Şimdi Ara

Temmuz ayında otomobil satışları yüzde 47 azaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
0
Favori
10.320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Temmuz ayında otomobil satışları yüzde 47 azaldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Türkiye otomobil ve hafif ticari araç satışlarına ilişkin Temmuz ayı verilerini paylaştı. Buna göre Temmuz ayında satışlar hem bir önceki aya göre hem de geçtiğimiz yıla göre azaldı.

Öncelikle 2021 yılı Ocak-Temmuz dönemine baktığımızda otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yüzde 29,6 artarak 442.550 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Otomobil satışları bu dönemde geçen yıla göre yüzde 27 oranında artarak 346.636 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 40,1 artarak 95.914 adede ulaştı.

Ayrıca Bkz.Motosiklet ve arabanın birleştiği yeni bir konsept tasarım ortaya çıktı

Temmuz ayındaki satışlar ise geçen yıla göre yüzde 45,3 azalarak 47.849 adet oldu. Bu dönemde otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,7 azalarak 36.311 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 35,8 azalarak 11.538 adet oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 25,2 azaldı. Sadece otomobil satışları 10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 25,8 azalış gösterdi. Hafif ticari araç pazarı ise 10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 23,2 azaldı.

Otomobilleri gövde tipine göre değerlendirdiğimizde en çok tercih edilen gövde tipinin yüzde 41 pay ve 141.991 adetle sedan otomobiller olduğunu görüyoruz. SUV'lar yüzde 34,5 pay ve 119.615 adetle ikinci sırada yer alırken, hatchback modeller de yüzde 22,4 pay ve 77.780 adetle üçüncü sırada bulunuyor.

2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde satılan otomobilleri motor tipine göre ele aldığımızda ise aşağıdaki veriler karşımıza çıkıyor:

• Benzinli: 226.692 adetle %65,4 pay

• Dizel: 74.002 adetle %21,3 pay

• Hibrit: 28.421 adetle %8,2 pay

• Otogazlı: 16.502 adetle %4,8 pay

• Elektrikli: 1.019 adet

• kurdaki düşüşe/durgunluğa rağmen distribütörler ağustos zammını es geçmedi.
    ötv ile ilgili herhangi bir düzenleme bunların ekmeğine yağ sürer.
    230 binden 300'e çekseler 230 binlik araçlar 280 bin olur.
    çözüm aşama aşama olmalı;
    yıllar önce terk ettiğimiz döviz üzerinden fiyatlamaya geri dönmeliyiz. araçların ötv kdv ve yalın fiyatlarına ek gümrük çekim fiyatı, üreticinin distribütöre sunduğu fiyat hepsi euro kurundan belirtilmeli. alıcı kim ne kadar saplıyor görmeli. galericilerin sıfır araçları plakalandırıp sıfırından fazla satmasının önüne geçilmeli.

satıştaki düşüşle ilgili de yetmez ama evet diyorum. önceki aylar son 11 yılın rekoru gibiydi. umarım sene sonuna kadar tersine rekorlar devam eder de sömürgenin bel kemiği, vatandaşın bel kıranı büyük darbe alır.
    Ben 2023 seçimleri öncesi ÖTV'nin düşeceğine inanıyorum. AKP tekrardan iktidar olması çok çok zorlaştı. Seçim öncesi verdiği vaatlerin çoğunada uymadı. Oyları arttırmak için seçim öncesi ÖTV kalkabilir. Seçim sonrasına bırakıcam derse insanlar yine inanmaz, bir etkiside olmaz. Ayrıca tekrar iktidara gelirse 1 yıla tekrar ÖTV getirebilir veya iktidar olmazsa, yeni iktidarın hem gelirlerini azaltır hemde açı açığın büyümesine sebep olur. Yeni iktidar ÖTV'yi kolay kolay arttıramaz. Arttırmaya kalkarsa oy kaybeder. Seçim öncesi ÖTV kaldırmak AKP açısından her türlü win win.
    Köye geldim
    Benim araba eve kadar gelemiyor
    İlçeye otoparka bırakıyorum
    Pederin araba 2005 Kangoo
    O geçiyor o da 100-150 m yaklaşabiliyor

Yolun geri kalanını katırlarla tamamlıyoruz

Soruyorum zaten akraba olan köylülerime tabi babama da

Bu yolun hali ne ?
    Seçim olunca birde buranın belediyesine %90 oy çıkıyor
    Neden belediye yolu yapmıyor ?
    O kadar rahatlarki , burası böyle burası köylük yer
    Ama çok yeşil cennet ...
    Hep o fakirliği yokluğu müthiş bir marifetmiş gibi anlatma , bu ne ki , 30 sene önce araba 5 km aşağı bırakılırdı diyen de var

Seninki de aynı zihniyet
    Fakir olalım dimi ?
    Ne kadar fakir olursak cennete gitme ihtimalimiz o kadar artar
    80 milyon nüfus 36000 araba , piuuu

Çok dimi
  • Seat Leon bile 380 bin tl olmuş. Ben 0 araba alan insanlara nasıl alıyorlar diye bakıyorum gerçekten nasıl alabiliyorlar?

• TITAN kullanıcısına yanıt
    ÖTV düzenlemesi şart oğlu şart.

• ÖTV düşürmelerine dair umudum yok ama şu matrahları en azından D sınıfının giriş seviyesi otomatik aracı %50'ye girecek şekilde düzenlemeliler. Halen 130.000 TL diyor, vergisiz hali 130.000 TL'ya araç mı kaldı. Egea'lar bile %80 vergi dilimine girmeye başladı.

• TITAN kullanıcısına yanıt
    şirket üzerine alınıyor, kendi üzerine 0 araç alan çok çok az.

• aa her ay artardı ne oldu acaba millette para mı bitti?

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Ben 2023 seçimleri öncesi ÖTV'nin düşeceğine inanıyorum. AKP tekrardan iktidar olması çok çok zorlaştı. Seçim öncesi verdiği vaatlerin çoğunada uymadı. Oyları arttırmak için seçim öncesi ÖTV kalkabilir. Seçim sonrasına bırakıcam derse insanlar yine inanmaz, bir etkiside olmaz. Ayrıca tekrar iktidara gelirse 1 yıla tekrar ÖTV getirebilir veya iktidar olmazsa, yeni iktidarın hem gelirlerini azaltır hemde açı açığın büyümesine sebep olur. Yeni iktidar ÖTV'yi kolay kolay arttıramaz. Arttırmaya kalkarsa oy kaybeder. Seçim öncesi ÖTV kaldırmak AKP açısından her türlü win win.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3qzotix -- 3 Ağustos 2021; 15:35:0 >
  • kurdaki düşüşe/durgunluğa rağmen distribütörler ağustos zammını es geçmedi.
    ötv ile ilgili herhangi bir düzenleme bunların ekmeğine yağ sürer.
    230 binden 300'e çekseler 230 binlik araçlar 280 bin olur.
    çözüm aşama aşama olmalı;
    yıllar önce terk ettiğimiz döviz üzerinden fiyatlamaya geri dönmeliyiz. araçların ötv kdv ve yalın fiyatlarına ek gümrük çekim fiyatı, üreticinin distribütöre sunduğu fiyat hepsi euro kurundan belirtilmeli. alıcı kim ne kadar saplıyor görmeli. galericilerin sıfır araçları plakalandırıp sıfırından fazla satmasının önüne geçilmeli.

satıştaki düşüşle ilgili de yetmez ama evet diyorum. önceki aylar son 11 yılın rekoru gibiydi. umarım sene sonuna kadar tersine rekorlar devam eder de sömürgenin bel kemiği, vatandaşın bel kıranı büyük darbe alır.

• zam geldi, ufak ufak da olsa çoğu araç üst vergi dilimine girince fiyat çok yükseldi.

birden fiyatı artan mallar bir süre bekler... millet alışınca yine alır.

• Aaa olmadı ama şimdi..!
    1 araba aldığında 2 arabada hükümete alacak kadar enayi fiyatı olan ... kampanyamıza desteğinizi esirgemeyin lütfen...!!

• quote:

Orijinalden alıntı: os2

şirket üzerine alınıyor, kendi üzerine 0 araç alan çok çok az.

Şirket üzerine araç alırsan bu seferde satarken vergi ödüyorsun biz ödemek zorunda kaldık çünkü

• Piyasada çip yok, çip Kritik yüzünden çoğu firma üretimi durdurdu

• snoppy kullanıcısına yanıt
    Onların yarısı Afgan ya da Suriyeli olabilir yalnız. Arabasız mı gezsin adamcağızlar. Yeni afgan akınıyla beraber 10 milyona yaklaştı mültecilerimiz. 1000'de 1'i araba alsa zaten 10.000 araba yapar.

• Vallahi bi araba kendime bi araba devlete alacak kadar enayi değilim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • araba almak haram oldu lanet olsun bu sisteme de düzene de destekleyene de

• Ehonomih cohhh eyi yeğeeeenim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.