Şimdi Ara

Tek deklanşörde 3 fotoğraf

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bir sorum olacak;

Eski Nikon D90 makinemde, deklanşöre yarım bastıktan sonra diyafram ayarladığınız makarayı çevirerek pozlama arasındaki stop'u belirleyebiliyor ve deklanşöre tam bastığınızda ise örneğin -1 0 1 olacak şekilde 3 ayrı fotoğrafı tek seferde çekebiliyordum. Bu da HDR yaparken kolaylık sağlıyordu.

Yeni aldığım aynasız Olympus OM-D EM10 Mark II makinemde böyle bir özellik bulamadım. HDR menüsünde yer alan 3-5-7 kare çekimleri, seri çekim yapıyor ve bu da makine elimdeyken maalesef titretmeme ya da oynatmama engel olamıyor. Olympus kullanıp da yukarıda anlattığım Nikon özelliğinin varsa yerini bilen var mıdır?

• D90'da da tek seferde 3 poz olmaz diye biliyorum. (denemedim) O da 3 defa seri çekiyordur.

Enstantane süresini hızlandırarak titremeye engel olabilirsiniz

Ya da illa ki tripod gerek hdr için. Olympus titreme engellemesi üst düzey. Aslında yardımcı olması gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elde HDR çekim yapabiliyor musun hakikaten? Ben çok denedim, istediğim sonucu nadiren alıyorum. Çok çok iyi ışıkta belki.
    EM10 II'de makineyi seri çekime alırsan senin istediğin şeyi yapar diye düşünüyorum. Yani makineyi tekli çekimden seri çekime al, sonra istediğin HDR ayarlarını yapıp çekim yap.
  • Bahsedilen işlem gövdelerde genellikle "Exposure Bracketing" olarak geçer, Olympus'ta da bu isimle olmalı. Nikon'da "Auto Bracketing" olarak geçiyormuş sanırım. Aslında Olympus'ta aynı işlevi yapan HDR modu da var, farkları EB 3 farklı fotoğraf kaydederken HDR modu çekilen 3 pozu tek fotoğraf olarak işleyip kaydediyor.

Yalnız bu tür çekimlerle ilgili bir hata yapıyorsunuz, o da aynı pozun farklı ışık koşullarında çekimi yapılacağı ve sonradan birleştirilmesi gerektiği için makinenin hiçbir şekilde titrememesi şart, yani tripod kullanmadan EB veya HDR modları kullanılmaz ,elde çekim yapılmaz.
  • Yorumlar için teşekkürler. Aslında biraz mantığını düşündüğüm zaman tek deklanşörde 3 çekim yapılması mantıksız. Muhtemelen D90 deklanşör sesini tek veriyor ama o da Olympus gibi 3 farklı kare çekiyor. Yani ben kendi kendime böyle mantık yürüttüm :)

Diğer yandan elde çekim yapabildim. Makinenin titreşim engelleme özelliğinden mi yoksa başka bir nedenden mi bilmiyorum ancak güzel oldu bence :)

Fotoğraf:
    https://500px.com/photo/227911091/pokut-Çamlıhemşin-rize-turkey-by-onur-ozdemir?ctx_page=1&from=user&user_id=8243431

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur NET

Yorumlar için teşekkürler. Aslında biraz mantığını düşündüğüm zaman tek deklanşörde 3 çekim yapılması mantıksız. Muhtemelen D90 deklanşör sesini tek veriyor ama o da Olympus gibi 3 farklı kare çekiyor. Yani ben kendi kendime böyle mantık yürüttüm :)

Diğer yandan elde çekim yapabildim. Makinenin titreşim engelleme özelliğinden mi yoksa başka bir nedenden mi bilmiyorum ancak güzel oldu bence :)

Fotoğraf:
    https://500px.com/photo/227911091/pokut-Çamlıhemşin-rize-turkey-by-onur-ozdemir?ctx_page=1&from=user&user_id=8243431

M10 Mark II'de 5 eksenli titreşim önleme özelliği var, dikkatli bir duruş-tutuş ile ser çekimde yapılabilir bu olay. Bu IS yeteneği olmayan D90'da anlattığınız gibi bir şeyin olması çok garip gelmişti... Güzel fotoğraf olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

Yorumlar için teşekkürler. Aslında biraz mantığını düşündüğüm zaman tek deklanşörde 3 çekim yapılması mantıksız. Muhtemelen D90 deklanşör sesini tek veriyor ama o da Olympus gibi 3 farklı kare çekiyor. Yani ben kendi kendime böyle mantık yürüttüm :)

Fotoğraf:

M10 Mark II'de 5 eksenli titreşim önleme özelliği var, dikkatli bir duruş-tutuş ile ser çekimde yapılabilir bu olay. Bu IS yeteneği olmayan D90'da anlattığınız gibi bir şeyin olması çok garip gelmişti... Güzel fotoğraf olmuş.

IS özellikli objektifim vardı o makinede de, belki ondandır :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

Fotoğraf:

IS özellikli objektifim vardı o makinede de, belki ondandır :)

Onları hesaba kattım çünki böyle şeylerde ben düşünürken bana göre geride olandan taraflı düşünürüm ki hata payım olur ise benim yanılmam bana zarar olarak dönmesin ;) Ben bir ürün hakkında yorum yazarken kendim alacakmışım gibi düşünüyorum. "Ben o şartlarda o kişi olsam o ürünü alır mıyım ?". Tabi buna kattığım 1 herkesin görebileceği incelemeker-test sonuçları ve 2 de bana özel tecrübelerim. Bana özel tecrübeler kısmı herkese aynen uymayacağı için bu konuda esnek ve daha açıklayıcı olmaya çalışıyorum işte.

Şimdi 2008'de çıkmış bir makinanın IS'i bunun 5 eksenli IS'i yanında epey bir zavallı kalır. Bir tek de o değil, her yönden de geride olacaktır 9 yıl teknolojik anlamda çok büyük bir zaman. Her 1-2 senede hafıza teknolojisi de ilerliyor, işlemci teknolojisi de, ayrıca yazılım teknolojisi de ilerliyor. 8 yıl demek en azından 4 belki 5 nesil daha bu açılardan da güncellenmiş bir teknoloji ürünü demektir M10 Mark II açısından.

D90 4.5 kare/saniye seri çekim yapabiliyorken M10 Mark II 8 kare/saniye ile nerede ise 2 katı.
    Yani 3 kareyi 0.25 saniyede çekeceksiniz M10 Mark II ile ve 5x IS ile
    Aynı 3 kareyi 0.4 saniyede çekecek 2x IS ile D90

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.