Şimdi Ara

Tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
2
Favori
1.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bütçem yetersiz olduğu için parça parça bilgisayar toplamaya başladım.
    Geçen hafta kasa ve ekran kartı aldım.

Ekran Kartı MSI 1060 dual 6 gb

Düşündüğüm işlemci ise
    Intel Core i5 8600K Soket 1151-V.2 3.5GHz 9MB Önbellek 14nm İşlemci(yorumunuzu bekliyorum)

Birde anakart için tavsiyenizi bekliyorum.
    Vatandaki arkadaş z370 serisi önerdi

Teşekkür ederim.

• 8600k için z370 dışında alabileceğiniz başka bir anakart yok zaten. Ancak Intel işlemcilerde çok kritik güvenlik açıkları olduğu, bunların giderilmesi sonucunda her alanda performans kayıpları yaşanabileceği belirtiliyor. 144Hz monitör almayacaksanız Ryzen 1600+B350 bir anakartla sistem topladığınızda hem paranız cebinizde kalır, hem de daha uzun ömürlü bir işlemci almış olursunuz. Intel bir sonraki nesil için kullanıcısını hep yeni anakart almaya zorluyor, Ryzen'de 2020 yılına kadar anakartınıza yeni işlemcinizi takıp kullanabilirsiniz.

Selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

8600k için z370 dışında alabileceğiniz başka bir anakart yok zaten. Ancak Intel işlemcilerde çok kritik güvenlik açıkları olduğu, bunların giderilmesi sonucunda her alanda performans kayıpları yaşanabileceği belirtiliyor. 144Hz monitör almayacaksanız Ryzen 1600+B350 bir anakartla sistem topladığınızda hem paranız cebinizde kalır, hem de daha uzun ömürlü bir işlemci almış olursunuz. Intel bir sonraki nesil için kullanıcısını hep yeni anakart almaya zorluyor, Ryzen'de 2020 yılına kadar anakartınıza yeni işlemcinizi takıp kullanabilirsiniz.

Selamlar

Hocam öncelikle teşekkür ederim.

Çevremdeki herkes intel diyor.Ryzen da ısınma problemi olduğunu asla almamam gerektiğini söylüyor.

Ekran kartı yorumunuz nedir baya götürür herhalde

ek olarak 2x8 ram düşünüyorum.

laptopdaki 120gb lık sdd duruyor ek olarak 1 tb harddisk alacağım.

İşlemci Anakart konusunda çok kararsızım.

• BenKimimKimimBen kullanıcısına yanıt
    O insanların pek bilgisi yokmuş hocam. Eski AMD işlemciler ısınıyordu. Şu anda Intel daha çok ısınıyor.

i7 8700K kutudan çıktığı haliyle son seviyede OC'lenmiş(4Ghz) Ryzen 1600X'den daha fazla ısınıyor;

https://www.kitguru.net/components/leo-waldock/intel-core-i7-8700k-and-core-i5-8400-with-z370-aorus-gaming-7/6/

Kutudan çıkan soğutucuyla da 3,8 Ghz'e falan ısınma yaşamadan OC de yapabilirsiniz hocam.
  • Bütçe yetersiz ama 8600k ? en azından 8400 alınız gtx 1060 için fazlasıyla yeter. 8400 için ucuz anakartları bekleyin diyeceğim ama çıkış tarihleri net değil eğer yakın zamanda alacaksanız 370 pro a alabilirsiniz.
  • quote:

O insanların pek bilgisi yokmuş hocam. Eski AMD işlemciler ısınıyordu. Şu anda Intel daha çok ısınıyor.

i7 8700K kutudan çıktığı haliyle son seviyede OC'lenmiş(4Ghz) Ryzen 1600X'den daha fazla ısınıyor;

https://www.kitguru.net/components/leo-waldock/intel-core-i7-8700k-and-core-i5-8400-with-z370-aorus-gaming-7/6/

Kutudan çıkan soğutucuyla da 3,8 Ghz'e falan ısınma yaşamadan OC de yapabilirsiniz hocam.

AMD Ryzen 5 1600X 3.70GHz/4.00GHz 16MB Cache Soket AM4 İşlemci nasıl hocam ?
    Ek olarak anakartı neye göre seçiyorsun.Önemli olan kısım nedir mesela ?

• quote:

Orijinalden alıntı: GAJU

Bütçe yetersiz ama 8600k ? en azından 8400 alınız gtx 1060 için fazlasıyla yeter. 8400 için ucuz anakartları bekleyin diyeceğim ama çıkış tarihleri net değil eğer yakın zamanda alacaksanız 370 pro a alabilirsiniz.

Yetersiz diyorum ama vatanda parça fiyatı aldığımda monitörsüz fiyat 5600 çektiler

kasa ekran kartı tamam ama işlemci ve anakart için baya kararsız kaldım.
    1600X'in soğutucusu yok hocam. Soğutucusu olan Ryzen 5 1600 alıp hem biraz daha ucuza almış olursunuz hem de kutudan çıkan soğutucuyla 3,8 Ghz'e OC ederek 1600X'ten daha fazla performans elde edersiniz. Anakart seçerken ben şahsen;

1-Markanın repütasyonu
    2-Voltaj Regülasyon Modüllerinin Faz Yapısına

Bakarım.

Tavsiye istersen Asus B350 Prime Plus iyidir kardeşim. Ryzen 5 1600 i5 8600K'den daha güçlü bir işlemci ancak oyunlar Ryzen 1600'ü tam olarak kullanamadığından çok yüksek FPS'lerle oyun oynanırken biraz fark oluşabilir. Örneğin 1080Ti ile FullHD oyun oynuyorsanız sizin 3,8 Ghz'lik Ryzen 1600'ünüz %55 kullanılarak 130 FPS verir i5 8600K %75 kullanılarak 140 FPS verir. Ancak ekranınız 60Hz ise monitörün 60 FPS'den yukarısını gösteremez. Dolayısıyla ortada hiçbir fark olmaz. Ayrıca AMD işlemciniz daha az kullanıldığı için örneğin alt+tab yapıp Chrome'a geçtiğinizde daha rahat geçer. Software Encoding ile görüntü kalitesi kaybetmeden yayın yapmak istiyorsanız AMD işlemciyle yapabilirsiniz lakin 8600K ile biraz zorlanabilirsiniz. Olay bundan ibaret.

• quote:

1600X'in soğutucusu yok hocam. Soğutucusu olan Ryzen 5 1600 alıp hem biraz daha ucuza almış olursunuz hem de kutudan çıkan soğutucuyla 3,8 Ghz'e OC ederek 1600X'ten daha fazla performans elde edersiniz. Anakart seçerken ben şahsen;

1-Markanın repütasyonu
    2-Voltaj Regülasyon Modüllerinin Faz Yapısına

Bakarım.

Tavsiye istersen Asus B350 Prime Plus iyidir kardeşim. Ryzen 5 1600 i5 8600K'den daha güçlü bir işlemci ancak oyunlar Ryzen 1600'ü tam olarak kullanamadığından çok yüksek FPS'lerle oyun oynanırken biraz fark oluşabilir. Örneğin 1080Ti ile FullHD oyun oynuyorsanız sizin 3,8 Ghz'lik Ryzen 1600'ünüz %55 kullanılarak 130 FPS verir i5 8600K %75 kullanılarak 140 FPS verir. Ancak ekranınız 60Hz ise monitörün 60 FPS'den yukarısını gösteremez. Dolayısıyla ortada hiçbir fark olmaz. Ayrıca AMD işlemciniz daha az kullanıldığı için örneğin alt+tab yapıp Chrome'a geçtiğinizde daha rahat geçer. Software Encoding ile görüntü kalitesi kaybetmeden yayın yapmak istiyorsanız AMD işlemciyle yapabilirsiniz lakin 8600K ile biraz zorlanabilirsiniz. Olay bundan ibaret.

overclock dediğiniz olay nedir hocam ghz mi arttırıyor ?

ekşiye baktım intelci etrafımdaki herkes intelci forumun büyük kısmı da inteli tercih ediyor :)

Çekirdek sayısı olarak intel daha önde değil mi ?

ek olarak tavsiye ettiğiniz anakarta baktım.Başka modellerin 200-300 tl fazla olmasının sebebi marka mıdır ?

Overclock=Hız aşırtma yani Ghz yükseltme hocam. Intel 8.nesil almak isteyen insanlara yalnızca Z370 anakart sunuyor. Z370 en pahalı anakart chipseti ve hız aşırtma için tasarlanmıştır. Intel'in de K serisi işlemcileri hız aşırtma işlemcileridir. Diğer işlemcilerde hız aşırtma yapılamaz. AMD Ryzen'lerde ise bütün işlemciler hız aşırtmaya uygundur ve B350 ile X370 anakartlar hız aşırtmaya izin verir.

Anakartın fiyatını belirleyen şeyler;

Kozmetik şeyler(Görüntü, ışık vs.)
    Kullanılan chipset
    Malzeme kalitesi

X370 anakartlar en pahalılarıdır, iki adet Nvidia ekran kartı takmanızı sağlayan SLI özelliği ve genel olarak yüksek malzeme kalitesine sahiptirler.

B350 Prime Plus malzeme kalitesi kendi chipseti içerisinde en yüksek olan ve kozmetik şeyleri en az olan, dolayısıyla f/p oranı bayağı iyi olan bir anakart. Çekirdek sayısı olarak AMD daha önde. Ryzen 1600 dediğiniz işlemcinin çekirdek sayısı i7 8700K ile aynı. Çekirdeklerinin verdiği performans da çok benzer seviyede ancak Ryzen 1600 maksimum 4 Ghz'e, 8700K ise 5 Ghz'e hız aşırtılabildiği için Intel'lerin tek çekirdek performansı daha üstün. Ancak Ryzen 1600'ün de tek çekirdek performansı son derece yeterli. Sadece 150 hatta 200 FPS üzerinde oyun oynamak isteyenler için gerekli bir şey. Özetle;

Intel'in artıları;
    Görece düşük bir çözünürlükte çok yüksek bir FPS ile örneğin 1080Ti gibi bir kart kullanıyorsanız %10 civarı bir FPS farkı oluşabilir.

Intel'in eksileri
    Anakart'ı bir sonraki nesilde güncelliğini yitiriyor(AMD 2020'ye kadar soket desteği sunuyor)
    Ham güç olarak fiyatı aynı olan AMD işlemciden daha güçsüz
    Intel işlemciler daha çok ısınıyor
    Şu anda çok çok çok ciddi güvenlik açıklarına dair sorunlar konuşuluyor.
    Fiyatlar daha pahalı

144Hz monitör alma niyetiniz yoksa Ryzen şu anda fiyat performans olarak çok daha iyi seviyede.

Buyrun hocam, oyun testlerinde iki işlemcinin(Ryzen hız aşırtılmış) karşılaştırması:https://www.youtube.com/watch?v=d8uWMUD_-z0

Şuradan da diğer işlemci testlerine bakabilirsiniz;https://www.youtube.com/watch?v=MsnoN5dIPiE&

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Ocak 2018; 14:48:39 >

• quote:

Overclock=Hız aşırtma yani Ghz yükseltme hocam. Intel 8.nesil almak isteyen insanlara yalnızca Z370 anakart sunuyor. Z370 en pahalı anakart chipseti ve hız aşırtma için tasarlanmıştır. Intel'in de K serisi işlemcileri hız aşırtma işlemcileridir. Diğer işlemcilerde hız aşırtma yapılamaz. AMD Ryzen'lerde ise bütün işlemciler hız aşırtmaya uygundur ve B350 ile X370 anakartlar hız aşırtmaya izin verir.

Anakartın fiyatını belirleyen şeyler;

Kozmetik şeyler(Görüntü, ışık vs.)
    Kullanılan chipset
    Malzeme kalitesi

X370 anakartlar en pahalılarıdır, iki adet Nvidia ekran kartı takmanızı sağlayan SLI özelliği ve genel olarak yüksek malzeme kalitesine sahiptirler.

B350 Prime Plus malzeme kalitesi kendi chipseti içerisinde en yüksek olan ve kozmetik şeyleri en az olan, dolayısıyla f/p oranı bayağı iyi olan bir anakart. Çekirdek sayısı olarak AMD daha önde. Ryzen 1600 dediğiniz işlemcinin çekirdek sayısı i7 8700K ile aynı. Çekirdeklerinin verdiği performans da çok benzer seviyede ancak Ryzen 1600 maksimum 4 Ghz'e, 8700K ise 5 Ghz'e hız aşırtılabildiği için Intel'lerin tek çekirdek performansı daha üstün. Ancak Ryzen 1600'ün de tek çekirdek performansı son derece yeterli. Sadece 150 hatta 200 FPS üzerinde oyun oynamak isteyenler için gerekli bir şey. Özetle;

Intel'in artıları;
    Görece düşük bir çözünürlükte çok yüksek bir FPS ile örneğin 1080Ti gibi bir kart kullanıyorsanız %10 civarı bir FPS farkı oluşabilir.

Intel'in eksileri
    Anakart'ı bir sonraki nesilde güncelliğini yitiriyor(AMD 2020'ye kadar soket desteği sunuyor)
    Ham güç olarak fiyatı aynı olan AMD işlemciden daha güçsüz
    Intel işlemciler daha çok ısınıyor
    Şu anda çok çok çok ciddi güvenlik açıklarına dair sorunlar konuşuluyor.
    Fiyatlar daha pahalı

144Hz monitör alma niyetiniz yoksa Ryzen şu anda fiyat performans olarak çok daha iyi seviyede.

Buyrun hocam, oyun testlerinde iki işlemcinin(Ryzen hız aşırtılmış) karşılaştırması:https://www.youtube.com/watch?v=d8uWMUD_-z0

Şuradan da diğer işlemci testlerine bakabilirsiniz;https://www.youtube.com/watch?v=MsnoN5dIPiE&

Yardımların için çok teşekkür ederim hocam.

İntelin düşündüğüm işlemcisi (8600) ortalama 1500 tl yi bulacaktı.Acaba bir çılgınlık yapıp ryzen 7 1700 mü alsam ? Fikrin ne olur ?

Ek olarak ramlardaki mhz olayı nedir ? Geçişleri etkileyen unsur diyebilir miyiz ?
    Alacağım ram 16 gb olacak mhz ne olmalı ?
    Ve 2x8 mi almalıyım yoksa tek seferde 16 gb mı almak mantıklıdır ?

Ryzen 1700 bazen KDV indirimiyle 1200 TL dolaylarına iniyor. O fiyata bulabilirseniz alın, ancak bir Ryzen 1700 kullanıcısı olarak 1400-1500 TL'den Ryzen 1700 almanızı tavsiye etmiyorum hocam. Ancak 8600K ile 1700 arasında korkunç bir fark vardır. Ben mesela stok soğutucuyla Cinebench'ten 1750 civarı bir puan alıyordum. 8600'de soğutucu da yok, soğutucuya para vereceksiniz, alacağınız Cinebench sonucu 1000 dolaylarında olacaktır. %70 civarı bir ham güç farkı oluyor. RAM Mhz 3000 olsa yeter, 3200'e OC yapmanız için destek sağlayabilirim çünkü ben de 3000 olan bir RAM'ı 3200 mhz olarak kullanıyorum. 2*8 almanız daha iyi. Çünkü çift kanal olduğu zaman bant genişliği artıyor, bu da doğal olarak sistem akıcılığını arttırıyor. 2019 ikinci çeyrekte 7nm 3.nesil Ryzen'ler çıktığında onunla güncellersiniz işlemcinizi, bir daha da uzun zaman arkanızı dönüp işlemciye bakmazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Ocak 2018; 14:56:2 >
  • quote:

Ryzen 1700 bazen KDV indirimiyle 1200 TL dolaylarına iniyor. O fiyata bulabilirseniz alın, ancak bir Ryzen 1700 kullanıcısı olarak 1400-1500 TL'den Ryzen 1700 almanızı tavsiye etmiyorum hocam. Ancak 8600K ile 1700 arasında korkunç bir fark vardır. Ben mesela stok soğutucuyla Cinebench'ten 1750 civarı bir puan alıyordum. 8600'de soğutucu da yok, soğutucuya para vereceksiniz, alacağınız Cinebench sonucu 1000 dolaylarında olacaktır. %70 civarı bir ham güç farkı oluyor. RAM Mhz 3000 olsa yeter, 3200'e OC yapmanız için destek sağlayabilirim çünkü ben de 3000 olan bir RAM'ı 3200 mhz olarak kullanıyorum. 2*8 almanız daha iyi. Çünkü çift kanal olduğu zaman bant genişliği artıyor, bu da doğal olarak sistem akıcılığını arttırıyor. 2019 ikinci çeyrekte 7nm 3.nesil Ryzen'ler çıktığında onunla güncellersiniz işlemcinizi, bir daha da uzun zaman arkanızı dönüp işlemciye bakmazsınız.

Korkun bir farktan kastınız amd lehine değil mi :)

Ben bu sistemi dizdikten sonra 5 yıl idare eder sanırım.

Tabi ki hocam. Ancak oyunlar şu anda bu işlemcileri tam olarak kullanamadığı için Inteller 150 FPS verirken bu işlemciler örneğin 140 FPS veriyor. Bu seviyede yüksek FPS'lere GTX 1080Ti alıp FullHD gibi bir çözünürlükte oyun oynamıyorsanız zaten ulaşamazsınız. Ulaşsanız dahi monitörünüz 144Hz değilse aradaki farkı teorik olarak da pratik olarak da göremezsiniz. 144Hz monitörde de kimsenin 135 ile 150 FPS'yi ayırt edebileceğini düşünmüyorum. Hal böyleyken toplam güç olarak daha güçlü olan işlemciyi almak bana daha makul geliyor.
  • quote:

Tabi ki hocam. Ancak oyunlar şu anda bu işlemcileri tam olarak kullanamadığı için Inteller 150 FPS verirken bu işlemciler örneğin 140 FPS veriyor. Bu seviyede yüksek FPS'lere GTX 1080Ti alıp FullHD gibi bir çözünürlükte oyun oynamıyorsanız zaten ulaşamazsınız. Ulaşsanız dahi monitörünüz 144Hz değilse aradaki farkı teorik olarak da pratik olarak da göremezsiniz. 144Hz monitörde de kimsenin 135 ile 150 FPS'yi ayırt edebileceğini düşünmüyorum. Hal böyleyken toplam güç olarak daha güçlü olan işlemciyi almak bana daha makul geliyor.

5-10 fps çokta önemli değil hocam.Onu hissedecek bilgim yok zaten :) Boşu boşuna masrafa gerek yok o zaman.
    Dediğin gibi ryzen 1700 lere düşerse alırım yok düşmezse dediğin gibi ryzen 5 1600 alırım.

Parçaları ay ay taksitle alıyorum :)
    Önümüzdeki ay ram mı alsam işlemci mi yoksa anakart mı yoksa harddisk mi alsam kararsız kaldım.Bu arada laptopdaki 120gb yada 250 lik ssd var.

ek olarak aldığım kasada ektedir.Soğutma acısından problem yaşar mıyım ?
    Kasada 600 w güç kaynağı var yeterli midir ?

Tavsiye

http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-en40124-glare-600w-4-adet-kirmizi-led-fanli-cam-kasa.html#urun-ozellikleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BenKimimKimimBen -- 8 Ocak 2018; 15:27:14 >

Çok güzel bir kasa hocam. Şimdiden hayırlı olsun. Ben de sistemi kurarken bunu almayı düşündüm sonra N10'u uyguna getirince onu aldım. 600W PSU ile değil de boş alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. İkinci el 600W civarı Gold bir PSU alırsan forumda referanslı birinden daha iyi olur gibi. Ucuz PSU sistem stabilitesini dahi bozabiliyor. 300-350 TL gibi bir nakit ayırmanız mümkünseİkinci el Evga Supernova G2 600W arayabilirsiniz. Benim PSU'm diye demiyorum ancak harika ötesi bir PSU. Sıfır alacaksanız da Amazon.de üzerinden şu ürünü alabilirsiniz;https://www.amazon.de/dp/B015Q7F36M/ref=asc_df_B015Q7F36M1515326400000/?tag=akakce-21&creative=22662&creativeASIN=B015Q7F36M&linkCode=df0&language=tr_TR

• quote:

Çok güzel bir kasa hocam. Şimdiden hayırlı olsun. Ben de sistemi kurarken bunu almayı düşündüm sonra N10'u uyguna getirince onu aldım. 600W PSU ile değil de boş alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. İkinci el 600W civarı Gold bir PSU alırsan forumda referanslı birinden daha iyi olur gibi. Ucuz PSU sistem stabilitesini dahi bozabiliyor. 300-350 TL gibi bir nakit ayırmanız mümkünseİkinci el Evga Supernova G2 600W arayabilirsiniz. Benim PSU'm diye demiyorum ancak harika ötesi bir PSU. Sıfır alacaksanız da Amazon.de üzerinden şu ürünü alabilirsiniz;https://www.amazon.de/dp/B015Q7F36M/ref=asc_df_B015Q7F36M1515326400000/?tag=akakce-21&creative=22662&creativeASIN=B015Q7F36M&linkCode=df0&language=tr_TR

Çok teşekkür ederim :)

Kasayı aldım hocam.ekran kartıda tamam geriye konuştuklarımız kaldı.Sizde değiştirmem gerekir mi ?
    Birde bu konuştuklarımız üc aşağı beş yukarı kaça patlar :)

ryzen 1600 1000 tl
    Asus PRIME B350 500 tl
    2x8 Ram
    1 tb harddisk

Ryzen 1600'ü 950 TL dolaylarında bulabiliyorsunuz. KDV indirimi falan yakalarsanız Vatan'dan 820-830 TL'ye dahi bulabilirsiniz.

Asus Prime B350 440 TL gibi bir fiyata bulabiliyorsunuz.

2*8GB RAM'i 850 TL dolaylarında bir fiyata bulabilirsiniz. Önereceğim bir kit olabilir dilerseniz.

1TB HDD olarak Toshiba P300 öneririm. Performansı çok iyidir. 200 TL dolaylarında bir fiyatı var.

Para kolay kazanılmıyor hocam. Distribütör garantiliyse, hangi siteden aldığınız hiç mi hiç mühim değil. En ucuz nerede buluyorsanız oradan almanızı tavsiye ederim. Akakce.com'dan ya da cimri.com'dan fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Ocak 2018; 15:43:37 >
  • quote:

Ryzen 1600'ü 950 TL dolaylarında bulabiliyorsunuz. KDV indirimi falan yakalarsanız Vatan'dan 820-830 TL'ye dahi bulabilirsiniz.

Asus Prime B350 440 TL gibi bir fiyata bulabiliyorsunuz.

2*8GB RAM'i 850 TL dolaylarında bir fiyata bulabilirsiniz. Önereceğim bir kit olabilir dilerseniz.

1TB HDD olarak Toshiba P300 öneririm. Performansı çok iyidir. 200 TL dolaylarında bir fiyatı var.

Para kolay kazanılmıyor hocam. Distribütör garantiliyse, hangi siteden aldığınız hiç mi hiç mühim değil. En ucuz nerede buluyorsanız oradan almanızı tavsiye ederim. Akakce.com'dan ya da cimri.com'dan fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Toplamda 2500 gibi bir tutar 2 binde ben harcadım 4.500 tl 1000 tl kardayım :)
    Aynen öyle hocam. Bir de geleceği çok daha açık bir platformla toplam güç olarak daha güçlü bir sisteme sahip oluyorsunuz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.