Şimdi Ara

Termal macun hakkında.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Ben yaklaşık 1 senedir sıvı soğutma kullanıyorum. O gün kaliteli bir işlemci macunu sürmüştüm. O günden beri hiç yenilemedim. Ve işlemci soğutuguyuda çıkarmadım hiç. Sadece merak ediyorum bu macunun işlevi ne kadar sürüyor ? Şu an için hava sıcaklıklarını göze alırsam normal ısı değerim 30 35 derece. Geçen yazın ilk taktığım zamanlarda aynı ısıya sahipti. Kışın 25-30 değişiyor.

• sıcaklıklar normal

sıcaklıklar yukselınce yenıleme yapılabılır
    sıcaklıkların yykselmesı demek macunun artık gorevının yerıne getırememesı demektır

acıkcası bu sızın pc ı kullanma durumunuza gore de degısır

mesela benım pc ler 7/24 acıktır
    sogutucu degıstırmedıgım surece hıc macun yenılemesı yapmadım
  • Sıcaklıklar normal ama 2 senede bir yenilemek gerekir bence

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben eskiden bilgisayardan çok iyi anlayan birisinden şunu duymuştum. Macunun üzerindeki soğutucu sökülmediği sürece o macun işlevini yitirmez. Sanki biraz mantıklı geliyor. Çünkü aynı macunlar ekran kartlarında da var.
  • Merhaba,

Sıcaklıklarda anormal dalgalanmalar olmadığı sürece değişim işlemi gereksiz ve zaman kaybı olacaktır. Skor denemeleri vb. durumlar için keyfi yapılan değişimleri bir kenara bıraktığımı belirteyim.
  • bazi macunlarin omurleri uzundur o yuzden sorun yasamadiginiz surece degistirmenize gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: meaninglessname

Ben eskiden bilgisayardan çok iyi anlayan birisinden şunu duymuştum. Macunun üzerindeki soğutucu sökülmediği sürece o macun işlevini yitirmez. Sanki biraz mantıklı geliyor. Çünkü aynı macunlar ekran kartlarında da var.

Ağır OC yapılmadığını varsayarak söylüyorum. İyi bir macun 3 ile 5 yıl arası kuruma yapmaz. Ancak ben senede bir kere değiştiriyorum. Hobi sonuçta, sök-tak keyif alıyorum. Değerlerin ideal şu anda. Zaten hiç bir şekilde ortam sıcaklığının altına çekemezsin bu standart soğutmalarla. Havalar 30-35 derece seyrediyor, o yüzden senin veriler ideal, hatta oldukça iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acaluka

quote:

Orijinalden alıntı: meaninglessname

Ben eskiden bilgisayardan çok iyi anlayan birisinden şunu duymuştum. Macunun üzerindeki soğutucu sökülmediği sürece o macun işlevini yitirmez. Sanki biraz mantıklı geliyor. Çünkü aynı macunlar ekran kartlarında da var.

Ağır OC yapılmadığını varsayarak söylüyorum. İyi bir macun 3 ile 5 yıl arası kuruma yapmaz. Ancak ben senede bir kere değiştiriyorum. Hobi sonuçta, sök-tak keyif alıyorum. Değerlerin ideal şu anda. Zaten hiç bir şekilde ortam sıcaklığının altına çekemezsin bu standart soğutmalarla. Havalar 30-35 derece seyrediyor, o yüzden senin veriler ideal, hatta oldukça iyi.

Anladım. Cevap için sana ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim. Son bir şey daha sormak istiyorum. İşlemci ısısını düşürecek bios ayarı var mı intel haswell işlemciler için ? Skylake için "cpu pll voltage" değerini bir miktar düşürünce oldukça iyi sonuçlar veriyormuş. Benim işlemcim haswell, bios ayarımı karıştırdım biraz, dün birşeyler yaptım fakat olumlu bir sonuç alamadım.

• Downclock olayı nasıldır tam olarak bilmiyorum ancak dediğim gibi zaten normal hava sıcaklığının altına düşürmen söz konusu değil. Zararı olur mu onu da bilmiyorum. Ama bence gerek yok, stok haline getirip kullan derim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.