Şimdi Ara

Tanklarımız niçin modernize edilmedi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
3.813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yahu TSK nın yönetim kademesi hala 80 leri yaşıyor. Adamlar Fırat Kalkanı harekatın dan sonra tankçı ların kendi imkanları ile yaptıkları kafes zırhları bile söktürmüşler. Nedeni ise kafes zırhı işinin ihale yolu ile bir şirkete verilecek olması imiş.

Böyle cıscıbıl tanklarla tanksavar cehennemine girdik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • on saflarda leopar 2 a4 kullsnilmasi gerek ancak bu tankin mermi fiyati 500 dolardan 5000 dolara kadar çıkıyor vurulan tank leopar olacağını sanmıyorum Amerika yapımı anti tank townhhank fuzeleri var teröristlerun elinde bu anti tank savar 1400 hw çeliği delebilecek güçtedir rahatlıkla m63 ve t155 tankları 1960 yapımı deler ama leopar tanki delemez zaten firat kalkanı operasyonundaki şehitlerin çoğu buyuzdendir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mogolo -- 3 Şubat 2018; 22:33:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoobEater

bulsan ne olcak peki, onu da anlatsana?

savunmak için atacağın taklanın şekli değişirdi sadece muhatemelen.

Buradaki mesajları sadece ben okuyorum sanıyorsun değil mi?
    Senin için önemli olan laf olsun,torna dolsun olabilir ama ben sonuç almaya çalışırım. En azından bimere, cimere,akp merkezine mesaj atardım.Savunmaya bu kadar önem veren bir hükümetin neden reddettiğini sorardım. Daha önce yaptığım oldu.

Ama anlaşılan uydurma bir mesajmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Ne tahmini ya elinde böyle bir imkan var, adamlar işi bitirmiş ayağına getirmiş ama işin devamı gelmemiş neden acaba? Devletten başka bu işi kontrol eden biri varsa söyle biz de bilelim.

İmkanın var ama yapmıyorsun bitti gitti işte. Sen neye inanmak istiyorsan inan herşey meydanda. Parayı askerin hayatından daha çok önemsiyorsan yapmazsın.

O zaman "hükümete teklif edildi ve hükümet reddetti" diye kesin bir ifade kullanma. Yorum yapıyorum yaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oozed

Modernize olanı var olmayanı var.

Bugün tow atar işlemez yarın javelin sallar şerefsiz dölleri tepeden iner patlatır

Sorun bu it yavrularına silah veren Abd

Yalnız merak ettiğim o tankın mürettebatı 3 kişi ama bunda 5 var

Tank mürettebatı 4 kişidir. Sürücü, nişancı, doldurucu ve tank komutanı.

Şehit olan beşinci askerimiz ise tankın yanında duruyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

quote:

Orijinalden alıntı: Phantom II

Modernize edilse dahi murettebatin kurtulabilecegini sanmiyorum.Zirhi guclendirilebilir fakat adi uzerinde tanksavar,hedefi bulunca darmadagan ediyor

Leopard 2A4'ler mobilite için zırhtan taviz verilerek üretildi 80'lerde. Bu yüzden üstünü yapılan NG modernizasyonunu hayli kolay kaldırabilecekti.

Emin olun sabra modernizasyonu olan tanklarımız bunlardan daha dayanıklı.

NG modernizasyonu olsa, kurtulma ihtimali katlanırdı.

Hocam javelin'in patlatmadiğı zırh yok diye biliyorum? Tek önlem aktif koruma sitemleri değil mi?

Anti tank mühimmatları hakkında tam bilgi sahibi değilim hocam. Yanlış birşey söyleyeyim.

Zaten kesin şehlt vermezdik diye konuşmadım, sadece dayanıklılık katlanırdı. Heleki Leo 2a4 lerde.

Büyük ihtimalle dediğiniz doğru. Javelin gibi üstün mühimmatları tank zırhları durduramaz. Ama reaktif koruma durdurur.

• O tankı modernizasyon dahi kurtaramazdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mogolo

on saflarda leopar 2 a4 kullsnilmasi gerek ancak bu tankin mermi fiyati 500 dolardan 5000 dolara kadar çıkıyor vurulan tank leopar olacağını sanmıyorum Amerika yapımı anti tank townhhank fuzeleri var teröristlerun elinde bu anti tank savar 1400 hw çeliği delebilecek güçtedir rahatlıkla m63 ve t155 tankları 1960 yapımı deler ama leopar tanki delemez zaten firat kalkanı operasyonundaki şehitlerin çoğu buyuzdendir

Hayır en çok kaybımız leopardlardan oluyor. Şuan en iyi tanklarımız modernize M-60T'ler. Leopardların zırhı modern silahlar karşısında çok yetersiz.

Normal M-60
    Tanklarımız niçin modernize edilmedi?

Modernize olan M-60T

Leopard 2A4 ve Leopard 2NG

2NG modernizasyonu yapılamadığı için şuan elimizde sadece 2A4'ler var. Sabralarımız leopardlardan çok daha iyi şuan. Eğer modernize edilselerdi harika tanklarımız olurdu. Şuan 1980 teknolojisiyle kuş gibi avlanıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by-ko -- 3 Şubat 2018; 23:33:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: forumu

quote:

Ne tahmini ya elinde böyle bir imkan var, adamlar işi bitirmiş ayağına getirmiş ama işin devamı gelmemiş neden acaba? Devletten başka bu işi kontrol eden biri varsa söyle biz de bilelim.

İmkanın var ama yapmıyorsun bitti gitti işte. Sen neye inanmak istiyorsan inan herşey meydanda. Parayı askerin hayatından daha çok önemsiyorsan yapmazsın.

O zaman "hükümete teklif edildi ve hükümet reddetti" diye kesin bir ifade kullanma. Yorum yapıyorum yaz.

Leopard 2 NG projesi hakkında ben de benzer bir olay hatırlıyorum,

Proje maliyeti fazla olmasından ve başka 1-2 nedenden daha ötürü iptal edilmişti.

Kaynağını bulursam atarım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşlik modernizasyon demek tellerle çevirmek değil

Reaktif zırh kaplamasidir tank taretinin guclendirilmesidir (konik bir sekilde) paletleri korumaktir gibi

M1 Abraham i taklit edip önüne dozer küreği takip "iste Altay yerli tankimiz ' demek değil ki

• Hiçbir modernizasyon bu tankı kurtaramaz diyenler okadar yanılıyorsunuz ki. Amacınız işin fıtratında var demek. Çok sevdiğiniz hükümeti eleştirmeye korkuyorsunuz.

O tank çok kolay kurtulurdu modernize edilmiş olsaydı.

Modernizeyi sadece zırh olarak görüyorsunuz. Halbuki modernize ile tanka 360 derece farkındalık sağlanacaktı.

Bunun anlamı şu. Roket fırlatıldı anda sistem alarm verecekti. Top otomatik olarak roketi geldiği yöne dönerken aynı zamanda sis bombaları yine otomatik ateşlenecekti. Atılan roket tel güdümlü roket yani atıcı tankı görmek zorunda. Tank sisle kaplandığında artık tankı göremeyecekti.

Videoyu izleyin roket havada salına salına 10sn civarı süzülüyor. O sürede tank çok rahat o saldırıdan kurtulurdu.

İşin fıtratında vardı deyip sıyrılmaya çalışmayın. Şu modernizasyonu kim yaptırmadıysa yüreğiniz yetiyorsa hesap sorun. Bu şehit olan tankçılarımıza borçtur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parsbey -- 3 Şubat 2018; 23:36:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Moonwalker00

Kardeşlik modernizasyon demek tellerle çevirmek değil

Reaktif zırh kaplamasidir tank taretinin guclendirilmesidir (konik bir sekilde) paletleri korumaktir gibi

M1 Abraham i taklit edip önüne dozer küreği takip "iste Altay yerli tankimiz ' demek değil ki

Hayır bide uçak yaptık demek yok soyle yok böyle güzel söyle uçar söyle kaçar deyip beklenti yükseltmek sonra radyal motorlu düşük irtifa sözde bombardıman uçağı (zannimca eğitim.ucuslari için ideal.bir uçak kendisi) milyonlarca milyarlarca lira dolar artık neyse harcanacak proje gibi de durmuyor açıkçası yanlis anlamayin daha iyileri yapilabilecekken laz müteahhit misali is yapmak değil mesele. Maalesef ki bu kafayla gidilirse bir arpa boyu yol alamayiz

• Parsbey P kullanıcısına yanıt
    Aynen aynen modernizasyondan pek anladığımız söylenemez laz müteahhit misali sadece yapıldı gozuksun yeter mantığıyla yapıldığı için bizim askerimiz bizim.kardeslerimiz ölüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ClimbDown

quote:

Orijinalden alıntı: forumu

quote:

Leopard 2 NG projesi hakkında ben de benzer bir olay hatırlıyorum,

Proje maliyeti fazla olmasından ve başka 1-2 nedenden daha ötürü iptal edilmişti.

Kaynağını bulursam atarım.

Benimde aklımda savunma sanayii forumlarında o dönemleri okuduğumda (o dönem değil, bir kaç ay önce) Altay tankının 2015'te üretime geçecek olması ve modernizasyonu tuzlu bulmaları sebebiyle onaylanmadı diye bahsediyorlardı.

Yinede söyleyeyim amerikan bağımlısı fetöcüler bu projelere el atmıştır bence. Çünkü argümanların hiç biri tutmadı.

@by-ko
    Bende bundan bahsediyorum. Leolarımız modernizasyonu kaldırabilecek kapasitede. Yapılması gerekiyordu.
    Sabraların Leolardan iyi olması sadece İsrail modernizasyonu sayesinde. Yoksa leopardlar zamanının en iyi tanklarından, sadece şuanki konjonktürü kaldıramıyor, acilen doğru düzgün modernizasyona ihtiyacı var. Leolar modernize edilse şuan güzel ve Altay ile uyumlu bir platformumuz olacaktı. Büyük hata, Büyük acılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 4 Şubat 2018; 2:33:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Parsbey

Arkadaşlar bugün vurulan tankımız Leo 2a4. İçinde 5 mürettebatımız şehit oldu. Peki tankımız modernize edilmiş olsa kurtulabilirmiydi?

Aselsan yıllar önce modernize paketi yapmıştı Leo 2NG adında.

Biri çıplak haldeki Leo 2a4 diğeri de Leo 2NG.
    İkisi arasındaki farkı görüyorsunuz. Kule ve gövde kompozit zırhlarla güçlendirilmiş. Birde buna aşağıdaki gibi kafes zırh takılsa.

Tankımız bu şekilde modernize edilmiş olsaydı büyük ihtimal ile kurtulurdu.

Kullanılan mühimmat aldığı yol izine bakılırsa büyük ihtimal ile tow. Bunun en güzel örneği İsrailin Lübnan savaşında birçok tankı tow ile vurulması, fakat kompozit zırhın ve eraların yardımı ile tanklar mürettabatını korumayı başardı.

Biz cehennem gibi bir coğrafyada yaşadığımız halde niçin tanklarımızı güncel tehditlere karşı modernize etmedik?

Niye olacak, çok masraflı olduğu için. O paralarla CB sarayı yapıldı, diyanet işlerine lüks arabalar alındı ve.s önemli işlere harcandı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Parsbey

Hiçbir modernizasyon bu tankı kurtaramaz diyenler okadar yanılıyorsunuz ki. Amacınız işin fıtratında var demek. Çok sevdiğiniz hükümeti eleştirmeye korkuyorsunuz.

O tank çok kolay kurtulurdu modernize edilmiş olsaydı.

Modernizeyi sadece zırh olarak görüyorsunuz. Halbuki modernize ile tanka 360 derece farkındalık sağlanacaktı.

Bunun anlamı şu. Roket fırlatıldı anda sistem alarm verecekti. Top otomatik olarak roketi geldiği yöne dönerken aynı zamanda sis bombaları yine otomatik ateşlenecekti. Atılan roket tel güdümlü roket yani atıcı tankı görmek zorunda. Tank sisle kaplandığında artık tankı göremeyecekti.

Videoyu izleyin roket havada salına salına 10sn civarı süzülüyor. O sürede tank çok rahat o saldırıdan kurtulurdu.

İşin fıtratında vardı deyip sıyrılmaya çalışmayın. Şu modernizasyonu kim yaptırmadıysa yüreğiniz yetiyorsa hesap sorun. Bu şehit olan tankçılarımıza borçtur.

Aynen. Ayrıca tankın kurtulması ile mürettebatın kurtulması farklı bir şey. Modernize zırh ile, o roket belki tankı yine etkisiz hale getirirdi ama mürettebat kurtulurdu en azından, önemli olan bu zaten. Tankın yenisi alınır, ama yeni mürettebat yetiştirmek için 10-15 sene lazım.

Mesela İsrail Merkava tanklarında böyle bir yaklaşım kullanıyor, tanka ne olacaksa olsun ama mürettebat hayatta kalsın. İsrail vurulan her tank'ın yerine 10 tane yenisini yapar ama ölen her tankçı'nın yerine başkası gelemez. Nüfus az, tankçı az.

• En sağlam olanları m-60lar zamanında arınç bu tanklarla savaşa girsek halimiz ne olur demişti. İsrail güzel modernizasyon yaptı ama yeni tank parasına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1419oguzhan

Masraflı diye iptal edildi yerine saray yapıldı.

Altay tank ihalesini de ısrarla Koçlara vermediler.

ısrarla bmc'den vazgeçmiyorlar.

https://www.otokar.com.tr/tr/urunler/tulpar-paletli-zirhli-arac

https://www.otokar.com.tr/tr/kurumsal/haberler/altay-seri-uretim

• Ordumuzda bulunan m60a3 ve leopard2a4 tankları özellikle anti tank silahlarına karşı çok savunmasız , Leopard tankı ve zırhı tank tanka savaş için tasarlanmıştır sabot mühimmata karşı dayanıklıdır... Reaktif zırh olmadan yeni nesil tanksavarlar ile başetmek çok zor , T90 tankına bakın üstü reaktif zırhla kaplıdır inflaklı mühimmata karşı korumalıdır yada m1 Abraams a bakalım özel zırhı vardır ki bu zırh delinse dahi mühimmat patlasa bile içindeki personeli korur..

Sonuç olarak Tank yüzünden çok şehit verebilirz ön cephede mümkün olduğunca m60t sabra kullanılmalı ...

Başımız sağolsun...
  • http://tr.sputniknews.com/avrupa/201801251031964729-almanya-turkiye-leopard-durdurdu/

şöyle atalım kalsın. bu işler bu güne bırakılmayacaktı oda ayrı mesele...
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.