Şimdi Ara

Termal Pasta --- Thermal Grizzly Conductonaut (Sıvı Metal) (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
5
Favori
10.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba hocam. Uygulamadan uygulamaya ya da kullanılan komponent ve yük durumuna göre fark edebilir hocam. Çok çok ince bir katman olarak tek bir yüzeye yaymanız yeterli.

Muhtemelen uygulaması çok hassas. Çünkü işlemcide 1.59V'a çıkınca Prime95 ile 100°C'yi görüyor. Daha önceki macunda 1.48V ile bu sıcaklığa ulaşıyordum. Yani baya fark ettirdi işlemcide. Lakin aynı anda uyguladığım ekran kartında çok az bir fark oluştu. Hiç değilse bir kaç derece bir fark beklemiştim ben radikal şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi massacrer -- 13 Eylül 2017; 9:8:46 >
  • Konuyu hortlatmak gibi oluyor ancak bazı arkadaşlar IHS'yi kaldırıp direkt soğutmayı bağlamakla ilgili soru sormuşlar. Bunu daha sonradan uygulama yapacak arkadaşlar için yazıyorum.

Direct to die diye bilinen bu yöntemi Z serisi anakartlarda hiçbir ek masrafa yapmadan uygulamak mümkün. Delidde olduğu gibi bu işlemin de bütün sorumluluğu size ait, yaptım soketim kırıldı demeyin bana sonra.

Yapılması gerekenler,

Başlamadan önce,

Elinde düz tabanlı (ısı borulu vs olmayacak) arka plakalı ve montaj sırasında vidalamayı engelleyecek limitasyonları bulunmayan bir soğutucu (Custom sıvı soğutma blokları en uygun olanlarıdır) olduğundan emin olun.

1- İşlemci güzelce delid edilir.
    2- İşlemci soket koruyucusu alyan ya da torx (sizin soket ne ile vidalanmışsa) sökülür ve güzelce bütün parçalarıyla muhafaza edilir.
    3- Soğutucu arka plakası anakarta yerleştirilir.
    4- Anakart düz bir zemine yatırılır ( kasanın dışında yapılması daha makul olacaktır çalışması daha kolay olacağı için)
    5- işlemci kenarlarındaki çentiklere ya da köşedeki ok'tan referans alınarak çıplak sokete yerleştirilir. (kesinlikle sürtme düşürme bıngıldatma işlemlerinden kaçının. Sokete hizalayın kendi oturacaktır
    6- İşlemci üstüne mercimek kadar termal macun damlatılır (Liquid metal kullanacak arkadaşların bu işlemi montajdan önce yapmaları ve işlemcinin üstündeki transistör ya da bakır temas noktalarını kesinlikle oje vb bir malzemeyle yalıtmaları gerekir)
    7- Soğutucu montaj edileceği şekil önceden karar verilip yavaşta sokete oturtulmalı, soğutucu bir kere işlemciyle temas ettiğinde macuna yapışacağı için yanlış taktım aman diyip kaldırmak büyük risk teşkil edecektir tek seferde halledin o işi.
    8- Soğutucunun doğru yerleştirildiğine emin olduğunuzda önce sol üst sonra sağ alt sonra sol alt sonra sağ üst sıralamasıyla olacak şekilde yavaş yavaş sıkın. Sokette muhafazası varmışcasına hunharca sıkmanıza gerek yok. Kulede ya da blokta eğilme sallanma olmadığı sürece işinizi görecektir.
    9- Normal şekilde montajı yapıp çalıştırın.

Bir kere daha belirtmek isterim ki bu işlem oldukça sıkıntılıdır. Saatlerce bir elimde iğne bir elimde büyüteç yamulttuğum pinleri düzeltmekle uğraştığım günler oldu ama montajı yaptıktan sonra yaklaşık bir sene bu şekilde 3570k kullandım herhangi bir sıkıntı yaşamadım. O zamanlar LM temini çok sıkıntılı olduğu için denememiştim ama uygulayacak arkadaşlar yalıtım vb türlü önlemleri mutlaka alsınlar.

Not: Ek masraf yaparım diyen arkadaşlar için de direct die cooling aparatları da çıkmış. Hem Z serisi hem de X anakartlarda bu işlemi aparatlar yardımıyla da yapabilir hale gelmiş insanlar ama aparatları temin etmek kolay mıdır bilemiyorum.

• 6800k ve h100i GTX kullanıyorum. 1 seneyi geçti termal macun değiştirmeyeli. Kasayı tamamen bakıma almak istiyorum. Pasta için Kryonaut mu önerirsiniz Conductonaut mu?
  • Hocam düzgün kullanıldığında Conductonaut çok ciddi fark yaratıyor. Lakin herkes söylediğim gibi size de söyleyeyim; sıvı metal olduu için risk büyük. Eğer sıkıntı olmaz ben sürerim derseniz Conductonaut öneririm ama kafa rahat olsun diyorsanız Kryonaut da üzmez. Ayrıca eğer sıvı metal kullanmayacaksanız fiyat olarak diğer ürünleri de incelemenizi tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: massacrer

Hocam düzgün kullanıldığında Conductonaut çok ciddi fark yaratıyor. Lakin herkes söylediğim gibi size de söyleyeyim; sıvı metal olduu için risk büyük. Eğer sıkıntı olmaz ben sürerim derseniz Conductonaut öneririm ama kafa rahat olsun diyorsanız Kryonaut da üzmez. Ayrıca eğer sıvı metal kullanmayacaksanız fiyat olarak diğer ürünleri de incelemenizi tavsiye ederim.

Ben bunu soğutucu ile işlemci arasına kullandım ve soğutucuyu sökerken kasa dik konumda söktüm.
    Bir baktım sıvı akıp da anakart soket plastiğinde kalmış.
    Hemen temizledim de Allahtan sokete düşmedi, yoksa hapı yutmuştum.
  • pcwolf28 P kullanıcısına yanıt
    Hocam o nedenle zaten çok dikkatli kullanılması lazım diyorum her sorana. İyi kurtarmışsınız hocam şu durumda.
  • massacrer kullanıcısına yanıt
    Bir de soğutucunun altının rengini değiştirmişti.

Tamamen delid için kullanılmalı bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Soğutucunun altının malzemesi ne acaba? Bazı metallerle kullanılmamalı diye uyarı var çünkü.
  • massacrer kullanıcısına yanıt
    Nzxt x62 kullanıyordum, tabanı bakır görünüyordu ama bilmiyorum ne kullanıyor, biraz bozmuştu rengini ama yapısı sağlamdı.
    Belki de boyamıştır sadece. Yapısal deformasyon ve performans düşüşü olmadıkça bir problem olmayacaktır.
  • quote:

Belki de boyamıştır sadece. Yapısal deformasyon ve performans düşüşü olmadıkça bir problem olmayacaktır.
    Pek boya gibi durmuyordu kolonya, izopropil alkol vs Allah ne verdiyse girmiştim düzelmedi.

Pompa arızası var diye göndermiştim zaten kabul etmişti amazon.

O zaman hiç ses etmemek lazım hocam
  • quote:

O zaman hiç ses etmemek lazım hocam
    Ben bıraktığı etkiyi söyleyeyim de millet taklaya gelmesin sonra

Haklısın hocam bilgiyi paylaşmak lazım. Biz GTX1070 FTW kartlarda ve Corsair H110iGT için böyle bir durumla karşılaşmadık. Kullanan başka arkadaşlarda bu tarz bilgisini paylaşırsa çok güzel olur.
  • quote:

Haklısın hocam bilgiyi paylaşmak lazım. Biz GTX1070 FTW kartlarda ve Corsair H110iGT için böyle bir durumla karşılaşmadık. Kullanan başka arkadaşlarda bu tarz bilgisini paylaşırsa çok güzel olur.
    Ben ekran kartıma kullandım da tekrar açmaya korkuyorum sızar felan

Zotac gtx 1070 amp extreme kartım.

Siz nereden satın aldınız bu ürünü? Tr'de satılan sıvı metal başka ürün gördünüz mü? Araştırdım ama bulamadım..Ben de ekran kartı için kullanmak istiyorum. Olmadı amazondan alacağız artık.
  • ugurr999 kullanıcısına yanıt
    Nanokatalogdan almıştım.

• konuyu hortlatacağim ama bilgiye ihtiyacım var arkadaslar.Bende bu macunu almayı dusunuyorum.Notebook ıcın uygunmu bilmıyorum.Ekran kartı ve işlemci'ye sürülebilir mi ? yoksa sadece işlemci için mi? Notebook ıcın uygunmudur sizce bilgililendırırseniz cok sevınırım.
  • ryanw R kullanıcısına yanıt
    Bakır ile değil alüminyum ile tepkimeye giriyor. Alüminyum ise nikel kaplı olması lazım malzemenin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi massacrer -- 21 Kasım 2018; 10:29:59 >
  • Arkadaslar benım laptop bakır sogutucu heralde uygun değil sanırım? 24:00 dk 'da özellikle ekran kartının neredeyse her yerıne yayılmış macun.Bu durumda galiba coolermaster mastergel pro nano almak daha mantıklı olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=p-shpa7EHXY
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.