Şimdi Ara

TERMOSTATİK VANA KULLANIMI HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
1
Favori
29.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Sizlere bir sorum olacak Buderus marka yoğuşmalı kombimiz var ve 3 petek devamlı çalışıyor diğerleri kapalı ve çalışan her petekte termostatik vanalar mevcut sorum şu.
    Kombi 50 derece çalışırken Termo vana 3 ayarlı yani 21- 25 derece aralığına Termo vana oda sıcaklığını bulduğu zaman önce petekleri kapatıyor Petekler kapandığı içinde kombi duruyor ve ev içinde soğuma başlıyor ve petekler buz gibi oluyor. Tekrar ısınmaya başlaması ve ısıtması zaman alıyor.
    Şimdi ben kombi sıcaklığını 60-70 arası yapsam yine termo vanalar 3 te aradaki soğutup ısınma zamanını biraz daha hızlı yapmasını sağlayabilirmiyim
    veya kombinin sıcaklığını 50 derecede sabitleyip termo vanaların derecesini 5 e yani sona dayasam nasıl olur. sürekli sıcak olmak isteyeceğinden vana kapanmayacak ve sürekli dolaşım olacak.
    sizce hangisi tasarruf ve konfor sağlar.?

70 derecede kombi yakıp termo vanalarla 3 te tutup dur kalk yaparak mı
    50 derecede kombi yakıp termo vanalarla 5 de tutup sürekli çalışmasını sağlayarak mı ?

Tecrübeleri ve deneyimleri olan arkadaşlardan yardım istiyorum

Kombi : Buderus gb-012
    termo vana : Eca

• tetikel T kullanıcısına yanıt
    Kombinin devirdaim etmesi için en azından 1-2 peteğinizin açık ve termostatik vanasız olması gerekir, bunun için en uygun olanı banyo peteğidir. Ya da termostatik vanalardan tekini en yüksek sıcaklığa getirin pompa sirkülasyon yapmadığı için bu sorun oluşuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sercos

Kombinin devirdaim etmesi için en azından 1-2 peteğinizin açık ve termostatik vanasız olması gerekir, bunun için en uygun olanı banyo peteğidir. Ya da termostatik vanalardan tekini en yüksek sıcaklığa getirin pompa sirkülasyon yapmadığı için bu sorun oluşuyor.
    tşk ederim cevabın için birde aynı odada 2 tane petek var biri ateş gibi biri ılık ? neden acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: tetikel

tşk ederim cevabın için birde aynı odada 2 tane petek var biri ateş gibi biri ılık ? neden acaba

Alıntıları Göster
    Termostatik vanalar merkezi ısıtma sistemiyle ısıtma sağlanan konut vs.. yerlerde kullanılır.Tekil kullanıcılar odalar arası sıcaklık farkı isterse kullanır ki bence saçmadır bu. onun için termo vanaların hepsini 5 e al kombi sürekli 50-60 derece aralığında olsun ha manto varsa evde dahada düşükdereceler seçlebilir.
    Ilık olanın su sirkülasyonu iyi değildir, ikisinde de termostatik vana varsa ayarları farklı da olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UBANA

Termostatik vanalar merkezi ısıtma sistemiyle ısıtma sağlanan konut vs.. yerlerde kullanılır.Tekil kullanıcılar odalar arası sıcaklık farkı isterse kullanır ki bence saçmadır bu. onun için termo vanaların hepsini 5 e al kombi sürekli 50-60 derece aralığında olsun ha manto varsa evde dahada düşükdereceler seçlebilir.

Niye saçma olsun? Kombiye en uzak odalar (banyo ve yatak odası) yeteri kadar ısınmıyor, bu nedenle zaten sıcak olan mutfak ve salonu daha fazla ısıtmak yerine termostatik vana ile sınıtürlandırıp sıcak suyu arka odalara gönderiyorum, hatta gece yatarken salonu, sabah kalkınca yatak odasını 1 kademe düşürüp yakıttan tasarruf ediyorum. Bazı evlerde olmazsa olmaz termo vana...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulashcan

quote:

Niye saçma olsun? Kombiye en uzak odalar (banyo ve yatak odası) yeteri kadar ısınmıyor, bu nedenle zaten sıcak olan mutfak ve salonu daha fazla ısıtmak yerine termostatik vana ile sınıtürlandırıp sıcak suyu arka odalara gönderiyorum, hatta gece yatarken salonu, sabah kalkınca yatak odasını 1 kademe düşürüp yakıttan tasarruf ediyorum. Bazı evlerde olmazsa olmaz termo vana...

Alıntıları Göster
    peki arkadaşlar ben termo vanayı tasarruf etme amaçlı takdırdım siz diyorsunuz ki ya sürekli 5 e al yada koridordaki termo vana olmayan petek sürekli açık kalsın devirdaim yapsın. Birincisi bana koridordaki petek lazım değil onuda açarsam bu işin tasarruf boyutu ne kaldı?
    Bazı denemelerim oldu sizin paylaşayım

40 derecede kombi yaktım 3 termo vana 5 te 24 saatte 6 m^3 yaktı oda sıcaklığı 20 derece oldu ve sürekli devirdaim vardı.

50 derecede kombi yaktım 3 termı vana 3 te 24 Saatte 7 m 3 yaktı oda sıcaklığı 20 derece oldu dur kalk yaptı.

55 derecede kombi yaktım 3 termı vana 4 te 24 saatte 11 m 3 yaktı oda sıcaklığı 25 derece oldu. yine dur kalk yaparak.

en idal ısınma 55 derecede yaktığım ama 11 m3 çok daha havalar iyice soğudunda 15 i geçerse beni çok etkiler.
  • quote:

peki arkadaşlar ben termo vanayı tasarruf etme amaçlı takdırdım siz diyorsunuz ki ya sürekli 5 e al yada koridordaki termo vana olmayan petek sürekli açık kalsın devirdaim yapsın. Birincisi bana koridordaki petek lazım değil onuda açarsam bu işin tasarruf boyutu ne kaldı?
    Bazı denemelerim oldu sizin paylaşayım

40 derecede kombi yaktım 3 termo vana 5 te 24 saatte 6 m^3 yaktı oda sıcaklığı 20 derece oldu ve sürekli devirdaim vardı.

50 derecede kombi yaktım 3 termı vana 3 te 24 Saatte 7 m 3 yaktı oda sıcaklığı 20 derece oldu dur kalk yaptı.

55 derecede kombi yaktım 3 termı vana 4 te 24 saatte 11 m 3 yaktı oda sıcaklığı 25 derece oldu. yine dur kalk yaparak.

en idal ısınma 55 derecede yaktığım ama 11 m3 çok daha havalar iyice soğudunda 15 i geçerse beni çok etkiler.

Alıntıları Göster
    birde kombilerin yoğuşma derecesi oluyormuş benim kombim buderus gb042-22 kaç dereecede yakarsam yoğuşmadan tam verim alabilirim
    1. Kombi - 50°C de çalışmalı.
    2. Kullandığınız peteklerin en azından birtanesi sonuna kadar açık olmalı.
    3. Sadece 3 petek kullandığınızdan devirdaim motorunun kademesini "1"'e düşürün.
  • Devirdaim motorunu nasıl ddüşürcem 1 e
    Piyasada genelde 2 çeşit pompa var

1 Çeşit:

2.Çeşit:

Üzerinde I - II - III roma rakamları ile ayar yeri var onu kademe "I" yapacaksınız.
  • Kombinin içinimi açayım. Dış yüzeyinde yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulashcan

quote:

1.Bence saçma demişim ki sence saçma olmayabilir.Burada önemli olan kısım bence kısmı.
    2.Kapılar açık olduğu sürece vanalar ile ayar yapmanın mantığını ısı tranferini engeller. Yani salon 3 te yatak odası 5 te kapılar açık zaten ısı tranferi olacak ve oda sıcaklıkları eşitlenecektir. Yok kapılar kapalı olacaksa okey ama o zamanda sobalı evden farkı olmayacak.(BENCE)
    Kombiyi açmanız gerekiyor.
    Yani sonuc olarak termo vanalari 5 getirince dahami az yakti Bende 1 Petek 5 te digerleri 4 ayarinda 45 derecede gunde 7m3 gibi yakit sarfiyati var
  • Termo vana tasarruf değil isinmayan odaya sıcaklık gönderme bir nevi odalar arası ısı dengesi sağlamak. Tasarruf boyutu ise isinmayan oda için kombi den ssıcaklık derecesi yükseltmek yerine ısınan odadan sıcaklık transferi sağlamak. Ve eğer 45 lerde çalışan kombi zaten düşük ısı olduğundan termo vana mantiksiz geldi. 60 ta çalışacak termo vana 4 te olacak 24 derecelerde odadaki şu akışı duracak ve tasarruf olacak
  • Termo vana lar 5 açmak düz vana yapmak gibi bişey. Tabi eviniz 30 derecenin üstüne çıkarsa termo vana 5 te bile kendini kapatır.
  • Termostatik vanalar merkezi sistemlerde daha cok ise yarar dogru ama bireysel isitmada da islev gorur. Sacma olduguna katilmiyorum cunku benim isime yariyor. Kullanmadigim salonu 17-18 derecede tutabiliyorum. Hem cok soguk olmuyor hem de kullanacagimiz zaman isitmasi kolay oluyor.

Mutfagimiz da ocak,firin kombi ve kollektor borulari gibi isi yayan gereclerden oturu diger odalardan genelde 1,5-2 derece sicak oluyor.(mutfak kapisi her daim acik olmasina ragmen) Yani mutfaktaki petek bos yere calismis oluyor. Trv vana takinca bir kac sicaklik ayari denemesi ile diger odalarla ayni isiya getirdim. Vana Neredeyse gunun yarisi petegi acmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 9 Kasım 2014; 23:08:59 >
  • Petekleri kapalı tutması Devirdaim olayını engellemiyor mu ve kaç dderecede kombi yakiyosun günlük kaç m3 yakıt yakiyorsun paylaşırsan sevinirim
  • quote:

Petekleri kapalı tutması Devirdaim olayını engellemiyor mu ve kaç dderecede kombi yakiyosun günlük kaç m3 yakıt yakiyorsun paylaşırsan sevinirim

Devirdaimi etkilemiyor. Evimde 8 petek var 4'unde termo vana var. Mutfak, cocuk odasi ve salon. Salonda iki petek oldugu icin toplam 4.

Oturma odasinda da oda termostati var. Kazan sicakligini oda termostati kendi ayarliyor. Gordugum kadari ile isinma durumuna gore simdilik 38-44 derece araliginda calisiyor. Su an gunluk ortalama tuketimim 3-3.5 metrekup civari degisiyor. Ocak ve sicak su dahil. Yer kirsehir. Ankara kadar soguk olur. O. Termostati 20.5 dereceye ayarli. 21 de kapatip 20 de aciyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 10 Kasım 2014; 1:56:28 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.