Şimdi Ara

Tanrının tanrısı (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
710
Cevap
9
Favori
9.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

Afrikalı çocuklar seninle aynı fikirde değil.. Bilim derken müslüman ülkelerin yaptığı çığır açan bir buluş gösterir misin? Petrol varken bazı kodamanlar aç halk ise hep fakir olacak.

İslamın doğduğu ülkeyi bir incele.. Eşcinsellik çığırından çıkmış aslında, kadınlar erkekleri birbirine öcü gibi yetiştirmekten..

hangi ülkeymiş bu eşcinselliğin çığrından çıktığı müslüman ülke ?

Arabistanda prensler eşcinsel ama nedense şeriatın hükmü onlara uygulanmıyor.Bu şeriat sadece halk için mi var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: choyrn

İncil ve tevratta da kitapların bozulmadığı yazıyor ama müslümanlar bozulduğunu ve bunun için Kuranın gönderildiğini söylüyor.Bu çelişkili bir durum değil mi?

incilde ilk sayfada elohim ALLAHlar diye bir kelime geçer musevi arkadaşınız varsa bu kelimenin sözlük anlamını sorun

bir başka sayfada ise

ALLAH diye bahseder

bir yerde bir sürü ALLAH dan bahsetmiş bir yerde tek ALLAH dan bahsetmiş ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar konuyu çok okumadım ama "tanrının tanrısı" olgusu eski mezopotamya dinlerinde geçer ... Zaten suanki kitaplı dinlerin de başlangıcında onlar vardır fakat şuan dünyaya hakim olan dinler sadece tanrıyı işler .

Tanrının tanrısı An,Anki gibi eski tanrıların tanrısı kabul edilir. Çok ayrıntı girilebilir ama kısaca bu tanrılar da kendi tanrılarına inançlıydı.... Dünyaya gelen bu tanrılarla Adamu(Adem) yapılmıştır... Suanki dinlerde ilk insan yazar fakat onlardan çok daha önce taş tabletlere yazılmıştır hem de yazı bulunmadan once.İnsanlar bir yerden sonra amaclarından çıkınca ortak dilleri bozulup farklı diller verilmiştir tanrılar tarafından ve hatta insanlığın sonu getirilecekken "Biz dünyaya getirmiş olabiliriz ama canlarını almayı tanrı bilir" derler...Enlil insanları sevmez , Enki zor kurtarır... Hatta Enlil yasak silahı kullanınca Enki son anda büyük gemi ile insanlığı kurtarır(nuh tufanı)

Neyse de neyse ... Araştırmak tartışmak iyidir yalnız bu şekilde yol bulamazsınız. Elinize kitap alıp okumadan başka çıkar yolunuz yok , hangi kitap olması size kalmış .. Tarafsız apolitik olsun yeter ..
    Ben de okuya okuya rahatladım , dinleri bitirmeye çalışıyorum daha(100 ün üzerinde)...
    Neyse sonuç olarak onların da özü aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isviçreli bilim adamı -- 3 Ocak 2016; 23:59:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: choyrn

quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

Afrikalı çocuklar seninle aynı fikirde değil.. Bilim derken müslüman ülkelerin yaptığı çığır açan bir buluş gösterir misin? Petrol varken bazı kodamanlar aç halk ise hep fakir olacak.

İslamın doğduğu ülkeyi bir incele.. Eşcinsellik çığırından çıkmış aslında, kadınlar erkekleri birbirine öcü gibi yetiştirmekten..

hangi ülkeymiş bu eşcinselliğin çığrından çıktığı müslüman ülke ?

Arabistanda prensler eşcinsel ama nedense şeriatın hükmü onlara uygulanmıyor.Bu şeriat sadece halk için mi var?

ilk defa duyuyorum kimmiş bu eşcinseller ?
    yahu prensler (haşa) ilah mı ? , birkaç kişi ile nasıl çığrından çıkmış oluyor ?
    benim bildiğim tam tersi bir durum var ,çoğunun 4 tane eşi var :)

• mahmudhudavendi kullanıcısına yanıt
    Sen sadece şişmanlığı ekleme o zaman, daha peygamber muhammed öldüğünde gömülemeden çıkan din savaşlarından da bahset...

Suriye'deki savaşlardan bahset, sonu gelmeyen alevi, şii kavgasından bahset, ortadoğu'dan bahset.. Müslüman afrikalıların neden kızları sünnet ettiğinden bahset!!

Ben bireysel bağlamda bir katkıdan bahsetmedim, bu arada benim yaptığım en fazla ev ve iş çevresinde hayvanlara geçek manada kar kış demeden mama ve su temin etmektir..

Arkadaş çevreme iş ayarlamak, akrabalara gidip çoluk çocuğa hediye almak, Bu yaşta hala yuva kurmak yerine Anneme bakmaktır...

Evet Herhangi bir organizasyona üye olup huzur evini ziyarete gitmedim, ağaç dikme seanslarına katılmadım, kimsesiz çocuklara hediye de almadım, yeni bir matematik formülü de bulmadım...

Zaten dediğim gibi kendimin daha ileride olduğundan da bahsetmedim, en azından kız kardeşine tecavüz eden imam, Boşandığı karısını hala tapulu malı sayıp vurarak öldüren adam değilim..

Ramazan ayında oruç tutmayan ve sokakta sigara içenlere dayan atan erzurumlu değilim..

Bu dünya üzerinde son 100 yılda bilim adına buluşların babasını da Avrupa yapmıştır. Amerika dediğiniz kıta üzerine de ingiliz kolonileri çıkmış ve Amerika Devleti kurulmuştur...

Teknolojiye, bilime o beğenmediğiniz gavur hristiyanlar, ateistler yön veriyor... Newton'un Einsten'in Edison'un yaptıkları nedir o zaman?

Müslümanların icatlarından bahsedersek onlar daha çok fen bilimlerine katkılarda bulunmuştur, nedendir tam etraflıca bilmiyorum, şu son 100 yılda devrim niteliğinde bir icatlarını gösterir misin?..

ne oldu da insanlığı ileri taşıyacak fen bilimlerinde havlu attılar?? Peki şimdi onları tutan ne?? Katar Kralı hastalanınca görgüsüz gibi 9 uçakla isviçre hastanesine gitmek midir müslümanlık?

Ülkenin petrolünü sömürüp halkı yoksulluğa itmek midir?

Senin mahmud hudayi hocan ne yapmıştır peki??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 4 Ocak 2016; 0:12:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayato Kirishima

İnandığınız dini savunucaksınız diye saçmalıyorsunuz. Zorla beğen diyen yok ki nasıl bir cümledir? Belki de bir tanrı beni dinle dalga geçmem için yarattı? Nereden biliyorsun özgür iradem olduğunu? Sırf inanmadı diye size göre bir insanın yakılması çok normal zaten. Cenneti kazanmak için aklını değil, insanlığını da kaybetmek gerekiyor galiba. Zira aklı başında bir insan böyle bir tanrıya inanabileceğini hiç sanmıyorum.

sen bana dahi saygılı olamadıktan sonra dine saygılı olmanı beklemiyorum
    dini ben savunmuyorum ,dinde (Kuran da) olanları bildiriyorum

saçmalıyorsun gibi sözler sarf etmezsen memnun olurum ,zira kimin saçmaladığını insanın kendisinin söylemesi de abestir ,belki sen saçmalıyorsun ,olamaz mı ?

özgür iraden yok ve dine küfrediyorsun öyle mi ?
    artık sınırları aştık son sürat gidiyoruz
    aklı başında bir insanın dine inanmayacağının sana vahyi mi geldi ?
    belki senin aklın başında değildir ,olamaz mı ?

ayrıca işine gelmiyorsa ret edersin ama ahirette yakılmaya bari karışma , ne yani sende mi ilah oldun da her şeye karışıyorsun ?
    beğenmiyorsan kabul etmezsin /yapmazsın ve buna rağmen gelip de inanan insanları akılsız yapmanın gereği ne ?
    sen akıllısın ya işte ,sana ne bizim akılsızlığımızdan ?

bu fikirle ölürsen maalesef o kabul etmediğin yanma olayını göreceksin ,ister kabul et ister etme senin bileceğin iş
    inanmadığın her konuya küfür/hakaret mi edersin ?

• http://www.hurriyet.com.tr/escinsel-suudi-prens-usagini-bogarak-oldurdu-15970553
    Bak şeriata göre idam edilmesi gerekiyor.Durum böyle olunca İslam halkın değil güçlülerin çıkarını ve adaletini savunan bir din haline geliyor.Bana göre birkaç kişide olsa, adalet olmadığı için çığrından çıkmıştır o toplum
  • choyrn kullanıcısına yanıt
    haberin baş kısmında eşcilsel olduğunu kabul eden diyor ama sonrasında ;

"Polis, eşcinsel olduğunu kabul etmeyen Prens’in "

diyor ve ben şahsen bu habere inanmadım ,çünkü Arabistan da prenslere kimse hesap bile soramaz
    ha doğruysa dahi prens yapınca tüm Arabistan mı yapmış oluyor ?

aksine orada bu tür işleri yapmaya kolay kolay yanaşamazlar ,çünkü cezası çok ağır

birde Arabistan denildiğinde her şeyi birebir dine göre yaptığını nereden çıkartıyorsunuz ?
    şuan tüm dünyada Kuran yaşantısını yaşayan hiçbir ülke/toplum yok
  • " insan zekası sonuç itibariyle varlığını ya aklı olmayan maddeye.. ya da bir yaratıcı'ya borçludur.. bazı insanların ikinci yerine birinci varsayımı tercih etme sebeplerinin zekaları olduğunu ileri sürmeleri epey gülünç doğrusu. "

lennox abi den
  • Lisan dil... Dile ozgu kullanım....

Lisan konuşabilme yetisidir. Farklı şekilde konuşabilen insan 2. Lisanı vardır.

Lisan da ayırdedici durum aynı şeyi farklı bir tarzla ifade edebilmektir. Bu açıdan duygular tektir ve farklı şekilde ifade edilir.

Soylenilen söz aynı ise bu daha öncesi ve sonrası gibi zamansal merhaleye takılmaz. Aynı şeyi soylemişler denir.

Bu nedenle bir kelime hakkında ortak kanı o kelimenin lisanıdır dersek duygunun ortaklaştığı hal kelimenin anlamı olur.

Subhanallahu bi huriıyn sadagallahul keriym

Bu kelime ortak olarak ne anlatıyor. Taicede hiç bir şey. Eskimoca da hiç bir şey. Şayen kızılderililerinde hiç bir şey.

Peki bunun ortak bir şeyi anlatması ve ilahi bir kelam olması lazım. Eşitçi herkesin talebi. Kadın erkek yaşlı sakat hayvan kedi kopek bitki herşeye hitap olmalı.

Bu şey yaratıcıyı anlatmalı. Adaleti anlatmalı. İhtilaf edilen konularda hukum vermeli.

İlk ve kesin cevap her şey urer erkek etkindir huriye kadın diyelim. Hem dünyadaki kadınları da kurtarmış oluruz.

Veya bu bir ayettir ve yukarıdaki hususları içermelidir o zaman bu bir babayı anlatmalıdır.

Şimdi ortak lisan kadından önce neyi bilerek gelir dünyaya. İnsanın dünyada neye ihtiyacı vardır.

Kadın aslında bir zaman erkek olanın lisan değiştirmiş hali değil midir?

Ayetin ayet olarak anılmasında yani mealinde yaratıcıya dair iz ve işar aranır.

Bu halde huri denen kimse bir babadır ve ince bir rasuldur denirse ayete benzeyen bir halle tevil edilmiş olur.

Bir erkeğin cennette kadına ihtiyacı var bir kadının da aynı huriye ihtiyacı var bu halde evrensel olan yapı, her ikisinin de baba gibi bir rasule ihtiyacı var ile şumul kazanır.

Buna benzer orneklerle an anka vedd yeus uğrak gibi ifadelerin evrensel bazda anlam ifade ettiği anlaşılabilir.

Nuh demekle ..... Demek aslında çalıntı olan değil aynı şey olabilir.

Önemli olan lisanın farkı değil aynı şeyi söylerken hangi ihtiyacı beyan ettiği ve bu ihtiyacın evrenselliğini yakalamaktır.

• choyrn kullanıcısına yanıt
    müslümanlık böyle bir şey degil işte bu sapkınlık oluyor

hz isa bir gün mabede girince, yazıcılar ve ferisiler kendisine zina suçu işlemiş bir kadın getirdiler. aralarında dediler: «eğer onu kurtarırsa, bu musa'nın kanununa aykırıdır ve böylece onu suçlarız; eğer mahkûm ederse, bu kendi akidesine aykırıdır, çünkü o merhameti tebliğ etmektedir. bu şekilde ısa'ya varıp, dediler: «muallim, bu kadını zina ederken bulduk. musa, böylesinin recm edilmesini emretmişti; buna sen ne dersin?»
    bunun üzerine îsa eğilip, parmağıyla yerde bir ayna yaptı ve içinde herkes kendi kötülüklerini gördü. cevap için sıkıştırırlarken, isa doğrulup parmağıyla aynayı gösterdi ve dedi: «aranızda günahsız olan ona ilk taşı atsın.» ve, yeniden eğilip, aynayı çizdi.
    bunu gören insanlar, en yaşlısından başlayarak bir bir çıktılar, çünkü kirli işlerini görünce utanıyorlardı.
    isa yeniden doğrulup, kadından başka kimseyi göremeyince dedi: «kadın, seni ayıplayanlar nerede?»
    kadın ağlıyarak cevap verdi, «rab, gittiler; eğer beni bağışlarsan, allah sağ ve diridir ki, bir daha günah işlemiyeceğim.»
    o zaman îsa dedi: «allah'ı tesbih ederim! huzurla yoluna git ve bir daha günah işleme, çünkü allah beni seni mahkûm etmek için göndermedi.»
    sonra, yazıcılar ve ferisiler toplanınca, îsa kendilerine dedi: «söyleyin bana; eğer sizden birinizin yüz koyunu olsa ve onlardan birini yitirse doksandokuzunu bırakıp, onu aramaya gitmez misiniz? ve, onu bulunca, onu omuzlarınıza atıp, komşularınızı çağırarak, onlara demez misiniz? «benimle birlikte sevinin, çünkü, yitirdiğim koyunu buldum.» mutlaka böyle yaparsınız.
    «şimdi söyleyin bana, allah'ımız, dünyayı kendisi için yarattığı insanı daha mı az sever? allah sağ ve diridir ki, tevbe eden günahkâr üzerine allah'ın meleklerinde böylesine bir sevinç meydana gelir; çünkü, günahkârlar allah'ın rahmetini bildirirler.»

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Allah, oyle soylemiyor... Sizler, pireye kizip yorgani yakanlar gibisiniz. Ustelik bu durumda sadece yorganda yanmayacak...

" İşte bundan dolayı (Tevrat’ta) İsrailoğullarına şöyle yazdık; Kim bir kişiyi, bir kişi karşılığında olmaksızın veya yeryüzünde bir fesata karşılık olmaksızın öldürürse, muhakkak ki o bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur. Ve andolsun ki resûllerimiz onlara apaçık deliller ile geldi. Sonra da, şüphesiz onlardan birçoğu, bundan sonra gerçekten yeryüzünde aşırı giden müsrifler oldular." MAİDE Suresi 32. ayet

isa mabede girince, yazıcılar ve ferisiler kendisine zina suçu işlemiş bir kadın getirdiler. aralarında dediler: «eğer onu kurtarırsa, bu musa'nın kanununa aykırıdır ve böylece onu suçlarız; eğer mahkûm ederse, bu kendi akidesine aykırıdır, çünkü o merhameti tebliğ etmektedir. bu şekilde ısa'ya varıp, dediler: «muallim, bu kadını zina ederken bulduk. musa, böylesinin recm edilmesini emretmişti; buna sen ne dersin?»
    bunun üzerine îsa eğilip, parmağıyla yerde bir ayna yaptı ve içinde herkes kendi kötülüklerini gördü. cevap için sıkıştırırlarken, isa doğrulup parmağıyla aynayı gösterdi ve dedi: «aranızda günahsız olan ona ilk taşı atsın.» ve, yeniden eğilip, aynayı çizdi.
    bunu gören insanlar, en yaşlısından başlayarak bir bir çıktılar, çünkü kirli işlerini görünce utanıyorlardı.
    isa yeniden doğrulup, kadından başka kimseyi göremeyince dedi: «kadın, seni ayıplayanlar nerede?»
    kadın ağlıyarak cevap verdi, «rab, gittiler; eğer beni bağışlarsan, allah sağ ve diridir ki, bir daha günah işlemiyeceğim.»
    o zaman îsa dedi: «allah'ı tesbih ederim! huzurla yoluna git ve bir daha günah işleme, çünkü allah beni seni mahkûm etmek için göndermedi.»
    sonra, yazıcılar ve ferisiler toplanınca, îsa kendilerine dedi: «söyleyin bana; eğer sizden birinizin yüz koyunu olsa ve onlardan birini yitirse doksandokuzunu bırakıp, onu aramaya gitmez misiniz? ve, onu bulunca, onu omuzlarınıza atıp, komşularınızı çağırarak, onlara demez misiniz? «benimle birlikte sevinin, çünkü, yitirdiğim koyunu buldum.» mutlaka böyle yaparsınız.
    «şimdi söyleyin bana, allah'ımız, dünyayı kendisi için yarattığı insanı daha mı az sever? allah sağ ve diridir ki, tevbe eden günahkâr üzerine allah'ın meleklerinde böylesine bir sevinç meydana gelir; çünkü, günahkârlar allah'ın rahmetini bildirirler.»

• quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

" insan zekası sonuç itibariyle varlığını ya aklı olmayan maddeye.. ya da bir yaratıcı'ya borçludur.. bazı insanların ikinci yerine birinci varsayımı tercih etme sebeplerinin zekaları olduğunu ileri sürmeleri epey gülünç doğrusu. "

lennox abi den

Biyoloji dersi de mi almadın? Sinir sistemini hayatında duymadın mı?

"Beyni, parçaları bozulduğunda çalışması duracak bir bilgisayar olarak görüyorum. Bozuk bilgisayarlar için bir cennet ya da ahiret yok; bu karanlıktan korkan insanlar için bir masal." Hawking abiden.

Seninle bir izafiyet tartışmamız olmuştu değil mi? Kuranda izafiyet yazıyor diye ayet gösteriyordun. Yanlış hatırlamıyorsam, sana izafiyet ne diye sorduğumda, izafiyetin ne olduğunu açıklamam sayfalar sürer demiştin, sonra da üşeniyorum demiştin ve açıklamamıştın. Cevap bekliyorum anarşik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 4 Ocak 2016; 0:32:16 >

• Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    insan beyni ile bilgisayar birmi ?
    sen olmadan bilgisayarı icad eden sensin

• quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Bilgisayar olarak görüyorum diyor adam, ikisi bir demiyor.
    izafiyet için değil münezzeh kavramı için açıklaması sayfalar sürer demiştim konu orada durmakta yazdıklarımda hakeza..okuduğunu bile anlamaktan yana problemlisin sana neyi nasıl anlatayım

dawkins abin fikir değiştirmiş..uzaylı alyenler için akıllı tanrılar fikrini mümkün görüyor..

https://www.youtube.com/watch?v=Zdzurh_aTpM

ciddiye alınacak biri değil özellikle lennox abiyle tartışmalarında durum açıkca görülüyor..

telamon abi uzak durbenden ya..hakkaten vakit kaybısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 4 Ocak 2016; 0:49:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Bilgisayar olarak görüyorum diyor adam, ikisi bir demiyor.

öyle görüyorsa problem yok...ama ölünce ALLAH ve içinden çıkamayacagı bir cehennem varsa durum vahim

malum ateşe bir kaç saniye dayanan hassas vucut cehennem varsa ne kadar dayanır bilmiyorum

eger yoksa şans sizden yana demektir hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

izafiyet için değil münezzeh kavramı için açıklaması sayfalar sürer demiştim konu orada durmakta yazdıklarımda hakeza..okuduğunu bile anlamaktan yana problemlisin sana neyi nasıl anlatayım

hawking abin fikir değiştirmiş..uzaylı alyenler için akıllı tanrılar fikrini mümkün görüyor..

https://www.youtube.com/watch?v=Zdzurh_aTpM

ciddiye alınacak biri değil özellikle lennox abiyle tartışmalarında durum açıkca görülüyor..

telamon abi uzak durbenden ya..hakkaten vakit kaybısın

İzafiyeti açıkla o zaman sincap? Kaçıyorsun olmuyor böyle.

http://www.ibtimes.co.uk/stephen-hawking-there-no-god-save-us-aliens-ai-1521968

Hawking abim 1 ekimdeki habere göre fikirlerini değiştirmemiş gibi duruyor. Daha yeni kaynağın varsa atıver üşenme

Attığın adam Dawkins, Hawking değil

Allahım bize yardım et kimlerle tartışıyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 4 Ocak 2016; 0:46:24 >

kanka senin ile ciddi herhangi bir şeyi tartışmam ..ama eğlence makara yani gayri ciddi şeylerde laflarız sorun diil..

edit: haklısın dawkins ile karıştırdım özür dilerim ama idare et..muhattablarımın eziyeti arasıra yanılmamaya sebeb oluyor..saçmalıkları ne akıl nede fikir bırakıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 4 Ocak 2016; 0:50:53 >
  • Rindaman kullanıcısına yanıt
    Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra, din savasi cikmamistir. Otorite sorunu icinde zaten secim yapilmasini hayattayken bildirmistir. Ve haifeler secimle basa gelmistir. Ta ki insanlar onun tavsiyelerinden uzaklasipta saltanat yonetimine gecene kadar.

Savaslarin cogu ekonomik nedenlerden yani cikar meseleleri yuzunden cikmistir. Ve cikmayada devam edecektir. Bunu basite indirgemek ve isine geldigi gibi yorumlamak, gercegi ortbas etmektir.
    Avrupada mezhep savaslarindan, taht savaslarina kadar pek cok nedenle kan dokulmustur. Unutmaki 2 dunya savasi yasadi bu dunya ve ikiside avrupada basladi. Yani bunun dinle alakasi yoktur.

Bilim, insanlarin ortak mirasidir. Din, irk, mezhep gibi ayrimlar yapilmaz. Bilim, insan irkinin ortak bir urunudur. Insanlar hakkinda genelleme yapanlar, ornegin her musluman kotudur veya her atesit kotudur gibi... Bunlar dunyadaki en cahil, ahlaksiz insanlardir.

Insanlari birey olarak yargilamaliyiz. Kisinin yaptiklari butun bir topluma mal edilemez. Bunu ancak cahiller ve aptallar yapar. Biz cezayi veya hukmu; kisinin sahsina vermeliyiz. Ait oldugu irka veya dine degil..

Muslumanlar genellikle orta dogu ve bati asya cografyasinda yasiyor. Birinci dunya savasindan sonra politik ve askeri olarak cok buyuk sikintilara maruz kaldilar. Herseyden onemlisi, ortadoguda pek cok musluman toplum devletsiz kaldi. Egitim sistemleri olmadigi icin toparlanamadilar bile. Toparlanmaya calisanlarida batililar hep ezdi. Kendi kukla yonetimlerini bu toplumlarin basilarina gecirdiler. Bugun suriye de, yemen de , misir da bunlari goruyoruz.
    Unutmayalim ki bugun begenmedigimiz Irak.. Gecmiste dunyanin enbuyuk ilim merkezlerine sahipti ve refah seviyesi cok yuksekti. Tarih 100 yildan ibaret degildir...Kucuk bir olcekle tarihe bakarsak kendimizi kandiririz..

Mahmud hudayi benim hocam degilki.. Mahmud hudavendi ismini mahmud hudayi ile karistirmissin..

Kisacasi: dunya da iki cesit insan vardir.. Iyi insanlar ve kotu insanlar. Iman ve inanc noktasindaki yargilamayi ancak Allah yapar. Orasi bize dusmez..

• 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.