi.

Kombi 1. kademede termostatik vanalar 3e ayarlı şekilde 4 petek çalısıyor, mutfak ve havlupan kapalı. Anlayamadığım, bilmediğim bazı konular var aydınlatırsanız sevinirim :)

1- Termostatik vana kombinin daha sık yanmasını engeller mi?
    2- Kombi ayarının yüksek, vanaların ortalama 3te olması uygun mudur?
    3- Tüm petekleri kısıkta da olsa açık bırakmak mı yoksa kullanılmayan alanları kapatmak mı tasarruf sağlar? ( ortalama gün içinde 10 saat evde kimse yok )
    4- Alt vanaların sonuna kadar açık yada kısık olması bir fark oluşturur mu?
    5- Kombinin yüksek ısıda çalıştırılması daha çok ısı verip soğuma daha geç olacağından tasarrufa etken midir ?

Tamamen kombi işlerine uzağım uygun ve müsait zamanda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla..

• Herkese merhaba, bilgisi olup da yorum yapabilenler olursa çok sevinirim :)

Dairemde kombi yok, merkezi ısıtma + termostatik vana var. Koridorda duvarda aşağıdaki linkteki derece ayarlayabildiğim bir yuvarlak buton var, Resmi aşağıda. Bendeki butonda 16 derecenin aşağısı kanunen yasak olduğu için 16'nın altına düşmüyor. Üzerinde 3 ışık var led olarak, en soldaki hata anında yanıyor sanırım. Ortadaki eğer sistem çalışıyorsa ve ısıtma yapıyorsa yanıyor, en sağdaki de güç ışığı zaten o hep yanıyor.
    https://lstr.panasonic.com/panel/upload/90442011.png

Bu koridordaki ısıyı ayarladığımız butonla beraber tüm kalorifer peteklerinin üzerinde de Danfoss Termostatik Vana var, en düşük rakam 2 en büyük rakam 5 vanalar üzerindeki.

Şimdi birkaç sorum olacak.

1) Evi 16 dereceden aşağıya kanunen düşüremediğim için en düşüğe yani 16'ya getirip bütün vanaları 2'nin altına düşürürsem, ev ısısı 16'nın altına düşse de yine de peteklere sıcak su gelir mi ? Ben çalıştırmasam da kombiyi kullanmış olur muyum?

2) Evi 22 derecede sabit tutmak istiyorum diyelim, duvardaki yuvarlak butonu 22ye getirdim ısıtma ışığı yandı yani sıcak su peteklere gelmeye başladı ama varsayalım ki vanaların hepsi 2'nin altında. Bu durumda boşa mı yakmış oluyorum ?

3) Evin tamamını değil sadece 1 odayı 22 derece yapmak istiyorum. Bunun için tüm vanaları 2'nin altına getirdim, ısıtmak istediğim odayı 5 yaptım. Duvardaki analog termostatta ısıtma ışığı yandı ve odadaki petek ısınmaya başladı. Oda 22 derece olunca ısıtma ışığı söner mi ? Yoksa benim 22 olarak seçtiğim derece tüm evin ısısını mı temsil ediyor ? Bu durumda tek petek evi hiçbir zaman 22 derece yapamayacak ve ısıtma ışığı hiç sönmeden aralıksız yanacak mı ?

4) Duvardaki analog termostattan 22 dereceyi seçtiğimde ısıtma ışığı yanmaya başlıyorsa ev 22 derece değil, evi 22 dereceye ısıtıyorum anlamına geliyor. Peki evin 22 derece olduğunu ölçen termostat duvardaki analog termostat mı ? Yoksa farklı bir yerde derece ölçer olabilir mi ?

5) Peteklerdeki termostatik vanalar duvardaki analog termostat ile haberleşiyor mu ? Yoksa ikisi de birbirinden bağımsız mı çalışıyor.

Teşekkürler şimdiden :)

• of5 O kullanıcısına yanıt
    kombi 1.kademe kaç c kazan sıcaklığı yapıyor? muhtemelen ayarı düşüktür kazan sıcaklığını arttırıp termostatik vanaları petekleri kısacak şekilde ayarlamanız lazım trv 3 numaradaysa 20c iç ortam sıcaklığı demek
    alt vanalar sonuna kadar açık olmalı ve mümkünse on-off dijital ve hassasiyeti en az 0.5c bir oda termostatı alın
    oda termostatı olmayan bir kombi boşta çalışır
    kombi örneğin 2.kademede çalışırsa termostatik vanalar petekleri daha çabuk kısabilir bunu tahminen yazıyorum evdeki ısı kayıpları da önemli ve bu her evde farklıdır bunun matematiği farklıdır
    bir eve 45c kazan sıcaklığı yeterken karşı aptda ısı kayıpları farklı bir eve 55c anca yetiyordur

ama temel mantık olarak evinizde yalıtım yoksa veya ısıkayıpları varsa kazan sıcaklığını yükseltmekte fayda var
    termostatik vanalar petekleri kıstığı sürece tasarruf artar
    ilave olarak oda termostatı kombiyi kapattığı sürece de tasarruf artar
    şimdi siz bana evimde termostatik vanalar var oda termostatı olur mu diyeceksiniz, evet olur
    4 petek çalışıyorsa yaşam odası olan odaya on-off oda termostatı taktırın ve trv'yi 5numaraya getirin pasif hale gelsin

eğer trv leri 3 numarada kullanacaksanız oda termostatını da 21c civarı ayarlamanız lazım. önce petekler kısılacak
    en son oda termostatı kombiyi susturacak bu döngü böyle devam edecek

ama tabi ev 80m2 ama hangi şehirdesiniz? binada yalıtım var mı? 4 petek var yazmışsınız bu petekler kaç cm ve odaların m2'leri nasıl bunları da yazarsanız daha iyi olur

ama yukarda yazdıklarım temel mantık çerçevesinde her evde uygulanabilecek yöntemler

bir günde 10 saat evde kimse yoksa sizin program yapabilen bir oda termostatına ihtiyacınız var örneğin bir günü 5e bölen bir o.t
    siz eve gelmeden bir saat önce evi 21c'ye getirir siz evde yokken 19-20c arasında tutar

yalnız 19-20c bana çok az geldi bu sıcaklıklar size yetiyorsa bilemem
    kombili evlerde ortalama sıcaklıklar 21-22-23c

• Eca termostatik vananın kafa kısmı yerinden çıkmıştı bende zar zor yerine yerleştirdim şuan çalışmıyor bu pimler hangi numaradaydı hatırlamıyorum çalışmama sebebi bu olabilir mi acaba? Çalışıp çalışmadığını anlamanın yolu var mı?
    **TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ImKeynes -- 23 Ocak 2020; 20:15:23 >
  • Merhaba,

2 ay önce N11 den 290 TL den almıştım, şimdi başka bir satıcıdan 199 tl ye aldım aynı termostatik vanayı. Bluetooth ile telefona bağlanıp çok kolay programlama yapılabiliyor living eco ya göre çok rahat ve üstün bir termostat. İlgilenenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Linki paylaşıyorum: https://urun.n11.com/termostat/danfoss-eco-2-dijital-radyator-termostati-bluetooth-P291048358

Merhaba;

Cevabınız için teşekkür ederim.

Evimiz 2+1 80 m2 yalıtımlı, ısı kayıpları muhakkak var camlardan ve kapı aralarından azda olsa var önlem almaya çalısıyorum :)

Yatak odası ve oturma odası 16m2 her odada 2'şer adet 80 cm petek açık konumda
    Mutfak 100cm petek kapalı konumda
    Çocuk odası 120 cm petek açık konumda
    Banyo havlupan kapalı

1. derecede yanlış görmediysem 38-40 dereceye kadar ısıtıyor.

Akşam kendimce denemeler yaptım ve kombiyi 1. kademe , 2. kademe ve 1. kademe altı denedim, açık konumdaki termostatik vanalar 3 veya 3e yakın konumda idi ve kombi tüm denediğim kademelerde 10 dakika bekleme modunda, farklı dakikalarda ise alevlendi. Örneğin 2. kademede 6dakika 26 saniye çalışarak 0097 m3 yakarken
    1. kademe altında 6dakika çalışarak 0091 m3 yaktı

Yani kombi neredeyse farklı kademelerde aynı yaktı.

Belkide öyle denk geldi, ancak sormak istediğim ve anlamadığım yer şudur;

Alevlenme süresinde bu termostatik vanaların etkisi olabilirmi, yani ben vanayı 4. kademeye çeksem bekleme süresi 8 dakikamı olur? Burada kombinin mantığı su soğuduktan sonra alevlenme ise kombi ayarını 3. kademeye veya 2. kademeye almam birşeyi değiştirmez önemli olan termostatik vana ayarı mı?

Kablosuz, çok bütçe yormayan fakat işe yarayacak bir oda termostatı önerinizi bekliyorum, tekrar yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Sagyılarımla.

• of5 O kullanıcısına yanıt
    16m2 odada 80cm petek çok az ve 1.kademede kullanıyorsunuz
    16m2 odada en az 130-140cm petek olmalıydı

kablosuz programlı on-off oda termostatı
    interm mrl 300 rf,general HT-300 SET Programlanabilir Dijital Kablosuz Oda Termostatı,syntech SYN-177-RF Programlanabilir, Dijital, Kablosuz, Oda Termostatı,syntech galaxy plus
    https://urun.n11.com/termostat/syntech-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati-galaxy-plus-P396222772?gclid=EAIaIQobChMI74niyvub5wIViIiRCh0mfwDnEAQYAyABEgLeMfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Yukarıda yazmıştım gözden kaçt sanırım 2 adet 80 cm toplamda 16m2 odada 160cm petek var.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
  • Arkadaşlar benim dubleks olan evimde kollektörlü sistem sanırım doğalgaz sistemi var. Su bir kutunun içine gelip ordan peteklere dağılıyor. Vanaları danfoss sıvı sensörlü termostatik vanaya çevirmek istiyorum. Peteklere şuan girişte çıkışta alttan. Çapraz bağlamak istiyorum. Petek yüksekliği 60 cm. Şuanki vanayla yukarıda giriş yapacağım vana giriş yeri arası 54cm. Araya düz boru almak istiyorum. Vanada hem yere hem de duvara pararel olsun diyorum.
    Petek başı alacağım malzemelerin marka model yada cinsini yazabilir misiniz?
    3 parça olucak sanırım. Gövde + vana + uzatma borusu. Doğru değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhankeskin35 -- 25 Ocak 2020; 2:23:23 >

• erhankeskin35 E kullanıcısına yanıt
    pex dirsekli uzatma çubuğu + pex adaptör+termostatik vana gövdesi + termostatik vana kafası alman lazım
    veya bunların hiçbirini yapmayıp pex rakor ve termostatik vanalarla termostatik vanayı alttan bağlayabilirsin
    https://urun.n11.com/diger/60-cm-pex-krom-dirsekli-radyator-baglanti-borusu-uzatma-cubugu-P210152156?gclid=EAIaIQobChMI4NKtgaSe5wIVA8AYCh3fBAUnEAYYAiABEgI90PD_BwE&gclsrc=aw.ds
    http://www.termostatikvana.com/pex-adaptor-danfoss-16x2-013g4176/detay/MO1RHjsw1aU=%7C

• 
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.