Şimdi Ara

Teknoloji devleri peş peşe geliyor: Xiaomi, Türkiye’de telefon üretecek (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
3
Favori
14.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Nüfus probleminden kaynaklı hocam. Ortadaki ekmeği paylaşınca, halkın payına pek bir şey kalmıyor.
  • snoppy kullanıcısına yanıt

Doğru yer Kılıçdaroğlu mu :D

• Eğri oturup doğru konuşalım. Daha düne kadar gelmeyen bu firmalar neden birden Türkiye'ye akın etmeye başladı? Bunun temel nedeni geçtiğimiz Aralık ayında onaylanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'a eklenen geçici madde:

Alıntı

metni:
    Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir

Kısacası artık hiçbir sınırlama olmadığından büyük firmalar ucuz işgücü nedeniyle montaj işleri için Türkiye'yi Avrupa için bir üs olarak seçmiş durumdalar. Bu tür yatırımlar Katma Değeri Yüksek yatırımlar olmadığı gibi en ufak teknoloji transferi ya da bilgi birikimi gibi bir şey sağlamazlar. Sermaye yoğun değil emek yoğun bir yatırım türü olduğundan bu tür yatırımlardaki en önemli ölçüt olabildiğince ucuz işgücüdür. Yoksa 25 milyon dolar gibi görece devede kulak bir yatırımla belki tekstil dışında hiçbir işkolunda 2.000 kişinin çalışacağı bir fabrika kuramazsınız.

Bunun en güzel örneğini Ford-Otosan'ın yeni yatırımında görebilirsiniz. Bir tarafta Xiaomi 25 milyon dolar yatırımla 2.000 kişilik yeni iş yaratırken, katma değer değeri yüksek yatırım yapan ve yeni teknolojilere odaklanacak Ford-Otosan tam 20,5 milyar TL (Yaklaşık 2,5 milyar dolar) ile ancak 3.000 kişilik ek istihdam sağlayabilecek.

Kısacası bize gelen, ucuz işgücü ve Avrupa pazarına yakınlığı nedeniyle montaj sanayi. Hükümet devasa rakamlara ulaşan işsizlik sorunu nedeniyle böyle bir maddeyi eklemek zorunluluğunda kaldı. Teknoloji transferi olacak diyenler hayal kurmasın boşuna.

• Bu olaylar bizim için çok önemli bence, şu dönemde özellikle istihdama katkı sağlayacak. İnşallah sayıları artar.
  • Olaya bak çin bile daha ucuza üretmek için türkiye de fabrika açıyor. Bunu savun paralı troller Allah sizi de açlık sınırı altında köle gibi bu fabrıkalarda çalışmayı nasip etsin.

• Fevkelade1i kullanıcısına yanıt

Ders çalışacaklarına abuk subuk işlerle uğraşmasalar keşke. Bu aralar da pandemi falan çok boş kaldıalr arkadaş sınıntıdan ne yapacaklarını şaşırdılar. Kızamıyorsun da.

19. yüzyılın başında İngiltere, 20. yüzyılın başında ABD, 21. yüzyılın başında da Çin. Küreselciler yeni merkezi seçtiler. Bunlar Çin'i eskisi gibi 3. dünya ülkesi sanıyorlar hala.

Çin bizde üretim, yatırım yaparsa aşağılanmış oluyor muşuz bunların mantalitesinde, niyese artık.

Gerçi o mantaliteyi bir türlü çözemedim ben ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Eğri oturup doğru konuşalım. Daha düne kadar gelmeyen bu firmalar neden birden Türkiye'ye akın etmeye başladı? Bunun temel nedeni geçtiğimiz Aralık ayında onaylanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'a eklenen geçici madde:

Alıntı

metni:
    Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir

Kısacası artık hiçbir sınırlama olmadığından büyük firmalar ucuz işgücü nedeniyle montaj işleri için Türkiye'yi Avrupa için bir üs olarak seçmiş durumdalar. Bu tür yatırımlar Katma Değeri Yüksek yatırımlar olmadığı gibi en ufak teknoloji transferi ya da bilgi birikimi gibi bir şey sağlamazlar. Sermaye yoğun değil emek yoğun bir yatırım türü olduğundan bu tür yatırımlardaki en önemli ölçüt olabildiğince ucuz işgücüdür. Yoksa 25 milyon dolar gibi görece devede kulak bir yatırımla belki tekstil dışında hiçbir işkolunda 2.000 kişinin çalışacağı bir fabrika kuramazsınız.

Bunun en güzel örneğini Ford-Otosan'ın yeni yatırımında görebilirsiniz. Bir tarafta Xiaomi 25 milyon dolar yatırımla 2.000 kişilik yeni iş yaratırken, katma değer değeri yüksek yatırım yapan ve yeni teknolojilere odaklanacak Ford-Otosan tam 20,5 milyar TL (Yaklaşık 2,5 milyar dolar) ile ancak 3.000 kişilik ek istihdam sağlayabilecek.

Kısacası bize gelen, ucuz işgücü ve Avrupa pazarına yakınlığı nedeniyle montaj sanayi. Hükümet devasa rakamlara ulaşan işsizlik sorunu nedeniyle böyle bir maddeyi eklemek zorunluluğunda kaldı. Teknoloji transferi olacak diyenler hayal kurmasın boşuna.

Doğruyu konuşmak için önce doğru bilgiler vermek gerekir.

1.3 milyarlık Hindistan'da Xiaomi üretimi telefonların çoğu Hindistan'da üretiliyor. Hindistan'daki Xiaomi üretim tesislerinde 30.000 kişi çalışıyor. Nüfus başına bölersek 45 bin kişilik nüfuslarına 1 işçi düşüyor.

Türkiye'de Xiaomi'nin 2000 kişi çalıştıracağına dair bir bilgi de göremedim, ama velev ki doğru kabul edelim. Benzeri bir üretim modeli ile sadece Türkiye'ye yeter bu. İhracat'a yetmez. Kaldı ki 2000 kişi konusu da şüpheli.

Teşvik ile alakalı değil bu durum. İhracat ile de alakalı değil. Türkiye'de ucuz telefonlara yönelik yeni gümrük vergilendirmesi ile alakalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: L.o.T.u.S

teknoloji devleri degil. aşı aldığınız için 2 Çinli geldi. anlaşma böyle büyük ihtimal

Aşı yüzünden değil hocam. Ülke batağa doğru sürükleniyor 2-3 senedir sürekli batı ile sıkıntılı bir ortam var. Paralarını iyice çekmeye başladılar. Ortam böyle olunca hükümet yatırım yapacak yabancı firmalara çok uygun şartlar sunuyor (el mecbur tabi) yabancı sermayenin bir şekilde girmesi lazım.

İyice batan piyasada ucuz işgücü de adamların iştahını kabarttı tabi.

• Yarın birgün dolar 5 liraya düşerse bakın xiaomi, oppo ıvır zıvır markalar nasıl hemen ülkeden kaçıyor. Adamlar neredeyse 350 400 dolara işçi çalıştırıyor mis gibi. Niye bizim ülkeye gelmesinki? Birde yatırım geliyor neyine sevinmiyorsunuz diyorlar ya 😁😁

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Farfaraway21 kullanıcısına yanıt

Çinli firmaların bu hamlesinin amacı gelecekteki ambargolara karşı kendilerini garantiye almak ucuz iş gücü falan değil. Yarın öbür gün yönetimi eleştirsen ayrı dert, Avrupalı ülkelere karşı kendi ülkeni savunsan ayrı dert. Orta şeker tavır takınıyorlar bu sebeple.

Bizim ülkenin asgari ücreti boktan da Çin'in asgari ücretini atmanız komik olmuş sanki orada işçiye o ücret veriliyormuş gibi.

Apple'ın üretimini yapan Foxconn fabrikasındaki çocuklar da asgari ücretle çalışamam ben diye kendilerini aşağı atıyordu zaten. Daha yeni, fabrikada Uygur Türkleri köle olarak kullanılıyor diye haber çıktı.

Kendiniz de demişsiniz teknoloji yok bizde diye. Kendi ülkesinde aylık 8 dolara montaj işçisi çalıştırmaktansa bizde 480 dolar maaliyetle işçi çalıştıracak bu mantıklı mı?

Suçladığın akıl kadar sende de akıl yok Teknoloji devleri peş peşe geliyor: Xiaomi, Türkiye’de telefon üretecek 

• Guaire kullanıcısına yanıt

Üretim-montaj?

• Bu marka uygur türklerine işgenceye yardım etmiyor mu

• akhtar kullanıcısına yanıt
    Sanki abd de avrupada gelir dağılı çok düzgün mü? Nüfusun %1 i 22 yüzyılda %50 si 18. Yüzyılda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kırılanhayaller kullanıcısına yanıt
    keşke öyle masum olsa. o durum batılı sirketlerin kabartıyor nasılsa. volkwagen iştahı kabarmadi gitti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Farfaraway21

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Analiz ne demek biliyor musun ? Bak dur biraz akıl vereyim sana

Bugün Türkiye otomotiv de yıllık hemen hemen %20 lik otomotiv sektöründe ihracat payına sahip %10-%12 arası kimya ürünü ihracat payı var . %100 biz mi üretiyoruz şimdi bunları ?

Aklı yok fikri var gelmiş laf ediyor . Analiz öyle Google a çin asgari ücret nedir yazmakla olmuyor , çöp herif .

• Araştırmacı olmanız güzel ama gözden kaçırdığınız 1-2 nokta var. Bunlardan birincisi markaların pazar payları. Xiaomi'nin Hindistan cep telefonu içindeki pazar payı %25, Türkiye'de ise yaklaşık %9. Yani neredeyse 3 kat fark var. İç pazara zor zor yetiştirmelerine karşılık geçen yıl 600k adetinde ihracat yaptılar. Daha fazla ihracat yapmak için de yeni montaj fabrikaları kurmaya devam ediyorlar. En son 7'ye ulaşmıştı. Bu işler hep aynı işler, iç pazar talebi karşılandıktan sonra sıra ihracata gelir.

2000 kişi konusuna gelecek olursak, ben her haberin alıntılandığı kaynağı da okurum. Donanımhaber çok sık hatalı çeviri yapıyor çünkü. Orada görebilirsiniz.

• Çinli firma çin yerine türkiye'de üretim yapacaksa bu bizim utancımız olur anca... iş gücümüzün emeğimizin ne kadar ucuz olduğunun kanıtı...

• Google girdim Xiaomi salcomp Turkey yazdım en ufak yabancı basında bir bilgi çıkmadı..
    Xiaomi nin bilgi haber sitelerine girdim bir bilgi yok.

Sadece Türkiye sitelerinde birebir şu yukarıdaki haber var.. çoğu direk şu haberi copy paste yapmış..
    Şimdi soruyorum xiaomiden resmi bir açıklama varmı .. Haberin resmi doğrulaması herhangi bir devlet kaynağından varmı..

Yahu ne meraklısınız doğruluğu bile kesin olmayan haber üstünden siyaset yapmaya .. yeterki haber olsun.. bir araştırın haberin resmiyeti doğruluğu varmı diye. Velevki doğru böyle blr karar almışlar bekleyin bir son ana kadar 50 kere firmalar fikir değiştirir... birileri muhalefet yapar birileri iktidarı savunur...

Vw örneğini ne çabuk unuttunuz burda konusu var aynı hikayeyi ordada birileri yaptı birileri hükümeti yerlere göklere çıkardı birileri gene muhalefet yaptı.. orda da aynı yazıyı yazdım bekleyin kesinleşsin dedim birileri kesin Manisa'da yer aldılar büro açdılar falan dedi dedim fabrika açılsın bekleyin ne oldu sonuç vazgeçildi..

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.