Şimdi Ara

Tarihçiyim Soruları Alayım (77. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.657
Cevap
94
Favori
42.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: vlknka

Atatürk'ün bu millete karşı çok mu hatası oldu da insanlar ona kin besliyor?

İçimizde hain çok...

''İçeride ve dışarıda dahili ve harici bedhahların olacak''

tanıdık geldi mi cümle?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güneyli Şaman -- 16 Kasım 2015; 14:16:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grimser

Atatürk öldüğü gün dolmabahçe sarayındaki memurların işi gücü bırakıp ankaraya gidip yeni kurulacak hüküm düzeninde yer almak için çırpındığı ve atatürk'ün naaşının bu yüzden 9 gün geç kalktığı doğdu mudur? Ve birde ata'nın yaveri salih bozok du galiba ata ölünce hemen ardından intihar etmiş bu doğru mu?

Ardından intihar etmedi intihae girişiminde bulundu kendini kalbinden vurdu ama sıyırdı, kurtarabildiler bir müddet daha yaşadı milletvekili olarak ama daha fazla dayanamadı ve 3 sene sonra eceliyle öldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7F03B9AEC -- 16 Kasım 2015; 14:20:04 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crantola

Macarlar Türk diyorlar doğru mu?

Türk değiller lakin çok yakınlar. Hunlar'ın Avrupa'dan dönmeyen koludur Macarlar. Macar Ovası'na göçmeden önce Karadeniz'in kuzeyinde yaşıyorlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarihçi

quote:

Orijinalden alıntı: ürüng ayıg toyon

jen Paul Selçuklular için,dinleri konusunda pek endişeleri yoktu Müslüman sıfatlarının ardında şaman olarak kalmaya devam ettiler,kendileri ve kendilerinden sonraki varisleride uzun süre şaman olarak kaldılar" diyor,burada bahsedilen Şamanlık Göktanrı inancı ile alakalı değil mi?

Birde gerçekten öyle mi Şamanizme veya Göktanrıya inanmaya ve onlar ile ilgili inanışlarını sürdürdüler mi?

Benim bir hocam var Selçuklu hanedanına mensup. Büyük halası Şamanist. Doğru yani kısmen.

Doğrudu. Pers Kültüründen fazlaca etkilenseler de Müslümanlıkları sadece siyasiydi. Bildiğim kadarıyla Selçuklu Hanedanı kayboldu. Kınık Boyu'nu kastediyorsan hala Tengrist olanlarımız var ama daha çok entelektüel, aydın kitle.

• Yararlı konu, takipteyim. Bayağı geç olsa da aklıma gelirse bişeyler sorarım buradan.
  • 1758 de yasanan Hoca Kamıl olayını anlatırmısın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kalavar

1758 de yasanan Hoca Kamıl olayını anlatırmısın ?

Hiç duymadım böyle bir şey bilmiyorum. Bilen varsa beni de aydınlatsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tarihçi kullanıcısına yanıt
    Tarihçi hocam kaale almak diye bir şey yok, 'kale almak' şeklinde yazılır. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shkoksal

Tarihçi hocam kaale almak diye bir şey yok, 'kale almak' şeklinde yazılır. Saygılar.

Doğrusu için teşekkür ederim.

• Tarih felsefesi nedir? Tarih teorisi nedir? Tarih sanat mı yoksa bilim midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kozmoslu -- 16 Kasım 2015; 16:31:36 >
  • quote:

quote:

ben anlatayım o zaman cok az bılınen bır olaydır..
    1758 tarıhınde osmanlı ımparatorlugunda yerlesık olarak yasayan 100 kadar fransız vatandası zamanın padısahı ıle gorusmek ısterler ancak dırekt nasıl olacagını bılemezler. Gel zaman gıt zaman Kamıl hoca denılen bır zat ıle karsılasırlar ve o kısı bunlara padısah ıle gorusturebılecegını soyler .Fransız ekıp buna cok sevınırler ve elele tutuşup haydı lılı lılı yar sarkısını hoca kamıl ıle soylerler.

• Amerika'yı keşfetme mevzusunda niye hep atlantik üzerinden gitmeyi denemişler de kara yolu üzerinden asyanın son toprağı üzerinden

bering boğazını geçip Alaska'ya geçmemişler,bu daha kolay olmaz mıydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Dictator

Amerika'yı keşfetme mevzusunda niye hep atlantik üzerinden gitmeyi denemişler de kara yolu üzerinden asyanın son toprağı üzerinden

bering boğazını geçip Alaska'ya geçmemişler,bu daha kolay olmaz mıydı.

Amerikayı bilmiyorlar ki oradan geçmeyi denesinler. Üstelik ellerinde oranın Amerikaya bağlandığını gösteren harita da yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: sucukcu-

Tarih felsefesi nedir? Tarih teorisi nedir? Tarih sanat mı yoksa bilim midir?

Tarih bilimdir;fakat nasıl sanat olmasın, savaşa bile sanat yakıştırması yaparlarken...
  • Beren Saat diziye kaçıncı bölüm katılır?
  • quote:

quote:

quote:

ben anlatayım o zaman cok az bılınen bır olaydır..
    1758 tarıhınde osmanlı ımparatorlugunda yerlesık olarak yasayan 100 kadar fransız vatandası zamanın padısahı ıle gorusmek ısterler ancak dırekt nasıl olacagını bılemezler. Gel zaman gıt zaman Kamıl hoca denılen bır zat ıle karsılasırlar ve o kısı bunlara padısah ıle gorusturebılecegını soyler .Fransız ekıp buna cok sevınırler ve elele tutuşup haydı lılı lılı yar sarkısını hoca kamıl ıle soylerler.

Espri anlayışınıza hayran kaldım.

• http://www.timeturk.com/tr/2013/04/21/delilleriyle-ataturk-un-islam-dini-hakkindaki-sozleri.html
    Bi buna bak
    Bi de buna
    http://www.ataturkdevrimleri.com/yazi-841-ataturk-un-islam-dini-ile-ilgili-sozleri.html
    Bu büyük çelişkinin sebebi nedir ?
    Ve sizin Atatürk'ün inancıyla ilgili düşünceleriniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: sananelan2584563

http://www.timeturk.com/tr/2013/04/21/delilleriyle-ataturk-un-islam-dini-hakkindaki-sozleri.html
    Bi buna bak
    Bi de buna
    http://www.ataturkdevrimleri.com/yazi-841-ataturk-un-islam-dini-ile-ilgili-sozleri.html

Ben burada devreye gireyim izninizle. Tarafsız bir gözle bakmaya çalışırsak; Atatürk'ün İslam ile ilgili olumlu sözleri, şeriat dönemine ait, o döneme uygun, asılmamak için söylenmiş sözler. Şeriatı kaldırdıktan sonra, medeni kanunlara uygun işler yapıyor ve sözleri de o şekilde.

• quote:

Orijinalden alıntı: onur89tr

quote:

Orijinalden alıntı: sananelan2584563

http://www.timeturk.com/tr/2013/04/21/delilleriyle-ataturk-un-islam-dini-hakkindaki-sozleri.html
    Bi buna bak
    Bi de buna

Ben burada devreye gireyim izninizle. Tarafsız bir gözle bakmaya çalışırsak; Atatürk'ün İslam ile ilgili olumlu sözleri, şeriat dönemine ait, o döneme uygun, asılmamak için söylenmiş sözler. Şeriatı kaldırdıktan sonra, medeni kanunlara uygun işler yapıyor ve sözleri de o şekilde.

Atatürk ateist miydi öyleyse?

• 
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.