Şimdi Ara

Tek ID'den 2 kentkart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhabalar benim planım rfid reader/writer alip kentkartimi kopyalamak. tabiki bunu yapınca 2 kart da aynı id'yi kullanacağı için sahtekarlık gibi bir durum yok. kantkartı okuyup, tum kodları aynen şu kartın içine yazmak:

ali express linki

bu işlemi şu aletle yapabilir miyim arduino falan elimde var.

direnc net linki

bu 2 alet 13.56 mhz ile çalışıyor. bu kentkartların çalışma frekansını bilen var mı?? nfc destekli eski bir samsung telefona kentkartı tuttuğumda bu kart desteklenmeyen bir tipte gibisinden bir şey demişti.. yardımcı olursanız sevinirim

• rf id kartın id si değişmez içine ne yazılmışsa odur en azından ben görmedim değiştirilmiyor diye biliyorum değiştiriliyorda olabilir araştırmam lazım
    rf id kartların çalışma mantıgı şu şekildedir içersine hiç bir bilgi yüklenmez misal kredi kartı gibi vs sadece o kartın içerisindeki id yi makina okur ve o id yi cihaz kendi içinde arar
    database de yani eşleşen id ile misal kredi kartı dedik onun şifresini ve kullanıcı adı limiti vs alınır kartın sadece görevi dediğim gibi sadece id numarasını taşır cihaz bunu okur ve o id ye ait her ne bilgi var ise onu çıkarır zaten kent kart sistemide anlık olarak internete baglı çalışan bir cihazdır sizin id nizi okur ve kent kart database veri tabanında bulur ve içinde kaç tl kaldıgı ve diğer gerekli bilgiler bulunarak yazılır
    RFID çipine ait UID(benzersiz kimlik numarası) ise onu değiştirmek her kartta ve etikette mümkün olmuyor maalesef.
    Eğer 13.56 MHz frekansında çalışan Mifare kart/anahtarlıklardan bahsediyor isek:
    Bazı özel kartlar UID changeable olarak satılıyor. O tip kartlara libnfc kütüphanesini kullanarak mfsetuid komutu ile UID yazabiliyorsunuz.
    Ayrıca 125KHz frekansında çalışan "yazılabilir" anahtarlıklar ve kartlar mevcut. Apartmanlarda kullanılan giriş kartları ve anahtarlıklar bunlar. Arduino üzerinden(kullandığınız okuyucunun kütüphanesini kullanarak) veya kopyalayıcı cihazlar ile bu kartlara kimlik yazabiliyorsunuz.(Evinize girerken kullandığınız 125KHz RFID anahtarlığı bir çilingire götürüp kopyalamasını istediğinizde yazılabilir bir anahtarlık alacak, kopyalama cihazı ile kopyalayacak...)
    son olarak ise mhz konusuna birşey diyemiyeceğim hiç araştırmadım kolay gelsin

• Zaten kentkarttaki id yi ellemeyeceğim. ilk linkteki kartın içindekileri 2. linkteki alet ile değiştirebiliyorum. Tek sıkıntı 2. linkteki aletin kentkartı okuması. E o okursa otobüste kartı bastığımız yer de okur herhalde.

quote:

çalışma mantıgı şu şekildedir içersine hiç bir bilgi yüklenmez misal kredi kartı gibi vs sadece o kartın içerisindeki id yi makina okur ve o id yi cihaz kendi içinde arar

database de yani eşleşen id ile misal kredi kartı dedik onun şifresini ve kullanıcı adı limiti vs alınır kartın sadece görevi dediğim gibi sadece id numarasını taşır cihaz bunu okur ve o id ye ait her ne bilgi var ise onu çıkarır

Zaten ben de bunu diyordum. Sizin elinizde o Arduino ya bağlanan nfc veya rfid işte her neyse o aletten varsa kentkartı ona okutmayi dener misiniz? O alet kentkartın içinde yazan kodları/id yi okuyabiliyorsa tum sorunum cozulecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi top4ltilki -- 26 Eylül 2018; 20:57:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba siz kent kart tarzı bir şey üreten bir şirket olsanız ve bunları satsanız sizce ID ve içeriğinin (tabi erişebilirseniz) kopyalanmasıyla kartın kolayca kopyalanabileceği bir sistemi piyasaya sürer miydiniz ya da böyle bir sistemi belediyeler kabul eder miydi? Kart bir şekilde birebir kopyalansa bile iki farklı kartın eş zamanlı kullanımında mutlaka bu durum sistem tarafından fark edilecek, kartlar kara listeye düşecek ve kartın kullanılması engellenecektir. Akbil, kent kart vs. sistemlerde iletişim iki taraflı, karta bişeyler yazılıyor. Tabi ki sadece kalan bakiye ve kullanım tarihi yazıldığı düşünülemez.

Saygılarımla.
  • Kartın içindekiler değiştirilmiyordur diye tahmin ediyorum. Sonuçta kartın üstündeki numarayı uygulamaya yazarak bilgileri gorebiliyoruz. Hem bu işi nfc li 2 telefondan aynı hesaba girerek de yapabilirim ama telefonumda nfc yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şuanda elimde okuyucu elimde yok en azından arkadaşta gelince hemen dener haber verirm size
    şimdi lucky16 arkadaşın dediği gibi böyle sistem olması mantıksız gibi yani hiç bir şirket buna müsade etmez ama SeeMeYeah arkadaşın dediği gibi mobilde izin veriliyor sonuç olarak kartın içindeki id yi okuyor
    yukarıda dediğim gibi kartın içine hiçbir şey yazılmaz sadece ıd si vardır okadar atıyorum 0x00 gibi başlayan
    ve kartı makinaya okutunca makina zaten internete baglıdır ordan sunucuya baglanır ve kendi database indeki verilerle eşleştirilir ondan sonra bilgiler tekrar cihaza gönderilir tabi bu olay saliseler içinde gerçekleşiyor orası ayrı
    mantık olarak yapılabilir gibi ama lucky16 arkadaşın dediği gibi eger 2 kartta aynı zamanda yada biri diğerinden 10 dk veya 5 dk sonra okutulur ve sistem sizin önceki bindiğiniz otobusun oraya 10 dk da varamıyacagını anlarsa sistem kara listeye atabilir ama yok kent kart buna izinde veriyor olabilir sonuç olarak mobil uygulaması var karışık biraz

• hocam aynı ID ile iki kentkartın olması evinin anahtarını kopyalamaya benzer. Anahtarı kopyalayınca evinin bir kopyası oluşmayacağına göre sadece yedek anahtar olmuş olur. Tek teorik faydası 2 farklı kişi 2 farklı kartı alır, farklı hattaki araçlar için kullanırsa belki ikinci kullanan sanki aktarma yapmış gibi daha az ödeyebilir.
  • Öncelikle linkte verdiğin kart Mifare Classic 1K. Kent kartta aynı kartı kullanıyor ise linkteki kart ve cihaz ile kopyalama yapabilirsin AMA sektör keylerini biliyorsan! Bu keyleride ortalıkta bulabileceğini zannetmiyorum.

İkinci konu çin malı kopya mifare classic kartları dışında orjinal NXP mifare chiplerin ID sini değiştiremezsin.

Mifare classic artık güvenli kabul edilmediğinden Kentkart muhtemelen Mifare Plus veya Desfire'a geçmiştir ki bunları kopyalaman hele ki Desfire kartı SAM olmadan imkansız.

Üçüncü konu @tayfun601 temassız kartlarda bilgi olmadığını işlemin ID üzerinden yapıldığını yazmış, buda tamamen yanlış bilgi. Bu kartlarda ID nin pek fazla işlevi yoktur. Ulaşım kartlarında bakiye kartın içindeki hafızada yazar. Bunun sebebi anlık olarak internet bağlantısı olmasa bile yolcuların geçebilmesi. Bir diğer sebeb hız, işlemin online yapılması daha yavaş olur.

Kredi kartlarında da offline bakiye vardır. Kartı okuttuğunuz POS da internet olmasa bile offline bakiyeden limitler dahilinde alışveriş yapabilirsiniz. Hatta kredi kartının içinde küçük bir bilgisayar vardır, kartın kendi içinde neler yapabildiğini araştırırsanız görürsünüz (PKI vs).

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.