Şimdi Ara

taşınması yasal bıçak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
4.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • biraz tekin olmayan bi bölgede yaşıyorum ayrıca 2. öğretim olunca gece vakti eve yürürken bi serseriye denk gelsem elimde bişey olsun diye bıçak taşımayı düşünüyorum ancak biraz araştırdım her türlü bıçağı taşımak yasak. bana öyle havalı göstermelik bişey lazım değil kelebek yada sustalı tarzı. polis felan oluyor arada çekip kimlik felan soruyolar daha önce hiç olmadı ama üstümü ararsa sorun çıkarmıyacak bişey istiyorum.

• up
  • biber gazı al
  • Yasal mı taşıması kullanması?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • korayreyiz K kullanıcısına yanıt
    suç olacagını sanmıyorum polis derse söylersin neden taşıdıgını ama öyle ha diye sıkamazsın
  • ama taşıması yasal bir bıçak var mıdır ?
    var 7 cm diye biliyorum .
  • Normal düz bıçak? Sabit sustalı vs ?

Sustalı deil açıp kaplamalı al elle olanından.. Sabıka vs yoksa düzgün biriysen polisler anlayışla karşılar diye düşünüyorum.. Ama sabıka vs varsa biraz problem..ama sen en iyisi en yakın karakola git polise danış derim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Genel olarak bıçaklardan Kabahatler Kanununa göre şu yaptırım.

MADDE 32.- (1) Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

Sustalı bir çakı ise belirtildiği gibi 6 Ay'dan 1 Yıl'a kadar hapis cezası ve 25 günden az olmamak üzere adli para cezası.

Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala,kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapımı yasaktır.

Madde 15 – (Değişik: 12/6/1979 - 2249/10 md.)
    (Değişik birinci fıkra: 23/1/2008-5728/158 md.) Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak 4 üncü mad-dede yazılı olan bıçak veya diğer aletleri veya benzerlerini satanlar, satmaya aracılık edenler, satın alanlar, taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis ve yirmibeş günden az olmamak üzere adlî para cezasına hükmolunur.

Sonuç olarak bıçak taşırsan idari para cezası alırsın Kabahatler Kanununa göre. Fakat sustalı bıçak taşırsan 15. Maddedeki yaptırımlarla karşılaşırsın

• Korgeneral1071 kullanıcısına yanıt
    Milleti bıçak çekerek soyan bu yasayı görüptemi adam olcak? Olan masum vatandaşa oluyor tabi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.