Şimdi Ara

Tarih üzerine kitap okumaya nereden başlamalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
6.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şu anki tarihten daha eskilere doğru mu yoksa eski çağlardan bu tarihlere doğru mu olmalı?
    Sizin yorumunuzu almak istiyorum. Sebebiyle yazarsanız sevinirim.

• Merhaba,

Ben lisede tarih ders kitaplarını okuyarak başladım. Aslında bunlar ders kitaplarından çok öykü kitabı gibi gelirdi bana.

Şöyle bir öneride bulunabilirim, hangisini, neyi merak ediyorsak oradan başlayabiliriz. Yani bunu kendimize sorarsak eğer cevabınızı bulacağımızı sanıyorum. Neyi merak ediyorum? Neyi bilmek isterim? Ne okumak isterim tarihten? Ben kendi tarihimizi okuduktan sonra bu topraklarda var olmuş Bizans tarihini okudum. Ondan sonrası geldi hep, çünkü birbiri ile bağlantılıydı. Roma tarihi, İlkçağ Anadolu Medeniyetleri, İran, Yakınçağ vb.

Ondan sonra tarihi belgeselleri ve filmleri de es geçmemek gerek; bunlar da görsel olarak çok öğretici oluyor.
  • bu hangi konuya daha çok ilgili olduğunla alakalı. BENİM ÖNERİM ŞÖYLE ;

Ben mesela ilk başta hayvanlardan tanrılara sapiens ve homo deus yarının kısa tarihi kitabını öneririm

Bunlar uygarlık öncesi tarihle ilgili pek çok bilgi verecektir ve fazla ayrıntıya girmeden pek çok şeyi öğreneceksin.

Ondan sonra İlber Hoca'nın kısa 2 kitaplık "türklerin tarihi" serisini 1 hafta gibi bir sürede okuyup yutup türklerin tarihinide öğrenebilirsin taaa ilk zamanlardan başlayarak.Genel bir bilgi almış olursun ağır değildir 2 kitabıda.

Şimdi artık osmanlı zamanı . Osmanlıyı tam olarak öğrenmek istiyorsan pek çok kitap okuman gerekir ama direk genel olarak da öğrenebilirsin

a) Ben genel değil her detayını öğrenmek istiyorum diyorsan halil inalcık 'ın "devlet-i aliyye" serisini öneririm.Yalnız bunlar biraz ağırdır ama çok da değil çünkü akademik dille yazılmamıştır halil hocanın diğer kitapları gibi ,eğer ben çok ağır kitap okuyamam dersen diğer seçenek ilber ortaylı hoca.

b Ben detaydan ziyade ilk başta genel bir osmanlıyı öğrenmek istiyorum diyorsan sonra detaya inerim diyorsan önereceğim en güzide başucu kitabı Erhan Afyoncu'nun "SORULARLA OSMANLI İMPARATORLUĞU" kitabıdır. Osmanlı tarihini baştan sonra genel hatlarıyla soru soru öğrenirsin.Hemde hiç ağır dili yoktur.Akıcıdır.Bir sorunun cevabını daha okuyayım diye diye saatlerce okuyabilirsin.Ayrıca bazı savaşları vs. canlandırmalı anlatarak seni savaşın içine bile sokuyor adam.Tam bir araştırma kitabı

Osmanlı da bittikten sonra ilber hocanın "1923-2023 türkiyenin ilk yüzyılı" ve "yakın tarihin gerçekleri" adlı kitabını öneririm

Bunları bitir hele bir sonrasına da bakarız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 1 Ağustos 2017; 22:37:39 >

• Eskiden günümüze doğru gelirsen bitiremezsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.