Şimdi Ara

Teknoloji devleri peş peşe geliyor: Xiaomi, Türkiye’de telefon üretecek (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
3
Favori
14.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ve niye eskiden üretimiyordu da şimdi üretilmeye başlandı

bu kadar mı ucuz iş gücüne dönüştük

• İş kapısı anlamında güzel bir haber.

• 20 milyon ,25 milyon yatırım mı ? Müthiş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yatırımcı kaçınca ülkeden herkes kaçıyor, yatırım olunca ucuz işgücü.Bunlarin yaptığı muhalefet değil

• Çok merak ediyorum bizim forumun (ve aslında ülkenin) muhalifleri ne bekliyor?

Beklenti çok büyük, ota kuşa burun kıvırmalar falan. "Ya bu yatırım mı, köprü mü yapılır yol mu yapılır, o öyle olmaz,niye öyle yapmışlar, bu böyle olmamış, şu niye şöyle?" vs vs vs.

Olaki CHP(veya başka parti) iktidara gelirse çok büyük hüsran olacak bunlar için. Çünkü dediğim gibi beklenti çok büyük. Sanırım zannediyorlar ki Ak Parti gidip X parti gelince takip eden 3-5 senede Almanya, Japonya düzeyine falan geleceğiz. Okuduklarımdan yorumlardan anladığım bu.

Ha tabi benim de aslında öyle olduğunu tahmin ettiğim gibi "Başta Erdoğan olmak üzere, Ak Parti ve muhafazakar kesimden kurtulalım da ne olursa olsun bize ne ya?" mantığı ile hareket etmiyorlarsa şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 24 Ocak 2021; 20:3:50 >
  • Ülkeye katkı olacak, destek olacak ancak vatandaş, millet rahatlamıyor. Bize çözüm olmuyor. Şirketlerle yetkililer asıl avantajı, konforu hissedecek. Ülkede yaşayan vatandaşlar ve ülkenin birikimleri değere binmeyecek, indirimler görürsek şanslıyız demektir. Konuşulmayan istihdam problemine ufak da olsa dokunacak fakat coşmalık vaziyet yok. Çin ileriye gidiyor, pozitif adımlar atıyor, biz geriye gidiyoruz, iniyoruz aşağıya. İktidar cephesi taraftarları bağırıyor, köpürüyor, çok bilenler kızıyor, sitem ediyor da hangi noktada olduğumuz belli değil mi? Teknoloji, bilgi almıyoruz, ortak proje de yürütülmüyor, bize verilen rol araç olmamız, tezgah olmamız. Hindistan, Malezya, Vietnam ve Çin üretim hattı olma noktasını geçti, işleri öğreniyor, hedefler koyuyor. Türkiye üretim hattı olma noktasını geçemiyor, insanlar ışık görmüyor, konuşmayalım mı? Eğitimi, bilimi, bir de teknolojiyi boşlayıp şov yaparsak ciddi gelişmeler göremeyiz, gaza bakmayın, koşullara bakın. Onların hatırına vergi eklemesi yapıldı, peki Vestel, General Mobile, ayrıca Casper nelerle uğraşıyor? Görüyor muyuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 24 Ocak 2021; 21:43:14 >

• 25 milyon dolar yatırım nedir? Kim bilir ne kadarlık yerler beleşe verilecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçmediğimiz köprüye verdiğimiz paralar aklına gelince İNSANIN, hatta 3 ay karantinada kalan istanbulda köprüden kimse geçmeyince müteahit firmaya yine milyon tl ödenmişti,
    INSAN diyorum bir düşünüyor fabrikayı nasıl ödeyeceğiz şimdi biz...

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    '' Sanırım zannediyorlar ki Ak Parti gidip X parti gelince takip eden 3-5 senede Almanya, Japonya düzeyine falan geleceğiz. '' İşte yorum budur. O kadar kötü ki durum artık, o derece bittik, 3-5 sene değil 30-50 sene sonra anca hayal edebiliriz almanyayı japonyayı. İmza attım yorumuna.

• Yatırım haberlerine birçok kişi kızıyordur havada soğuk böylece ısınırsınız

• Tecno, 25 milyon dolar yatırımla Pendik’te
    • Vivo, 20 milyon dolar yatırımla Anadolu Yakası’nda (yeri kesinleşmedi)

Abi biz bu paraları sade Mesut' a verdik. 20-25 milyon dolar para mı?

Esas yatırım Volkswagen Manisa'da açacağı milyar dolarlık fabrika idi. Büyük balık kaçtı.

• Neo liberal yamyamlar kar marjı nerede yüksek ise oraya çökerler. Siz sanıyorsunuz ki Türkiye dev gibi büyüyecek.

Aşağıda ki link en çok patent alan ülkeleri göstermektedir. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri de patent mevzusudur.

https://www.haberturk.com/iste-en-cok-patent-alan-ulkeler-2437756-teknoloji

Sen yerli ve ulusal üretim az yaparsan, ürettiklerinin patentini alıp dünyaya satamazsan ve dış menşeili patente sahip ürünlerin üretimini yapıyorum diye övünürsen kusura bakmayın da Türk halkı garson ve modern köle olmaktan kurtulamaz.

Ülkemizde fabrika kuran yabancı sermaye elde edeceği gelirin büyük çoğunluğunu kendi ülkesine veya çok uluslu şirketlere aktarır. Sana ise çok az miktarı kalır. Bu yetmezmiş gibi ülkenin hammadesini işleyip katma değerini senden alır götürür. Yarın birgün bu sermaye başka bir ülkede ucuz işgücü bulunca seni terketmekte sakınca görmeyecek ve büyük çöküşü iliklerinde hissedeceksin.

Amerikan kökenli şirketler bile bağrından çıktığı ülkeyi terkedip Çinde üretim yapıyorlar ve şu anda Abd ekonomisi iflasın eşiğine gelmiş durumda.

Aylarca gece gündüz çalışıp Iphone parası biriktiren arkadaşım. Türkiye büyüyor. canım aşkım Iphonumu daha ucuza alacağım diye boşa sevinme. Büyüyecek olan yabancı sermaye ve onun işbirlikçisi yerli elitistlerdir.

• Yaparsa AKP yapar gerisi yalan yapar!

• Yatırımlar yine İstanbul. Şu iç anadolu, doğu anadolu, karadenize bir yatırım yapın artık.

kayıtlı kayıtsız 20 milyondan fazla insanın yaşadığı, deprem bölgesi olan, trafikte min 2 saat geçirilen şehirden bir vazgeçin artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ankaratıplı

ve niye eskiden üretimiyordu da şimdi üretilmeye başlandı

bu kadar mı ucuz iş gücüne dönüştük

Ücretler düştü birde Vestel 5-6 sene önce teşvik istemişti şimdi o istenen o yerli üretime teşvik geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • damat memleketi çin'den beter etti gitti alüminyum.

• Alüminyum nedir amuda kalkayım daha iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: alierennet

Neo liberal yamyamlar kar marjı nerede yüksek ise oraya çökerler. Siz sanıyorsunuz ki Türkiye dev gibi büyüyecek.

Aşağıda ki link en çok patent alan ülkeleri göstermektedir. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri de patent mevzusudur.

https://www.haberturk.com/iste-en-cok-patent-alan-ulkeler-2437756-teknoloji

Sen yerli ve ulusal üretim az yaparsan, ürettiklerinin patentini alıp dünyaya satamazsan ve dış menşeili patente sahip ürünlerin üretimini yapıyorum diye övünürsen kusura bakmayın da Türk halkı garson ve modern köle olmaktan kurtulamaz.

Ülkemizde fabrika kuran yabancı sermaye elde edeceği gelirin büyük çoğunluğunu kendi ülkesine veya çok uluslu şirketlere aktarır. Sana ise çok az miktarı kalır. Bu yetmezmiş gibi ülkenin hammadesini işleyip katma değerini senden alır götürür. Yarın birgün bu sermaye başka bir ülkede ucuz işgücü bulunca seni terketmekte sakınca görmeyecek ve büyük çöküşü iliklerinde hissedeceksin.

Amerikan kökenli şirketler bile bağrından çıktığı ülkeyi terkedip Çinde üretim yapıyorlar ve şu anda Abd ekonomisi iflasın eşiğine gelmiş durumda.

Aylarca gece gündüz çalışıp Iphone parası biriktiren arkadaşım. Türkiye büyüyor. canım aşkım Iphonumu daha ucuza alacağım diye boşa sevinme. Büyüyecek olan yabancı sermaye ve onun işbirlikçisi yerli elitistlerdir.

Amerika iflasın eşiğine mi gelmiş? Hocam gerek global 100, gerek sizin de argüman olarak kullandığınız patent tarafında Amerika rekor üstüne rekor kırıyor son yıllarda. Son yıllarda da Çin'i yaptırımlarla büyük oranda budadı, ivmesini çok ciddi oranda engelledi. Neye dayanarak bu yorumu yaptınız?

• Veins kullanıcısına yanıt

ABD Merkez Bankası'nın bilançosunun büyüklüğü bir yılda yaklaşık 4 trilyon dolardan 7 trilyon doların üzerine hızla yükseldi. ABD'nin ulusal kamu borcunun ölçeği de 2019'un sonunda 23,2 trilyon dolardan, 2020 yılının Ekim ayında 27 trilyon doların üzerine çıktı. 2021'in sonunda 30 trilyon dolara yakın olması bekleniyor.

Abd iflas etti veya edecek demiyorum. İflasın eşiğinde diyorum. Patent lideri olmak gelişmiş olmak anlamına gelmez. Gelişmişliğin önemli göstergelerinden biridir.

Sonuçta dünyanın bir numaralı ekonomik gücü de olsan yabancı sermayenin borusu öter. Ülkeleri iflas ettirecek en ciddi güçlerden biri yabancı sermaye akışıdır. Yabancı sermaye yani küresel kapital Amerikaya bu güne kadar trilyonlarca dolar yatırım yapmıştır ve gelecek yıllarda bu yatırımın Çine kayması öngörülüyor ve hatta bazı büyük şirketler şimdiden Çinde pozisyon almaya başladı. Trump'ın yaygarası bu yüzdendi. Abd'nin çektiği sermaye ülke dışına çıktığı andan itibaren ekonomik ve finansal çöküş kaçınılmaz olacaktır ki daha henüz çok az miktarı çıktığı halde ilk etkisi yaklaşık 40 milyon işsizle gösterdi.

Fed bu çöküşü en azından erteleyebilmek için 3 trilyon dolara yakın para basmak zorunda kaldı. Ayrıca Fed denilen kurumda küreselcilerin yani yabancı sermayenin kontrolündedir.

Dünyaya pompalanan trilyonlarca doların sonucu şu olacaktır. İlk domino taşı olan Abd'de finansal çöküş yaşanacak, ardından banka ve diğer finans kuruluşlarının iflası gelecek. Devamında eksi faiz ve reel piyasada hiper enflasyon ile toplumsal olaylarda ki artış.

Bu domino eskisiyle diğer ülkeler düşmeye başlayacak. En ağır etkilenecek ülke ise Türkiye'dir ve ülkemizle derin finans bağları olan İtalya, İspanya ve Almanyada etkilenecektir.

Yani demek istediğim. Yabancı sermayenin getirisinden çok götürüsü olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: alierennet

ABD Merkez Bankası'nın bilançosunun büyüklüğü bir yılda yaklaşık 4 trilyon dolardan 7 trilyon doların üzerine hızla yükseldi. ABD'nin ulusal kamu borcunun ölçeği de 2019'un sonunda 23,2 trilyon dolardan, 2020 yılının Ekim ayında 27 trilyon doların üzerine çıktı. 2021'in sonunda 30 trilyon dolara yakın olması bekleniyor.

Abd iflas etti veya edecek demiyorum. İflasın eşiğinde diyorum. Patent lideri olmak gelişmiş olmak anlamına gelmez. Gelişmişliğin önemli göstergelerinden biridir.

Sonuçta dünyanın bir numaralı ekonomik gücü de olsan yabancı sermayenin borusu öter. Ülkeleri iflas ettirecek en ciddi güçlerden biri yabancı sermaye akışıdır. Yabancı sermaye yani küresel kapital Amerikaya bu güne kadar trilyonlarca dolar yatırım yapmıştır ve gelecek yıllarda bu yatırımın Çine kayması öngörülüyor ve hatta bazı büyük şirketler şimdiden Çinde pozisyon almaya başladı. Trump'ın yaygarası bu yüzdendi. Abd'nin çektiği sermaye ülke dışına çıktığı andan itibaren ekonomik ve finansal çöküş kaçınılmaz olacaktır ki daha henüz çok az miktarı çıktığı halde ilk etkisi yaklaşık 40 milyon işsizle gösterdi.

Fed bu çöküşü en azından erteleyebilmek için 3 trilyon dolara yakın para basmak zorunda kaldı. Ayrıca Fed denilen kurumda küreselcilerin yani yabancı sermayenin kontrolündedir.

Dünyaya pompalanan trilyonlarca doların sonucu şu olacaktır. İlk domino taşı olan Abd'de finansal çöküş yaşanacak, ardından banka ve diğer finans kuruluşlarının iflası gelecek. Devamında eksi faiz ve reel piyasada hiper enflasyon ile toplumsal olaylarda ki artış.

Bu domino eskisiyle diğer ülkeler düşmeye başlayacak. En ağır etkilenecek ülke ise Türkiye'dir ve ülkemizle derin finans bağları olan İtalya, İspanya ve Almanyada etkilenecektir.

Yani demek istediğim. Yabancı sermayenin getirisinden çok götürüsü olacaktır.

Teşekkür ederim hocam, sizin öngörünüz kaç senede gerçekleşeceği yönünde bu olayların?

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.