Şimdi Ara

Telefonun pil ömrünü uzatmak için şarj ipuçları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Telefonun pil ömrünü uzatmak için şarj ipuçları

Hem sıradan hem de meraklı akıllı telefon kullanıcıları daha uzun süre dayanan pil ömrü arıyor. Telefonlarımızdaki lityum iyon piller zamanla eskiyip bozuluyor; pil ömrünü en üst düzeyde tutmak gittikçe zorlaşıyor. Birkaç yıldır aynı telefonu kullanıyorsanız, pilin yeniyken olduğu kadar uzun süre dayanmadığını fark etmişsinizdir. Üç yıldan sonra birçok telefon tek şarjla gün boyu dayanmak için mücadele etmeye başlıyor.

Ayrıca Bkz.Laptopunuzun pili çabuk mu bitiyor? İşte Windows 11 batarya ömrü uzatma rehberi

Ne yazık ki pil kapasitesi kaçınılmaz olarak zamanla azalıyor. Ancak, pilinizin ve akıllı telefonunuzun ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyler var. Pilinizi şarj etmenin en iyi yolunun ne olduğunu merak ettiyseniz, pil ömrünü artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

Kısmi şarj sağlıklı bir alışkanlıktır

Pil hafızasını silmek için ara sıra tamamen boşaltmak ve yeniden şarj etmek bilinen bir pil efsanesidir. Bu, lityum iyon piller için değil, kurşun asitli bataryalar döneminden kalan bir efsanedir ve modern akıllı telefonları bu şekilde şarj etmek istenilmeyen bir durumdur.

Kısmi şarj, lityum iyon piller için gayet iyi ve pil ömrü için birkaç olumlu fayda sağlayabilir. Pilin nasıl şarj edildiğini anlamak önemlidir. Li-on piller sabit akım çeker ve bitmeye yakın daha düşük voltajda çalışır. Bu voltaj pil şarj olurken kademeli olarak artar ve kapasite dolana dek akım düşmeye başlamadan yaklaşık %70’lik bir şarj seviyesinde dengelenir.

Özellikle düşük voltajda çalışması pil ömrü için iyidir, kapasitede de önemli bir azalma görmeye başlamadan mevcut şarj döngülerinin sayısını artırır. Battery University’e göre, pil voltajındaki her 0.1V’luk düşüş, döngü ömrünü iki katına çıkarır. Bu nedenle telefonunuzu %30 - %80 aralığında şarj etmeniz voltajı daha düşük tutar ve pilin ömrünü biraz uzatabilir. Li-ion piller için daha kısa ancak düzenli doldurma uzun tam şarj döngülerinden çok daha iyidir.

Boşta şarjdan kaçının

Gece boyunca veya gün boyunca şarj etmek çok yaygın bir alışkanlıktır ancak birkaç nedenden (aşırı şarj efsanesi değil) dolayı önerilmez. İlki, dolu bir pilin sürekli şarj olması uzun vadede dayanıklılığı azaltan, nadir de olsa sistem genelinde arızalara ve yeniden başlatmalara yol açabilen metalik lityum kaplanmasına neden olabilir. İkincisi, az önce bahsettiğimiz gibi pili %100’deyken daha yüksek voltajda bırakır. Üçüncü ve en önemlisi boşa harcanan güç kaybının neden olduğu aşırı ısı oluşumudur.

Günümüzde birçok akıllı telefon tam kapasiteye yaklaştığında şarjı devre dışı bırakır veya yavaşlatır. İdeal olanı, cihazın %100 pil kapasitesine ulaştığında şarjı durdurması, yalnızca pili arada sırada doldurmak için şarj devresini tekrar açması veya en azından şarj akımını çok küçük miktarlara indirmesidir.

Bazı telefonlar dolduğunda şarjı devre dışı bırakırken birçoğu duvar prizinden yarım amper ve bazen daha fazlasını çekmeye devam eder. Akıllı telefonu kapatmak da çoğu durumda bir fark yaratmaz. Bu, çok büyük bir güç olmasa da telefonunuzun hızlıca soğumasını durdurur ve mini bir şarj döngüsüne neden olur.

Bahsetmeye değer son bir nokta da parazitik yükler. Bu, şarjdayken video izlemek veya oyun oynamak gibi pil şarj olurken aynı zamanda önemli ölçüde boşaldığı durumda meydana gelir. Şarj olurken oyun oynamak veya video izlemek şarj döngülerini bozar. Parazitik yüklerden kaçınmanın en iyi yolu, cihaz fişe takılıyken iş yükünü hafif tutmaktır ve çoğu zaman boşta bırakmak en iyisidir.

Isı pil ömrünün düşmanı

Yukarıdakilerin tümüyle birlikte sıcaklık, uzun ömürlülüğe ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmaya eşit derecede önemli etkide bulunur. Aslında uzun dönem pil sağlığının tartışmasız en büyük katili. Yüksek voltaj gibi yüksek sıcaklıklar da pile baskı uygular ve düşük sıcaklıklarda tutulduğundan çok daha hızlı kapasite kaybına neden olur.

25 - 40 derece arasında tutulan bir pil, makul şarj döngüsüyle ilk yıldan sonra kapasitesinin yaklaşık %85 - %96’sını korumalıdır. Sıcaklığı düzenli olarak 40 derecenin üzerine çıkarmak ve %100 şarj etmek, ilk yıldan sonra kapasitenin %65'e kadar düşmesine sebebiyet verir. Pil döngü ömrünü en üst düzeye çıkarmak için ideal sıcaklık 40 derecenin altıdır.

Yüksek sıcaklığa maruz kalan tam şarjlı pil, en kötü durumdur ve telefonunuzu şarj ederken kaçınmanız gereken bir numaralı şeydir. Daha yüksek akım ve voltajlar daha sıcak bir cihaza yol açacağından hızlı şarj teknolojileri burada tartışmalı bir konudur.

Hızlı şarj, kısa süreli doldurma için iyidir. Telefonunuzu 5 - 15 dakika arası hızlı şarjda bırakmak aşırı ısınma sorunlarına yol açmaz. Tam şarjla kullanmak yerine telefonunuzu gece boyunca fişte bırakmayı planlıyorsanız sıcaklığa duyarlı bir hızlı şarj çözümü kullanmanız veya daha yavaş şarj eden bir adaptöre geçmeniz daha iyi olur.

Kaynak:https://www.androidauthority.com/maximize-battery-life-882395/

• söylediklerin baştan aşağı yanlış. yazıda da dediği gibi şarjı dibine kadar bitirmeyecek ve mümkünse yüzde yüze kadar doldurmayacaksın. bu kadar basit. lityum bataryaları karakteristiği budur, az çok bu işlerden anlayan herkes bilir. yanlış yönlendirme insanları.
    https://batteryuniversity.com/article/bu-415-how-to-charge-and-when-to-chargehttps://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries
    Tam doldurmayacaksın kısmı yanlış , yeni telefonların hepsinde şarj dolunca batarya yerine elektriği kullanır; bataryanın özellikle geceleri şarjda kalmaları, elektriği kullanmaları batarya ömrünü uzatır. En basit örneğini vereyim , 1 yıl boyunca teşhir ürünü olan bir telefonu 5 yıl önce satın aldım ; mümkün olduğu sürece sadece geceleri şarj ederim, hala şarj sorunum yoktur ve hiç batarya değiştirmedim. Bu aletlerin sınırlı miktarda şarj edilebilirlikleri vardır ,sürekli dolmadan şarjdan çıkarmak bataryayı yorar ve ömrünü tüketir. Her görüp duyduğunuza inanmayın , telefon şarjdayken oyun oynamayın ama tamamen dolduktan sonra sabitleyip film bile izleyebilirsiniz. Kılıfı da mümkünse şarj olurken çıkartın, Gün Oksay çok doğru söylemiş, ayrıca benim deneyimlerime göre haftada bir kez ya da iki haftada bir kez en az ayda bir kez telefonu çok yavaş şarj edin. 2 Amper altında mesela bilgisayarınız ile şarj edin ya da 1-1.5 amper ile şarj etmeye çalışın bu da bataryanın ömrünü arttırır. Son olarak sıfırın altındaki yerlerde çok çabuk şarjı biter bir kaç saat, hatta yerine göre bir kaç dakika dayanamayabilir{Dağ zirveleri}. (ODTÜ Elektronik Teknikeri)
  • ne kadar dikkatli de olsanız bütün bataryalar 2 yılda çöp oluyor. bütün telefon üreticileri bu konuda anlaşmış gibi hepsi bu sektörden ekmek yiyebilmek için bataryayı geliştirmiyorlar

• 4S’ten beri iPhone kullanıyorum. Şuanda da iPhone 13 Pro Max kullanıyorum pili 2 gün yetiyor.

Kapanmadan şarja takmam dolmadan da çıkarmam. Lityum iyon pille her şarja takışınızda orada bi katman oluşturuyor daha sonra o noktada atlama yaptığı için pil ölüyor.

Yarıda takma olayı yanlış. Hiçbir pilin sağlığını %95’in altında satmadım. Şuada da pil sağlığı %100

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • maximus01982 M kullanıcısına yanıt
    söylediklerin baştan aşağı yanlış. yazıda da dediği gibi şarjı dibine kadar bitirmeyecek ve mümkünse yüzde yüze kadar doldurmayacaksın. bu kadar basit. lityum bataryaları karakteristiği budur, az çok bu işlerden anlayan herkes bilir. yanlış yönlendirme insanları.
    https://batteryuniversity.com/article/bu-415-how-to-charge-and-when-to-chargehttps://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz_1903 -- 8 Temmuz 2022; 03:28:25 >
  • Samsung telefonlarda pil şarjını %85 ile sınırlama özelliği var, tavsiye ederim.

• Halilowich kullanıcısına yanıt
    samsung m30 kullanıyorum bu özellik var mıdır?

• Kablosuz şarj deneyimlerime göre telefonu ve pili çok ısıtıyor bence oda pili bitirmek için birebir.

• Birde kılıf ile şarj edilmesi telefonun ısınmasına dolayısıyla bataryanın kötü etkilenmesine yol açıyor.

• deniz_1903 kullanıcısına yanıt
    Tam doldurmayacaksın kısmı yanlış , yeni telefonların hepsinde şarj dolunca batarya yerine elektriği kullanır; bataryanın özellikle geceleri şarjda kalmaları, elektriği kullanmaları batarya ömrünü uzatır. En basit örneğini vereyim , 1 yıl boyunca teşhir ürünü olan bir telefonu 5 yıl önce satın aldım ; mümkün olduğu sürece sadece geceleri şarj ederim, hala şarj sorunum yoktur ve hiç batarya değiştirmedim. Bu aletlerin sınırlı miktarda şarj edilebilirlikleri vardır ,sürekli dolmadan şarjdan çıkarmak bataryayı yorar ve ömrünü tüketir. Her görüp duyduğunuza inanmayın , telefon şarjdayken oyun oynamayın ama tamamen dolduktan sonra sabitleyip film bile izleyebilirsiniz. Kılıfı da mümkünse şarj olurken çıkartın, Gün Oksay çok doğru söylemiş, ayrıca benim deneyimlerime göre haftada bir kez ya da iki haftada bir kez en az ayda bir kez telefonu çok yavaş şarj edin. 2 Amper altında mesela bilgisayarınız ile şarj edin ya da 1-1.5 amper ile şarj etmeye çalışın bu da bataryanın ömrünü arttırır. Son olarak sıfırın altındaki yerlerde çok çabuk şarjı biter bir kaç saat, hatta yerine göre bir kaç dakika dayanamayabilir{Dağ zirveleri}. (ODTÜ Elektronik Teknikeri)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 8 Temmuz 2022; 11:55:49 >
  • tobepeople kullanıcısına yanıt

Bir ekleme de ben yapayım bilgisayarda usb2 0.5 amper, usb3 0.9 amper veriyor. Telefon usb2'de şarj edildiğinde(yani düşük amperde) şarjının biraz daha uzun süre gittiğini ve pil sağlığı açısından daha iyi olduğunu yabancı bir makalede okumuştum.. Ayrıca burada yazıldığının tersine hızlı şarjı kesinlikle gerekmedikçe kullanmayın diyorlardı. Benim de aklıma yatan şeyler

1-düşük ısıda şarj etmeye çalış(kabı çıkar veya güneşte şarj etme) 2-düşük amperde şarj etmeye çalış 3- oyun oynarken şarj etme 4-%30-%80 aralığında şarj etmeye çalış. En azından %10un altına düşme.

• iPhone 12mini 16 Aydır kullanıyorum batarya %98

• TITAN kullanıcısına yanıt
    Uzun zaman önce tuşlu telefonda fark ettim, batarya performansı çok düşüktü yine şarj ettim, son olarak batarya tamamen bitti ve şarj olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 8 Temmuz 2022; 16:31:44 >
    makale linki attım okumadın galiba. bu işler ahmet ve mehmetin kişisel deneyimleriyle olmuyor. adamlar testler yapıyorlar, farklı sıcaklık, farklı şarj seviyeleri, kısmi şarj, derin şarj, hızlı ve yavaş şarj vs. binlerce kez doldur boşalt yapıp batarya ömrünü ölçüyorlar. vardıkları sonuçlardan birini söyledim. sen neye dayanarak tam doldurmayacaksın iddiamı yanlışlıyosun? bana bir veri bir kanıt göster. yoksa kanıtın laf kalabalığı yapma.herkes her konuda fikir beyan ediyor, ortalık yalan yanlış bilgiler kaynıyor. insanları yanlış yönlendirmeyi bırakın artık.

• deniz_1903 kullanıcısına yanıt

Her okuduğunu doğru kabul etmemelisin, her araştırma linki %100 doğruları belirtmez. Öyle olsaydı Antutu gibi sitelere gözü kapalı inanırdık ve telefonlar elimizde patlardı. Normalde şarj edilebilir pillerin ömürleri şu kadar(Mesela 5 yıl) tekrar şarj edilebilir yazar. Ama 2010 yılında Logitech G700 mouse ile beraber gelen şarj edilebilir pili hala kullanıyorum. Ben ayrıca Elektronik Teknikeriyim ,bu tür konularda bilgili biriyim. Bir çok şey kullanıcıyı yenisini almaya teşvik etmek amaçlı yapılır. Telefonları, ekran kartlarını sürekli güncellemek bile görünürde kullanıcıya yöneliktir; ama garantisi bittiği anda yavaşlatmaya yöneliktir, bunu herkes biliyor bir çok firma kabul etti. Ekran kartları için de sürücülerinin hepsi aynı performansı vermez , bazen eski sürücüler çok daha işlevseldir. Herkesin fikrini kabul etmemeniz normal, milletin yanlış bilgilendirmesinin sonucu olsa da ülkenin en iyi Elektronik okulundan mezun birinin sözünü de yanlış kabul etmemelisiniz. Gerçi doktora bile inanılmıyor artık 2-3 tanesine gidip öyle karar veriyorlar , bu yüzden bunu bile normal karşılıyorum ama kimseye yalan söyleme mecburiyetim yok. Firmalardan para almıyorum neden insanları yanlış yönlendireyim ki ister inanırsınız ister inanmazsınız ben yetkili olduğum bir alanda bilgimi ve tecrübelerimi paylaştım. Kabul edip etmemeniz kimin umurunda ama en azından beyninizi kullanabilirsiniz; şarjı dolmadan çekerseniz zaten pilini daha hızlı şarj etmeniz gerekir, yeni telefonlar ve yeni laptoplar artık şarjda kalsa da pili dolunca şarj etmeyi bırakır ; gece şarjda kalması , pilinin düşmemesini sağlar. Çünkü direk prizden elektriği kullanır , bu da pilin dinlenmesini sağlar. Hiç dinlendirmeden çalışan şeylerden örnek vereyim, eski telefonları ve laptopları buna örnek verebiliriz; sürekli şarj edildikleri için gece şarjda kalırlarsa pilleri yorulduğundan genelde yılı doldurmadan batarya ölürdü. Şarjı dolmadan çekmeniz gereken ürünler eski tip bu cihazlardır. Yoksa batarya ömrünü tüketir ama artık standart olarak şarj olduğunda durmasını sağlayacak devre ile beraber geliyorlar. Kalitesiz ya da çakma markalarda muhtemelen hala bu sorun vardır ama ben kendi adıma 2019 yılından beri görmedim. Her neyse kafanıza göre takılın , kimseye zorla şunu yap diyecek halim yok. İspatlamak için boş zamanlarımı neden size harcayayım ki. Şu kadar yazı bile zaman kaybı bana göre, sonuçta ben bunun için para almıyorum.

• Aslında çok basit bir iki madde var tartışmaya gerek yok bence.

- Şarjda iken telefonla çok fazla oynamamaya özen gösterin. (Sıcaklık pillerin düşmanıdır.)

- İyileştirilmiş Şarj kullanın. ( %20-%80 )

- Şarj %100 olduğunda telefon kendisi zaten batarya dolumunu kesiyor böylece gece şarjda kalmasında bir sakınca yok.

- Uzun pil ömrü için sıcaklıktan kaçının, sürekli şarj döngüsü pilin ömrünü tabiki de olumsuz yönde etkiler.

- Bataryanızı hızla tüketen uygulamalar kullanmamaya özen gösterin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Symbian cihazlara batarya almak istedim. Bataryaları üretilmediği için eski bataryalardan almak zorundayız. Birkaç tane aldım çöp çıktı. Bir tane orjinal aldım Nokia Bl-4D kutusunu ben açtım. Bataryanın soket kısmında ayrı bir jelatin gibi koruma bandı vardı. Taktım baya iyi çıktı. Tekrar farklı birinden aldım ona soketteki jelatin yoktu çöp çıktı. Bataryanın saklanma koşulları da önemli arkadaşlar bu yüzden yeni tarihli orijinal bataryaları tercih edin. 2. El aldığım 2017 model Nokia 6 nın bataryası 5. Yılı olmasına rağmen halen idare ediyor beni. Birader 2.kez değiştirdi aynı telefonu,yeni bataryadan verim alamıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Elektronik teknikeri olman li-ion pillerin yapısı ve kimyası hakkında derin bilgiye sahip olduğunu göstermez. Çok farklı bir alan. Araştırma sonuçları falan da paylaşmıyorsun. Söylediğin tek şey kişisel deneyimlerin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.