Şimdi Ara

Tartışma / Dimmer-Enerji Tasarrufu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
70
Cevap
1
Favori
24.186
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doğrudur. Full güçteki bir akkor/halojen lamba dimmer (triac) ile kısılırsa yaklaşık 2700-2900 olan kelvin değeri düşer. Kırmızıya yakın bir ışık alır, sokaktaki sodyum buharlı lambalar gibi olur. Ömrü uzar.
    120W halojen projektörün üzerinde "halogen dimmer only" yazıyor. Akkor (hala kullanan var mı? )-halojen lambaların ikisi de triac ile kısılır. Akkor lambalar artık çağdışı kaldığı için kısılabilen lamba demek halojen lamba demekmiş. PWM LED dimmer ile kullanamazsınız, triac ile kullanabilirsiniz diyor.
  • Selamlar
    Bu dimmer de güç faktörü olayı var. Dimmeri kısttıkça güç faktörü düşüyor. İki mesaj önceki aletle ölçtüm. Örneğin biz resistansları dimmer ile kontrol etmeyi deniyoruz harcanan güç 500 VA ve güç faktörü 0.6 olduğunda resistansta 300 watt güç harcanıyor. Peki dağıtım şirketi bize hangisini fatura ediyor? Asıl cevap burada. Bizde başka birçok şey çalıştığından elektrik sayacından bunu tam tespit edemedim. Eğer 500 VA üzerinden fatura geliyorsa düşük fatura da yok demektir. Aynı durum bobin yani motor olan devreler içinde geçerli.. Bu dağıtım şirketleri faturayı 500 VA mi(toplam güç) yoksa 300 watt (aktif güç) üzerinden mi fatura ediyor? Biri bunun cevabını verebilirse çok sevinirim. Bide dimmer ile resistansları kontrol etmek hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Umarım saçma bişey yapmıyorumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demirms -- 29 Kasım 2014; 4:49:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet şimdi biraz daha inceledim vardığım sonuç şudur: evlerde reaktif é bakılmıyor ve fatura edilmiyor dolayısıyla dimmer ile lambayı kısarsan daha az fatura gelir..

• Dimmer kesme yaptığında akım sıfır, diğer zamanda direnç sıfırdır. Güç eşittir akımın karesi çarpı direnç se, bu çarpımın sonucu iki haldede sıfır çıkar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende güç ve akım ölçer priz yaptığım testlert sonucu tasarruf sağladığını gördüm.ben dimmeri önceden direnç zannederdim.öyle olsaydı tasarruf olmazdı sanırım.
  • arkadaşlar son yaptığım ölçümlerle dimmer anahterın evlerde tasarruf yaptığıunı kesin olarak tesbit etmiş bulunuyorum.şöyleki testte 100 w akkor bir ampul kullanıldı.iki tip dimmer kullandım biri 10 yıllık viko marka diğeri yeni aldığım schneider alia model RC tipi led ampullere uygun olan dimmer.elimde dimlenebilir led ampul olmadığı için iki ölçümdede akkor telli 100 watt ampul kullanıldı. dimmer tam devrede iken P=U*I*COS 220*0,46*1=102 WATT çıkıyor.dimmer yarım iken 220*037*0,63=53 watt çıktı.biz konutlarda sadece aktif güç parası ödediğimiz için tasarruf etmiş oluruz.eğer reaktif güç ödeseydik iş değişebilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayavas -- 28 Aralık 2014; 15:07:47 >
  • ayavas kullanıcısına yanıt
    eyv hocam..
  • Teorikte çekilen akım düşmüş oluyor.Tasarruf sağlanmış oluyor.
    Demek pratikte de işe yarıyormuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayavas

arkadaşlar son yaptığım ölçümlerle dimmer anahterın evlerde tasarruf yaptığıunı kesin olarak tesbit etmiş bulunuyorum.şöyleki testte 100 w akkor bir ampul kullanıldı.iki tip dimmer kullandım biri 10 yıllık viko marka diğeri yeni aldığım schneider alia model RC tipi led ampullere uygun olan dimmer.elimde dimlenebilir led ampul olmadığı için iki ölçümdede akkor telli 100 watt ampul kullanıldı. dimmer tam devrede iken P=U*I*COS 220*0,46*1=102 WATT çıkıyor.dimmer yarım iken 220*037*0,63=53 watt çıktı.biz konutlarda sadece aktif güç parası ödediğimiz için tasarruf etmiş oluruz.eğer reaktif güç ödeseydik iş değişebilirdi.

Konunun onemli sorularindan birine dogru vevabi bulmussunuz tebrik ederim...
    Aslinda bu konular cok basit olmakla beraber alan ve sorunlari cozme tecrube dusuklugu sonucu allak bullak olan bir durumda buluyorsunuz kendinizi..
    Velhasil tasarruflu veya led kerin dimmable ozellikli olanlarini rl degil rc dimmer ile kullanmaniz alacaginiz verimi yasayacaginiz kullanici deneyimini dogrudan etki edecektir..

• Dostlar dimmer anahtarla ilgili bir sorunumu iletiyorum. Dimmable 9W led bir ampul aldım ve anahtar da dimmer anahtar. Montajını hatasız bir şekilde gerçekleştirdim. Ama dimmer anahtar kapalıyken bile lamba çok az da olsa yanmaya devam ediyor. Anahtarı açtığımda biraz daha yanıyor. sonrası malum artırdıkça parlaklığı artıyor. Eski tip tungsten lamba denedim, böyle bir sorun yok. Dimmable olmasına rağmen ve anahtar tam kapalı olmasına rağmen yanmaya devam etmesinin nedenini bilen var mı?
  • ZAGEM kullanıcısına yanıt
    Dimmerde sorun olmadığına e3minsin değil mi? Çünkü çok az da olsa elektrik veriyor demek ki. Hangi tür lamba takarsan tak çok az da olsa ışık verecekmiş gibi geliyor. Halojen ampül varsa denemenizi tavsiye ederim. Işık verecek mi acaba.
  • Halojen lambam yok, ama tungstende hiç bir belirti olmuyor anahtar kapalı olmasına rağmen. Hatta açar açmaz da yanmıyor. Hemen az çevirince ilk kızıllık oluşmaya başlıyor. Bu arada ürünleri Tekzen'den aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZAGEM -- 4 Ocak 2015; 17:14:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZAGEM

Dostlar dimmer anahtarla ilgili bir sorunumu iletiyorum. Dimmable 9W led bir ampul aldım ve anahtar da dimmer anahtar. Montajını hatasız bir şekilde gerçekleştirdim. Ama dimmer anahtar kapalıyken bile lamba çok az da olsa yanmaya devam ediyor. Anahtarı açtığımda biraz daha yanıyor. sonrası malum artırdıkça parlaklığı artıyor. Eski tip tungsten lamba denedim, böyle bir sorun yok. Dimmable olmasına rağmen ve anahtar tam kapalı olmasına rağmen yanmaya devam etmesinin nedenini bilen var mı?

Vavien dimmer mi aldınız?

• ZAGEM kullanıcısına yanıt
    " Hatta açar açmaz da yanmıyor. Hemen az çevirince ilk kızıllık oluşmaya başlıyor. "

Halojen kullanıyorum. Bende de aynı durum söz konusu..
  • dimmer la ilgili benim de sorularım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2 sene kadar önce viko'nun dimmer'ını aldım, 2 yıldır da normal ampül ile sorunsuz şekilde kullanıyorum. geçenlerde ikea'nın dimm edilebilir led ampülünü satın alıp salona taktığımda ampül kısıldıkça titrediğine şahit oldum ve iade ettim.
    ampül aslında sorunsuz yanıyor gibi ama kısık haldeyken oldukça rahatsız edici şekilde titreme yapıyordu. acaba bu sorun ampülden mi kaynaklanıyordur yoksa benim dimmer'ımdan mı kaynaklanıyordur?

aynı ampülü orta odada da denedim ordaki dimmer'da da aynı problem yaptı (salon ve orta odadaki dimmer'lar aynı marka)

salona led ampül almak istiyorum ama tekrar titremesinden korkuyorum
  • Bunu ben bir elektrikçiye sorduğumda dimmable ledlerin dimmer anahtarla randımanlı çalışmadığını, en iyi sonucun halojen ampullerde olduğunu söylemişti. Bir de bu yanıp sönmeleri nörologlar nöbet geçirtme testinde kullanıyorlar. eğer nöbete meyilli biri varsa tehlikeli bu pır pır yanıp sönmeler. Halojen al, rahat et derim. Led bende de aynı sorunu çıkarmıştı. Üstelik Dimmer Makel markaydı. Halojen taktığında sorunsuz çalışıyor.
  • quote:

arkadaşlar son yaptığım ölçümlerle dimmer anahterın evlerde tasarruf yaptığıunı kesin olarak tesbit etmiş bulunuyorum.şöyleki testte 100 w akkor bir ampul kullanıldı.iki tip dimmer kullandım biri 10 yıllık viko marka diğeri yeni aldığım schneider alia model RC tipi led ampullere uygun olan dimmer.elimde dimlenebilir led ampul olmadığı için iki ölçümdede akkor telli 100 watt ampul kullanıldı. dimmer tam devrede iken P=U*I*COS 220*0,46*1=102 WATT çıkıyor.dimmer yarım iken 220*037*0,63=53 watt çıktı.biz konutlarda sadece aktif güç parası ödediğimiz için tasarruf etmiş oluruz.eğer reaktif güç ödeseydik iş değişebilirdi.

Merhaba
    Kullandığınız rc dimmer ile dimmable led ampulü denediniz mi?
    rc dimmer ve yanında 10w civarı led ampül alma niyetim var. Sizce sıkıntı yaşar mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tgec

quote:

Merhaba
    Kullandığınız rc dimmer ile dimmable led ampulü denediniz mi?
    rc dimmer ve yanında 10w civarı led ampül alma niyetim var. Sizce sıkıntı yaşar mıyım?

ben çinden dimmere uygun diye bir led ampul aldım.benim bauhaustan aldığım dimmer ile çalıştıramadım.çindeki satıcı ile iletime geçtim triac dimmerle çalışı dedi biraz araştırdım bu triac anahtarları ama bir şey anlamadım.türkiyeden hiç dimmable led ampul alıpta denemedim
  • ayavas kullanıcısına yanıt
    viko rc dimmer almayı düşünüyorum. Linkte led ampullerle uyumlu yazıyor. Rc ler sıkıntı olmaz diye biliyordum ama tüm ledler uyumlu değil anladığım kadarıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZAGEM

Dostlar dimmer anahtarla ilgili bir sorunumu iletiyorum. Dimmable 9W led bir ampul aldım ve anahtar da dimmer anahtar. Montajını hatasız bir şekilde gerçekleştirdim. Ama dimmer anahtar kapalıyken bile lamba çok az da olsa yanmaya devam ediyor. Anahtarı açtığımda biraz daha yanıyor. sonrası malum artırdıkça parlaklığı artıyor. Eski tip tungsten lamba denedim, böyle bir sorun yok. Dimmable olmasına rağmen ve anahtar tam kapalı olmasına rağmen yanmaya devam etmesinin nedenini bilen var mı?

Sorunun cevabı burada sanırım:www.voltimum.com.tr/sites/www.voltimum.com.tr/files/pdflibrary/dimmerler.pdf

Fluo Compact dediği CFL (Compact Fleurescent Lamp), şu anda eskiyen, bir önceki (radyasyon yayan) tasarruflu ampul.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.