Şimdi Ara

Tanklarımız niçin modernize edilmedi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
3.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bugün vurulan tankımız Leo 2a4. İçinde 5 mürettebatımız şehit oldu. Peki tankımız modernize edilmiş olsa kurtulabilirmiydi?

Aselsan yıllar önce modernize paketi yapmıştı Leo 2NG adında.

Biri çıplak haldeki Leo 2a4 diğeri de Leo 2NG.
    İkisi arasındaki farkı görüyorsunuz. Kule ve gövde kompozit zırhlarla güçlendirilmiş. Birde buna aşağıdaki gibi kafes zırh takılsa.

Tankımız bu şekilde modernize edilmiş olsaydı büyük ihtimal ile kurtulurdu.

Kullanılan mühimmat aldığı yol izine bakılırsa büyük ihtimal ile tow. Bunun en güzel örneği İsrailin Lübnan savaşında birçok tankı tow ile vurulması, fakat kompozit zırhın ve eraların yardımı ile tanklar mürettabatını korumayı başardı.

Biz cehennem gibi bir coğrafyada yaşadığımız halde niçin tanklarımızı güncel tehditlere karşı modernize etmedik?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İsrailin hiçbir tankı darmadağın olmadı Lübnan savaşında. Vurulup hasar aldılar, savaş dışı kaldılar ama hepsinde mürettebat sağ çıktı.

Hatta kuzey Irakta İsrailin modernize ettiği patton tankımız tanksavar ile vurulmasına rağmen kompozit zırh görevini yerine getirmiş, şehit vermemiştik. Kompozit zırh parçalanmış ama ana zırh sağlam kalmıştı.
    Yahu TSK nın yönetim kademesi hala 80 leri yaşıyor. Adamlar Fırat Kalkanı harekatın dan sonra tankçı ların kendi imkanları ile yaptıkları kafes zırhları bile söktürmüşler. Nedeni ise kafes zırhı işinin ihale yolu ile bir şirkete verilecek olması imiş.

Böyle cıscıbıl tanklarla tanksavar cehennemine girdik.
    Ne tahmini ya elinde böyle bir imkan var, adamlar işi bitirmiş ayağına getirmiş ama işin devamı gelmemiş neden acaba? Devletten başka bu işi kontrol eden biri varsa söyle biz de bilelim.

İmkanın var ama yapmıyorsun bitti gitti işte. Sen neye inanmak istiyorsan inan herşey meydanda. Parayı askerin hayatından daha çok önemsiyorsan yapmazsın.

• Modernize edilse dahi murettebatin kurtulabilecegini sanmiyorum.Zirhi guclendirilebilir fakat adi uzerinde tanksavar,hedefi bulunca darmadagan ediyor

• Çünkü fetöcüler o dönem ciddi çalıştılar. Almanlara para yedirip komisyonunu alıp böcek gibi çekilmek hoşuna gitti bazılarının.

• hainlik yapma facebook da hepsi modernize bilmıyonmu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Phantom II

Modernize edilse dahi murettebatin kurtulabilecegini sanmiyorum.Zirhi guclendirilebilir fakat adi uzerinde tanksavar,hedefi bulunca darmadagan ediyor

Leopard 2A4'ler mobilite için zırhtan taviz verilerek üretildi 80'lerde. Bu yüzden üstünü yapılan NG modernizasyonunu hayli kolay kaldırabilecekti.

Emin olun sabra modernizasyonu olan tanklarımız bunlardan daha dayanıklı.

NG modernizasyonu olsa, kurtulma ihtimali katlanırdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 3 Şubat 2018; 21:6:49 >
  • İsrailin hiçbir tankı darmadağın olmadı Lübnan savaşında. Vurulup hasar aldılar, savaş dışı kaldılar ama hepsinde mürettebat sağ çıktı.

Hatta kuzey Irakta İsrailin modernize ettiği patton tankımız tanksavar ile vurulmasına rağmen kompozit zırh görevini yerine getirmiş, şehit vermemiştik. Kompozit zırh parçalanmış ama ana zırh sağlam kalmıştı.

• YPG'de TOW ne arıyor yav. Ne kadar modernize edilirse edilsin TOW karşısında duramaz tanklar. Belki ekstradan bir tane daha atarlar dış zırhı delmek için. Belki de şehit olmazdı ama tank kullanılamaz halde olacağından oradaki askerimiz zaten savunmasız kalır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kara Komite -- 3 Şubat 2018; 21:10:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kara Komite

YPG'de TOW ne arıyor yav. Ne kadar modernize edilirse edilsin TOW karşısında duramaz tanklar. Belki ekstradan bir tane daha atarlar dış zırhı delmek için. Belki de şehit olmazdı ama tank kullanılamaz halde olacağından oradaki askerimiz zaten savunmasız kalır.

https://www.youtube.com/watch?v=E1VWPOpYbQI

tow bumu hocam hangı ulke kullanıyor bunu
  • 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    Evet tow bu. Anti-Tank füzesi. ABD tarafından geliştirilen bir füze ancak çok fazla türü var ve birçok ülke tarafından kullanılıyor. NATO üyelerinin hepsinde var.
  • Masraflı diye iptal edildi yerine saray yapıldı.

Altay tank ihalesini de ısrarla Koçlara vermediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

quote:

Orijinalden alıntı: Kara Komite

YPG'de TOW ne arıyor yav. Ne kadar modernize edilirse edilsin TOW karşısında duramaz tanklar. Belki ekstradan bir tane daha atarlar dış zırhı delmek için. Belki de şehit olmazdı ama tank kullanılamaz halde olacağından oradaki askerimiz zaten savunmasız kalır.

https://www.youtube.com/watch?v=E1VWPOpYbQI

tow bumu hocam hangı ulke kullanıyor bunu

O tank ağzına kadar cephane dolu. Sıcaklık ve basınçtan dolayı cephane patlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Hükümete teklif edildi ama Altay gelecek diye mi çok para gidecek diyemi neyse reddetti kanı bozuklar.

Googleda aradim bulamadim. Olayi merak ettim. Yazdiginiz modernizasyonu reddetme ile ilgili bir link yazar misiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kara Komite kullanıcısına yanıt
    burda daha detayları varmış
    https://www.youtube.com/watch?v=U8tgc4U7WbM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 3 Şubat 2018; 21:43:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumu

quote:

Hükümete teklif edildi ama Altay gelecek diye mi çok para gidecek diyemi neyse reddetti kanı bozuklar.

Googleda aradim bulamadim. Olayi merak ettim. Yazdiginiz modernizasyonu reddetme ile ilgili bir link yazar misiniz?

Cumhurbaşkanı imzalı belge de getireyim mi? Aselsan 7 yıl önce bir örnek üretti. Bu ne demek? Bu biz hazırız demek, istediğiniz zaman gerisini de yaparız demek. Peki neden yapılmadı? Hükümet kabul etmediği için olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BF8E9B238 -- 3 Şubat 2018; 21:47:42 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: forumu

quote:

Cumhurbaşkanı imzalı belge de getireyim mi? Aselsan 7 yıl önce bir örnek üretti. Bu ne demek? Bu biz hazırız demek, istediğiniz zaman gerisini de yaparız demek. Peki neden yapılmadı? Hükümet kabul etmediği için olabilir mi?

Gerek yok.

"Hükümete teklif edildi ama Altay gelecek diye mi çok para gidecek diyemi neyse reddetti kanı bozuklar."

seklinde mesaj azmissin. Ben de bir bilgin var sandim. Bu mesaj, yorum ve tahmine dayali miydi?

• quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

burda daha detayları varmış
    https://www.youtube.com/watch?v=U8tgc4U7WbM

Bir kac video seyrettim. Anladigim su, ekipman ne olursa olsun. Onu yokedecek bir silah var anlasilan.

• Ne tahmini ya elinde böyle bir imkan var, adamlar işi bitirmiş ayağına getirmiş ama işin devamı gelmemiş neden acaba? Devletten başka bu işi kontrol eden biri varsa söyle biz de bilelim.

İmkanın var ama yapmıyorsun bitti gitti işte. Sen neye inanmak istiyorsan inan herşey meydanda. Parayı askerin hayatından daha çok önemsiyorsan yapmazsın.

• Video varda pm ler misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

quote:

Orijinalden alıntı: Phantom II

Modernize edilse dahi murettebatin kurtulabilecegini sanmiyorum.Zirhi guclendirilebilir fakat adi uzerinde tanksavar,hedefi bulunca darmadagan ediyor

Leopard 2A4'ler mobilite için zırhtan taviz verilerek üretildi 80'lerde. Bu yüzden üstünü yapılan NG modernizasyonunu hayli kolay kaldırabilecekti.

Emin olun sabra modernizasyonu olan tanklarımız bunlardan daha dayanıklı.

NG modernizasyonu olsa, kurtulma ihtimali katlanırdı.

Hocam javelin'in patlatmadiğı zırh yok diye biliyorum? Tek önlem aktif koruma sitemleri değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 3 Şubat 2018; 22:9:30 >
  • forumu kullanıcısına yanıt
    bulsan ne olcak peki, onu da anlatsana?

savunmak için atacağın taklanın şekli değişirdi sadece muhatemelen.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.