Şimdi Ara

Teknolojiden ne ölçüde anlıyorsunuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu bölümde çokça işlemci ram anakart muhabbeti dönüyor ama acaba kaçımız şu videodaki gibi bu işin temelini özünü biliyoruz, mantık kapıları devreler, devre elemanları işlemci yapısı ramin yapısı çalışma şekli tüm bunlara ne kadar hakimiz acaba?

• Bizler mühendis değil, son kullanıcıyız. Bu konudaki işin 0-1 detayına kadar inmek bizler için hem gereksiz bir ayrıntı olur hem de vermek ya da anlamak istediğimiz mesajın önünü tıkar.

Bu konular bambaşka bir başlıkta inceleneceği gibi bambaşka bir alana giriyor.

Zira işin hardware tarafından ziyade firmware ve software tarafı var ve o konuda kaynak kodlarına ulaşamadığımız gibi yorumlayamayacağımız için biz son kullanıcıların yapabilecekleri de pek bir şey yok.

Mesela grafik ve tabloları yorumlama, olası problemlerde yapılacaklar öncelikleri, performans bağlamında kazanım detayları gibi şeyler forumun bu tarafında ele alınıyor. Peki bu çok mu bilgi istiyor, hayır. Tecrübe bu konuda daha önplanda ancak forumdaki bir avuç yavşağın da bilgi kirliliği yaratıp da sabote etmesi de apayrı bir konu.
  • Bizler mühendis değil, son kullanıcıyız. Bu konudaki işin 0-1 detayına kadar inmek bizler için hem gereksiz bir ayrıntı olur hem de vermek ya da anlamak istediğimiz mesajın önünü tıkar.

Zira işin hardware tarafından ziyade firmware ve software tarafı var ve o konuda kaynak kodlarına ulaşamadığımız gibi yorumlayamayacağımız için biz son kullanıcıların yapabilecekleri de pek bir şey yok.

Mesela grafik ve tabloları yorumlama, olası problemlerde yapılacaklar öncelikleri, performans bağlamında kazanım detayları gibi şeyler forumun bu tarafında ele alınıyor. Peki bu çok mu bilgi istiyor, hayır. Tecrübe bu konuda daha önplanda ancak forumdaki bir avuç yavşağın da bilgi kirliliği yaratıp da sabote etmesi de apayrı bir konu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Suppordle

Bizler mühendis değil, son kullanıcıyız. Bu konudaki işin 0-1 detayına kadar inmek bizler için hem gereksiz bir ayrıntı olur hem de vermek ya da anlamak istediğimiz mesajın önünü tıkar.

Ben sizin gibi düşünmüyorum Hocam bence özellikle teknoloji alanında insanlar bu konuların detayını bilmeli, örneğin programcılıkta üst seviye bir dil kullanırken sıralama yapmak için basit bir kod ile sıralama algoritmasını çağırabiliyoruz ama bu sıralama algoritması çalışırken elektronik devrelerde neler oluyor da bu işlem gerçekleşiyor sonuçta yıllar önce insanlar bu işe assembly olarak başladılar ve bios dahil halen gömülü bazı sistemlerde alt seviye kodlama devam ediyor.

Bu açıdan ben bunları bilmeyip daha doğrusu bu konular hakkında zerre bilgim olmayıp direkt forumdaki üst seviye konular hakkında konuşursam içimde bir üzüntü hissederim. Konuya genel anlamda da olsa aşina olmak lazım
  • Dediğim gibi bu bambaşka bir alan, tasarım, amperler, voltlar, dirençler, makina dili, komut satırları çok kapsamlı bir konu.

Bunların tartışılacağı başlık ekran kartı ve ya işlemci başlığının çok ötesinde yer alıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Suppordle

Dediğim gibi bu bambaşka bir alan, tasarım, amperler, voltlar, dirençler, makina dili, komut satırları çok kapsamlı bir konu.

Bunların tartışılacağı başlık ekran kartı ve ya işlemci başlığının çok ötesinde yer alıyor.
    Hocam ama bunlar hakkında genel de olsa bir fikir sahibi olmadan bu alanda konuşmak ya da bu ürünleri öylece kullanmak insana zevk vermez ki
  • kahvedeki emekli amcalara sallayacak kadar..
  • Mühendislik ogrencisiyim bahsettiginiz cogu seyi gordum goruyorum ve ilgiliyim fakat buradaki kullanicilarin bunlari bilmesine gerek olmadığını dusunuyorum. Cunku gunumuzdeki islemcilerin ekran kartlarinin teknolojilerine lojik and or not kapilariyla baslayarak yetismek cok zor. Pratikte yani piyasadaki bilgisayar bilesenlerinde performansi etkileyen onca etmen varki. Basitce 3.8 ghz clock ile çalıştırılan lojik sistem birim saniyede 3.0 ghz clocklu sistemden daha fazla islem yapar. Ama bilesen secerken sadece clockuna bakarak bu islemci daha hizliysa daha performanslı demiyoruz. Lojik bilmeyip islemcilere hakim birisi atiyorum cache tiplerine boyutuna bakmasini bilebiliyor.
    Ote yandan normal kullanici 12nm ile 24nm islemci farkini pek anlayamazken elektronikle ugrasan birisi daha buyuk yari iletken boyutunun daha fazla akima dolayisiyla daha fazla isi uretimine ve daha guclu sogutma gereksinimine sebep olacagini kavrayabilir.

Tabiki elektronik bilimini bilmek daha faydali ama cokta zorunlu olmadigini dusunuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sene 1998'de Bursa'da bir bilgisayar şirketinde daha disketle milletin oyun oynadığı zamanlar da bir gün şirkete patronun ABD'den bilgisayar mühendisi bir arkadaşı gelmişti. Biz daha diskete oyun yüklemesini yeni yeni öğreniyoruz tam böyle early ergen times zamanlarımız. Neyse abimiz geldi şirkete gitti arka tarafta teknik serviste o zaman bir linux işletim sistemi kurmuştu bir makineye, gitti ekran kartını tanıttı, bir sürü ayarlar bilmem neler. Biz tabii koyun gibi bakıyoruz bu adam napıyor diye Sonradan bir öğrendik ki adam o zaman ki adı ile a Siemens Nixdorf ABD'de bilgisayar mühendisi imiş. Şimdi o adam ne kariyerli ne dolu bir adam olmuştur. Şimdi herkes google ile her şeyi bildiğini sanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soğutma Şeysi

Sene 1998'de Bursa'da bir bilgisayar şirketinde daha disketle milletin oyun oynadığı zamanlar da bir gün şirkete patronun ABD'den bilgisayar mühendisi bir arkadaşı gelmişti. Biz daha diskete oyun yüklemesini yeni yeni öğreniyoruz tam böyle early ergen times zamanlarımız. Neyse abimiz geldi şirkete gitti arka tarafta teknik serviste o zaman bir linux işletim sistemi kurmuştu bir makineye, gitti ekran kartını tanıttı, bir sürü ayarlar bilmem neler. Biz tabii koyun gibi bakıyoruz bu adam napıyor diye Sonradan bir öğrendik ki adam o zaman ki adı ile a Siemens Nixdorf ABD'de bilgisayar mühendisi imiş. Şimdi o adam ne kariyerli ne dolu bir adam olmuştur. Şimdi herkes google ile her şeyi bildiğini sanıyor.
    bir alanda başarı ve yapılan işten zevk almak detaylara vakıf olmakla ilgili
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.