Şimdi Ara

Tapu Masrafı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
34.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 30bin TL değerinde bir ev satın alıcam 65m2 bu evin tapu masrafı ne kadar tutar bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

• tapuda evin değerinin binde 33 ü artı biraz daha masraf oluyor,

(örnek gecen ay 85000 TL değerinde ev aldık 2805 TL tapu masrafı ve diğer masraflarla 3180 TL ödedik)

(evin değerinin belediyeden alınan rayiç bedeli olması gerekiyor)
  • quote:

Orijinalden alıntı: halbay

tapuda evin değerinin binde 33 ü artı biraz daha masraf oluyor,

(örnek gecen ay 85000 TL değerinde ev aldık 2805 TL tapu masrafı ve diğer masraflarla 3180 TL ödedik)

Evet arkadaşın dediği gibi bunun yanında eğer müstakil evlerdense ve tapuda arsa olarak gözüküyorsa çok cüzi bir masrafı oluyor.
  • quote:

Anladım peki 30000TL sı için tapu masrafı ne kadar tutuyor hesaplayabilirmisiniz ?
  • Böl ve çarp.

990 TL + Diğer masraflar.
  • Evin daha önceki sahibinden hibe ilişiği doğmuyorsa (maliyeye ödenir), ölü olan sahibi üzerindeyken mirasçıları tarafından satılmıyorsa (Veraset İntikal Vergisi ödenir)... Yani düz satış işlemi ise binde 16,5 alıcı ve 16,5 satıcı olmak üzere toplam binde 33 alım-satım harcına ek olarak yöresel katsayıya göre belirlenen döner sermaye ödersiniz (yöresel katsayı x 54,00TL).

Kısaca arkadaşların söyledikleri doğru ancak döner sermaye bedeli, yöresel katsayı (müdürlükten müdürlüğe, işlem hacmine göre değişir, sanırım büyük yerlerde oran 2,5, küçük ilçelerde 1) ve harç oranları her yıl yeniden belirlenir (bu yıl yıl içinde de değişiklikler oldu bir kaç defa). Söylediklerim 2010 yılı oranları, 2011'de değişebilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gergozen -- 1 Aralık 2010; 21:58:09 >
  • quote:

Bir tapu sicil müdürlüğünde V.H.K.İ. olarak çalışıyorum.
    2805'i alım-satım harcı, ancak 375'in en fazla 125'i döner sermayedir (bahsettiğim döner sermaye ücreti). Sizden fazla para almış olabilirler. Makbuz karşılığı mı ödediniz bu paraları ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.