Şimdi Ara

TCL kullananlar ; kullanmaya çalışanlar ; deneyip bırakanlar buraya :D (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

TCL forumuna gir

orada Pi ile ilgili kısımı var

dahası sistem o kadar az yer kaplıyor diye

x86 cılardan daha çok pi ciler var ! :)

• robotica R kullanıcısına yanıt
    Bende Raspberry Pi 1 yani 2012 başında çıkan 256MB RAMli ilk modeli var. Ona ilk olarak Debian ARM sürümünü kurdum baya iyi çalıştı Raspberry Pi için birçok özellik eklenmiş ve remaster edilmiş Raspbian adlı sürümü piyasaya cıktı onu kurdum ve 8+ yıldır hala daha o sürümü kullanıyorum, canavar gibi çalışıyor. Buradaki amacım TCL veya diger minimalist Linux sürümlerini kötülemek değil fakat Raspberry Pi'de en güzel çalışan ve yıllar zarfında kendini ispatlamış bir sistemden bahsetmek.

Bu sisteme neler kurmadım ki? Örneğin su anda MySQL, PHP + Zend Framework gibi ağır toplar kurulu ve init.d üzerinden otomatik başlıyor ve ngix üzerinden kullanıyorum normal bir bilgisayardan ayırt edilemeyecek hızda calışıyorlar. PHP uygulamalarını geliştirme ortamı olarak Emacs kurdum. i3 işlemcili bir bilgisayarda çalışır gibi rahatlıkla dosyaları düzenleyebiliyorum.

Üstünde sadece 2 USB cıkışı var tabi. Birine (galiba Cambridge çipsetli) USB Bluetooth taktım, BT fare ve klavye bağladım, diger USB 'yi harici Harddisk vs için kullanıyorum.

Yerel ağ sunucusu BIND, SFTP sunucu ve FileZilla (GUI) istemci, birkaç farklı web tarayıcı ve Ultra VNC server da sorunsuz çalışıyor.

Daha fazla şeye gerek yok zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Bende Raspberry Pi 1 yani 2012 başında çıkan 256MB RAMli ilk modeli var. Ona ilk olarak Debian ARM sürümünü kurdum baya iyi çalıştı Raspberry Pi için birçok özellik eklenmiş ve remaster edilmiş Raspbian adlı sürümü piyasaya cıktı onu kurdum ve 8+ yıldır hala daha o sürümü kullanıyorum, canavar gibi çalışıyor. Buradaki amacım TCL veya diger minimalist Linux sürümlerini kötülemek değil fakat Raspberry Pi'de en güzel çalışan ve yıllar zarfında kendini ispatlamış bir sistemden bahsetmek.

Bu sisteme neler kurmadım ki? Örneğin su anda MySQL, PHP + Zend Framework gibi ağır toplar kurulu ve init.d üzerinden otomatik başlıyor ve ngix üzerinden kullanıyorum normal bir bilgisayardan ayırt edilemeyecek hızda calışıyorlar. PHP uygulamalarını geliştirme ortamı olarak Emacs kurdum. i3 işlemcili bir bilgisayarda çalışır gibi rahatlıkla dosyaları düzenleyebiliyorum.

Üstünde sadece 2 USB cıkışı var tabi. Birine (galiba Cambridge çipsetli) USB Bluetooth taktım, BT fare ve klavye bağladım, diger USB 'yi harici Harddisk vs için kullanıyorum.

Yerel ağ sunucusu BIND, SFTP sunucu ve FileZilla (GUI) istemci, birkaç farklı web tarayıcı ve Ultra VNC server da sorunsuz çalışıyor.

Daha fazla şeye gerek yok zaten.

Selamlar,

Bende de 512 mb'lık b+ modeli var, amacım televizyondan Amazon Prime, Netflix, Youtube izlemek. Bir de online radyoları dinlemek, Tidal'i çalıştırmak. Ne kurduysam (jessie, osmc, kodi vs...) hepsi aşırı yavaş çalıştı. Tek amacım hızlı çalışacak bir web tarayıcısına sahip olmak, bu cihazdan başka bir şey istemiyorum. 

Sizdeki remaster sürüme nasıl ulaşabilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

TCL forumuna gir

orada Pi ile ilgili kısımı var

dahası sistem o kadar az yer kaplıyor diye

x86 cılardan daha çok pi ciler var ! :)

Teşekkür ederim, en son sürümü indirdim deneyeceğim şimdi. Eski bir laptopta denedim sorunsuz çalışıyor, her şeyi tanıdı.

• robotica R kullanıcısına yanıt
    remaster derken Debian 7 ARM sürümünün 2013'te Pi 'ye özel uyarlanan ilk versiyonu olan kullandığım bir deyim o. Fakat şimdi wiki'den baktığımda, o versiyon sendeki 512MB cihazla uyumlu değil, sen 2015 ve sonrasında çıkan Raspbian OS'leri denemelisin.

256MB modeli dışında hiçbir Pi kullanmadığım için belli bir sürüm öneremem.

Bahsetmediğim bir ayrıntı daha var. Benim cihazdaki hemen tüm programları kaynak kodlarından, cihaza en uygun seçenekler ile sıfırdan derleyerek kurdum o sayede programlar tahminen daha hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Bu bağlamda, Pi'de en az RAM ile en hızlı çalışabilecek tarayıcı olarak Iceape-UXP adlı C++ tabanlı web tarayıcıyı kaynak kodlarından derlemek denenebilir cunku Iceape-UXP en eski ve yavaş işlemcilerde dahi hızlı çalışması ile ünlü bir tarayıcıdır fakat Pi'ye özel ARM versiyonu yok gibi. Kaynağından derlediğin zaman bu sorun olmaktan cıkıyor tabi ki. Bu bağlamda örneğin orada bahsettiğin Tidal kaynağından derlenerek Pi'de çalıştırılabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam siz bu konularda bilgilisiniz sanırım. Bana internet tarayıcıda sorun çıkarmayacak bir sürüm önerir misiniz lütfen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

öncelikle linux un daha eski versiyonları var

açıkcası sırf meraktan en son kernelin kaynak koduna baktığımda

900 küsür MB bir dosya var.

bunun tamamı kernel değil ! kernel + ön donanım sürücüsü

neredeyse sisteminizde var olmayan 1000 üzeri donanım için

kernel in saat gibi çalışmasını sağlayan ırq dosyası diye bileceğin şey var !!!

Bir bilgisayarda, kesme isteği (veya IRQ), işlemciye gönderilen ve çalışan bir programı geçici olarak durduran ve bunun yerine özel bir programın, bir kesme işleyicisinin çalışmasına izin veren bir donanım sinyalidir. Donanım kesintileri, bir modemden veya ağ kartından veri alma, tuşlara basma veya fare hareketleri gibi olayları işlemek için kullanılır.

açıkcası kerneli kaynak kodu şeklinde alıp sadece var olan sistem için derlerseniz

aynı sony PS2 oyun konsolu biosu ( unix türevi işletim sistemi ) gibi 5 MB lık bir işletim sistemi çekirdek ebatına ulaşılabilinir.

sırf sisteminizde var olmayan donanımlarım ön sürücüleri için 250 MB a kadar yeri linux yer.

ama kernel derleme işlemi yaparsanız büyük ihtimal büyük oranda küçülecektir.

ikinci el piyasa ram almanızı öneririm. bu rami alamadığınız sürece kendinize

işletim sistemi çekirdek derlemesi bile yapamazsınız ! :(

Ya iyide yamulmuyorsam, o 950 MB ın hepsini RAM'e almıyor, koddaki if satırlarını okuyup, haa bu herifte bu donanım yok diyip o kısmı okumuyor diğerine geçiyor. Eski donanım bile olsa çok ufak farkeder.

Ona bakarsak assembly kodu da destan gibidir çok uzundur muhtemelen baya çok da boyut kaplayabilir ama en mükemmel çalışan programlardır.

• CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt

burada 2 farklı sorun var !

kernel dereneleriken dahili ve harici anlamıyla

windows alt yapısı olanların anlayacağı dilde

tüm modüller ya tek bir EXE içine katılır

veya en temel exe + DLL şeklinde çoğaltılır.

dll gerekirse kullanılır fakat exe çalıştırılınca tam çalışır.

konuyu toparlarsak kernel artık çok fazla içsel fonksiyon ve özellik içerdiği için

bunları genel haliyel exec tek bir dosyaya yükleme kafasına gelmiş bu yüzden

artık 256MB tan aşağı rami olan makinelerde yeni kerneller performas verimsiz.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.