Şimdi Ara

Tax Free hakkında.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar. Almanya dan telefon aldigimda hava alanında aldığım telefona ait vergi ve yasal kesintileri geri ödüyorlar. Şimdi benim eşim Alman vatandaşı. Kendisi Turkiye den çıkarken taxfree alabiliyor. Şimdi buradan apple store dan bir 6s 128 gb alsam 3100 tl ve yasal kesintileri ve vergileri 1100 tl yani geri alacağımız rakam bu bu durumda o cihazı Turkiye de kullanabiliyormuyuz sonrasında.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hiç yapmadığım bir işlem açıkçası ama mantıken neden olmasın? Eşiniz almanya vatandaşı ise burada turist gibi gözüküyordur. Aldığı ürünün vergi iadesini alır, çünkü türkiyeye vergi vermek zorunda değil. Sonrasında cihazı kullanmanızda bir problem çıkmaması lazım. Mantıklı geliyo yani, net cevap verememiş olsam da en azından size bir up olsun 😄

• Dexter15 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler eğer bu olursa 128 gb 6s 1900 tl ye geliyor

• Verginin tamamı ödenmiyor ayrıca vergi iadesinden sonra imeiden işleniyor diye biliyorum yani yurtdışı cihaz oluyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atını Seven Kovboy

Verginin tamamı ödenmiyor ayrıca vergi iadesinden sonra imeiden işleniyor diye biliyorum yani yurtdışı cihaz oluyor

Verginin tamamı ödeniyor. Yani daha önce aldığımız foto makinası veya kıyafetlerin tam vergilerini aldık tax Free den. Ayni şekilde Almanya dan gelirken de aldığim telefonun vergi iadesini Almanya dan almıştım tam olarak. Bu geri alınacak miktarı apple sitesinde satın alma esnasında küçük bir yıldız ile belirtiyor. *Yasal kesintiler ve vergiler adı altında. Ancak tek sorun tr de tekrar kullanabiliyormuyuz yada giriş yapıp kaydettirebiliyormuyuz.

• Hocam apple sitesinde almanya için konuşuyorum iphone 7 plus 128 gb için vergi 163 euro gösteriyor ama gümrükte ödenen 114 euro bu durumda nasıl tamamı ödeniyor?

• Site de iPhone 7 fiyatı var mı bakayım bi

• Saydam kullanıcısına yanıt
    Çok iyi fiyat, benden sonra yazan arkadaş bence yanılıyo, yurt dışı cihazı olarak işlenebilir ki öyle olduğunu sanmıyorum, cihazı alan kişi ileride sattı, satan insan da geldi türkiye de kullanıcak imei kaydı yaptırdı, devlet 1000 küsür ücret vergi talep edemez ondan sonuçta başkasından satın almışsınız. Ki bu bir örnek yani böyle olmasa bile istemeleri mantıksız geliyor

• Dexter15 kullanıcısına yanıt
    Ben sanırım ip7plus Almanyadan alacağım 32gb 2700 tl ye gelecek kayıt parası dahil

güle güle kullanın hocam

• Turkiye'deki Apple Store 'dan alinmis bir cihaz icin nasil tax free alabiliriz? Ve bir sekilde Turkiye'ye donus yapildiginda cihaz kayit disi kaliyor mu?

• Raphaël kullanıcısına yanıt
    Benim eşim Alman vatandaşı ona aldiracagim yada gelen Karabağlar var hep alman vatandaşı onlar Turkiye den çıkarken alabiliyor

• Almanya'da yaşayan Türk pasaportlu biri vergi iadesi alabilir mi Türkiye'ye gelirken ?
    Ben kendim Fransa vatandaşıyım. Galiba Apple Store'dan ürünü alırken ek olarak bunu belirtmek gerekiyormuş. Ürünle birlikte ayrıca tax free faturası veriliyormuş o faturayı havaalanında tax free ofisine götürünce vergi iadesi gerçekleşiyormuş. Sizin söylediğinize göre de 6s 128GB modeli için 1100 tl küsür civarı ciddi bir vergi iadesi söz konusu. Benim burada kafama takılan konu eğer bu vergi iadesi alınmış cihazlar hiçbir ekstra işlem yapmadan kullanılabiliyorsa her yabancı pasaport sahibi yurtdışına çıkmadan 2 yıl Türkiye garantili bu cihazları alıp üzerine kendi kârını koyup yine vergili fiyattan daha ucuza tr cihazı adı altında satabilir. Bana kalırsa vergi iadesi alınmış cihazın kullanımı için pasaporta işlettirilmesi gerekiyor.
  • Aynen belirtmek gerekiyor ayrı bir fatura kesiliyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.