Şimdi Ara

Tecil bittikten sonra bakaya (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
1
Favori
84.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Wesley Sniper kullanıcısına yanıt

  Alıntı

  metni:
  Lisans ve daha aşağı seviyedeki öğrenci ertelemeleri MADDE 47 – (1) Lisans ve daha aşağı seviyede öğrenim görenlerin askerlikleri azami olarak; a)  Lise veya dengi okullarda 22 yaşını tamamladıkları, b) Fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında ise 28 yaşını tamamladıkları, yılın sonunu geçmemek kaydıyla mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar yoklamaları yapılmadan ertelenir.

  94 doğumlu iseniz mezun olmadan 31.12.2022 sizin için son olacaktır diye düşünüyorum. 1 ocak 2023 ile yoklama kaçağına düşmeyiniz. Bunu şubeye sorunuz olmadı.


  Alıntı

  metni:
  Öğretim kurumlarından terk, ilişiği kesilen veya mezun olanların ertelemeleri MADDE 48 – (1) Yükümlülerin askerlikleri istekleri halinde mezuniyet veya ilişik kesme tarihinden itibaren yoklamaları yapılmadan; a) Lise veya dengi okuldan mezun olanların üç yıl, b) Mesleki ve teknik liselerden mezun olanların altı yıl, c) Fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarından ilişikleri kesilenler ile meslek yüksekokulundan mezun olanların iki yıl, ç) Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanların mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl, yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara ise denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için denklik onay birimine başvuru tarihinden itibaren ilave bir yıl, d) Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlara bir yıl, yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara ise denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ilave bir yıl, süreyle ertelenir. Bu erteleme süreleri; lise veya dengi okul mezunları için 22 yaşını, mesleki ve teknik lise mezunları için 25 yaşını, fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarından ilişikleri kesilenler ile meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını, dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumu mezunları ile denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için bir yıllık erteleme süresi verilenler için 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

  Lisans mezunu olarak erteleme şartını sağlıyorsanız sorun olmaz.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • a-f-h a kullanıcısına yanıt

  Hocam üniversite bittikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Bu sene 22 temmuza kadar tecilli gözüküyorum. Şimdi sizin dediğinize göre 22 temmuzdan sonra 31 Aralık 2022 ye kadar otomatikman tecilim uzamış mi olacak? Yazın bir kaç tane devlet kurumuna başvuru yapmayı düşünüyorum ama askerliği erteletmiş veya tecilli olmak gerekiyor kurumlara başvuru yaparken. Sizin dediğinize göre tecil 31 Aralık a kadar uzuyorsa sıkıntı yaşamam herhalde. Doğru mu anladım acaba


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • MadeGuy kullanıcısına yanıt

  Evet daha önce yoklama başvurusu yapmadıysanız 31 aralık 2022ye kadar yoklama yaptırmak için süreniz olacak.

  Kurumlar, kadroya geçtiğinizde tecil yapacaksa 31 aralığa kadar ilişiği yoktur durumu sorun olmayacaktır.

  İşim garanti olsun derseniz yaz dönemi mezuniyetinizin bir üstüne (artık lisans/AÖF mı olur yüksek lisans mı olur) kayıt olursunuz.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • a-f-h a kullanıcısına yanıt

  Hocam lisans mezunuyum askerliği ertelemetmek icin AÖF düşündüm ama lisans mezunu olduğum icin askerlik ertelemede sadece yüksek lisans işime yarıyor sadece. O da şu an icin zor benim için. Simdi temmuzda sürem bitiyor, mesela Eylül ayında bir kuruma başvurdum diyelim. Başvuru esnasında aranan şartlarda genelde askerlikle ilişiği bulunmamak, yapmış, ertelemiş veya tecilli olmak şartları aranıyor. Simdi sizin dediğinizden anladığım kadarıyla temmuzda tecil bitiyor olsa dahi 31 Araliga kadar yine tecilli gözükeceğim hocam doğru mu anladım acaba? Bir de yoklama başvurusu demişsiniz hiç öyle şeyler yapmadım. Okuldan mezun olunca e-devlet üzerinden 2 sene tecil hakkımı kullandım sadece


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • MadeGuy kullanıcısına yanıt

  O zaman yoklamanız yapılmamıştır. Tecil sonrası 31 aralığa kadar ilişiği yoktur yazacaktır. Onunla da devlet kurumuna başvurunuzu yapabilirsiniz.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • a-f-h a kullanıcısına yanıt

  Anladım hocam. Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama son bir soru daha hocam. 22 Temmuz tarihinde 2 senelik tecil hakkım dolduktan sonra 31 Aralık a kadar tecilli olmam icin herhangi bir işlem yapmama gerek var mi yoksa sistem kendi kendine 31 Aralık a otamatik olarak tecil suresini uzatacak mi? Bir de 31 Araliktan sonra herhangi bir işlem yapmazsam kaçak durumuma mi düşüyorum ?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yukarıda 2022 yılı yoklama duyurusu bıraktım, tecil sonrası otomatik 31 aralığa atacak.

  31 aralığa kadar tecil alacak bir durumunuz olmazsa (yüksek lisans vb) 31 aralık öncesi yoklama başvurusu yapmalısınız.
  https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu
  Aksi taktirde 1 ocakta yoklama kaçağına düşersiniz. Bedelli hakkınız da yanar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 3 Mart 2022; 22:47:33 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Arkadaşlar merhaba lütfen Bi yardım edin ben 21 yaşındayım sevdiğim işi yapmak için üniversite kaydımı sildim(ön lisans) tekrar hazırlanıyorum şu anda. Kaydı sildikten sonra 2 yıl tecil hakkım varmış 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil edilebiliyormuş bende buna dayanarak kaydımı sildirdim ancak tecilim bozulmadı bozulmadigi için de tecil ettiremiyorum 1 ay geçti hala sistemde tecilli gözüküyorum askerlik şubesine gittiğimde tecilli gözüktüğüm için tecil yapamıyorum. Kaydımı sildim 2 ay dolduktan sonra tecilim düşerse ben ne yapacağım? :(

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Serotonin3 S kullanıcısına yanıt

  Burada herhangi bir öğrenci kaydınız görünmüyorsa en yakın askerlik şubesine gidip durumu anlatınız. Belki öğrenci işlerinden kaynaklı bir sıkıntı da olabilir.

  Eğer öğrenci kaydınız varsa tecil de devam eder.

  www.turkiye.gov.tr
  Öğrenci Belgesi Sorgulama
  https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama

  Edit: ekleme
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 9 Mart 2022; 12:15:1 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Kayıt bulunmamaktadır yazıyor askeriyeye gittim kayıtlı gözüküyorum öğrenci işlerini aradım kayıtlı değilsin diyorlar vallahi ne yapacağımı bilmiyorum kafayı yiyeceğim  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serotonin3 -- 11 Mart 2022; 11:52:57 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Wesley Sniper kullanıcısına yanıt

  Sanmıyorum, 28i doldurmuşsunuz. Yine de şubeden bilgi alınız. Ama terk durumu olursa 2 yıl tecil hakkınız var.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • el_jericho kullanıcısına yanıt

  Hocam yazdığınıza göre 10 Ocakta teciliniz bitmiş olması lazım. E devletten baktığınızda sistem de durumunuz ne olarak gözüküyor şu anda baktınız mi hiç?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • a-f-h a kullanıcısına yanıt

  Merhaba benim Ocak 2023 te bitiyor tecilim de 2023 Haziran da üniversite sınavına girebilir miyim? Yani bir sorun olur mu? Sadece tecil için bir kere gittim askerlik şubesine yoklama falan yaptırmadım. Ki 22 yaşına 2023 Ekim de giriyorum. Tecil bittikten sonra yoklama kaçağı olmuş olmuyor muyum?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tıpisteyenbirzat -- 22 Nisan 2022; 17:21:6 >
 • tıpisteyenbirzat t kullanıcısına yanıt

  Normal lise mezunlarına 3 yıl tecil veriliyor. Eğer 3 yıl tecilin tamamını kullandıysanız (2019 veya öncesinde liseden mezun olduysanız) 22 yaşa bakmazlar.

  Askerlik durum belgenizde 1 ocak 2023 yazıyorsa onu bir askerlik şubeyle görüşünüz. 2022 içinde yoklama yaptırmanız gerektiği anlamına da gelebilir.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • a-f-h a kullanıcısına yanıt

  2019 da mezun oldum. Bugün telefonla sordum senin daha var tecilin bitmemiş dedi. Bir şey daha soracağım benim iki göz numara toplamım 14 ü geçiyor. Askerden muaf mı oluyorum
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tıpisteyenbirzat -- 22 Nisan 2022; 18:14:57 >
 • tıpisteyenbirzat t kullanıcısına yanıt

  Ben de 2 göz numarası 14ü geçerse muaf olunuyor diye biliyorum ama onu doktora sormak lazım.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.