Şimdi Ara

Teknoloji devleri peş peşe geliyor: Xiaomi, Türkiye’de telefon üretecek (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
3
Favori
14.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
Giriş

Öngörüde bulunmak uzmanlar varken haddim değil hocam. En azından hamaset dolu laflara kanmayıp kendi çapımda araştırıyorum.

Şöyle bir sonuç çıkardım. Diplomaside ki hareketlenme, pandemi süreci, kripto parada oluşabilecek olağanüstü hareketlenme, uluslararası borsalar ile bizim borsamızda yukarı doğru patlama gibi bazı sinyalleri birleştirince ileriye dönük bir tahminde bulunabiliriz.

Şu an için Türkiye küresel sermayeye teslim olmuş gibi görünüyor. Bu yüzden dünya çapında krizden bir ihtimal çok az etkilenebiliriz. Çünkü bize biçilen rol küresel ticaretin kavşak noktası olmak, sağlık ve tarımda merkez üslerden biri olmak ve bölgesel jandarma rolü. Ancak bu yeniden dağıtılan rollerden dolayı ülke olarak ciddi tehdit altında olacağımız kesin.

Çinden arta kalan sermayenin bölgesel üssü ülkemiz olacaktır. Bu bize nispeten refah sağlayabilir ama oluşacak yeni zenginlikten taban az yararlanırsa sıkıntı orda başlar.

Bizim yapmamız gerekenler aslında yıllardır uzmanlar tarafından söyleniyor. ekonomi, hukuk ve sosyal alanda yapısal reformlar, bilim ve teknolojiye teşvik ve destek, devletin daha fazla sosyal olması, liyakat, eğitim reformu, siyasal rejimin ehlileşmesi gibi yıllardır kronikleşen sorunlara çözüm bulunursa altyapısı sağlam bir ülke haline gelip uluslararası toplumda oluşabilecek kırılmalar ve krizlerden daha az etkileniriz.

Ama Devlet baba ve soğuk savaş zihniyetiyle devam edersek çok sürmez ulus devlet bütünlüğümüz bile tehlikeye girer.

Üç beş şirket yatırım yapıyor diye şahlandık, büyüdük atladık zıpladık olayı hiç gerçekçi değil. Bir laf vardır kimse bize babamızın hayrına yardım etmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: alierennet

Öngörüde bulunmak uzmanlar varken haddim değil hocam. En azından hamaset dolu laflara kanmayıp kendi çapımda araştırıyorum.

Şöyle bir sonuç çıkardım. Diplomaside ki hareketlenme, pandemi süreci, kripto parada oluşabilecek olağanüstü hareketlenme, uluslararası borsalar ile bizim borsamızda yukarı doğru patlama gibi bazı sinyalleri birleştirince ileriye dönük bir tahminde bulunabiliriz.

Şu an için Türkiye küresel sermayeye teslim olmuş gibi görünüyor. Bu yüzden dünya çapında krizden bir ihtimal çok az etkilenebiliriz. Çünkü bize biçilen rol küresel ticaretin kavşak noktası olmak, sağlık ve tarımda merkez üslerden biri olmak ve bölgesel jandarma rolü. Ancak bu yeniden dağıtılan rollerden dolayı ülke olarak ciddi tehdit altında olacağımız kesin.

Çinden arta kalan sermayenin bölgesel üssü ülkemiz olacaktır. Bu bize nispeten refah sağlayabilir ama oluşacak yeni zenginlikten taban az yararlanırsa sıkıntı orda başlar.

Bizim yapmamız gerekenler aslında yıllardır uzmanlar tarafından söyleniyor. ekonomi, hukuk ve sosyal alanda yapısal reformlar, bilim ve teknolojiye teşvik ve destek, devletin daha fazla sosyal olması, liyakat, eğitim reformu, siyasal rejimin ehlileşmesi gibi yıllardır kronikleşen sorunlara çözüm bulunursa altyapısı sağlam bir ülke haline gelip uluslararası toplumda oluşabilecek kırılmalar ve krizlerden daha az etkileniriz.

Ama Devlet baba ve soğuk savaş zihniyetiyle devam edersek çok sürmez ulus devlet bütünlüğümüz bile tehlikeye girer.

Üç beş şirket yatırım yapıyor diye şahlandık, büyüdük atladık zıpladık olayı hiç gerçekçi değil. Bir laf vardır kimse bize babamızın hayrına yardım etmez.

Anladım hocam teşekkürler yorumlarınız için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye'de üretilen yabancı markalı telefonlardan satış sırasında az vergi alınmalı, vatandaşa da bir faydası olsun bari.

• Ülkesine yapılan yatırımı kötü olarak algılayan tek millet olabiliriz

• quote:

Orijinalden alıntı: Galatas4ray

Ülkeye katkısı olacak diyip milleti avutmaya çalışan insanlar doluşmuş.Yahu Allah akıl fikir versin.Bu ülkede sömürü oldugu sürece bu paraları yiyenler olduğu sürece ülkeye ne gibi katkısı olur böylr şeyler.Daha para devletin kasasına girmeden cari açık veriyoruz para kül oluyor nereye gittiği belli değil.

Böyle yatırımların ne devlete nede ülke insanına yararı var.Çünkü paranın nereye gittiğini çok iyi biliyoruz.O yüzden fazla sevinmeyin.Devlet yabancı yatırımcıya destek vereceğine kendi üreticisine destek versin he destek demişken holdinglerin borçlarını silerek değil gerçek üreticiye destek.

Eleştireyim diye çok anlamsız yorum yapmışsın bu sefer

• erdi 1903 kullanıcısına yanıt
    Keşke anlamsız olan tarafını da anlatsanız bize
  • çok çok iyi haberler. bir şekilde ihracat yapılır ve bu da ülkemize olumlu katkı yapar. öyle ya da böyle istihdam da sağlanacaktır bu üretim merkezlerinde. evet ucuz iş gücü için geliyorlar ama olsun,hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum.

inşallah kendi markalarımız böyle çoğalır ve üretim yaparlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vain

Türkiye'de üretilen yabancı markalı telefonlardan satış sırasında az vergi alınmalı, vatandaşa da bir faydası olsun bari.

Evet az vergi alınacak zaten ama vatandaştan değil. Yatırımı yapandan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pirlibey09 P kullanıcısına yanıt
    Vw trye fabrika mi acacakti nerden bu haber vw 2 arac sahibi iken duymadik hic bayi ve servis ziyaretinde bile asparagas mi?😕
  • artenis kullanıcısına yanıt

Söylediğmden bunu anladıysan durumun vahim kardeş, Allah yardımcın olsun. 

Devamlı söylediğim şey. İşte Türkiye'de muhalefetin hali. Sen ne diyorsun adam ne anlıyor. Daha doğrusu anlayamıyor. Anlayamadığı için de devamlı, eleştiri, devamlı bir hırs, bir nefret.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 27 Ocak 2021; 17:50:12 >
  • davetsiz07 kullanıcısına yanıt

Manisa'da şirket bile kurmuşlardı müdür sen nerde yaşıyon :)

• tam köle pazarı olduk..1 son model telefon nerdese 3 kişinin maaşını ödücek...zimbabwele ruandala yarısıyoz

• Ben Vestelin yerinde olsam gelin ürünlerinizi ben üreteyim derdim. Bol bol yerleri ve imkanları var.

• Mobisadçıları kendi silahları ile vurmuş oldular. Yıllardır maliye ile bir olup milletin kanını emenler, yurtdışı telefon kayıt harcını bugünkü miktarlara çıkaranların hakkından işte böyle gelecekler.

Özetle dinsizin hakkından imansız Çinliler gelecek.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.