Şimdi Ara

TAYLAND BİLİNMEYEN YÖNLERİ, SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZ BU BAŞLIKTA TOPLANIYOR (680. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
16.224
Cevap
276
Favori
812.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678679680681682
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Aşırı Zeki Adam

quote:

Orijinalden alıntı: Ajarn

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba bir yakınım aylık 25-30k baht maaşlı bir iş teklifi aldı bangkokta

Kendisi gidip gitmemekte kararsız ,

Sizce bangkokta yaşanır mi, turkiyeye kıyasla nasıl bir hayat sürer ? Ve bangkok temiz bi yer mi

iş ne?
    ev kirasınıda karşılıyorlarsa belki düşünülebilir yoksa bangkokta yaşamak için maaş biraz düşük.

Kendisi deneyimli bir ingiliZce öğretmeni,sanırım kalacak yer konusunda da çalışacağı yer yardım edecekmiş .eğer o kadar maaş yeterli değilse kabul etmemeyi dusunuyor

ben 4 yıl ingilizce öğretmenliği yaptım taylandda. 25-30 bin baht maaş bangkok için düşük. eğer birde ajansla çalışacaksa direk okuldan değilse kontratı işi daha da zor.

Peki bunun dışında bangkok nasıl bir yer ?

Sokakları ,insanları, .. düzen var mı

bangkok kalabalık ve trafiğin çok olduğu ama aradığın herşeyi bulabileceğin modern ve pahalı biryer. güvenlik olarakta istanbuldan 10 kat daha güvenli bir yer. tabi ki bangkok çok büyük bir şehir arkadaşının çalışacağı okul neresinde o da önemli.

Peki chiang mai nasil bir şehir bangkoka göre

hocam durumunuzu daha acik bir sekilde anlatirsaniz yardimci olmaya calisirim. tam anlayamadim sizmi ogretmenlik yapmak istiyorsunuz yoksa arkadasinizmi. size gelen teklif nedir okulmu ajansmi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sizce bangkokta yaşanır mi, turkiyeye kıyasla nasıl bir hayat sürer ? Ve bangkok temiz bi yer mi

iş ne?
    ev kirasınıda karşılıyorlarsa belki düşünülebilir yoksa bangkokta yaşamak için maaş biraz düşük.

Kendisi deneyimli bir ingiliZce öğretmeni,sanırım kalacak yer konusunda da çalışacağı yer yardım edecekmiş .eğer o kadar maaş yeterli değilse kabul etmemeyi dusunuyor

ben 4 yıl ingilizce öğretmenliği yaptım taylandda. 25-30 bin baht maaş bangkok için düşük. eğer birde ajansla çalışacaksa direk okuldan değilse kontratı işi daha da zor.

Peki bunun dışında bangkok nasıl bir yer ?

Sokakları ,insanları, .. düzen var mı

bangkok kalabalık ve trafiğin çok olduğu ama aradığın herşeyi bulabileceğin modern ve pahalı biryer. güvenlik olarakta istanbuldan 10 kat daha güvenli bir yer. tabi ki bangkok çok büyük bir şehir arkadaşının çalışacağı okul neresinde o da önemli.

Peki chiang mai nasil bir şehir bangkoka göre

hocam durumunuzu daha acik bir sekilde anlatirsaniz yardimci olmaya calisirim. tam anlayamadim sizmi ogretmenlik yapmak istiyorsunuz yoksa arkadasinizmi. size gelen teklif nedir okulmu ajansmi?

Bir kaç öğretmenlik işi var ,arkadaşım ,daha doğrusu abim için ..ben hâlâ üniversite okuyorum

Kendisine gelen işler de bana hiç ajanstan bahsetmedi.

Eğer hoşuna giderse taylandda uzun süre kalmayı düşünüyor

• ozgur kullanıcısına yanıt
    bende qatardan öle bi kampanya bekliyorum açıkçası temmuz ayı için ama şuana kadar öle bi kampanya yapmadı.sadece gecen hafta %25 lik bi indirim yapmış , baktım fiyatlara ve mantıklı gelmedi çünki yaptığı indirim sadece uzun aktarmalı ucuşlar içindi ve cazip gelmedi.inşallah yapar bekliyoruz!!
  • Aşırı Zeki Adam kullanıcısına yanıt
    25-30k maaşlı iş 900 dolar felan eder bangkokda,çektiği gurbete değmez hocam bu adam orda para mı biriktircek kendinimi geçindircek yoksa kariyer başlangıcı için adım mı atıcak.yani bence hiç gerek yok.
  • quote:

Yasanmaz.

Bir tanidigim 120k baht aliyor ayda, para biriktirememekten sikayetci.

Yemekleri desen; valla ben pek kaliteli bulmadim. Yani soyle diyeyim Avustralya'da yasiyorum, burdaki genel thai restorantlarin kalitesi (kullanilan malzeme) ortaysa, BKK'da (ve Thailand'da genel olarak) kullanilan malzemeler vasat kalite oluyor. Atiyorum sokakta satilan 40 bahtlik (4 lira) pad see ew, soguk ve kotu malzemelerden yapilirken; restorantta yedigin 200 bahtlik(20 lira) pad see ew daha iyi kaliteli oluyor. o yuzden damak tadina ve yemeklerin saglik vs sine onem veriyorsan; aslinda yemek-icmek o kadarda ucuz degil.

Ayrica Istanbul disindan geliyorsan Bangkok cidden cekilmez, asiri trafik var, havasi kirli.
  • Bu arada Thailand yolculugum bitti. Thailand'dan sonra Bali'ye gectim ve Thailand'i Baliye gore cok daha sevdim. (daha dogrusu baliyi hic sevmedim)

Ha Tayland benim hala favori SEA(Guney dogu asya) ulkem degil. Su ana kadar gittigim ulkeler:
    Singapur, Malezya, Filipinler, Tayland ve Endonezya(Bali).

Tayland'i 2. siraya koyuyorum. Birinci sirada benim icin hala Filipinler var

Tayland'in Filipinlere gore tek artisi, yemeklerin fiyat performans orani daha iyi. 2 kisi mesela chinatown da BKK da 4 tane tabak yemek aldik; 300 baht mi ne odedik; ki bitiremedik tabaklari. 3 tane tabak yesek 250 bahta o da olurdu.

Filipinlerde ise disarda yemek cidden sorundu, disarda yedigim en ucuz yemek 300 PHP yani 200 baht civarindaydi. Thailandda ise 120 baht (150 peso) a curry satan lokantalar bile vardi.

Thailandda benim icin en buyuk hayal kirikligi sokak yemekleri satan yerler oldu. Zira herkes ayni seyi satiyor, hindistan cevizi tatlisi satan cok yer bulamadim mesela. Onun disinda coconut pancake (Khanom Ba Bin) denen seyi yiyemedim cunku satan yok! Yani bu sekilde internette guzel seyler okuyup; aa her yerde var diye giderseniz maalesef bulamayabiliyorsunuz.

Diger hayal kirikligi ise meyveler oldu. Hayatimda ilk defa mangosteen ve ustu tirtikli olan bi meyve tattim, o tirtikli meyveyi pek begenmedim gerci de mangosteen guzeldi. Onun disinda bildigim meyveler ciddi anlamda vasatti. Yani mango olsun, kavun, karpuz, lychee, rambutan, longan. Bu meyvelerin kalitesi dusuk, tatlarida lezzetsiz geldi. Hindistan cevizlerinin iyi olanlari vardi, kotu de olanlari vardi. BKK a gittikce durum kotulesti, adalarda falan daha iyi aslinda.

Dezavantajlarina gelirsek

Bide bazi yerler cidden kaliteden yoksun ve insan kaziklamayi cok seviyor. Atiyorum beach club a gittim bi tane, sezlong parasi aliyolar. Zaten yemek&icecek soyluyorsun orda. O yetmiyormus gibi, tuvalete giris olarak 20 baht (2 lira) para da istiyorlar. Tuvalete giriyorsun, tuvalette kagit bile yok. Yani maksat tamamen turisti tirtiklamak uzerine kurulmus; fakat hizmete gelince biraz vasatlar.

Filipinlerde bunu gormedim ben, tuvalete hic para vermedim, hatta sezlonga bile para verdigimi hatirlamiyorum. Oturuyorsan yemek soylemek veya icecek soylemek zorunlu ama onu zaten yapicaksin.

Taylandda insan varsa, dogasi kotu; insan yok ve uzaktaysa dogasi iyi gibi bir durum var. Filipinlerde insanin oldugu, fakat super sahillerin oldugu adalar var; Tayland'da o tarz bir ada gormedim; ki telefonun bile cekmedigi adalarda suyun berrakligi yine Filipinlere gore daha kotuydu.

Ingilizce olayi, filipinlerde asmis zaten. Sokaktaki teyzeyi cevir, ingilizce muhabbet et problem yok. Thailandda no english ve a little bit english en cok duydugum kelime obekleri oldu. Sokaklardaki tabelalar, herseyin sistemi vs zaten filipinlerde ingilizce. Bu da insana kaybolmama ve yol bulma vs durumunda asiri guven veriyor.

Filipinolari daha arkadasca buldum ben. Thailer de fena degil (hele Endonezyalilarla karsilastirdigimizda) ama Thailerde az bir sekilde cikar iliskisi mutlaka var gibi.

Thaileri, cok sig buldum. Yani en basitinden turistin dolup tastigi yerde, kendi yemegini satan satici, yemegin ne oldugunu sadece thai dilinde yazmis. halbuki onu ingilizce yazsa, yazdirsa ustune musteri akicak belki. Filipinlilerde de siglik var ama Thai kadar avallik yok. Onun disinda yemekli tura gidiyosunuz, adam gulerek bu x chicken, bu y chicken, bu z chicken bu da rice diyor; anladik ana besininiz chicken ve pork, pork ta muslumanlar icin zor oldugundan, chicken i dayiyorsunuz. Fakat boyle yapmisken ortaya bide vejeteryan pad thai falan atsanizda et yemek istemeyenler vs yi bir dusunseniz cok mu zor olur.

Son olarakta Thailandda mafya var, jetski kiralasan mafyadan kiraliyosun; uber/grab desen taxi/tuk tuk mafyasi var, her turlu seyin mafyasi var. Filipinlerde mafya yok mu, alasi var; ama ordaki mafya lokal halki etkiliyor, seni kisisel olarak etkilemiyor. Thailand'da ise jetskiyi kiraliyorsun, carpmadan etmeden teslim ediyorsun, carptin sen bunu diye tehdit edip rusvetlenmis polisi cagiriyorlar cebinden 15 bin bahti aliyorlar. O yuzden yok ATV turuydu, yok jetskiydi, yok bilmemneydi hicbirine guvenemedim. Motoru kiralarken ayni sekilde, disarda 2 kat ucuz olmasina ragmen otelde kiraladim ki mafyasiyla ugrasmiyim diye.

Ha gitsem bidaha gidermiyim, buyuk ihtimalle evet. Chang mai ye falan giderim yani. Aslinda gitmeden once burda sormustum, sahil seven biriyseniz Chang Mai de yapilcak bisey yok denmisti. Fakat sahil sehirlerine gitmeme ragmen, toplasan 3 veya 4 gun anca kumsala gidip yuzdum. Zira bunun asil nedeni ustte dedigim, insanin (ve otelin) oldugu yerde sahillerin kotu olmasi. O nedenden oturu, sahilde tatil yapmaya giderim mantigindaysaniz Thailand o kadarda iyi bir yer degil.

Gittigim yerler:
    Koh Samui
    Koh Phangan
    Phuket
    Phi Phi adalari
    Rok adalari
    Pattaya
    Bangkok

Koh Phangan gezinin superstariydi, full moon party e gittim. Bidaha denk gelse bu rotada yapacagim tek sey bu.
    Rok adalari, begendigim ama yine de 2 saatlik speedboat a pek degmeyen seydi.
    Phi phi yi hic begenmedim, cok insan var, her yer bulanik vs.
    Koh Samui berbat bir yer, hem ulasimi kotu, hem pek insan yok, hemde sahilleri kotu.
    Phuket i pek begenmedim; tek espirisi etrafinda birsuru ada olmasi.
    Pattaya fena degil, acikcasi Phuket i ben cinsel yonden daha rahatsiz gordum. Pattaya'nin tek sorunu asiri derece arap var ve arap mahallesiyle kayniyor. Yani o barlar sokagindan sonra sola donuyorsunuz (soi 16 di sanirim) her tabela arapcaya donuyor 1-2 km yurudum orda arapca hicbirsey bitmedi.
    Bangkok trafigi hic cekilmez maalesef. Bide artik street food olayini kapatiyorlar. Ayrica Bangkok sehir oldugundan, ve asiri sicak oldugundan, pantolon ve gomlekle gezmeniz gerekebiliyor. Cunku tapinak vs ye gittiginizde sortlusun diye almamazlik ediyorlar. Cogu kaliteli restorant/club vs iyi giyinmeyenleri almiyor iceri.
  • Hocam çok güzel yazı hazırlamışsınız. Teşekkür ederiz.

Bu arada Singapur hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razer -- 27 Nisan 2017; 21:53:25 >
  • ThisisaNightmare T kullanıcısına yanıt
    Gommussunuz resmen Taylandi :) bazi konularda katiliyorum size ama yanildiginiz kisimlar da war bence :):) iyi gozlwmleriniz olmus

• Razer kullanıcısına yanıt
    Singapur hakkinda ben bisiler soyleyebilirim gecen hafta ordaydim daha yeni geldim. Genel olarak sehir pahali yeme icme anlaminda. Taylandla kiyaslarsak 2-3 kati tayland fiyatlarina gore. Ulasim heryere metro war desek yanlis olmaz. Ucreti de uygun. Tarih gecmis olarak bi ozelligi olan bi yer degil. Sentosa adasinda universal studio we akvaryum bence gorulmesi gereken yerlerden. Onun disinda bircok aktiwite yine sentosa adasinda mewcut. Ingilizce ana dil :) trafik hic gormedim hep bostu yollar .
    Genel olarak dusuncem singapur cevre ulkelerindeki hemen hemen herseyi alip susleyip pusleyip kaliteli bir sunum yapmis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ak11 -- 27 Nisan 2017; 22:58:39 >
  • Arkadaslar merhaba 5 Temmuz - 12 Temmuz arasinda 1 haftalik bir Bangkok tatili ayarladim arkadaslarim ile, deneyimli arkadaslar bana acaba yemek ve icki icmek icin yerler onerebilir mi ? Ve sizce dolu bir tatil icin 18.000-20.000 baht yeterli midir ?

Fine Dining agirlikli olursa cok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BorhanFr -- 28 Nisan 2017; 1:24:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Hocam çok güzel yazı hazırlamışsınız. Teşekkür ederiz.

Bu arada Singapur hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

2 kere gittim, ilk gittigimde 19 yasindaydim, cok sevmistim. Daha sonra da 24 yasinda gittim pek begenmedim.

Acikcasi herseyi insanin yaptigi seyler ilgimi cekmemeye basladi. 19 yasinda ise buyuk binalara, insan yapimi seylere daha hayrandim. Tamamen beklentiye gore degisiyor bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ak11

Gommussunuz resmen Taylandi :) bazi konularda katiliyorum size ama yanildiginiz kisimlar da war bence :):) iyi gozlwmleriniz olmus

Yanildigim kisimlari da yazarsaniz ben dahi hepimiz bilgilenelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BorhanFr

Arkadaslar merhaba 5 Temmuz - 12 Temmuz arasinda 1 haftalik bir Bangkok tatili ayarladim arkadaslarim ile, deneyimli arkadaslar bana acaba yemek ve icki icmek icin yerler onerebilir mi ? Ve sizce dolu bir tatil icin 18.000-20.000 baht yeterli midir ?

Fine Dining agirlikli olursa cok sevinirim.

yetmez. ben ilk geldigimde atm den 25 bin baht cektim ve 1 haftada normal bir sekilde tek basima cokta lukse kacmadan bitti o para.

fine dining dedigin en az sadece yemege 1000-1500 baht odeyecegin sey. Oyle lux cocktail falan icmek istersen yaninda onlarada bi 300-400 baht odemen gerekicek bardagina. Yani nerden baksan bir gece yemegin sadece 2000 baht tutacak. Ordan roof top bar a gecersen (mesela ben above eleven a gitmistim) yine iyi para odemen gerekicek (bardagina 300-400 baht)

Thailanda gidiceksen kaliteli ucuz sey aramiycaksin. Ucuzsa kalitesiz, kaliteli seyler ABD, Avustralya vs ulkelerin fiyat seviyesinde veya daha yuksek. Yani bu genel Thailand kurali.

En basitinden hilton'da belvedere vodka ile yapilan 8 bardak ufak kokteyle 1500 baht odemistim.

Simdi bana, arkadasim lukse kacmadim diyosun ama dayadikca luksu dayamissin deme. Luks olayini 7 gunden sonra yaptim. Ki hilton, hard rock cafe vs gibi bati yerlerinde kredi kartiyla odeme yaptim. Yani luks harcamalarimi tamamen nakit disi yaptigim icin o 25000 bahta sayma.
  • ThisisaNightmare T kullanıcısına yanıt
    Tayland icin adalarda diger koylari sessiz sakin olanwe temiz denk gelmemissiniz gormemissiniz saniri. Onun disinda filipinler kat we kat daha tehlikeli taylanda kiyasla hirsizlik gasp hem yerel halka hem turistlere yonelik bircok olay oluyor. Taylandda yemek isi ewet dediginiz bazi seyler dogru ama yine restrant we street food seciminizde sanirim bulamamissiniz neyin nerde oldugunu. Dediginiz gibi her yerde her yemek yok ama hepsinin bolgeleei marketleri war.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ak11

Tayland icin adalarda diger koylari sessiz sakin olanwe temiz denk gelmemissiniz gormemissiniz saniri. Onun disinda filipinler kat we kat daha tehlikeli taylanda kiyasla hirsizlik gasp hem yerel halka hem turistlere yonelik bircok olay oluyor. Taylandda yemek isi ewet dediginiz bazi seyler dogru ama yine restrant we street food seciminizde sanirim bulamamissiniz neyin nerde oldugunu. Dediginiz gibi her yerde her yemek yok ama hepsinin bolgeleei marketleri war.

merhabalar
    @ak11 adlı arkadaşımıza katılıyorum.@ThisisaNightmare Dün yazınızı gerçek anlamda zevkle okudum.Yüreğinize sağlık..Çünkü orada kaldınız deneyimlerinizi ve tecrübeleriniz paylaştınız.Yazınızda illaki bir takım yanlışlıklar ya da düzeltilmesi gereken yargılar var..(Bahsettiğim bangkok kokar yada kokmuyor olayı değil..) ya da pahalı ya da pahalı olayı değil...bu tarz düşünceler kişiden kişiye değişir.Benim demek istediğim.Tayland ın mesela kim ne derse desin asla değişmiycek gerçekleri ile ilgili olanlardır.Phuket i yerle bir etmişssiniz hocam.Phuket in nerelerine gittiniz neler yaptınız açıkcası merak ediyorum
    mesela o güzel yazının içinden cımbız ile çekip buraya yazmak istemiyorum ama.. tayland ile filipinler arasında güvenlik durumundan vs bahsedilmiş. filipinlere oranlar tayland kat ve kat üstün durumda.. artı tayland ın filipinlere göre TEK ARTISI YAZMIŞSSINIZ yemek... yapmayın hocam... adaları unuttunuz o güzelim 21 adet sahilim unuttunuz..
    mafya vs olaylarına girersek çıkamayız o tarz illegal gruplar filipinlerde meşhur hocam....siz bu yazıyı yazdığınızda acaba phuket içindemi diye düşündüm oraya gitmediğinizi düşünerek bunları yazdığınızı sandım. ama ne varki gitmişsiniz ama neresine.Hadi phuket i bıraktım.. koh samui tarafında koh tao ya vs gitmemişsiniz.. beğenmemeniz normal.. gerçek anlamda gezmemişsiniz hocam..
    artı daha yazıcak o kadar şey var fazla vaktim de yok burada noktalıyorum..
    Ama bu demek değildir siz tamamiyle yanlış yazdınız her görüşe kişinin saygısı olması gerekir.Siz tayland ı o gözle bakmışsınız ben baika bir gözle ali vs.. başka gözle..

Selamlar..
  • bu arada tiger air atina singapur tek yön 79 euro... 11saat 25 dakika..
    bizde ne kadar...
    belkide sözün bittiği yer ..
    fiyatlar haziran ayı fiyatı... 22 24 25 26 haziran..

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanertekin

bu arada tiger air atina singapur tek yön 79 euro... 11saat 25 dakika..
    bizde ne kadar...

Hocam bu nasil mumkun olabilir ki? Oyleyse Atina'ya gidip oradan Tayland'a gecelim.

• quote:

quote:

bizde ne kadar...

Hocam bu nasil mumkun olabilir ki? Oyleyse Atina'ya gidip oradan Tayland'a gecelim.

valla hocam yalan degil bende şaşırdım..ama malesef gerçek.. bakın kontrol edin görüceksiniz..
    yazık paralarımıza vallahi.. zar zor denkleştirip gidiyoruz..
  • imkansız, bir yanlıslık vardır.

simdi baktım haziran ayında uçuş yok gösteriyor muhtemelen hatayı düzeltiyorlar.
    12 saatlik okyanus aşırı uçuş 80 euro olur mu ya, %500 zarar.
  • quote:

quote:

quote:

bizde ne kadar...

valla hocam yalan degil bende şaşırdım..ama malesef gerçek.. bakın kontrol edin görüceksiniz..
    yazık paralarımıza vallahi.. zar zor denkleştirip gidiyoruz..

Hangi web sitesinden baktınız hocam?
  • 
Sayfa: önceki 678679680681682
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.