Şimdi Ara

Tanrının Gözünde Perdemi Var ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet bir dine İnanmayınca yok kulaklarında müğürler var yok gözlerinde perdeler var görmezler diyor peki o dinlere inanan insalara soruyorum sizce o dine inanmayan insanların gözündemi perde var yoksa bunları görüpte ona müdahale etmeyen Tanrının Gözündemi Perde var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-42ED01C9A -- 19 Ağustos 2017; 19:53:40 >

• devlet yönetiminde bile insanların canları dikkate alınmıyorken evren yönetiminde neden alınsın?
  • Öyle bir varlık zaten olmadigi icin gozundeki perde de mevcut degil .

Zaten kalpleriyle dusunmek fiili bile ilkelligini anlatiyor dinin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man_of_Miracles -- 19 Ağustos 2017; 20:13:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bağlam'ına göre okumıyanlar senin gibi saçmalıyor.

Kaldı ki dünyada yeterince yemek mi yok rızık mı yok ?
    Yoksa 1 aile'de milyonlarca kişinin hakkı mı var ?
    Topu tanrıya atmadan önce.
    Suçu kendimizde aramalıyız.

Dünyanın en zenginleri zenginleştikçe fakirler dahada yoksullaşıyor.
    Buna dur demiyen bizlerde sorumluyuz. Hesabını vereceğiz.

• Ona bakarsanız bu dünyada olup biten her şeyden insanlar sorumlu yani her kötü ,olumsuz davranış insanın suçu savaşlar,ekonomik çöküş ... Madem Tanrı insan yüzünden oluşan kötü durumlara müdahale etmiyorsa o zaman Dünyadaki hiç bir şeye müdahale etmiyeceği sonucuna varıyoruz .Bu dünyaya müdahale etmeyen bir Tanrı modeli çıkıyor karşımıza .Buda Teistlerin inancını çürütüyor .Teistler şunu idda edebilir Tanrı bir çok kez yardım ediyor Dünyaya müdahalede bulunuyor eğer bunu idda ediyorsa o zaman Tesitlerin Tanrısı insan kayırdığı anlamına geliyor birine yardım ediyor diğerine etmiyor gibi bunun karşısında Teistler dünya bir sınav yeri cevabını vereceklerdir .

Kısacama Dünyaya müdale etmiyen herşeyi akışına bırakan bir Tanrı modeli daha çok aklıma yatıyor.
  • Bunu yazmaya geldim gidiyorum .Harfi harfine katılıyorum.

• soru tanrinin gözünde perde mi?

gerçek soru ise ilahın evladı neden var?

neden böyle dedik;

yukarıdaki fotoya bakıp bi tanri sorgulanacak ise yüzlerce videoda görülen gürbüz çoluk çocuk videosu için de tanri ne kadar güzel değil mi diye soru sorulabilirdi çünkü.

ben sağlıklı onlarca çocuk göstererek ilahın adil olduğunu niye ispatlayamıyorum anlamadım şimdi?

insandan yola çıkarak ilah hakkında çıkarım onun teala evladı var sorunsalından başka bi şeyi araştırıyor olamaz.

ilaha inanmayan bi kimsenin ya da araştırdığını söyleyen bi kimsenin ilaha evlat isnadı da makul değil.

neyi araştırdığınızı ve ne şekilde itham sahibi olduğunuzu bilmiyorsunuz diyelim. peki bu durum sizi ilahi bi katta sıkıntıya sokarsa mesela bilmediğin şeyin ardından niye gittin denirse cevabımız ne olur?

örnek iki açıdan da sakat bi örnek. inanaçsızlık gerekçesinin aynı zamanda evladı da var demesi çelişkinin ötesi bi yerde olması ayrı bi de sorgulayacam derken insanların ilahına istemeden de olsa dil uzatma durumu var.

bu yanlış bi örneklemedir.

ayrıca inançsızlık başlığında iseviliği savunuyor olma durumu da acayip bi şekilde dikkatimi çekmeye başladı. islami düşünüşe ithamsa anlarım. gerçekten islam gereğinden çok çok fazla iseviliğe benziyor. ancak islami kesime değil de tavır buysa bu resmen misyonerliktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

soru tanrinin gözünde perde mi?

neden böyle dedik;

yukarıdaki fotoya bakıp bi tanri sorgulanacak ise yüzlerce videoda görülen gürbüz çoluk çocuk videosu için de tanri ne kadar güzel değil mi diye soru sorulabilirdi çünkü.

ben sağlıklı onlarca çocuk göstererek ilahın adil olduğunu niye ispatlayamıyorum anlamadım şimdi?

insandan yola çıkarak ilah hakkında çıkarım onun teala evladı var sorunsalından başka bi şeyi araştırıyor olamaz.

ilaha inanmayan bi kimsenin ya da araştırdığını söyleyen bi kimsenin ilaha evlat isnadı da makul değil.

neyi araştırdığınızı ve ne şekilde itham sahibi olduğunuzu bilmiyorsunuz diyelim. peki bu durum sizi ilahi bi katta sıkıntıya sokarsa mesela bilmediğin şeyin ardından niye gittin denirse cevabımız ne olur?

örnek iki açıdan da sakat bi örnek. inanaçsızlık gerekçesinin aynı zamanda evladı da var demesi çelişkinin ötesi bi yerde olması ayrı bi de sorgulayacam derken insanların ilahına istemeden de olsa dil uzatma durumu var.

ayrıca inançsızlık başlığında iseviliği savunuyor olma durumu da acayip bi şekilde dikkatimi çekmeye başladı. islami düşünüşe ithamsa anlarım. gerçekten islam gereğinden çok çok fazla iseviliğe benziyor. ancak islami kesime değil de tavır buysa bu resmen misyonerliktir.

Bi madde kullanıyor musunuz?

• Khan Aitmatov kullanıcısına yanıt
    Hayır. Ortak atacı mısınız?

• quote:

soru tanrinin gözünde perde mi?

neden böyle dedik;

Teistlik nedir bir açıklarmısınız ben konu başında bu soruyu Teist insanların idda ettiği Tanrı modelini yani sürekli dünyaya müdahale olan tanrı modelini sorgulayıcı soru sordum .Bu sorduğum sorudan zaten Müslüman,Hristiyan ,Musevi olmadığımı anlayabilirsiniz .Siz ise bunu yazdığım halde beni Hristiyan ilan etmişiniz

Teşke bu kadar cümle içinde sorduğum sorumun cavabı olsaydı .

• quote:

Orijinalden alıntı: KitapKurdu789

Ona bakarsanız bu dünyada olup biten her şeyden insanlar sorumlu yani her kötü ,olumsuz davranış insanın suçu savaşlar,ekonomik çöküş ... Madem Tanrı insan yüzünden oluşan kötü durumlara müdahale etmiyorsa o zaman Dünyadaki hiç bir şeye müdahale etmiyeceği sonucuna varıyoruz .Bu dünyaya müdahale etmeyen bir Tanrı modeli çıkıyor karşımıza .Buda Teistlerin inancını çürütüyor .Teistler şunu idda edebilir Tanrı bir çok kez yardım ediyor Dünyaya müdahalede bulunuyor eğer bunu idda ediyorsa o zaman Tesitlerin Tanrısı insan kayırdığı anlamına geliyor birine yardım ediyor diğerine etmiyor gibi bunun karşısında Teistler dünya bir sınav yeri cevabını vereceklerdir .

Kısacama Dünyaya müdale etmiyen herşeyi akışına bırakan bir Tanrı modeli daha çok aklıma yatıyor.

Dediklerinize katılıyorum aynı düşüncedeyiz.Yaratıcı dediğiniz gibi evrene müdahale etmiyor.Eğer müdahale ederse bu demektirki yaratıcı evreni kusursuz yaratamadı.Ve en ufak bir müdahale bile kaosa yol açar.

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.
    Fakat daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade eder.

https://www.youtube.com/watch?v=y97rBdSYbkg

• quote:

Hayır. Ortak atacı mısınız?

Evet

• Allah adaletlidir, o hâlde neden o insanlar aç kalıyor?
    Acaba bir adaletsizlik mi var?

Büyük bir padişah, bir askerine erzak gönderiyor. Bu erzaklar vaktinde ve eksiksiz bir şekilde sahibine ulaşırsa padişah postacıyı tebrik eder, ücretini verir, asker de mutlu olup padişahına teşekkür eder. Fakat bu erzaklar yolda postacı tarafından gasp edilirse, asker padişahı suçlayamaz ancak postacıyı padişaha şikayet edebilir. Evet bu durumda kesinlikle postacı suçlu olur ve cezasını görür.

Aynı bu örnekte olduğu gibi Allah bütün kullarına rızkını fazlasıyla gönderiyor. Dünyada rızıksız kalan hiçbir canlı yok. Mesela okyanusta aç kalan bir balık gördük mü? Aksine hepsi dolgundur ya da Amazon’da aç kalan bir kuş… Hatta en kurnaz tilki cılızdır, en masum elma kurdu dolgun yani insan elinin karışmadığı yerlerde adil bir rızıklanma görünüyor. Fakat insan elinin karıştığı yerlerde bir dengesizlik var yani Allah’ın gönderdiği rızkı insanların bir kısmı zulüm ve kötülüklerle gasp ediyor.

Ayrıca dünyanın başlıca zenginleri zekâtının zekâtını verse yani toplam malının 40 da birinin, 40 da birini verse, kâinatta maddi sıkıntı çeken insan kalmaz. Hem bilindiği gibi dünyadaki yiyecek ve içecek kaynakları tüm insanlara fazlasıyla yetecek kadar mevcut fakat bazı insanlar bu rızıkları israfla gasp ediyor.

Hem Dünya Maden haritasına baktığımız da en zengin yer altı kaynaklarının Afrika’da olduğunu görüyoruz (elmas, altın, uranyum, petrol vs.) yani Allah fazlasıyla gönderiyor. Fakat güç sahibi olup hak gözetmeyen, bazı insan bozuntuları, o masumların haklarını gasp ediyor, o hâlde suç onlarındır.

Acaba Allah insan elinin karıştığı yerlerdeki adaletsizliğe neden müdahele etmiyor?

Çünkü “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.”’ (2) Yani bu dünya, sadece uykudan ibaret olan, bir imtihan meydanıdır. Eğer o adaletsizliklere an ve an müdahele edilse imtihan sırrı ortadan kalkardı, elmas gibi bir ruh ile kömür gibi bir ruh birbirinden ayrılamazdı. Madem kâinatın her yerinde adil bir rızıklanma görünüyor O hâlde insan elinin karıştığı yerlerdeki adaletsizlikler hesap gününde adalet sisteminde yargılanacak. “Zalim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyorlar. Demek, bir mahkeme-i kübraya bırakılıyor…” (3)

Ayırca, nasıl ki küçük suçların cezası karakolda halledilir, büyük suçlar ise Ağır Ceza Mahkemelerine havale edilir; öyle de bu zalimlerin suçları karakol hükmünde olan dünyamızda halledilmiyor. Mahkeme-i Kübra olan Ahirete bırakılıyor ta hak ettikleri cezayı görsünler…

• Allah herkesin rızkını verir.

Bu resimde mesela sineklerin rızkını vermiş.

• neuro kullanıcısına yanıt
    dinleri iğneleyeceğim diye insanlıktan çıkmaya bir örneksin.
  • Kalp gözü kapanmış olabilir veya gözüne perde inmiş olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

dinleri iğneleyeceğim diye insanlıktan çıkmaya bir örneksin.

Bu mesajı atan kişi olarak ben eğer allaha inansaydım insanlıktan çıkma ile söylediklerinde haklı olabilirdin.

Ama bu resim bile başlı başına allaha inanmama sebebi olduğu için bir sorun yok bence.

Benim insanlığımda sorun arayacağına önce o çocuğu bu hale getiren allahında ara sorunu.
  • neuro kullanıcısına yanıt
    kendini süslü gösterme çabaları.çok tutar bu hile.
  • Materyalizmin kullandığı madde çoktan muşahhaslaşmış ve ins hayvan nebat gibi olmuştur. Evrim ve sonuçları bakımından materyalizm maddesi bilinen manada insandır.

İnsanı kullanıp maddeye bakış atması halinde dinin ilahına laf edemeyeceği gorulmekte.

Yani materyalizm insandan bing bange varıp nu ilah ne oluyor ki bakmamış yapmamış dese ben inançlı bi kimse olarak bundan Allahu tealayı anlamıyorum zaten.

Bu açıdan diyn sahibi de ilahi bi kat var ve bu adil paylaşımı oneriyor derse din ve materyalizm buluşur. Bunları ayrıksı anlatmak mumkun ancak makul değil. Akla hitap etmiyor.

İnsanın yaratılışı konusunda ilahi kudretin tavrı yine insanlarca dillendirilmiş olsa insanların zaten eksiklikleri ile bunu yaptıkları anlaşılsa bunlar şaşılacak şeyler de değil.

Sorun materyalizmin kabul ettiği ilahi duruşu ısrarla Allahu Teala zan etmesi. Siz eğer ki dediğiniz gibi iseniz ilahınızın yaptığı şeyi bi kabullenseniz de sonra alternatife yonelseniz cevapları bulacaksınız zaten.

Afrikadaki aç çocuğun musebbibi inançsız bi kimseye göre ilahi kudret olabilir mi? Peki kim olabilir? Bundan şikayetçi olduğunuza göre ilahi katla munasebet kurmayı beceremeden nasıl ilahın varlığı ve doğrusu eğrisi konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz?

Bi de elçiyi de kabul etmeme gibi inatları var. Sen çık sen bul o zaman.

Neresinden baksan laf ola beri gele.

Gormeden inanmayacak adam görmeye çalışır başkasının gozunu kullanıp benim ilahın böyle seninki ne alemde demez.

• Adam gökten yiyecek içecek yağmasını istiyor heralde şöyle olmalıydı hamburger kola falan yağmalıydı gökyüzünden teneke kutu kola ve hamburger.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.