Şimdi Ara

Telefonda 'Selamün Aleyküm' Demek.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
5.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yuksel824

quote:

Orijinalden alıntı: Se2len

Ülkemizde ne oldugunu bilmeyen iki tip özentiler var,
    biri arap pisliklerine öznenenler digerleride amerikan adilerine özenenler bunların hepsi yararsız yaratıklarıdır bunları topunu atacaksın bu ülkeden Türkçe konuşacaksın, ne oldugunu bilmeyen adi araplara özenmekde ne oluyor onların herşeyi bizi bozar.

forumdaki en doğru yorumlardan biri

olay bitmiştir forum silinsin

• quote:

Orijinalden alıntı: YoungAnıL

AhmetxMehmetin selami var demiştir telefondaki buda aleykum selam demiştir

arkadaş dumura uramış duyunca
  • quote:

Orijinalden alıntı: Numan

Bir yere girerken ve bir yerden çıkarken verilir, Allah'ın selamı... Gayet doğal bence :)

• Cemaatin adamları genelde Muhabbetin sonunda Selamun Aleyküm diyerek ayrılırlar Allahın Rahmeti Üzerine Olsun demek çok doğal bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erse1905

quote:

Orijinalden alıntı: YoungAnıL

AhmetxMehmetin selami var demiştir telefondaki buda aleykum selam demiştir

arkadaş dumura uramış duyunca

Anlamadım. Kim dumura uğramış ?
  • peygamberiniz de araptı türk değil ama ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delikanlı_15

Hayır arkadaşlar aleyküm selam demedi. Selamün aleyküm dedi ve kapattı adam.

Kardeşim gayet normal. Kapatırken hadi allaha eman ol der gibi allahın selamı üzerine olsun demiş. Karşıdaki aleyküm selam demiştir. Çok görüyorum böyle yapan. Ben yapmıyorum ama o ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tim Robbins -- 30 Ekim 2009; 12:59:05 >
  • Araplar çok yapıyor öyle bir yerden ayrılırken falan selam veriyorlar..
  • mesela cennetin krallığında herşey bitince kudüs kralı giderken selahaddin eyyubiye selamun aleykum demiştir
  • Amcamdan hep duyarım telefonda özellikle hadi görüşürüz selamın aleyküm gibi herkesle aynı. Arabistana gidip geliyordu heralde ordan kaptı.
  • Cemaatçilerin alışkanlığı o yaa.Bi ara ben de takılıyodum onlarla,işte sohbet bitiyo millet dağılıyo çıkarken selamın aleyküm diyip çıkıyolar.Dedim bu bana göre değil hadi iyi akşamlar diyodum öyle çıkıyodum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Se2len

Ülkemizde ne oldugunu bilmeyen iki tip özentiler var,
    biri arap pisliklerine öznenenler digerleride amerikan adilerine özenenler bunların hepsi yararsız yaratıklarıdır bunları topunu atacaksın bu ülkeden Türkçe konuşacaksın, ne oldugunu bilmeyen adi araplara özenmekde ne oluyor onların herşeyi bizi bozar.

Hmm...

Demek öyle peki bana kökü türkçe olan bir karşılaşma kelimesi söylermisiniz?

Ne zaman insanların kültürlerinde olan şeyler özentilik oldu.

Bu gelenek kaç yıldan beri devam ediyor peki bu laftan dolayı yıkılan devlet olmuş mu?
    Modernleşecekseniz kültürünüzden uzaklaşmadan modernleşin yoksa Amerika'nın o muhteşem pop-kültürüne benzeyen insanlarına dönersiniz. Ayrıca sanmayın bu çok iyi birşey. Amerikan halkının halini görseniz ağlarsınız.

• Bilip bilmeden o kadar seviyesiz yorumlar yapılıyor ki, çok üzücü.

Bir topluluğa girilirken ve o topluluktan ayrılırken "Selamun Aleyküm"(Allah'ın selamı üzerinize olsun) denir.Akabinde Allah'ın selamını verdiğimiz insanlardan "ve Aleyküm Selam"(Allah'ın selamı sizin de üzerinize olsun) şeklinde cevap alırız..Kimi amerikan özentisi, kimi arap özentisi demiş, sizler şayet müslümansanız ve Allah'a inanıyor da bunları söylüyorsanız(amerikan-arap özentisi diyenler) acınacak vaziyettesiniz, keza selam alıp vermekten bir habersiniz. Kelime-i şehadet getirip tövbe edin..Müslüman değilseniz bu mesajı görmemezden gelin, ancak seviyesiz yorumlar da yapmayın.

son olarak, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.
  • biriyle vedalaşırken de denebilir

cemaatçi bile demiş biri ilerleyin artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: elk_35

Cemaatçilerin alışkanlığı o yaa.Bi ara ben de takılıyodum onlarla,işte sohbet bitiyo millet dağılıyo çıkarken selamın aleyküm diyip çıkıyolar.Dedim bu bana göre değil hadi iyi akşamlar diyodum öyle çıkıyodum

Bence kısıtlamamalısın. Bende kullanıyorum ama cemaatçi değilim. Bence bu kadar küçük birşeyi büyütmeyelim. Birazdan kavgalar başlar. Konuyu açan arkadaş ilk defa duyduğu için sormuş. Merhaba, selamun aleyküm, hadi görüşürüz, kendine iyi bak, güle güle, Allah'a emanet ol.... İsteyen istediğini desin kimse kimseye karışamaz. Herkes te aynı olamaz.Zaten çeşitlilik olmasaydı bu Dünya çekilmezdi.

@Syn7ax

Ağzına sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenex -- 30 Ekim 2009; 13:19:03 >

• aslında bu konunun bir parçası olmayı istemezdim..ne varki yapılan yorumlara son nokta niteliğinde bir iki kelime yazmadan edemedim..

İnsanların birbirine dua etmesinden doğal ne olabilir?..olayı selam olarak değerlendimeyelim..Birine "Allah kolaylık versin" veya "Allah razı olsun" ya da namaz kıldıktan sonra "Allah kabul etsin" demek ne kadar doğal bir temenni ise bu da öyledir...bunun diline takılıp kalmanız şaşırtıcı buradaki amaç kişilerin birirlerini dua ile karşılayıp dua ile vedalaşmasıdır ve bu ne güzel bir tavırdır... Keşke insanlar her karşılaşmalırında, ayrılmalarında birbirlerine bu kadar güzel temenniler de dualarda bulunsalar..

"Ey insanlar iman etmedikçe mümin olamazsınız.Birbirinizi sevmedikçe, kamil iman etmiş olamazsınız.Aranızda sevgi ve muhabbeti artırmak, için birbirinize çokça, selam veriniz."

Hadisi şerifi de durumu gayet güzel özetlemiş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyhat -- 30 Ekim 2009; 13:28:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BaDRuLe

arayan kişinin yanında birisi daha vardır belki.

örnek konuşma:

--abi hüseyinin de selamı var sana yanımda o da...
    --tamam selamın aleyküm ( aslında aleyküm selam demesi gerekirdi ama yine de bi gariplik varmış.)

tamda diycektim
    muhittinin sana selamı var
    Selamın Aleyküm felan
  • quote:

Orijinalden alıntı: EtkisizEtken

quote:

Orijinalden alıntı: BaDRuLe

arayan kişinin yanında birisi daha vardır belki.

örnek konuşma:

--abi hüseyinin de selamı var sana yanımda o da...
    --tamam selamın aleyküm ( aslında aleyküm selam demesi gerekirdi ama yine de bi gariplik varmış.)

tamda diycektim
    muhittinin sana selamı var
    Selamın Aleyküm felan

Oradaki selam ile bu farklı. Aynı olsaydı şöyle olması gerekirdi. " Ahmete Selamun aleyküm söyle."

• quote:

Orijinalden alıntı: _Right_

Bende bazen gelince demeyi unutuyorum hadi selamın aleyküm diyorum garipsenecek bir durum yok ama sürekli kullanmadığımız için değişik geliyor.

quote:

Orijinalden alıntı: ::SadeceÖğrenci::

Neden güldüğünü bilyoruz aklınca kendini akıllı zannediyorsun.Ve deistliğin nedemek olduğunuda bildiğini düşünmüyorum.

Selam verme konusunu niye dine çektin anlamadım ??

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.