Şimdi Ara

Tellcom'dan QuikNet'le evlere Fiber Optik bağlantı ile 5 Mbit/sn hızında kotasız hizmet aylık 29 Ytl (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.749
Cevap
3
Favori
320.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar yeni duyanlar olabilir TELLCOM'u. quiknet hizmeti evinize gelene kadar ADSL'i bedava kullanmak isteyenler başvurabilir;
    http://www.tellcom.com.tr/bireysel/kampanyalar/quiknet-onkayit.aspx
  • quote:

Orjinalden alıntı: emre d.

bu işlerden anlamadığın ne kadar belli. TELLCOM yurtiçi quiknet hizmetinde kendi altyapısını kullanmakta mesela ankaradan-ist.a veri gönderirken bu fiberoptik kablolar ile sağlanmakta ama diyelim ankaradan erzuruma veri göndereceksin bu sefer tellcom adsl alt yapısı kullanıyor. şimdi mal mal ekrana bakıp ne diyor bu diceksin anlatayım, ankaradan erzuruma veri gönderirken mecburen telekom altyapısını kullanırsın çünkü henüz fiberoptik kablo çekilmedi. sen heralde bu fiberoptik kabloları 1 günde çekeceklerini zannediyorsun? ne zaman ki tüm türkiye fiberoptik kablolarla yayına başlar o zaman bu ipleri tracert çekerek göremezsin.

şimdi de ohooo ben tüm ülkeye fiberoptik döşenmesini mi beklicem max. hizmet almak için diceksin. sana tavsiyem, tellcom'a başvurup quiknet evine gelene kadar adsl hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsin. adamlar böyle bir kampanya yapmış bu da ne demek? tüm ülkeye yayılmayı amaçlıyorlar, zaten son gelen bilgilere göre 2010'a kadar tüm türkiye'de quiknet hizmeti veriyor olacakları kendileri de bunu doğruluyor 3-5 siteye quiknet hizmeti vermek için o kadar yatırım yapmadılar..

(1) Yanılmıyorsam az önce "Tellcom türkiye içinde tamamen kendi altyapısını kullanmakta" dedin.
    (2) Kendi hizmet verdiği yerler arasında tabiki kendi fiberi var bunu bilmeyen zaten yok
    (3) benim trace attığım yer erzurum değil, sadecehosting net büyük ihtimalle ya istanbul ya ankara'dadır.
    (4) Burada da yine t.telekom altyapısını kullanmış quiknet, kısaca tezin çöktü
    (5) Fiber çekilmediğini biz de biliyoruz, bilmeyen sensin ki %100 kendi altyapısını kullanıyor diyip duruyorsun hala. Siteler arası çektiği fiberler bir merkezde toplanıp yine T.Telekom'a gidiyor, kısaca T.Telekom çökerse QuikNet de çöker
    (6) Bana tavsiye vermene gerek yok 100mbit üyesiyim zaten.
    (7) "kardeşim biz sayfalarca neyi konuştuk burda? tellcom türkiye içinde tamamen kendi altyapısını kullanmakta forumu oku da bilgi sahibi ol" demiştin, ben "TTNet hariç kimsenin %100 kendi altyapısıyla internet sağlamadığını" söylediğimde. Şu son söylediklerinle zaten benim ilk başta dediğimi kabul etmiş oluyorsun zaten: "veri gönderirken mecburen telekom altyapısını kullanırsın".

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 12 Nisan 2008; 15:35:31 >

• quote:

Orjinalden alıntı: PhantomX

quote:

bu işlerden anlamadığın ne kadar belli. TELLCOM yurtiçi quiknet hizmetinde kendi altyapısını kullanmakta mesela ankaradan-ist.a veri gönderirken bu fiberoptik kablolar ile sağlanmakta ama diyelim ankaradan erzuruma veri göndereceksin bu sefer tellcom adsl alt yapısı kullanıyor. şimdi mal mal ekrana bakıp ne diyor bu diceksin anlatayım, ankaradan erzuruma veri gönderirken mecburen telekom altyapısını kullanırsın çünkü henüz fiberoptik kablo çekilmedi. sen heralde bu fiberoptik kabloları 1 günde çekeceklerini zannediyorsun? ne zaman ki tüm türkiye fiberoptik kablolarla yayına başlar o zaman bu ipleri tracert çekerek göremezsin.

şimdi de ohooo ben tüm ülkeye fiberoptik döşenmesini mi beklicem max. hizmet almak için diceksin. sana tavsiyem, tellcom'a başvurup quiknet evine gelene kadar adsl hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsin. adamlar böyle bir kampanya yapmış bu da ne demek? tüm ülkeye yayılmayı amaçlıyorlar, zaten son gelen bilgilere göre 2010'a kadar tüm türkiye'de quiknet hizmeti veriyor olacakları kendileri de bunu doğruluyor 3-5 siteye quiknet hizmeti vermek için o kadar yatırım yapmadılar..

(1) Yanılmıyorsam az önce "Tellcom türkiye içinde tamamen kendi altyapısını kullanmakta" dedin.
    (2) Kendi hizmet verdiği yerler arasında tabiki kendi fiberi var bunu bilmeyen zaten yok
    (3) benim trace attığım yer erzurum değil, sadecehosting net büyük ihtimalle ya istanbul ya ankara'dadır.
    (4) Burada da yine t.telekom altyapısını kullanmış quiknet, kısaca tezin çöktü
    (5) Fiber çekilmediğini biz de biliyoruz, bilmeyen sensin ki %100 kendi altyapısını kullanıyor diyip duruyorsun hala. Siteler arası çektiği fiberler bir merkezde toplanıp yine T.Telekom'a gidiyor, kısaca T.Telekom çökerse QuikNet de çöker
    (6) Bana tavsiye vermene gerek yok 100mbit üyesiyim zaten.

trace attığın şehire kadar 300-500 km fiberle gider verilerin (şu an için istanbul-izmir-ankara arası durum bu) sonra mahalle ve sokağa geçince türk telekomun bakır kabloları kullanılır. gerçekten bu konularda bilgili değilsin lütfen bu tartışmayı uzatacağına googleda bu konularla ilgili yazılmış yüzlerce makale var onları oku (fiberoptik altyapı ve veri aktarımının şekilleri ile ilgili)

tam 1 sene içinde tüm şehirlerarası fiberin çekileceğini sanıyorum çünkü fiber çekmek çok kolay bi olay (bakıra kıyasla) o yüzden merak etmeyin verilerinizin %90ı fiber kablo ile multi hızda sağlanacak %10u belki kayıplara uğrayacaktır.

ayrıca sana tavsiye vermiyorum ister yap ister yapma. ama şunu anlaman gerek ki tellcom kendi alt yapısını kurdu ve bunu kullanıyor tabi ki daha yolun başında ağrıdan vana kadar heryere gitmesi gerek. 1 seneyi geçeceğini sanmıyorum (iller arası kabloların döşenmesi için) ve hatta iddia ediyorum 2009'un sonunda ufak yerleşim merkezlerine dahi gelecek

• quote:

daha kimsenin kendi %100 altyapısı falan yok (ttnet hariç).

quote:

tellcom türkiye içinde tamamen kendi altyapısını kullanmakta

quote:

veri gönderirken mecburen telekom altyapısını kullanırsın

Benim dediğime geldin, tebrik ediyorum arkadaşım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 12 Nisan 2008; 15:41:35 >
  • quote:

quote:

daha kimsenin kendi %100 altyapısı falan yok (ttnet hariç).

quote:

tellcom türkiye içinde tamamen kendi altyapısını kullanmakta

quote:

veri gönderirken mecburen telekom altyapısını kullanırsın

Benim dediğime geldin, tebrik ediyorum arkadaşım.

sen laf anlamamakta ısrarcıysan ben napayım. tüm veri aktarımının nasıl olduğunu anlattım sana 5 mesajdır. tamamen kendi altyapısını kullanmakta dediğim olay ise kullanıcılara ulaşma olayından bahsettim (quiknet hizmetinden yani) çünkü orda attığın mesajda bunu kastediyorsun sandım, yani quiknet hizmetini tamamen kendi alt yapısı ile kurmakta, quiknete üyelikleri kesinlikle telekom alt yapısını kullanılarak yapılmamakta. istese yapabilirdi ama yapmadılar. yani şu an tüm türkiyeye isteseler quiknet hizmeti verebilirler ve sonrasında fiber döşerler ama onlar sıfırdan başlayıp 3er 5er hizmet verdiği bölgeleri çoğaltmayı seçtiler. yani quiknet olayında tellcom sadece kendi alt yapısını kullanmakta mesela tellcom adsl hizmeti de veriyor onu telekom alt yapısını kullanarak veriyor.

ikisi farklı şeyler ama sen anlamak istemedin olayı çarpıttın. istesen çok rahat anlardın orda dediğimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre d. -- 12 Nisan 2008; 15:51:56 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: arbos

mavişehire bağlantı baslandı.tarifem 100mb olmasına rağmen 20mb downloadu zar zor gordum...farklı saatlerde denemeler sonucu download hızları 1 mb ile 20 mb arası değişiyor........ musteri hizmetleri yeterli cevabı veremedi.......Galiba musteri hizmetleri telekomdan ayrılanlar

100mbit ile maximum saniyede 12,5 Megabyte indirebilirsin 20 mb indirmen mümkün değil. bu konulara yabancıysanız forumu baştan itibaren okumanızı tavsiye ederim. gerekli testleri yapıp yüzdelik kayıpları hesaplayıp print screen koymanızı bekliyoruz

İyi de megaByte ı MB diye yazarsın. Mb ya da mb diye değil. Arkadaş 100Mbit bağlantı ile 20Mbit en yüksek hıza çıktığını söylüyor.

quote:

arkadaşlar ilginç bi haber vercem TELEKOM iyice kıllanmaya başladı TURKCELL'in bu atağından ve turkcell'i başka taraflardan çökertmeye çalışıyor. haksız rekabet diyerek cep telefonlarını daha ucuza konuşturduğu için TELEKOM TURKCELL'e DAVA açıyor. yanlış duymadınız, gerçekten doğru. turkcell cep telefonu konuşmalarında niye indirim yapıyor diye dava açacak bunu sitesinde duyurdu.www.turktelekom.com.tr ye girin "TÜRK TELEKOM:"HAKKIMIZI KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ HUKUKİ YOLA BAŞVURACAĞIZ" 08.04.2008" isimli duyuruyu okuyun

ardından neden adsl'i daha ucuza sağlıyor diye de dava açacaktır muhtemelen... severek izliyoruz kendilerini

türk telekom'a kocaman

Yapar abisi Telekom bu yapaaar. Elinde Türk milletinin vergisi ile yapılmış hazır altyapı var. Sabit ücret geliri bile ödedikleri parayı karşılar ama bunlar çıkıp yauuw Turkcell ucuza satıyor diye dava açar. Yani hiç akıllarına biz de indirelim gelmez.

Kavak yelleri adlı güzel başlayan sonra cıvıtan bir dizi var ya. Yurt dışıyla görüşen kız ne güzel diyor. Hadi kısa kes kısım burada kontörler öyle dayanmıyor diyor. İşte şu an KABLOLU haberleşmede bunları yaşıyoruz.

Yahu alt yapısı tamaiyle bitmiş ve kablolu olarak düşük maliyetle iletişim sağlayan şirket. Alt yapısı sürekli genişleyen ve ondan çok sonra çıkan üstelik kablosuz iletişim sağlayan bir firma çıkıp ondan daha ucuz fiyat sağlayınca bir durup düşünmüyor bizim fiyatlar niye böyle diye. Oger telekom a

Bir benzerini de Dünya GPU devlerinden NVidia yapmış durumda. Şimdi bir üst model kart çıkardılar. Ama alt modelle ayn ı performansı sergiliyorlar. Ben nasıl satacaklar derken adamlar ucuz olanı piyasadan çekeceklerini açıkladılar. Yani yuh üstüne yuh.

• quote:

sen laf anlamamakta ısrarcıysan ben napayım. tüm veri aktarımının nasıl olduğunu anlattım sana 5 mesajdır. tamamen kendi altyapısını kullanmakta dediğim olay ise kullanıcılara ulaşma olayından bahsettim (quiknet hizmetinden yani) çünkü orda attığın mesajda bunu kastediyorsun sandım, yani quiknet hizmetini tamamen kendi alt yapısı ile kurmakta, quiknete üyelikleri kesinlikle telekom alt yapısını kullanılarak yapılmamakta. istese yapabilirdi ama yapmadılar. yani şu an tüm türkiyeye isteseler quiknet hizmeti verebilirler ve sonrasında fiber döşerler ama onlar sıfırdan başlayıp 3er 5er hizmet verdiği bölgeleri çoğaltmayı seçtiler. yani quiknet olayında tellcom sadece kendi alt yapısını kullanmakta mesela tellcom adsl hizmeti de veriyor onu telekom alt yapısını kullanarak veriyor.

ikisi farklı şeyler ama sen anlamak istemedin olayı çarpıttın. istesen çok rahat anlardın orda dediğimi

Arkadaşım eline sağlık ta niye bu kadar uğraştın ki?

Diyeceğin tek şey şu idi.

Quicknet ile, TTnet e bağlı bir server a nasıl ulaşmayı bekliyordun ki?

Olay bu ya arkadaşlar. Ankaradan istanbula kadar varsa quciknet in fiber kabloları üzerinden aktarılar veriler. Ondan sonra ulaşacağı bilgisayarın altyapısına bağlanır. Eğer birisi buna kendi alt yapısı değil diyorsa o zaman TTnet te kendi altyapısını vermiyor.

Yurt dışındaki bir bilgisayara bağlanmak için diğer sistemlere dahil oluyor. İşte Quick net ile TTnet arasında da böyle bir yapı var.

Yani Quicknet abonelerine kendi alt yapısı ile ulaşıyor. %100 kendi alt yapısı ile hem de.

Arkadaşın verdiği şey ise sadece veri akışını gösteriyor. Hatta şunu da diyelim de tam otursun. TTnet e bağlı bilgisayar ile quicknet abonesi bir sisteme bağlı server da işleyen bir siteye gir ve bu görüntüleri tekrar al.

Evet Quicknet i göreceksin. Evet tüm Türkiyeye ADSL veren TTnet istanbul un ya da ankaranın göbeğindeki bir bilgisayara ulaşamıyor.

Bakın aşağıda tabloyu çizdim.

Tellcom'dan QuikNet'le evlere Fiber Optik bağlantı ile 5 Mbit/sn hızında kotasız hizmet aylık 29 Ytl

Görüldüğü gibi kırmızı hatlar Quick net in sistemini gösteriyor.

Quicknet bu sistem içinde telekom yapısını kullanmaz. Ancak eğer siz telekom alt yapsındaki bir siteme bağlanmak isterseniz o zaman tabiki TTnet sunucularına şekildeki turuncuyla simgelenen köprü ile bağlantı kurmak zorunda kalır.

Ayrıca TTnet te kendi sistemi içinde Quciknet e ihtiyaç duymaz. Amaaaaa iş TTnet in Quick net abonesi bir sisteme bağlanmasına noktasına gelince gene aynı hali alıyor ve TTnet te Quicknet yapısını kullanarak Quicknet abonelerine ulaşıyor.

Yani yukarıda yazdığınız gibi Sadece TTnet %100 kendi alt yapsını kullanıyor diye bir şey yok

Bu durumda. Ya zaten doğru olanı söyleyip Quicknet %100 kendi altyapsını kullanıyor diyeceksiniz.

Ya da Türkürdüğümü yalamam diyip ne TTnet te %100 kendi alt yapsını kullanmıyor diyeceksiniz. Ama bu teknik olarak baktığınızda %100 kendi altyapısı olduğunu gösterir. Çünki kendi aboneleri arasında iletişimi kendi sağlıyor.

Ya bu tıpkı Turkcell den sabit telefonu ya da AVea yı aramak gibi bir şey. Hatta farkı yok.

Kim çıkıp diyebilir ki AVEA nın ya da TTnet başkasının altyapısına muhtaç diye.

Hem bir diğer nokta. Eğer TTnet batarsa obonesi kalmadığı için batar. Ki bu durumda abonelerin %90 ı Quick net e geçmiş olmalıdır. O %10 luk kısım da TTnet batarsa başka hizmet sağlayıcıya geçer.

Ama tabi ben batmasını istemem yoksa bu sefer de Quicknet düdüklemeye başlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 13 Nisan 2008; 5:47:35 >

• Quiknet kullananlara bir sorum var, upload'i gonlumuzce kullanmayalim, evden websitesi email serveri isletmeyelim diye port 80 (http) ve port 25'i (email) kisitlayabileceklerinden supheleniyorum. Yurtdisinda fiber internette bu uygulama yayginmis, oyle Quiknet'te oyle bir durum var mi? Birisi bir webserver veya mailserver kurup deneyebilir mi?
    5mbit upload ile iyi dusunulmus kucuk capli guzel isler yapilabilir cunku.
  • Sanırım Izmir'de Albayrak Sitesinde ve Mavişehir 2.Etapta da başladılar hizmet vermeye.Online başvuru bölümüne bu sitelerde eklenmiş.Mavişehir 1.Etapta da posta kutularına ilanları atmışlar Soyak Mavişehir'de de var diyor ama Soyak'ta hiç öyle bir hareket yok.Soyak'ta duyuru falan yapılmadı hiç.
  • Tamam TTNet de QuikNet de %100 kendi altyapısını kullanıyor Ancak Türkiye'de internet'in haritası böyle birşey dersek (ki QuikNet tarafı 1/1000 oranında büyütülmüştür), QuikNet TTNet'in fiberlerine, bağlantıların %99+'ında muhtaç oğlu muhtaçtır şu an itibariyle.
    Tellcom'dan QuikNet'le evlere Fiber Optik bağlantı ile 5 Mbit/sn hızında kotasız hizmet aylık 29 Ytl

Aradaki mavi hat koptuğu anda QuikNet de TTNET de patlar şu an, internetin %99u gider
    Turun & Yeşil koparsa sadece Quiknet patlar, TR deki internetin %1i, toplam internetin %1 x %1 i gitmiş olur, QuikNet dışındaki kullanıcılar için "kimin umurunda" durumu olur.
    Üzücü ve gerçek bir tablo. Quiknet muhtaç değil dersek kendimizi kandırırız.

Başka bir bakış açısıyla, an itibariyle:
    TTNet ---> Internet'e (diğer ülkelere, serverlara vs) bağlanmaya muhtaç
    QuikNet ---> TTNet'e (fiberle) bağlanmaya muhtaç

Bu durumda allah belanı versin T.Telekom değil, an itibariyle çok yaşa T.Telekom diyip sırtını sıvazlamamız lazım adamları (Tabi köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksiniz, Quiknet fiber ağlarını genişletip yurtdışına bağlarsa güle güle T.Telekom fiber bağlantı tekeli dedirtebilir).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 12 Nisan 2008; 19:13:01 >

• quote:

Tamam TTNet de QuikNet de %100 kendi altyapısını kullanıyor Ancak Türkiye'de internet'in haritası böyle birşey dersek (ki QuikNet tarafı 1/1000 oranında büyütülmüştür), QuikNet TTNet'in fiberlerine, bağlantıların %99+'ında muhtaç oğlu muhtaçtır şu an itibariyle.

Aradaki mavi hat koptuğu anda QuikNet de TTNET de patlar şu an, internetin %99u gider
    Turun & Yeşil koparsa sadece Quiknet patlar, TR deki internetin %1i, toplam internetin %1 x %1 i gitmiş olur, QuikNet dışındaki kullanıcılar için "kimin umurunda" durumu olur.

Bu durumda allah belanı versin T.Telekom değil, an itibariyle çok yaşa T.Telekom diyip sırtını sıvazlamamız lazım adamları (Tabi köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksiniz, Quiknet fiber ağlarını genişletip yurtdışına bağlarsa güle güle T.Telekom fiber bağlantı tekeli dedirtebilir).

o zaman TTnet, Quikneti ciddi bir tehtid olarak gördüğü anda işini bitirebilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: can-selcik

Rekabet koşulları içerisinde yapabilecekleri:
    1) VDSL2+ çıkartıp uygun fiyatlı verebilir zaman içerisinde
    2) Mevcut abonelerini, mevcut ve yaygın altyapısı ile korumaya gider, reklamla
    3) QuikNet hızla her tarafa yayılmaya başladığı anda, ara bağlantı ücretini yükseltebilir (TK ve Rekabet kurulundan onay alması lazım, bunun için de QuikNet'in kendisine çok büyük rakip olduğunu kanıtlaması lazım)
    4) QuikNet hızla her tarafa yayılmaya başladığı anda, ara bağlantı hattını sınırlandırır, örneğin yurt dışı çıkışım yeterince yok, sana da X Gbit kadar verebilirim diyebilir, ki bu da hızlanmayı durdur
    5) QuikNet'i yurtdışı'na kendi çıkışını almaya zorlayabilir, bu da maliyeti yüksek olduğu için belli bir abone sayısına ulaşmasını gerektirir, ya da QuikNet'in zararı göze alması demektir
    6) Mevcut maliyetleri QuikNet'ten yüksek olduğu için (devlet işçileri, aşırı kadro sayısı, grevler - QuikNet ise az kişiyle çok iş yapma peşinde şu an, toplasanız 100 kişi çalışıyordur), QuikNet'e karşı kendi Fiberli Internet hizmetini yan şirket olarak açar. Bu şirkete FiberNet dersek, QuikNet'den daha hızlı bir şekilde yayılıp, QuikNet'in müşteri kitlesine saldırabilir.
    7) Maliyetleri hemen hemen aynı olacağı için FiberNet - QuikNet kapışması, aynı bölgede hizmet alan üyeler açısından oldukça sevindirici, hatta belki Gbit lere varan internet hızlarına yol açar (Türkiye'nin geri kalanı da VDSL2 ile 50-70Mbit ler ile takılmaya devam eder)

• quote:

hayır bitiremez aslında olaya şu açıdan bakarsan TTnet şu andan itibaren QUİKnet'e feci derecede bağımlıdır. nedenini açıklamak gerekirse; bir kere yukarda da söylediğim gibi şehirler arası hatlar 1 seneye kadar çekildikten sonra ve TTnet'in de kullanıcılarının sabit kaldığını düşünürsek müthiş bir rahatlama olacak hatlarda. ttnetin kendi altyapısı dışında kendinden 10larca kat hızlı QUİKnet altyapısını da kullanarak kullanıcılarının yoğunluğunu büyük ölçüde düşürecek. bu da bağlantı hızlarınıza ve stabilliğine yansıyacak. yalnızca 4 mbit yerine 20 mbit hizmet veremicekler o kadar(altyapı yenilemedikleri sürece) şu an ttnet niye 4mbit'i stabil veremiyor bir düşünün. evimde 2 adet 4mbit hat kullandım uzun bi zaman, 350 kb'ın üstüne çıkamadım downloadda genelde de 310-320 civarlarındaydı ama normalde %10 kayıp desen 450 kb ile download yapabilmem gerekirdi aradaki kayba bakın.. şöyle bir olay daha var ki her isteyen 4mbit'e geçemez ttnette önce santralin buna uygun olup olmayacağına bakacaklar, eğer oraya döşenmiş hat bunu kaldırmıyorsa size 4mbit hat da çekseler siz ya 1 ya da 2mbitlik hizmet alırsınız (altyapıyı korkunç şekilde yaptıkları için) seneye TTnet 4 mbiti stabil verebilecek tabi yine üstte bahsettiğimiz 4mbit alıp da 1 ya da 2 mbit kullanan yerler hariç. ttnetin seneye hızlarındaki bu düzelme QUİKnetin sayesinde olacak. bu forumda yazdıklarımı 1 sene sonra okuduğunuzda bunu anlıcaksınız.

ttnet quiknetin işini değil de bi zaman sonra fiberoptiğe yatırım yapan kuruluşlar ttnetin işini bitirebilir. bu quiknet olmaz başkası olur hiç farketmez, fiberi döşeyen olayı bitircek

• Arkadaşlar durum baya karışmış.
    Tellcom'dan üstdüzey yetkiliyle konuştum ben.
    Öncelikle Tellcom uluslararası bağlantı sağlayan bir firma ile TeliaSonera adlı avrupada birsürü yerde pop noktası bulunan yerden yurtdışı çıkışı alıyor. Tellcom bu bağlantının %100'ÜNÜ KURUMSAL MÜŞTERİLERİNE VERİYOR!!! Yani 100 mbit için 7000 ytl ödeyenlere. Siz Quiknet kullanıcılarına ise telekomdan alınan bir kaç kiralık hat veriliyor. Ayrıca evinize kadar %100 tellcom geldiğini düşünmeyin. İstanbulda yaşamıyorsanız yani izmir ve ankara ise bu illere de telekomun fiberoptik hattı üzerinden geliyorlar. telekomun il merkezinde bulunan ya da kurulmayı düşünen ilk yere örneğin izmirde mavişehire verecekleri için karşıyaka da bulunan telekomun pop noktasına kadar telekom hattı kullanıyor. zaten telekomda tellcom da mavişehire çekilmiş fiberleri yoktur varsa bile telekom tellcom adına çekeceği için tellcom buna gerek yok diyor kendisi çekiyor.

Can Selçik'in dediği gibi telekom quiknete son veremez çünkü quiknet telekoma para ödüyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Arkadaşlar durum baya karışmış.
    Tellcom'dan üstdüzey yetkiliyle konuştum ben.
    Öncelikle Tellcom uluslararası bağlantı sağlayan bir firma ile TeliaSonera adlı avrupada birsürü yerde pop noktası bulunan yerden yurtdışı çıkışı alıyor. Tellcom bu bağlantının %100'ÜNÜ KURUMSAL MÜŞTERİLERİNE VERİYOR!!! Yani 100 mbit için 7000 ytl ödeyenlere. Siz Quiknet kullanıcılarına ise telekomdan alınan bir kaç kiralık hat veriliyor. Ayrıca evinize kadar %100 tellcom geldiğini düşünmeyin. İstanbulda yaşamıyorsanız yani izmir ve ankara ise bu illere de telekomun fiberoptik hattı üzerinden geliyorlar. telekomun il merkezinde bulunan ya da kurulmayı düşünen ilk yere örneğin izmirde mavişehire verecekleri için karşıyaka da bulunan telekomun pop noktasına kadar telekom hattı kullanıyor. zaten telekomda tellcom da mavişehire çekilmiş fiberleri yoktur varsa bile telekom tellcom adına çekeceği için tellcom buna gerek yok diyor kendisi çekiyor.

Can Selçik'in dediği gibi telekom quiknete son veremez çünkü quiknet telekoma para ödüyor.

1.mavişehire giden kablo kesinlikle fiberoptik.
    2.fiberoptik kabloları tellcom adına telekom çekmez, çekemez. türkiyede fiberoptik kablo tesisatının çekim haklarını 5 seneliğine QUİKnet satın aldı. ondan izinsiz kimse fiberoptik kablo çekemez şu an :)
    3.e biz madem izmire kadar fiberi getirdik, zaten bütün izmirde bakır kablo var telekomun döşediği kalanı da telekomdan kiralayalım denmiyor, herkese öyle ulaşalım denmiyor. yalnızca fiber çekilen yerlere hizmet veriliyor. bunun ne kadar önemli bir nokta olduğunu unutmayın
    4.telekoma bu sebeple para ödenmiyor ona eminim, telekoma para ödendiğini iddia ediyorsan farklı bir durumdan dolayı ödeniyordur belki yurtdışı çıkışları ile ilgili olabilir. bu konuyu bilmiyorum tellcom üst düzey yetkilisiyle tekrar konuşursan bu soruyu sorup bizi de aydınlatırsın seviniriz

• quote:

fiberoptik kabloları tellcom adına telekom çekmez, çekemez. türkiyede fiberoptik kablo tesisatının çekim haklarını 5 seneliğine QUİKnet satın aldı. ondan izinsiz kimse fiberoptik kablo çekemez şu an :)

Öyle fiberi istediğin noktadan noktaya hoba çekiyorum param var diye de yapamazsın, bu işler ihaleyle olur; ayrıyeten patent gibi de bütün"fiber çekme" haklarını bir firmaya vermezler 5 yıl boyunca.

http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=17329

Linkte 10 yıl ama sadece "istanbul-ankara" arası fiberin "kullanım" hakkını Tellcom almış - dikkat çekiyorum "kullanım", döşeme/çekme falan değil. Edirne-İstanbul'u kim kazanmış bil bakalım: T.Telekom

Ayrıca QuikNet bir şirket değil, kazanan Tellcomdur. QuikNet'e kullandırıp kullandırmadığını da bilemeyiz, ki gördüğümüz üzere şirketlere tahsis ediyor bazen önemli hatlarını.

quote:

telekoma bu sebeple para ödenmiyor ona eminim, telekoma para ödendiğini iddia ediyorsan farklı bir durumdan dolayı ödeniyordur belki yurtdışı çıkışları ile ilgili olabilir

Yurtdışını bırak, yurt içi ara bağlantılar için de babalar gibi para ödüyor Tellcom, T.Telekom'a. 3 şehire fiber çektin iyi güzel gerisine bağlanmak için T.Telekom'un mevcut fiberlerine muhtaç-oğlu muhtaçsın.

quote:

aslında olaya şu açıdan bakarsan TTnet şu andan itibaren QUİKnet'e feci derecede bağımlıdır. nedenini açıklamak gerekirse; bir kere yukarda da söylediğim gibi şehirler arası hatlar 1 seneye kadar çekildikten sonra ve TTnet'in de kullanıcılarının sabit kaldığını düşünürsek müthiş bir rahatlama olacak hatlarda. ttnetin kendi altyapısı dışında kendinden 10larca kat hızlı QUİKnet altyapısını da kullanarak kullanıcılarının yoğunluğunu büyük ölçüde düşürecek. bu da bağlantı hızlarınıza ve stabilliğine yansıyacak.

1) 1000 tane 100Mbit kullanıcısı aynı anda yurtdışından download yaparken, mevcut T.Telekom müşterilerinin yurtdışından download etmeye çalışanlarının anası ağlar, çünkü çıkışlar aynı fiberden yapılıyor. Ayrı kiralık hatsa (ki öyle) o zaman QuikNetçilerin anası ağlamaya başlar müşteri sayısı artınca. Sonuçta hatlar sınırsız değil, T.Telekom da varını yoğunu QuikNet'e tahsis etmez.
    2) T.Telekom'un müşterilerinin azalması ve rakibe geçmesine, T.Telekom: "oley hatlarım rahatladı" diye mi bakar, yoksa "Rakip çıktı eyvah hemen karşı atağa geçiyorum" diye mi bakar
    3) QuikNet ve altyapısı 3-5 fiberle TTNet omurgasına bağlanıyor. İşin büyüsü burdan sonra başlıyor, internet dediğimiz şey 3-5 türk sitesinden oluşmadığna göre bütün çıkışlar TTNet altyapısından yapılıyor. Kimin kime bağımlı olduğunu karıştırmayalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 13 Nisan 2008; 18:19:35 >

• quote:

ttnet quiknetin işini değil de bi zaman sonra fiberoptiğe yatırım yapan kuruluşlar ttnetin işini bitirebilir. bu quiknet olmaz başkası olur hiç farketmez, fiberi döşeyen olayı bitircek.

Fiberi istediğin kadar döşe, şu an mevcut şehirlerarası bağlantılar neyle yapılıyor sanıyorsun? Bakır kabloyla mı? Bu şehirlerarası hatların (ve hatta şehir içinde) %90'ı kimin elinde? Ben söyliyim T.Telekom. Fiber için milyonlarca $ yatırım lazım, linkte görüldüğü üzere.

quote:

ttnetin seneye hızlarındaki bu düzelme QUİKnetin sayesinde olacak. bu forumda yazdıklarımı 1 sene sonra okuduğunuzda bunu anlıcaksınız.

10,000 müşteriyi geçmeyen genelde "niche" bir segmente (çok kalabalık/yoğun kentleşmiş bölgeler) hizmet veren QuikNet, T.Telekom'dan müşteri çalarak, T.Telekom'un hatlarını rahatlatacak, bu sayede T.Telekom hızları arttıracak/hızlar artıcak. Yurtdışı çıkışları yine aynı fiber (TTNet fiberi) üzerinden olduğuna göre hatlar yine patlar yine patlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 13 Nisan 2008; 18:20:07 >

• quote:

quote:

Tamam TTNet de QuikNet de %100 kendi altyapısını kullanıyor Ancak Türkiye'de internet'in haritası böyle birşey dersek (ki QuikNet tarafı 1/1000 oranında büyütülmüştür), QuikNet TTNet'in fiberlerine, bağlantıların %99+'ında muhtaç oğlu muhtaçtır şu an itibariyle.

Arkadaşlar çok dar düşünüyorsunuz. TTnet in Quicknet serverlarıma girmesin istiyorsa yapabileceği tek bir şey var ne biliyor musunuz?

Tüm yurtdışı bağlantısını kesmek.

Tabi dava açma gibi yollara da gidebilir ama normal şartlarda böyle bir dava olamaz. Normal şartlarda diyorum çünki bildiğiniz üzere ülkemzide her an ne olur bilinmez.

İşte siz bir Türkiye olayı.

Şu gelin kıyafeti ile tura çıkan kadın. Öldürülmüş. Cidden üzüldüm.

Ama Türkiyede yapılan yorumlar çok komik.

Kızın ailesi diyor ki;

Türkiyeye söyleyecek bir sözümüz yok. Bir sapık caninin işlediği bir suçu koca bir ülkeye mal edemeyiz. Kızım sadece yanlış zamanda yanlış yerdeydi. Kader. Diyor. Üstüne katilin yakalanması ve iş birliği ayrıca ilgileri için Türkiyeye ve Türk polisine teşekkür ediyor.

Sonra Türk televizyonlarında haberler. Yabancı gelin öldü. Dünyaya rezil olduk

Halbuki bu heryerde başına gelebilir. Tenha bir yolda yürüyen tek başına bir kadın. Bu bir kamyoncu değil de bir kurt ta olabilirdi. Ayrıca Almanya da da Türklerin evi ateşe verildi. Yani bunlar olası şeyler. Fransada olsalardı belki de bu sefer 3-5 tane fransız salak yapacaktı bunu.

Önceki kısımda da zaten belirttim. Farkederseniz yazımda ankara istanbul arası VARSA dedim. Sonuçta ben Tellcom da çalışmıyorum nereye kablo çektiler bilemem doğal olarak. Yazımın amacı o gördüğünüz şeyin olası nedeni.

Yani olay Telekom ve Tellcom arası bağlantıyı anlatmak. Bu arada gene bildiğim kadarı ile internet omurgası devlet yönetimi altında idi. Telekom, TTnet ayrı gayrı olunca satışın nasıl yaptığı arap saçına dönünce doğal olarak haberleşmeci bir adam bile kimin fiberi kimin şeyinde bilemiyor.

Tek bildiğim tellcom un Yurt dışı çıkışlarına sahip olduğu ve bunu kendi abonelerine de sağlayacağı. Zira bilindiği gibi TTnet Yurt dışı hızını 2 kat, yurt içi hızını da 15-20 kat artırmayı planlıyor. Varın siz düşünün 1Mbit ile kilit olan yurt dışı çıkışın 20Mbit i yiyince ne hale geleceğini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 13 Nisan 2008; 13:49:20 >

• Tekrarlıyorum Tellcom öyle fiberoptik çekemiyor ben TK(Telekomünikasyon Kurumu) Genel Müdür Yardımcısına sormuştum 2-3 ay önce fiberoptik çekmek serbest mi dedim hayır dedi üstte size dediğim şekilde kullanılıyor.
    emre d. arkadaşımız hala uydura dursun ama ben tellcomun istanbul-izmir'e ait kendi döşediği bir hattın olmadığını hem tellcom'dan hemde tk'dan öğrendim bu arkadaşımızın bi tarafından uydurmasıyla olmaz.
    ne demişler:
    lafla peynir gemisi yürümez!
  • quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Tekrarlıyorum Tellcom öyle fiberoptik çekemiyor ben TK(Telekomünikasyon Kurumu) Genel Müdür Yardımcısına sormuştum 2-3 ay önce fiberoptik çekmek serbest mi dedim hayır dedi üstte size dediğim şekilde kullanılıyor.
    emre d. arkadaşımız hala uydura dursun ama ben tellcomun istanbul-izmir'e ait kendi döşediği bir hattın olmadığını hem tellcom'dan hemde tk'dan öğrendim bu arkadaşımızın bi tarafından uydurmasıyla olmaz.
    ne demişler:
    lafla peynir gemisi yürümez!

Dediğim gibi istanbul Ankara arasını bilmem ama İstanbul kemerburgaz da çatır çatır döşüyorlar.

Tellcom çalışanları geliyor tabelasını dikiyor. Hattı çekiyor gidiyor. Tabi çalışan demek yanlış kalifiye işçiler onların işi kazmak ve kimin kazdığını bildirmek o kadar. Yani Tellcom üşümesinler diye mont dağıtmış olabilir. ( Şaka ama bu da bir ihtimal. İhtimal demek olacağı anlamına gelmez ) Yanlız kazı yapıldıktan sonra kullanılan kapaklarda.

İBB
    F/O

Şimdi acaba Tellcom kapakları İBB den alıyor diye mi böyle yoksa İBB ile aralarında bir anlaşma mı oldu?

• 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.