Şimdi Ara

teleskop yapıyorum görüntünün ters oluşmasını nasıl engelleyebiliriz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
34.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arka arkaya 2 büyüteç koyunca görünbtü ters oluyor nasıl engellerim?

• dostum yapmış olduğun çift mercekli teleskop demeyelim de dürbün diyelim ona, araya ayna koyarak görüntüyü düzeltmelisin. dürbünlerde iki uçtaki mercekler arasında ayna ve prizmalar bulunur hem görüntüyü göz merceğine taşımak hem de düzeltmek için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: C4

dostum yapmış olduğun çift mercekli teleskop demeyelim de dürbün diyelim ona, araya ayna koyarak görüntüyü düzeltmelisin. dürbünlerde iki uçtaki mercekler arasında ayna ve prizmalar bulunur hem görüntüyü göz merceğine taşımak hem de düzeltmek için.

neyin arasına nasıl ayna koyacağım söyler misiniz
  • Madem iki buyutec goruntuyu ters ceviriyor. Iki buyutec daha koy duzelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Madem iki buyutec goruntuyu ters ceviriyor. Iki buyutec daha koy duzelsin

3 tane olsa nasıl olur ki.
  • 2 büyüteçle düzlem üzerinde vertical düzeltme yapamazsın dostum araya ya prizma sistemi ya da ek mercek koyman gerek ama koyacağın 3. merceğin odaklaması biraz zorlayabilir seni.
  • yaptım ama 1.5x falan büyütüyor fazla büyütmüyor büyük mercek 10 cm küçük mercek 4 cm çapında
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Madem iki buyutec goruntuyu ters ceviriyor. Iki buyutec daha koy duzelsin

3 tane olsa nasıl olur ki.

gene ters oluyor
  • Bir ara oldukça amatörce ben de uğraşmıştım. Bir tane PVC boru içine bir mercek, bir de göz merceği yerleştirip birşeyler yapmıştım...
    Ancak görüş açısı oldukça dar olduğundan çok işe yarar bir şey olmamıştı. Görüntünün ters olması teleskop için normal. Düzeltmeye çalışmak pekte gerekli değil. Aynalarla düzeltilebiliyor ancak araya ne kadar eleman koyarsanız görüntüyü o kadar bozuyorsunuz. Üstelik aynayı bildiğimiz aynalardan kullanamıyoruz. Hem cam, hem de arkadaki sır kaplamadan dolayı yansıma yaptığı için çift görüntü oluşturuyor.

Eğer teleskop yapımına kadar götürecekseniz işi aşağıdaki site size oldukça faydalı olacaktır.
    http://www.atmpage.com/

Burada adamlar lensleri ve aynaları bile kendi kendilerine garajda üreten insanlarla dolu. Adamlar tüm kaynaklarını paylaşıyorlar. Adamların bir mail grubu vardı, her türlü basit ve saçma soruya bile cevap vermeye gayret ediyorlardı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.