Şimdi Ara

Teknolojide diploma iyice önemsizleşti: TechJobsWithoutDegree.com yayında!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sitenin kurucusu diploma sahibi. Diplomanın sorun çözmekten ziyade sorunları arttıran birşey olduğunu düşünüyor o yüzden diplomasız teknoloji işlerine özel site kurmuş. Amerika'da 2017 itibarıyla ünv öğrencilerinin üniversitelere tam 1.34 Trilyon dolar borcu olması (dikkat, milyar değil,onun 1000 katı olan trilyon) ve borç yükü altındaki mezunların yüksek para veren işlere yönelerek ilginç ve güzel işleri seçememesi gibi şeyleri sorun olarak iletiyor. Bu arada ben de diploma sahibiyim. Türkiye'de ünv sayısı son 15 yılda 2x arttı ancak bu hangi sorunu çözdü? Bence hiçbir sorunu çözmedi, üniversite adı altında içinde yüzlerce idari personelin çalıştığı, nitelikli akademik personel oranının çok düşük olduğu ve gerçek bilim, teknoloji ve refahın üretilmediği kampusler açıldı sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 19 Ağustos 2017; 12:35:50 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam yapmak istediğiniz seye saygılıyım ama burada yayınlarken, buraları kımlerin okunabileceğini göz önünde bulundurmalısınız bence. Amerıkada üniversite eğitimi çok pahalı(100-400 bin dolar arası maliyeti var üniversitesine göre), insanlar çıkış yolu arıyor. (Ki hala üniversite okumamış adamın iyi biryere gelmesi çok mümkün değil teknoloji alanında). Buna rağmen, Amerika'da bile çok çok az diplomasız iş yapan adam.

Ülkemizde ise tam tersi, eğitim neredeyse bedava. Bu yazıyı okuyan liseli, "üniversite okumama gerek yokmuş, direk dışardan öğrenebilirmişim, kendim öğrenip, işe girip çalışayım" vs diyebilir. Ülkede o kadar üniversite okumuş işssiz varken, okumamışlara sıra gelmez.

Gençlere tavsiyem: İlk hedef her zaman üniversite olmalı. Eğer üniversite okuyamadıysanız dünyanın sonu değil ama hiçbir zaman iyi biryere gelmeyeceğinizi bilerek bu işlere girişin.
  • Hocam yapmak istediğiniz seye saygılıyım ama burada yayınlarken, buraları kımlerin okunabileceğini göz önünde bulundurmalısınız bence. Amerıkada üniversite eğitimi çok pahalı(100-400 bin dolar arası maliyeti var üniversitesine göre), insanlar çıkış yolu arıyor. (Ki hala üniversite okumamış adamın iyi biryere gelmesi çok mümkün değil teknoloji alanında). Buna rağmen, Amerika'da bile çok çok az diplomasız iş yapan adam.

Ülkemizde ise tam tersi, eğitim neredeyse bedava. Bu yazıyı okuyan liseli, "üniversite okumama gerek yokmuş, direk dışardan öğrenebilirmişim, kendim öğrenip, işe girip çalışayım" vs diyebilir. Ülkede o kadar üniversite okumuş işssiz varken, okumamışlara sıra gelmez.

Gençlere tavsiyem: İlk hedef her zaman üniversite olmalı. Eğer üniversite okuyamadıysanız dünyanın sonu değil ama hiçbir zaman iyi biryere gelmeyeceğinizi bilerek bu işlere girişin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• .........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thefatrat -- 9 Temmuz 2018; 16:3:58 >
  • @mghfreud 'yapmak istediğiniz seye saygılıyım' derken ünv. diplomasını ben önemsizleştirmiyorum, iyice önemsizleşmesine dair yeni bir gelişmeyi duyuruyorum. Site orada link orada, 'about' kısmına bakın PayPal'ın kurucusu Peter Thiel her önüne gelen koleje yazılıyor demiş. Dünyanın teknoloji liderleri kolejden yaka silkmişken 'bu yazıyı okuyan liseli ne düşünür' demek hatayı devam ettirmek demektir. Forumda başka bir konum daha var:https://forum.donanimhaber.com/almanya-daki-it-projelerinde-unv-diplomasi-neredeyse-hic-istenmiyor--128058979-1 Almanya'daki IT projelerinde ünv diploması neredeyse hiç istenmiyor başlıklı. Onda örnek aldığım freelancermap.de adlı Alman IT proje sitesinde 9404 projeden sadece 3'ünde Bilg Müh diploması isteniyordu! Stellenanzeigen.de gibi Almanya nın popüler iş arama sitelerinde maaşlı eleman ilanlarının %10 'unda diploma geçiyor ve onların da çoğu 'diploma veya karşılaştırılabilir nitelikler' tarzında ilanlar. Düşün ki Almanya gibi kural ve eğitim ülkesinde bile durum böyle.

• https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/aug/21/universities-broke-cut-pointless-admin-teaching

İngilteredeki Guardian'da 21.ağustos.2017'de çıkan haber üniversitelerin parasal açıdan göçtüğünü,hocalar yerine idari personelle dolu olduğunu, üniversiteye gidenlerin 46% sının düşünsel yeteneklerin hiç ilerlemediği, nüfusun 50% sinin yüksek öğrenim gördüğü halde işlerin sadece 20%sinin y.öğrenim istediğini, ünv mezunlarının coğunun borçlu olduğunu ve bu sene ünv yazılanlar geçen seneye göre 4% düştüğü belirtiliyor. Ancak hepsinden ötesi İngilteredeki üniversitelerin 17,5 Milyar sterlin içerde olduğu belirtiliyor. Tam ayrıntı için linki tıklayın. Not: ünv önemsizleşti ancak y.dil için aynı durum söz konusu deil : )

• quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

Hocam yapmak istediğiniz seye saygılıyım ama burada yayınlarken, buraları kımlerin okunabileceğini göz önünde bulundurmalısınız bence. Amerıkada üniversite eğitimi çok pahalı(100-400 bin dolar arası maliyeti var üniversitesine göre), insanlar çıkış yolu arıyor. (Ki hala üniversite okumamış adamın iyi biryere gelmesi çok mümkün değil teknoloji alanında). Buna rağmen, Amerika'da bile çok çok az diplomasız iş yapan adam.

Belirttiğiniz gibi gerek bizim ülkemizde gerek diğer gelişmiş ülkelerde bu öğrenci ve iş piyasası mevcutken profesyonelleşen şirketlerde üniversite okumamışların şansı çok düşük. Ancak kendini aşırı sivrilten çok kısıtlı bir kadro dünya çapında kurumsal,profesyonel şirketlerde engin bilgileri veya farklı bakış açıları ile diplomasız olmalarına rağmen girebilir.

Üniversite eğitimini küçümsememek gerekir. (Bunu üniversite kazanamamış şuan boşta bir genç olarak söylüyorum) Fakat gereğinden fazla büyütüp anlam yükleyip kusurlarını yapamadıklarını da görmezden gelmemek gerek.

İlk gereklilik farkındalık ve tarafsız bakış açısıdır. Farkındalık geçmişte , bugün ki zamanda yapılan hataların doğruların tespit edilmesi bulunulan ortam,koşullar ile ilgili geleceğe fayda sağlayacak adımları bulup bu adımları yürüyebilmeyi sağlar.

Dünya çapında en başarılı işlere imza atan öğrencileri yetiştiren,mezun eden üniversitelerin başarılı,özel sektöre,bilişimden diğer bir çok sektörlere sağladıkları katkı , ilerleyiş inkar edilemez. Üniversiteler adeta dünyanın askeri okuludur. Dünyada tek bir devlet olsaydı falan diye düşünürdüm hep. Aslında bir kağıt üzerinde teorik olarak olmasa pratikte bir dünya devleti,global dünya nizamı var ve bu dünya devletinin,nizamının dünyanın her yerinde askeri okulları var: Üniversiteler.

Fakat bu askeri okulların bazıları iyi çalışıyor çoğu çalışmıyor. Bu askeri okullara uğramamış okumamış insanlar dünya devletinin eyaletlerini,bölgelerini yönetmeye talip oluyor. Bu askeri okulları okumamış insanlar askeri okullar hakkında işlemler yapıyor. Bu askeri okulları okumamış insanlar asker olabiliyor bu okullardan çıkanlar olamıyor. Haliyle dünya devleti zayıflıyor ve küçük sorunları büyümeye devam ediyor.

Üniversitelere yüksek refah seviyesi,rahat,iyi,güvenli bir iş,gelecek beklentileriyle bakıldığı sürece üniversiteler bu verimsizliğini harcanılan para göre sorunları çözememeye hatta oluşturmaya devam edecek. Kişi 400-500 puan alıyor dersleri odak noktası haline getirmiş ama neyi seviyor bilmiyor. Temel hedef noktası başarı, iyi bir gelecek olmuş insanlarda.

• Üniversite milenyum çağı ile iyice önemsizleşti. 1970 ve 80'lerde ünv her açıdan önemliydi. Mezun değerliydi, güzel işler yapar ve güzel işler bulurdu. Şimdiki üniversiteler ile karşılaştıramıyorum bile. Dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos ünv mezunu. Takip ettiğim teknoloji liderleri Paul Graham ve Richard M. Stallman da öyle. PG, Harvard CompSci, RMS MIT Pysics mezunu ve o kişilerden bilgi ve deha fışkırıyor. Ancak RMS 1970'lerin ortasında mezun olmuş. Şimdiki dönem cok farklı.

Guardian'ın haberi yeni. Güncel. Üniversiteler fakirleşiyor, her sene kayıt olan sayısı azalıyor diye. Üniversiteler bilgi ve yetenek arttırma ortamı olmaktan cok, idari personel, güvenlik görevlisi, kafeterya işletmecisi,nin geçim kapısı olmuş ve daha kötüsü Bursa'daki UÜ örneğin, komple yıkılıp yeniden yapılacak bunun amacı öğrencilerin bilgi ve yeteneklerini arttırmaktan cok, inşaat sektörüne rant çıkarmak gibi görünüyor ancak tabi ki reklam panolarında 'gençlerimizin cok daha ferah ortamlarda ders çalışmasını istiyoruz diye göz boyayacaklardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Üniversite milenyum çağı ile iyice önemsizleşti. 1970 ve 80'lerde ünv her açıdan önemliydi. Mezun değerliydi, güzel işler yapar ve güzel işler bulurdu. Şimdiki üniversiteler ile karşılaştıramıyorum bile. Dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos ünv mezunu. Takip ettiğim teknoloji liderleri Paul Graham ve Richard M. Stallman da öyle. PG, Harvard CompSci, RMS MIT Pysics mezunu ve o kişilerden bilgi ve deha fışkırıyor. Ancak RMS 1970'lerin ortasında mezun olmuş. Şimdiki dönem cok farklı.

Guardian'ın haberi yeni. Güncel. Üniversiteler fakirleşiyor, her sene kayıt olan sayısı azalıyor diye. Üniversiteler bilgi ve yetenek arttırma ortamı olmaktan cok, idari personel, güvenlik görevlisi, kafeterya işletmecisi,nin geçim kapısı olmuş ve daha kötüsü Bursa'daki UÜ örneğin, komple yıkılıp yeniden yapılacak bunun amacı öğrencilerin bilgi ve yeteneklerini arttırmaktan cok, inşaat sektörüne rant çıkarmak gibi görünüyor ancak tabi ki reklam panolarında 'gençlerimizin cok daha ferah ortamlarda ders çalışmasını istiyoruz diye göz boyayacaklardır.

Bunun nedeni milenyum çağı ile gelişen internettir. Hiçbir üniversitenin hiçbir öğretim görevlisi internet kadar bilgiyi bir arada bu kadar hızlı,kaliteli bir şekilde analog yöntemlerle aktaramaz.

Önümüzdeki 30-40 yıllık sürede öğretmenlik mesleği gittikçe önemini kaybetmeli ve dünya çapında öğretmenlik mesleğine olan talep azaltılmalı öğretmenlik ilk bilgi sahibi olunmayan konularda ön , giriş seviyesinde tecrübe için kullanılmalı sonrasında bireyler kendisi araştırarak severek öğrenmeli. Zira öğretmenlik mesleğinin en büyük anlamı bir bilgiyi araştırıp öğrenip bilmeyene seviye seviye sıkmadan bunaltmadan bilgiyi sunmak. Bu devirde öğretmenlik mesleğinde şu sebeplerle sıkıntılar yaşıyoruz;

1- Dünya çapında tüm meslekleri dahil ederek söylemeliyiz ki çalışan insanların en az %85'i işini severek,tutku ile en iyisini yapmaya çalışarak gerçekleştirmiyorlar. Geçim sıkıntısı yaşamamak, hayatta kalabilmek için zoraki olarak çalışıyorlar ve bu düşüncelerle meslek seçimi kolay,rahat ve iyi gelir kriterleri ortaya çıkıyor.

2- Öğrenciler isteyerek,istediği bölümü okumuyorlar. Zoraki tercihler, sırf diploma almak için, sırf rahat bir meslek sahibi olmak için. Arkadaşlar rahat bir meslek olsun diye üniversite okuyayım mantığı devam ettiği sürece. Aman işsiz kalmasın aman ortada kalmasın düşüncesi ile gençler bir yerlere gidecekse tabiki üniversiteler gelişmez.

Bir konuda sevdiği için çalışmalar yürüten insanlar ne şartlar altında sırf sevdiği alan olduğu için neler neler yapıyorlar. Bu forumda da vardı genç bir arkadaşımız. Metehandı ismi sanırsam. Konu açıp anlatmıştı yaşadığı zorlukları. Elektroniğe hasta resmen. Uygulamalı yetenek sınavı ile Özyeğin'e gitti tam burslu olarak.

Ben Metehanla aynı yaştayım. O meslek lisesine gitmediği için sıkıntılar çekmişti. Anadolu lisesinde bir şeyler yapmaya çalışıyordu fakat okulu olanak,imkan sunma konusunda sıkıntı yaşıyordu. Ben meslek lisesine bilgisayar alanı üzerine gitmiştim bende başlangıçta çok seviyordum hatta okul öncesinde hobi olarak öğrendiğim şeyler okulda çalışmadan puan olarak geri dönüyordu. Bu çok keyif veriyordu hatta benim programlama,algoritma konusunda okul öncesindeki tek bilgim 2-3 sayfa html denemesiydi. Lisede iyi hocalarımız sayesinde bu konuda iyi bir başlangıç yaptık ve hiç merak etmediğim (gerçekten 6-7 yıl internet kullandım hiç bilgisayar programlama nedir nasıl yapılır merak etmemişim) konularda bilgi sahibi olup merak etmeye keyif almaya başladım bu konudada.

Fakat sonrasında ben hobi olarak okulda öğrendiklerimi evde geliştirmeye başlayınca okul sınıfta dersi sevmeyen zoraki okuyan insanlarla ve müfredat denilen zorunlu kavram ile engel olmaya başladı. Her ne kadar ikna edemesemde son yılın son 3 ayına kadar gitsemde sinirlene sinirlene psikolojik olarak kafayı yeme düzeyine gelerek okulu bıraktım. (İş artık bir süre sonra psikolojik takıntıya dönüştü)

Gerek lise olsun,gerek üniversite olsun. En büyük faydaları türleri , günümüz işleyişlerinizi tanıştırmak ve kısmi ön bilgi sağlamakla sınırlıdır faydası. Siz bir zaman sonra kendimde bir şeyler yapayım dediğinizde göreceksiniz ki okul sizin gerinizde kaldığı için (zorunlu bu durum okulun bu konuda yapabileceği bir şey yok) okula gitmeniz faydasız hale geliyor.

Bill Gates'in durumu bu konu üzerine iyi bir örnektir mesela. Gerçi bu okulu sevmeyen tembel öğrenciler tarafından ortak bir payda olarak kullanılmamalı zira Bill Gates tembelliği ile okulu bırakan biri değil çalışkanlığı ile bırakmak zorunda kalan biri.

İşte bu alanında çalışkan olmaya çalışan öğrencilere değilde istemediği halde gelen sırf 3-5 akademik soruyu doğru çözdüğü için gelen öğrencileri almayıp bu tarz öğrencileri alarak kendi alanında bir şeyler yapmaktan keyif alanlar kendi bölümlerinde özgürce okuduklarında üniversiteler yeni döneme uygun bir reform geçirmiş olurlar.

• @Bilgisayar BağımlısıÜniversiteler 1990'lara kadar iyiydi bir örnek, Internet Explorer ve Firefox'un temelini oluşturan NCSA isimli tarayıcı 1993 te Chicago Üniversitesi sponsorluğunda geliştirildi. O yıllar üniversitelerin hala güzel icraatlar yaptığı yıllardı. Ve 2000'lerde Internet yaygınlaşınca üniversiteler önemsizleşmeye başladı fakat bu genel gelişmenin haricinde Türkiye'de üniversitelerde başka sorunlar da var. Örneğin 1995 'te Bursa UÜ kampusune gitmiştim, kampusun merkezi yerinde büyük bir inşaat gördüm, inşaat olimpik kapalı yüzme havuzu inşaatıydı. Hoşuma gitti, güzel bir gelişmeydi. O yıllarda Bursa'da kamuya ait sadece bir kapalı havuz vardı bu ikincisi ve daha güzeli olacaktı. Fakat aradan 20 yıl geçti ve o yüzme havuzu tamamlanmadı yerine bir Kongre Merkezi yapıldı. Kampuse uğradığımda birkaç öğrenciye bu durumdan bahsettim. İçinde spor yapabileceğiniz havuz yerine yüzlercesi olan toplantı salonu yapmak ne biçim mantıktır dedim, yeterli tepki göremedim. Ünv öğrencisi saçma bir icraat gördüğü duyduğu yerde sesini yükselten tepkisini koyan kişi olmalıdır.

---------------------------

TechJobsWithoutDegree.com'da Finlandiya'dan bir ilandaki bir ibareye gözüm takıldı. Emekli oluncaya dek aynı pozisyonda çalışmakla ilgilenmenizi beklemiyoruz ibaresi. Finlandiya ünv eğitimine cok önem verir, burada ünv eğitim olmayan kişi arıolar ve kendilerini sürekli güncellemelerini bekliyorlar. Bence cok ilginç.

• Hocam,
    Baslik "Teknolojide diploma iyice önemsizleşti" oldugu icin, bu soyleyeceklerim tamamen teknoloji ile ilgili. Isletme, insan bilimi vs gibi seyler icin yorum yapmiyorum.

Cok onemli birseyi bastan soyleyecegim.Asagida buna "istatistik problemi" olarak referans verecegim. Birkac ornekten genelleme yapmak cok yanlis. Elinde istatistik olmadan, 2,3 ( veya 100) ornegi kullanarak genelleme yapilmaz. Aciklama icin:https://en.wikipedia.org/wiki/Faulty_generalization

Tamam universite egitiminde sorunlar var, bunu kabul ediyorum. Amerikada university of phonix diye birsey var, dusmanimdan uzak olsun. Sadece para tuzagi, ama bu genelleme yapmaya yetmiyor malesef.

Sirayla soylediginiz birkac sey hakkinda dusuncemi belirtecegim. Muhendis oldugum icin madde madde gitmeyi seviyorum :).

1) "Dünyanın teknoloji liderleri kolejden yaka silkmişken ..."
    Kac tanesi bunu yapmis? Buyuk bir "istatistik problemi". Istatistik yok elimizde(varsa paylasirsaniz sevinirim.) Mesela Google.org sitesine girersen, onlarin bilgisayar muhendisligi egitimini destekledigini gorursun, ki bir cok buyuk sirket bunu yapiyor.

2) "Almanya'daki IT projelerinde ünv diploması neredeyse hiç istenmiyor"
    Buyuk sirketlerin is ilanlarini incelerseniz(almanya icin bilgim yok ama amerikadaki buyuk sirketlerin simdiye kadar gordugum ilanlarinda) "universite derecesi veya esdeger tecrube" ibaresi var. Bu esdeger tecrubeyi edinebilen muhendis sadece 1 tane gordum simdiye kadar( ki 1000 den fazla muhendisle beraber proje yapmisligim var). O da, cok uzun yillar tecrubesi olmasina ragmen, yeni mezun maasiyla calisiyordu.

3) Guardian'in makalesi sizin belirttiginiz gibi egitimi elestirmiyor. Dedigi "universitelerde idare kadrosu cok buyudu, bu gereksiz ve fazla masrafli". Burdan sizin cikardiginiz sonuclari cikaramadim ben malesef.

- Sizin verdiginiz istatistikler genellikle butun universite ve bolumleri kapsiyor. Amerikada Turkiyeden farkli bir durum var. Kar amaci guden universiteler var. Bunun disinda akredite olmamis universiteler var. Bu universitelerde de egitim baya kotu. Zaten kimse de tanimiyor bu universitelerin cogunu.

- "bu sene ünv yazılanlar geçen seneye göre 4% düştüğü belirtiliyor". Ben 2006-2016 arasi istatistige baktim, bariz bir artis soz konusu. (%4-10 arasi). Bu da bir "istatistik problemi". Daha uzun vadelere bakinca, eger universitedeki ogrenci sayisi bir gosterge ise, diplomanin onemi artmis demek ki.

4) "Ancak hepsinden ötesi İngilteredeki üniversitelerin 17,5 Milyar sterlin içerde olduğu belirtiliyor.". Burada universitelerin emeklilik fonunun durumundan bahsediliyor. Burada da elestirilen sey, "para idareye gidiyor, egitime degil", ama orda da belirtilmis, akademik kadro ayni donemde %10 artmis. Yani egitime de yatirim yapiyorlar.
    Adamin orda tavsiye ettigi sey: "Gereksiz regulasyonlardan bazilarini kaldirirsak 250 milyon bir yerden, 20 milyon baska yerden kar ederiz, bu parayi idare yerine egitime yonlendirebiliriz, vs. vs."

5) "Üniversite milenyum çağı ile iyice önemsizleşti. 1970 ve 80'lerde ünv her açıdan önemliydi. " (Teknoloji alaninda konustugumuzu tekrar hatirlatiyorum)
    "Universiteler onemsizlesti" soylemine katilmamakla birlikte, liseler cok daha fazla onemsizlesti. Yazilim sirketlerinin mulakatlarda sordugu sorulari universite egitimi olmadan cozebilecek insan var mi?(Universite mezunu olmadan mulakata bile cagirilma olasiliginiz yok neredeyse.)

Ozet olarak soylemek istedigim su:
    Tabi ki universite diplomasi olmadan is yapabilirsiniz. Ama bunun olasiligi cok dusuk. Aynen calismadan para kazanabileceginiz gibi. Mesela piyango ile para kazanabilirsiniz ama kimseye calismak yerine piyango oynamasinin tavsiye edildigini gormedim.

Siz de tavsiye verirken bunlara dikkat edin bence.

Bir de sunu soylemek istiyorum. Sizin bu hisse kapilmanizin nedeni, hala piyasada basit ve cok yetenek istemeyen isler var. Bunlari yapmak icin cok buyuk yetenek gerekli degil. Ama sunu bilin, buyuk sirketler onlari otomatize etmeye calisiyor gunden gune. 2007 de dunya nerdeydi, simdi nerde? Bir 10 sene sonra nerde olacak, 20 sene sonra nerde olacak? 10-20 seneye(ki suan bile ornekleri var bu otomasyonun) bu isleri yapmak ici programciya gerek kalmayacak. B

ilgisayar bilimi gorece yeni bilim oldugundan (ve piyasa yeni yeni olustugundan) egitimsiz de, azcik birseyler ogrenerek, ekmek yenilebiliyor, ama bu ekmek giderek kuculuyor. Bunun benzeri 1800 lerin sonunda, 1900 un baslarinda elektrik alaninda var. Su an elektronik alaninda diploma onemsiz diyen, diplomasiz da is yapabilirsin diyen kimseyi gormuyorum.

Son kez belirtmek isterim ki, bu soylediklerimin hepsi teknoloji alani icin.

Biraz daginik yazdim kusura bakmayin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mghfreud -- 28 Ağustos 2017; 4:3:27 >

• quote:

@Bilgisayar BağımlısıÜniversiteler 1990'lara kadar iyiydi bir örnek, Internet Explorer ve Firefox'un temelini oluşturan NCSA isimli tarayıcı 1993 te Chicago Üniversitesi sponsorluğunda geliştirildi. O yıllar üniversitelerin hala güzel icraatlar yaptığı yıllardı. Ve 2000'lerde Internet yaygınlaşınca üniversiteler önemsizleşmeye başladı fakat bu genel gelişmenin haricinde Türkiye'de üniversitelerde başka sorunlar da var. Örneğin 1995 'te Bursa UÜ kampusune gitmiştim, kampusun merkezi yerinde büyük bir inşaat gördüm, inşaat olimpik kapalı yüzme havuzu inşaatıydı. Hoşuma gitti, güzel bir gelişmeydi. O yıllarda Bursa'da kamuya ait sadece bir kapalı havuz vardı bu ikincisi ve daha güzeli olacaktı. Fakat aradan 20 yıl geçti ve o yüzme havuzu tamamlanmadı yerine bir Kongre Merkezi yapıldı. Kampuse uğradığımda birkaç öğrenciye bu durumdan bahsettim. İçinde spor yapabileceğiniz havuz yerine yüzlercesi olan toplantı salonu yapmak ne biçim mantıktır dedim, yeterli tepki göremedim. Ünv öğrencisi saçma bir icraat gördüğü duyduğu yerde sesini yükselten tepkisini koyan kişi olmalıdır.

---------------------------

TechJobsWithoutDegree.com'da Finlandiya'dan bir ilandaki bir ibareye gözüm takıldı. Emekli oluncaya dek aynı pozisyonda çalışmakla ilgilenmenizi beklemiyoruz ibaresi. Finlandiya ünv eğitimine cok önem verir, burada ünv eğitim olmayan kişi arıolar ve kendilerini sürekli güncellemelerini bekliyorlar. Bence cok ilginç.

lakin ilanda `we are looking for front-end and back-end oriented engineers` olarak gecen kisim, site ile cok ters dusmus.

Bu arada zero-hours nedir yahu. bunlar kendine kole ariyorlar. yok birde `tax refund` yazmislar :) yahu muhendisin saatine 25 euro verecekken +sigortasi + bir kisim taxi , diplomasiza 10 euro verecek, hem de zero hours anlasma sunacak. zero hours kolelik. adina vergi odenmiyor ee nasil emekli olacaksin ileride? . ikincisi seni tazminatsiz istedigi gibi cikartabiliyor.

ben 2014 de londra da iken 2015 secimleri icin Labor partisinin uzerinde en cok durdugu iki konudan biri bu idi. Zero hours contract i adam bildigim slavery olarak nitelendirmisti.

• @mghfreud 'Teknolojide Ünv Diploması İyice Önemsizleşti' genel bir gelişmeye işaret ediyor. Üniversitede alınabilecek bilgi ve nitelik, başka kaynaklardan da alınabiliyorsa ve üniversitede hoca prof'tan cok idari vs personel dolu ise üniversite sadece teknolojide de değil genelde de sorunlu birşey demektir. Amerika'da ünv öğrencilerinin üniversitelere borcu $1.34 Trilyon ise üniversite bilgi ve nitelik kazandırma ortamından cok öğrencilerin sırtından nasıl daha cok kazanırız ortamına dönmüş demektir. Almanya'da üniversitelerin coğu devlete ait ve sömester başına harç €180 civarı. Özel üniversitelerde de senelik ücret €3-10k arasında deişiyor. Ancak Almanya'da özel üniversiteler cok ilginç çalışmalara da imza atıyor, örneğin Berlin'deki özel Steinbeis üniversitesi 2014'te Homopatik Tıp programı devreye almak isteyince Allopatik (yani bildiğimiz klasik) tıp dünyası ayağa kalkmış, hiç tıbbi tedaviler homopatik yöntemlerle yapılır mı diye. Oysa ki, insanlar klasik tıptan da yaka silkmiş durumda (penisilin, kemoterapi, sinir ilaçları vs) ve yeni arayışlar içinde ve homopatik tıp yenilikçi ve ilerici bir çözüm. Yani özel üniversite olarak yerinde işler yapıyorlar. Muhtemelen (araştırmadım) teknoloji alanında da Almanya'daki özel üni'ler iyi şeyler yapıyorlardır. Fakat bu durum almanyadaki IT iş ilanlarında diploma ve sertifika sorulmamasını daha da ilginçleştiriyor.

@mghfreud Finlandiya'daki ilandaki We are looking for both backend and frontend oriented engineers kısmını yanlış yorumladın. Orada eleman içn ister front-end ister back-end geliştirici de olsanız başvurun ona göre pozisyon ayarlarız diyorlar, yani aynı anda hem front hem back-end iş yükleyecekleri için değil. zero hour olayını ise araştırmadım fakat o da her ne ise, istege bağlı bir opsiyon olarak sunuluyor gibi görnüyor. Finlandiya Helsinki'de bir cloud computing firması, o opsiyonu bizdeki firmalar eleman üzerinden en cok nasıl kazanırım amacıyla koymamışlardır bence. Bursa'da hem de batı yakasındaki büyük bir sanayi firmasında (yani şehrin daha modern hayat şartları olan bölgesinde) günde 16 saat haftada 7 gün yani haftada 112 saat mühendis çalıştırılıyor.. 86 doğumlu endüstri müh bir arkadaş var 5-6 ay kadar o şekilde çalıştı, oradan biliyorum.

• Merhaba,

Universiteden 9 yilin sonunda atilan bir yazilimciyim. Tam arada derede kalmis durumdayim sanirim, o yuzden kendi tecrubelerim uzerinden bir iki sey soylemek istedim.

Matematik Muhendisligi'ne girdigim ilk yil yari zamanli olarak bir yazilim sirketinde calismaya basladim. 2 yil sonunda okula gitmemeye basladim, daha sonra aflar ile geri donusler vs. vs. atilana kadar boyle devam etti.
    Turkiye icin konusursak uluslararasi sirketlerde, bankalarda, telekom operatoru gibi kurumsal yerlerde calistim genelde. Kimse bana diploma sormadi. Yoneticilik de yaptim Turkiye'de calisirken bunun icin de diplomanin engel oldugunu dusunmuyorum.
    Turkiye'de yasarken Amazon ve Google ile mulakat yaptim ozel davetlerine katilarak. Yine diploma sormadilar.
    Bir kac yildir Hollanda'da yasiyorum ve calisiyorum. Buradaki is gorusmelerinde defalarca okuldan atildigimi soyledim, Turkiye'deki universiteleri zaten tanimadiklarini bitirsem de bitirmesem de farketmeyecegini soylediler.

Bu tecrubelerimi goz onune alarak, yazilim dunyasi icin diploma is bulma konusunda bir yeter ve gerek sart degil diyebilirim.

Universitelerin kurulus amaci zaten insanlarin bir araya gelerek bilgilerini ozgurce paylasabilecekleri/gelistirebilecekleri bir ortam olusturmaktir. Tip gibi pratik isteyen branslar harici universite derecelerinin cogu icin internet yeterli. Bununla beraber universitenin insana kattigi calisma/arstirma disiplini, yontemleri ve sosyal faliyetler bence cok cok onemli. Daha once burada baska konularda da konustuk, iyi bir yazilimci olmak icin bence calculus seviyesinde matematik bilmek sart. Bunu da kendiniz ogrenebilirsiniz tabi ki.

Turkiye'deki universitelerin durumuna gelirsek, kendim icin konusayim okulda ogrendigim/ogrenmeye calistigim seylerden pratik is hayatinda bana yarari olan seyler oldu fakat bunlar matematik ile ilgiliydi. 98'de universiteye basladim. Benim zamanimda okulda gordugum yazilim dersleri guncel degildi, egitmenler yetersizdi. Af ile geri donup en son 2012 de belki bitiririm diye kalan derslerimi tamamlamaya calisirken aldigim veritabani dersinde yardimci docent hoca nosql veritabanlarindan habersizdi. Bunlardan bahseden ogrencileri ise cok bilmislikle sucluyordu. Belki bu universite/hoca ozelinde bir durum olabilir ama genel olarak Turkiye'deki akademisyen kalitesi de cok yuksek degil.

Turkiye'de calisirken is gorusmelerinde isveren tarafinda cok ca bulundum. Bu yuzden yeni donem mezunlar hakkinda da az cok fikir sahibiyim. Benim gordugum kadari ile itu, odtu, ege, sabanci mezunlari digerlerinden daha iyiydi.

Universitede egitim alma sansi olan herkesin almasi gerekli bence fakat bu iyi bir yazilimci olmak icin yeterli olmayacaktir. Burada ya da gercek hayatta genc arkadaslara surekli olarak github hesabi acmalarini ve mumkun oldugunca acik kaynak kodlu projeleri incelemelerini mumkunse katki yapmalarini soyluyorum. Bu projeler yazilim gelistirme disiplini/metodlari konusunda tecrube edinmek ve ogrenmek icin en uygun ortamlardan birisi.

Neyse, aklima simdilik gelenler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestanealtcizgi -- 29 Ağustos 2017; 13:8:4 >

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    justaprogrammer J kullanıcısına yanıt
    Üniversiteyi uzatanlar hep ilgimi cekmiştir. Ben de uzattım fakat 1 sene ve ara vermeden 1990'da başladım 95'te bitirdim. O yüzden 10 sene uzatmak ilginç geliyor . )

1990'larda ünv önemliydi.1990'lar ve 2000'lerin ortalarına kadar diplomamla güzel işler buldum. 2010'lar biraz değişik.Almanya'da Matematik konusunda youtube 'taki TheSimpleMaths ve Mathe By Daniel Jung isimli kanallar 100binlerce abone ve görüntüleme sayısına sahip. Almanya Matematiği YT kanallarından öğreniyor denilebilir mi?

TheSimpleMaths 'ın 'Türev Temelleri' 'Ableitung Grundlagen' başlıklı 6dk lık video, 650bin görüntüleme almış. Daniel Jung 'un videoları da oldukça tatminkar izleyici rakamlarına sahip Türkiye'de böyle bir olay yok.Diyeceksiniz ki ben bu videoları nerden buldum? Bu forumda geçen hafta Logoritma Bulma (https://forum.donanimhaber.com/logoritma-bulma--128526330#128526330 ) konusunu çözeyim derken logaritma fonksiyonunu 10+ yıldır hiç kullanmayıp unuttuğum için Internetten açıklamalı video ararken buldum.

@justaprogrammer bana PM atmışsın fakat forum hesabım SMS onay aşamasında takıldığı için ve o sorunu çözemedikleri içiin PM atamıyorum! Şimdi bu durumda yazışma için önerim Ring. Ring 'i bilmiyorsan kısaca: Bullshit içermeyen mesajlaşma programı. Bullshit derken, cep tel no SMS onayı, tel rehberindeki her kişiye ulaşmak, düzenli yedekleme yapmak, uygulamayı düzenli güncellemek gibi şeyler yani. Ring, bunların hiçbirini istemiyor, e-mail dahi istemiyor sadece rumuz ve parola belirliyor ve kullanıyorsun. Benim rumuzum SS'teki gibi. Rumuzda büyük / küçük harf ayrımı var, benim rumuzda hepsi küçük harf. Ring'i cebine indirirken Google Play Store'da ring.cx ile arattır. Laptop'a kurulum için de ring.cx ziyaret et. Windows 7, macOS 10 ve Linux / Ubuntu 16.04 ve yukarısına kurulabiliyor, denedim. Ring'ten ileti gönderirsen oradan PM yanıt verebilirim.

( i.hizliresim . com / PrXLd9.gif )

• quote:

Üniversiteyi uzatanlar hep ilgimi cekmiştir. Ben de uzattım fakat 1 sene ve ara vermeden 1990'da başladım 95'te bitirdim. O yüzden 10 sene uzatmak ilginç geliyor . )

1990'larda ünv önemliydi.1990'lar ve 2000'lerin ortalarına kadar diplomamla güzel işler buldum. 2010'lar biraz değişik.Almanya'da Matematik konusunda youtube 'taki TheSimpleMaths ve Mathe By Daniel Jung isimli kanallar 100binlerce abone ve görüntüleme sayısına sahip. Almanya Matematiği YT kanallarından öğreniyor denilebilir mi?

TheSimpleMaths 'ın 'Türev Temelleri' 'Ableitung Grundlagen' başlıklı 6dk lık video, 650bin görüntüleme almış. Daniel Jung 'un videoları da oldukça tatminkar izleyici rakamlarına sahip Türkiye'de böyle bir olay yok.Diyeceksiniz ki ben bu videoları nerden buldum? Bu forumda geçen hafta Logoritma Bulma (https://forum.donanimhaber.com/logoritma-bulma--128526330#128526330 ) konusunu çözeyim derken logaritma fonksiyonunu 10+ yıldır hiç kullanmayıp unuttuğum için Internetten açıklamalı video ararken buldum.

@justaprogrammer bana PM atmışsın fakat forum hesabım SMS onay aşamasında takıldığı için ve o sorunu çözemedikleri içiin PM atamıyorum! Şimdi bu durumda yazışma için önerim Ring. Ring 'i bilmiyorsan kısaca: Bullshit içermeyen mesajlaşma programı. Bullshit derken, cep tel no SMS onayı, tel rehberindeki her kişiye ulaşmak, düzenli yedekleme yapmak, uygulamayı düzenli güncellemek gibi şeyler yani. Ring, bunların hiçbirini istemiyor, e-mail dahi istemiyor sadece rumuz ve parola belirliyor ve kullanıyorsun. Benim rumuzum SS'teki gibi. Rumuzda büyük / küçük harf ayrımı var, benim rumuzda hepsi küçük harf. Ring'i cebine indirirken Google Play Store'da ring.cx ile arattır. Laptop'a kurulum için de ring.cx ziyaret et. Windows 7, macOS 10 ve Linux / Ubuntu 16.04 ve yukarısına kurulabiliyor, denedim. Ring'ten ileti gönderirsen oradan PM yanıt verebilirim.

/>

bende su an akilli telefon yok. benim samsung gecen ay rahmet**** kavustu. malum evde kucuk cocuk olunca elektronik esyalar ucuyor bir bir.

ayrica sms onayi sorunu bende de olmustu. forum destek kismina mesaj atmistim cozdular 1 hafta icinde. ayni sorun sende de varsa onlarla iletisime gecebilirsin bu konuda.

ayrica ozel degilse yazacaklarin buradan da yazabilirsin. lakin onumuzdeki aya kadar telefon alamiycam. black fridayi bekliyorum acikcasi.

• 2 kez başvurdum düzeltilmesi için düzelmedi. Ancak sorun o değil. Sorun, forumun benden ısrarla birşey istemesi. Ring hiçbirşey istemiyor. Olayı biraz daha görselleştirmek üzere 2 SS. Dikkat Samsung 'un Tizen işletim sistemini kullanan telefonlarda çalışmaz, sadece Android. veya Win 7, macOS 10 veya Ubuntu 16.04.

• quote:

/>

Tekrar merhaba,

Benimkisi uzatmaktan ziyade kayit yaptirip okula gitmemekti, malum askerlik durumlari :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.