Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ? Mühendislik Fakültesi ? (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
7
Favori
105.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende bu sene tekrar sınava girip mtok dan şansımı denicem.Yukarda bir iki yazı dikkatimi çekti meslek çıkışlıların mühendislik konusunda zayıf olacaklarını söylüyorlar iş hayatında geometri matematik gibi sayısal derslerini bilerek mi bir iş yapıcaklar yoksa meslek eğitiminde gördüklerine göre mi elektrik elektronik lise mezunu olarak mühendislik öğretmenlik okuyan arkadaşların devrelerini yapmışlığım var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersincrazy

Bende bu sene tekrar sınava girip mtok dan şansımı denicem.Yukarda bir iki yazı dikkatimi çekti meslek çıkışlıların mühendislik konusunda zayıf olacaklarını söylüyorlar iş hayatında geometri matematik gibi sayısal derslerini bilerek mi bir iş yapıcaklar yoksa meslek eğitiminde gördüklerine göre mi elektrik elektronik lise mezunu olarak mühendislik öğretmenlik okuyan arkadaşların devrelerini yapmışlığım var.

aynen. Bize de bilg müh. 1.sınıfta okuyan bikac mezun gelmisti okula ve bizimle aynı seyleri gördüklerini söylemişlerdi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bende bu sene tekrar sınava girip mtok dan şansımı denicem.Yukarda bir iki yazı dikkatimi çekti meslek çıkışlıların mühendislik konusunda zayıf olacaklarını söylüyorlar iş hayatında geometri matematik gibi sayısal derslerini bilerek mi bir iş yapıcaklar yoksa meslek eğitiminde gördüklerine göre mi elektrik elektronik lise mezunu olarak mühendislik öğretmenlik okuyan arkadaşların devrelerini yapmışlığım var.

Ben sanki matematik fizikle iş yapacağım yoruma bak sürekli burdan vurmaya çalışıyorsunuz ama çok acizce Senin bildiğin teknik bilgiyi teknisyen de biliyor zaten ?? Benim işin amele kısımlarını bilmeme gerek mi var, ben yeni şeyler üretmeye çalışacağım mühendis olarak, teknisyen ve mtok mezunları var olanı daha iyi yapmaya yada eksikliklerini gidermeye çalışacak, kopyasını yapacak birden fazla. Mühendisler çizimini yapacak hesaplayacak(hesaplayacak dikkat edersen, artık matematik ne işe yarar diyorduk değil mi!), taslağı çıkaracak verecek teknisyene o da işin birleştirme kısmını yapacak artık

Mtok mezunları "bizim praatiiiimiz var, mühendislik mezunları matematik fizik görüp de napaceeek, bizim teknik bilgimiz yeter" diyerek kendinlerini kandırıyor başka birşey değil. Teknisyenler yerini biliyor en azından. Gözünüzü açıp siz de görseniz iyi olur. Oranın buranın sekreterliklerinden pohpohlama yazısı alarak birşeyi kanıtlayamazsınız. Haydi montaja, çok teknik bilen mtok arkadaşlarımız, haydi !
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwr

quote:

Ben sanki matematik fizikle iş yapacağım yoruma bak sürekli burdan vurmaya çalışıyorsunuz ama çok acizce Senin bildiğin teknik bilgiyi teknisyen de biliyor zaten ?? Benim işin amele kısımlarını bilmeme gerek mi var, ben yeni şeyler üretmeye çalışacağım mühendis olarak, teknisyen ve mtok mezunları var olanı daha iyi yapmaya yada eksikliklerini gidermeye çalışacak, kopyasını yapacak birden fazla. Mühendisler çizimini yapacak hesaplayacak(hesaplayacak dikkat edersen, artık matematik ne işe yarar diyorduk değil mi!), taslağı çıkaracak verecek teknisyene o da işin birleştirme kısmını yapacak artık

Mtok mezunları "bizim praatiiiimiz var, mühendislik mezunları matematik fizik görüp de napaceeek, bizim teknik bilgimiz yeter" diyerek kendinlerini kandırıyor başka birşey değil. Teknisyenler yerini biliyor en azından. Gözünüzü açıp siz de görseniz iyi olur. Oranın buranın sekreterliklerinden pohpohlama yazısı alarak birşeyi kanıtlayamazsınız. Haydi montaja, çok teknik bilen mtok arkadaşlarımız, haydi !

Bu arkadaş çok zeki dikkat edin 4 sene boyunca lisede meslek eğitimi alıp üniversiteye gelen var matematik kimya biyoloji yaparak gelen var bizde yapamıyoruz demiyoruz ama sınırlı bir şekilde türev integral yaparak devre çözemiyoruz evet çözmemizde gerekmiyor zaten hangi çağda yaşıyorsun ki elle hesap yapıcaksın elektrik elektronik adına konuşuyorum mühendislikde meslek derslerinde hesap gerektiren devrelerde sınav vaktinde hesap makinesi kullanması serbesttir.Dikkatini çekersem normal mühendislik diyorum daha direnç kodları gibi temel konuları bilmeyen temeli olmayan adamı alıyorlar 1 sene bunu öğretmeye çalışıyorlar artık bizim 4 senede öğrendiğimizi ne kadar anlarsa sonra üstüne koymaya çalışıyorlar.Teknisyen;meslek çıkışlı bir kişinin aldığı ünvandır.Tekniker;2 yıllık myo çıkışlı bir kişinin aldığı ünvandır.Bunları biraz araştırırsan gerçeği öğrenebilirsin tabi bunları öğrenmek senin için acı ve zor olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: King_Leoric31

Dalga geçmeye falan çalıştığım yok. Aklımı tartışmak da kimseye düşmez. Fakültelerin gelecekteki durumu hakkında hiçbir fikrim yok belki uygulama doğru belki yanlış açıkçası umrumda da değil çünkü alakam yok. MTOK'ları senin dediğin sebepten dolayı kaldırsalar da haklılardır. Fakat sen o mesajında tüm meslek liselileri beyinsiz olarak adleden bir genelleme yaptın. Bunun alınmak ile alakası da yok kime hangi mesajın gittiği ortada. Sanırım hala daha farkında değilsin ki bu yanlışını düzeltecek hiçbir şey yapmıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Codemaste®

quote:

Dalga geçmeye falan çalıştığım yok. Aklımı tartışmak da kimseye düşmez. Fakültelerin gelecekteki durumu hakkında hiçbir fikrim yok belki uygulama doğru belki yanlış açıkçası umrumda da değil çünkü alakam yok. MTOK'ları senin dediğin sebepten dolayı kaldırsalar da haklılardır. Fakat sen o mesajında tüm meslek liselileri beyinsiz olarak adleden bir genelleme yaptın. Bunun alınmak ile alakası da yok kime hangi mesajın gittiği ortada. Sanırım hala daha farkında değilsin ki bu yanlışını düzeltecek hiçbir şey yapmıyorsun.

Tamam o zaman meslek liseli arkadaşlardan özür dilerim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Codemaste®

quote:

Tamam o zaman meslek liseli arkadaşlardan özür dilerim

Gösterdiğin olgunluktan dolayı teşekkür ederim...
  • gençler bu fak.ler kimin isteğiyle açıldı iş verenlerin.adamlar müh. fakültesinden mezun olanları kurslara göndermekten bıkmıslar ve böyle bir bölümün açılması için talepte bulunmuslar ve bu bölümler açıldı.siz hala neyin kafasındasınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih_guler

gençler bu fak.ler kimin isteğiyle açıldı iş verenlerin.adamlar müh. fakültesinden mezun olanları kurslara göndermekten bıkmıslar ve böyle bir bölümün açılması için talepte bulunmuslar ve bu bölümler açıldı.siz hala neyin kafasındasınız...

hangi işverenler acaba?

şuana kadar o kadar fazla teknik öğretmen birikti ki devlette kapatacağı ya da kontenjan azaltacağı yere aldı teknik eğitim fak.ları adına teknoloji fak. deyip mühendislik bölümleri açtı..ben kendi gözümle arkadaşlarımdan görüyorum..teknoloji fakülteleri mühendislik için yetersiz,hem uygulama açısından hem teorik eğitim açısından..tek.fak. hocalarının çoğu zaten mühendis değil teknik öğretmen hepsi..

yok uygulama ağırlıklı daha iyiymiş,işverenler istemiş bla bla bla.. kendi gözümüzle görmesek yiycez...

he bir de daha iyi diyosunuz biri bana açıklayabilir mi acaba tek.fak.a yerleşenlerin çoğunun bi üst tercihi neden müh.fak.tır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tlbam -- 22 Ocak 2013; 3:32:48 >
  • mühendislik fakültesinden mezun olan adam işi tam bilmiyorki.tamam teoride süperdir ona kimse bişey diyemez ama önemli olan uygulama.araştırın önce bu konuyu niçin açıldığını falan sonra gelin konuşalım.hem kendine güvenen mühendis bu tür şeyleri kafaya takmaz.iyi olan mühendis heryerde kazanır.orda meslek liseli bölümü hakkında çok iyidir kendini geliştirir lisede ama sırf fizik-kimya görmedi die üniversiteye giremiyorlar.sizce bu adil mi.Birde neden özel üniversitedeki mühendisliklere birşey demiyorsunuzda orda meslek liseli adamı küçümmsüyorsunuz.
  • CRZ46' nın yorumu kesinlikle doğrudur. TMMOB nin amacı bu dilekçedende anlaşıldığı gibi konuları çarpıtıp bu fakültelere öğrencilerin gitmesini engellemek okuyan öğrencileride okullardan soğutmaktır. Tabi bunları yaparken sırf kendi siyasi ideolojileri için yaptıklarından gözleri artık hiç bir şey görmüyor ve artık o kadar komik ve aciz duruma düşüyorlarki, tanıdığım çok iyi mühendis abilerim bile (Yaşları ortalama 45-50) artık odanın tamamen görevlerinden ve yetkilerinden uzaklaştığını bana üzülerek söylüyorlar. Kaldı ki TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİN' den mezun olacak arkadaşlarıi kesinlikle ama kesinlikle kayıt etmeleri gerekmektedir. Çünkü mantıklı ve akıllıca düşünüldüğünde hiç bir dernek, oda, ve vakıflar kanunları ben x kişiye uygularım, y kişiye uygulamam diyemez ve bu bir suçtur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ -- 25 Ocak 2013; 23:16:18 >
  • ben EEM 4. sınıf öğrencisiyim.yorumlarin bazilarini okudum.

teknoloji fakültesi nedir arkadaş ya şu hükümet eğitim içine etti kusura bakmayin.öğretmenlerle konşuyorum arkadaş bi öğretmen mi memnun olmaz yav biri mi iyi demez.öğrencileri öğretmenleri resmen deneme tahtasina çevirdiler önüne gelen bi genelge yayinliyor bi bakiyoruz yeni bi şey gelmiş.hoop iki gün sonra başka biri geliyor genelgeyi kaldiriyor başka bi genelge yayinlaniyor bu defa.

meslek liselerine çok yoğun bi şekilde öğrenci yönlendirdiler tabi nasil altindan çikacaklar teknoloji fakültesi adi altinda matematiktenten fizikten kimyadan fazla çakamayan öğrenciler belirli puanlarla bu fakülteye giriyor.

ee ben niye o zaman mühendislik fakültesinde okuyorum bi fark var mi arada.ben de gidip teknoloji fakültesinde okurdum rahat ederdim pek farkimda yokmuş zaten.

Türkiye'de her bölüm açilir her yere açilir ama tıp fakültesi ile diş hekimliği her yere açilmaz. niye sebep ne açın mühendisliği mahvetteniz diğer bölümleri de mahvedin.

benim teknoloji fakültesi işinden anladiğim tek şey var.
    nasil ki hem matematik öğretmenliği hem de matematik bölümleri vardi ya aynisini şu an mühendsilik ve teknoloji fakültesi için yapiyorlar.

bu ikisinden biri ileri ki zamanlarda tarihten silinecek bakalim hayirlisi.
  • ben meslek lisesi mezunu ve teknik eğitim fakültesinden mezun olmuş biriyim ve şu anda mühendislik fakültesinde doktora yapıyorum. teknoloji fakültelerini pek benimseyemiyorum. teknik eğitim fakültelerinde verilen derslerin aynısını aynı hocalar veriyor ve adına teknoloji fakültesi deniyor. mühendis ünvanı da yanlış bence teknolog falan olsaydı bu kadar polemik yaratılmazdı. teknoloji fakültelerinde verilen derslerle mühendislik fakültesinde verilen dersler aynı biz niye mühendis olmayalım diyen arkadaşlara da şunu söyleyeyim; dersin adı ve içeriği aynı olabilir ama anlatım zorluğu ve sınavlarda sorulan soruların zorluk derecesi arasında çok fark var. bence teknoloji fakültesi mezunlarına mühendis unvanı verilirse mühedsilik fakültelerine haksızlık olur. fakat bazı teknoloji fakültesi bölümlerinin puanları çok yüksek (marmara mekatronik gibi 500 puanla giren adam vardı) bu tip bölümlerdeki arkadaşları söylediklerimin dışında tutarak belirtiyorum; öss puanlarına ve sıralamalara bakarak da arada fark olduğunu anlayabilirsiniz.

bu arada şunu da belirteyim anadoludaki üniversitelerin çoğunda verilen mühendislik eğitiminin de ne kadar kaliteli olduğu ayrı bir tartışma konusu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mekatronikçi

ben meslek lisesi mezunu ve teknik eğitim fakültesinden mezun olmuş biriyim ve şu anda mühendislik fakültesinde doktora yapıyorum. teknoloji fakültelerini pek benimseyemiyorum. teknik eğitim fakültelerinde verilen derslerin aynısını aynı hocalar veriyor ve adına teknoloji fakültesi deniyor. mühendis ünvanı da yanlış bence teknolog falan olsaydı bu kadar polemik yaratılmazdı. teknoloji fakültelerinde verilen derslerle mühendislik fakültesinde verilen dersler aynı biz niye mühendis olmayalım diyen arkadaşlara da şunu söyleyeyim; dersin adı ve içeriği aynı olabilir ama anlatım zorluğu ve sınavlarda sorulan soruların zorluk derecesi arasında çok fark var. bence teknoloji fakültesi mezunlarına mühendis unvanı verilirse mühedsilik fakültelerine haksızlık olur. fakat bazı teknoloji fakültesi bölümlerinin puanları çok yüksek (marmara mekatronik gibi 500 puanla giren adam vardı) bu tip bölümlerdeki arkadaşları söylediklerimin dışında tutarak belirtiyorum; öss puanlarına ve sıralamalara bakarak da arada fark olduğunu anlayabilirsiniz.

bu arada şunu da belirteyim anadoludaki üniversitelerin çoğunda verilen mühendislik eğitiminin de ne kadar kaliteli olduğu ayrı bir tartışma konusu.

çok realist bi yorum..

teknoloji fak.da ders programında lab diye dersler gözüküyor ama adamlar teori işliyor.bi de daha uygulamaya yönelik derler..

zorluk konusunda dediğiniz gibi çok fark var..
  • Madem mühendislik fakülteleri anlattığın kadar iyi Mekatronikçi arkadaşım, acaba seni oraya nasıl doktora yapman için aldılar oda başka bir tartışma konusu. Bence bunu tartışmak lazım (!).
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ

Madem mühendislik fakülteleri anlattığın kadar iyi Mekatronikçi arkadaşım, acaba seni oraya nasıl doktora yapman için aldılar oda başka bir tartışma konusu. Bence bunu tartışmak lazım (!).

bilimsel hazırlık aldım...
  • Yahu türkiyedeki mühendisler'e bakarsak dünyada bir numara mısınız kardeşim ? Helikopter yaptık devşirme teknoloji, Tank keza öyle, Zırhlı Muharebe araçları üreten en iyi şirketin yarısı yabancılara ait. 60 yıllık davanın peşine düştüler bu mühendis bu teknolog diye geçmişte teknolog varmıydı ? Yokken işler nasıl yürüyordu ? Onlar mühendis olunca ne olacak. Mühendisin işimidir Siyaset. Edep ya hu ! İnsanda biraz iş ahlakı olur yazık ya...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlbam

quote:

ben meslek lisesi mezunu ve teknik eğitim fakültesinden mezun olmuş biriyim ve şu anda mühendislik fakültesinde doktora yapıyorum. teknoloji fakültelerini pek benimseyemiyorum. teknik eğitim fakültelerinde verilen derslerin aynısını aynı hocalar veriyor ve adına teknoloji fakültesi deniyor. mühendis ünvanı da yanlış bence teknolog falan olsaydı bu kadar polemik yaratılmazdı. teknoloji fakültelerinde verilen derslerle mühendislik fakültesinde verilen dersler aynı biz niye mühendis olmayalım diyen arkadaşlara da şunu söyleyeyim; dersin adı ve içeriği aynı olabilir ama anlatım zorluğu ve sınavlarda sorulan soruların zorluk derecesi arasında çok fark var. bence teknoloji fakültesi mezunlarına mühendis unvanı verilirse mühedsilik fakültelerine haksızlık olur. fakat bazı teknoloji fakültesi bölümlerinin puanları çok yüksek (marmara mekatronik gibi 500 puanla giren adam vardı) bu tip bölümlerdeki arkadaşları söylediklerimin dışında tutarak belirtiyorum; öss puanlarına ve sıralamalara bakarak da arada fark olduğunu anlayabilirsiniz.

çok realist bi yorum..

teknoloji fak.da ders programında lab diye dersler gözüküyor ama adamlar teori işliyor.bi de daha uygulamaya yönelik derler..

Yazık bu memlekete, çok yazık..
  • quote:

Orijinalden alıntı: liquidnight

quote:

Orijinalden alıntı: tlbam

quote:

çok realist bi yorum..

Yazık bu memlekete, çok yazık..

bence de yazık bu memlekete..Dünya'da eşi benzeri yok,bizim yüksek öğrenimdeki saçmalıkların..
  • Bu çekememezlik nedir yahu çocuk gibi

Burada müh. fakültesinde okuyup da kendini "gerçek mühendis" zannedenlere acıyorum.Çünkü eminim tek. fak. mezunları kadar bile(!) iyi yerlere gelemeyecekler.

Teknolog değilsen, mühendis isen neden uğraşıyorsun ki teknoloji fakültesindekilerle mtoklarla? Senden daha düşük puanla giriyorlar diye mi kıskanıyorsunuz anlamıyorum.İllaki bir isim takacaksınız.Yok teknolog yok ***log, mühendis olmasınlar da hesabı :D siz nasıl isterseniz öyle söyleyin ama tek. fak. mezununun ünvanı da "mühendis"tir. ve böyle kalacaktır.

Bu konuya girip kendinizi avutup meslek lisesinde okuyan vs. insaları karamsarlığa düşüreceğinize yüksek mühendislik bilginizle (teoriniz de daha iyi hem) projeler vs. yapın.
    Vaktinizi burda 'teknolog'(!)larla harcamayın

Müh. Fakültesinde okuyup bu konuya girip kendini avutanlar boş insanlardır.Bence hangi mesleği seçeceklerini bir daha düşünsünler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.