Şimdi Ara

Tarımda Türkiye vs Hollanda karşılaştırması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
3.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hollanda yüzölçümü olarak Konyadan çok az daha büyük bir ülkedir. Ama istatistiklere bakıldığında bu adamlar bir yılda 90 milyar doların üzerinde tarım ihracatı yaparken bir zamanlar tarım ülkesi olarak övünen biz yılda 17-18 milyar dolarlık ihracat yapabiliyoruz. Bu adamların nüfusu 17 milyon biz 80 milyon. Bizim bir ilimiz kadar toprağı olan adamlar bizim 5 katimiz tarım geliri elde ediyorlar. Nasıl bu hale geldik diye düşünün biraz. Sanayi, teknolojiyi falan gectim tarımda olduğumuz nokta bu. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ediyorum. Dikkat edin acı gerçekler içerir

https://onedio.com/haber/yuz-olcumu-konya-dan-biraz-daha-buyuk-olan-hollanda-tarim-urunu-ihracatinda-rekor-kirdi-752440

• ulan hollandadan tohum aliyorduk onuda alamicaz simdi:D seedbank
  • BU daha bir şey değil. AB ülkeleriyle tarımda gümrük birliğine girmeye çalışıyorlar. GB ne girilsin tarımdaki asıl çöküşü siz o zaman göreceksiniz. Zar zor ayakta duran Türk çiftçisini AB çiftçisiyle rekabet ettireceklermiş !!!!

İşin acı tarafı bilinçsiz çiftçi, girelim yeaaa, destekleme gelecek yeaaa deyip duruyor. 2-3 senede arazini ekemez hale gelip topraklarını büyük şirketlere üç kuruşa sattığında göreceğim ben o çiftçiyi.
  • Birazdan vatan haini ilan edilebilirsin, hazırlıklı ol.
    Sen bizi 2023'de gör olm.
  • Adamlar ağaç üzerinde domates yetiştiriyor Tarım ve Bilim birleşince böyle oluyor kardeş bizim çiftçi mazot desteği alacağım diye seviniyordu onu da 2018'e ertelediler.
  • 5 kat fazla tarım ürünü elde etmelerının asıl nedeni tarım teknolojısının hollandada çok yuksek duzeyde olması en önemli etken.malum ulkemızdeki bugday hasatında kullanılan biçer döver makılerının tamamı john deere .hollanda üretimi.ayrıca bu marka traktörler ülkemızde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
    yanı sonuç olarak tarımdada yuksek teknolojıkullanmamız şart..
  • kardeşim sana şu kadar diyim

2023 de olur da bu ecnebiler bizim borlara çökmesse biz bu borlarlan tarım yaparız borlu ekmek borlu gül borlu makarna hayal değil.
  • Bizdeki çiftçi dert yanınca bakanlar kaçıyor artık.
  • hollanda baya kuzeyde bir ülke bizim ülkemiz gibi güneşli gün sayısı da fazla olan bir ülke değil.

nohut ithal eder olduk
  • her yıl tarım fuarına giderım.o fuarda hollandanın tarım aletlerıne bir göz atınca,bu konuda ne kadar ileri bir ülke oldukları açıkça göruluyor.
  • Bizde üreticiden çok kabzımallar kazanıyor.

Üretenin kazanmadığı bir ülke batmaya mahkumdur.
  • Birde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'n var düşün, bakanlık varken bu haldesin. 800 bin km2 toprağın var ama tarımın yok hayvancılığın yok, etin kilosu 50 TL. Kabul edemiyorum, bu kadar basiretsizliği beceriksizliği aklım almıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

BU daha bir şey değil. AB ülkeleriyle tarımda gümrük birliğine girmeye çalışıyorlar. GB ne girilsin tarımdaki asıl çöküşü siz o zaman göreceksiniz. Zar zor ayakta duran Türk çiftçisini AB çiftçisiyle rekabet ettireceklermiş !!!!

İşin acı tarafı bilinçsiz çiftçi, girelim yeaaa, destekleme gelecek yeaaa deyip duruyor. 2-3 senede arazini ekemez hale gelip topraklarını büyük şirketlere üç kuruşa sattığında göreceğim ben o çiftçiyi.

Boyle birsey varsa ( ilk kez sizden duyuyorum ) Turk ciftcisine yarari - zarari ciddi sekilde analiz edilmelidir. AB'nin ortak tarim politikasi AB uyesi ulkelerdeki ciftcileri ihya etmistir. AB, sirf bu yuzden ortak tarim havuzuna her yil deli gibi para akitiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deníz

hollanda baya kuzeyde bir ülke bizim ülkemiz gibi güneşli gün sayısı da fazla olan bir ülke değil.

nohut ithal eder olduk

demek kı bu da yuksek teknolojı ile oluyor.
    ülkemizin ,enlem boylam açısından dunyanın en iyi yerınde yer aldıgını yıllardır duyarız.
    demekkkı iklım şartları çok önemli degıl,illa yuksek teknolojı...
  • Yav şöyle bir etken de var ama bu yine bizi temize çıkarmaz, yine de söyleyim. Hollanda rakımı çok duşük bir ülke. Ortalama deniz seviyesinin altında kalan toprakları bile var. Buzulların erimesinin artmasıyla beraber sulara gömülecek bir ülke. Bunun için önlemler alıyorlar ancak yeterli değil. Sulak alanları çok bir ülke ve toprakları çok verimli. Bizim ülkemiz tarım ülkesi olarak görülse de tarıma elverişli olmayan çok topragimiz var. İç Anadolu çölleşiyor. Tarım teknolojisi farkı da tartışılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

5 kat fazla tarım ürünü elde etmelerının asıl nedeni tarım teknolojısının hollandada çok yuksek duzeyde olması en önemli etken.malum ulkemızdeki bugday hasatında kullanılan biçer döver makılerının tamamı john deere .hollanda üretimi.ayrıca bu marka traktörler ülkemızde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
    yanı sonuç olarak tarımdada yuksek teknolojıkullanmamız şart..

John Deere Amerikan firması, genelde New Holland kullanılır veya Alman malı Deutz-Fahr.
  • İnek Koyun'dan büyüktür.
  • Ezik bir milletiz bir şey beceremeyiz yapacak bir şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VirgilSollozzo

quote:

Orijinalden alıntı: egemena

BU daha bir şey değil. AB ülkeleriyle tarımda gümrük birliğine girmeye çalışıyorlar. GB ne girilsin tarımdaki asıl çöküşü siz o zaman göreceksiniz. Zar zor ayakta duran Türk çiftçisini AB çiftçisiyle rekabet ettireceklermiş !!!!

Boyle birsey varsa ( ilk kez sizden duyuyorum ) Turk ciftcisine yarari - zarari ciddi sekilde analiz edilmelidir. AB'nin ortak tarim politikasi AB uyesi ulkelerdeki ciftcileri ihya etmistir. AB, sirf bu yuzden ortak tarim havuzuna her yil deli gibi para akitiyor.

Kaynak vereyim o halde.http://www.ntv.com.tr/ekonomi/nihat-zeybekci-gumruk-birligi-ile-tarimda-donusum-yasanacak,u9ZadTJsMEqbFOme67yznA

Açıklama vahim. Çİftçiye gümrük duvarıyla destek veriyoruz, onun yerine doğrudan destek vereceğiz diyor. Yeterli kaynağın varsa o desteği şimdiden neden vermiyorsun?

Bakan kendi ağzıyla söylemiş. 40 tl lik et ile doğru dürüst geçinemeyen çiftçi 20 tl ye gümrüksüz et gelince ne yapacak?

BU anlaşmanın bazı artıları olur. Yaş meyve ve sebzede avantajımız olur ancak tahıl, bakliyat, yağlı tohumlar ve et - süt ürünleri üretimi 2 yılda biter.

Ben bunu bir sürü yerde yazdım, özellikle de tarım forumlarında. Çiftçinin çoğu hükümet ne ederse iyi eder kafasında. Millet küreselci politikalardan korumacı politikalara geçiş yaparken biz zaten kör topal giden tarımı da bitirecek adımlar atıyoruz.
  • Up
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.