Şimdi Ara

TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben devreyi plaket üstüne yaptım. led bağlı ama devreye 12 volt verdiğimde led felan yanmıyor. jackı telefona bağlıyorum çok az bi ses geliyor hoparlörden. entegrenin 1.ayağına dokunduğumda hoparlörde şiddetli bi ses geliyor (hani hoparlörün çalışığ çalışmadığını anlarız ya o ses ) ne yapmalıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merdosoft -- 23 Nisan 2014; 20:06:39 >

• merdosoft kullanıcısına yanıt
    Devrenin resimlerini atın yardımcı olmaya çalışalım.
  • 55electronicdesign kullanıcısına yanıt
    buyrun hocam
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
    Arkadaşla ben görüştüm devreyi yapmasına az buz yardımcı oldum ama şöyle bir şey var

Bu sitede :http://320volt.com/tda8560q-2x40-watt-btl-oto-anfi/

Gösterilen en aşağıdaki resimde devre yolları var ve iki adet atlama var ve anahtar yeri var atlama ve anahtar yerini yapınca :http://i.hizliresim.com/DXRzd6.png

Bu çıkıyor bundan önce ses gelmiyordu şimdi geliyor ama az bişey arkadaş 2x40 değil bir adet hoparlör takıyor ve stereo yerine mono pot kullandı yani pot yuvalarının birini kullandı diğeri boşta ve kullandığı yere göre jackın bir kablosunu bağladı ve hoparlörü 1. çıkışa taktı.

2. çıkış zaten ses vermiyor çünkü potu bile bağlı değil. 1. hoparlör çıkışı ise az ses veriyor sessiz bir ortam olmadan duyulması zor bir şekilde. Jack bağlantılarını tamamen doğru hoparlör çıkışı doğru herşey tamam ve devredeki led takılacak yere patlak olmayan çalışan bir led takıldığında 12v verilince led yanmıyor anahtar koyun demiş anahtar yerine orayı direk kısadevre ettirdik.

Buyrun resimler :

TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ

• Jackınız 3 kanal değil 2 kanal.
    Stereo pot isteniyorsa kullanmak zorundasınız.
    Potlar direkt hoparlore bağlanmazlar. Jackı değiştirin çalışmazsa stereo pot kullanacaksınız.

Bunlarda jack bağlantıları:

TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 23 Nisan 2014; 14:49:18 >
    hocam bende samsunluyum hatta samsunda oturuyorum :)
    bu resimde dişi jack var stereo.
    ben sadece stero bi jack alsam giriş bağlantılarını yapsam olur mu ?
    Dişi ve erkek stereo jacklar var resimde.
    Stereo jack alın yeterli olur sanırım.
    Eğer yine aynı sorun olursa, pot stereo olarak değiştirmeniz gerek.
    peki hocam takıldığım bi yer var..
    led bağlı. devreye enerji verdiğimde led yanmıyor. hoparlörden çok ama çok az bi ses geliyor ( çalan müziğin sesi )
    entegre ısınma yapıyor çok da olmasada.
    bide entegrenin 1.ayağına dokunduğumda kuvvetli bi ses çıkıyor hoparlörden ( hoparlörün çalışıp çalışmadığını anlarız ya hani o ses )
    Entegrenin 1.nolu pini ses girişi olduğu için, hoparlörü 2.çıkışa taktığınızdan dolayı ses alamıyorsunuz.
    Şemasını inceleyin.Ses girişini 2.nolu girişe yani 13 bacağına bağlı olan 220nF kondansatörün ucuna ses sinyali verin ses gelecektir.

Devrenin açık şeması olmadan arıza analizi yapamayız yapmamalıyız.Her devrede mutlaka açık şemamı yanımda bulundururum.Datasheette göre led görülmüyor büyük bir ihtimal entegrenin aşırı ısınma , distorsiyon oranının yükselmesi sırasında bu led size ikaz edecektir.Bu ledin yanmaması devrenin doğru çalıştığını gösteriyor.

Stereo potun olmaması arızanın asıl nedenidir. ( 1.pine ses sinyalinin gitmemesi.)
    Tek hoparlörde kullanacak yada deneme yapacaksanız hoparlörü 1.nolu çıkışa bağlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 23 Nisan 2014; 20:50:37 >
  • Yazdığım mesajı incelerseniz üstteki devrenin alındığı yerleri görürsünüz ses geliyor diyor ama çok az geliyor diyor stereo pot kullanılmaması etkiler gibi geldi bana da ama arkadaş stereo pot bulamamış ilk devre elemanlarını alırken.
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    a ve b ses girişi c ve d ses çıkışı olsun. a ve c ortak , b ve d ortak.

a dokunduğunda ses yüksek geliyor ( buraya sinyal bağlı değil )

ses alacaksa ya ses sinyali verdiği pin değişecek ( yani stereo pot olmalı ses sinyalini tamamlaması için ) yada hoparlörü diğer çıkışa bağlacak oda olmadı potsuz ses girişi versin ses seviyesini bilgisayardan ayarlasın.
    Devreden ufak ses gelmesinin nedeni kısa devre var yada devrenin kazancı çok yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 23 Nisan 2014; 20:57:51 >
  • Stereo pot ve stereo jack bağanılırsa sizce olabilme ihtimali var mıdır ?

Arkadaş tek hoparlör kullanmıyor kabin var içinde 3 adet hoparlör var. Bu devre 4 ohm için ama arkadaşın 8ohm toplam arakadaki çıkış 60 watt 8ohm luk bir çıkış biz buna 40 watt 4 ohm vermiş olduk wattı iyi de hoparlörün 8 ohm olması sıkıntı yaratır mı ?

TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 23 Nisan 2014; 21:05:48 >

• hoparlörü out2 çıkışına bağladım ve ses verdi. çok fazla açtığım zaman seste bozulma hissettim..
    hoparlör tek kabinde 3 tane var resmi altta. sadece en alttaki ses veriyor diğerlerinde tık yok ?
     TDA8560Q 2X40 OTO ANFİSİ
    Hoparlor bağlantılarını kontrol edin.
    Üstteki 2 hoparlorlerin titremesine gerek yok. Vızırtı çıkartıyorlarsa sorun yok.
    Buradan ancak bu kadar yorum yapabiliyoruz. İncelemek gerek.
  • Kendime ayıracak vaktim yok kusura bakmayın kolay gelsin boş olduğum zaman incelerim
  • O hoparlörlerin hakkı LM3886 veya TDA7294 8540Q 2ohm 40W , 4ohm 25W , 8 ohm 15W güç sağlar
    Daha öncede demiştim ses girişi yada ses çıkışını değiştirerek deneyin diye stereo pot bağladığınız zaman iki kanalda çalışacak.

Güç kaynağınız nedir ?
  • güç kaynağım elimde bi power supply vardı boşta onu kullanıyorum 12v çıkışını. hocam ben zaten 2x40 kullanmıyorum. benim elimde tek kabin var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.