Şimdi Ara

Tampon çözeltilerde aklıma takılan kısım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mesela HCN ve NaCN tampon çözelti oluşturuyor ve biz tuzu %100 iyonlaşıyor diye düşünüyoruz. Ama NaCN aynı zamanda hidroliz olmaz mı, bazik bir tuz olduğu için? Ama biz hidroliz olma durumunu, tamponlu sorularda düşünmüyoruz ama neden? Kafam karıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FC547EB8D -- 24 Mart 2019; 23:59:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• müfredatta yok tampon ve hidroliz
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakorsan95

müfredatta yok tampon ve hidroliz
    Birçok kaynajta soruları var, sağlama almak istiyorum.

• Hidroliz ve tampon çözeltilerin hesapları müfredatta yok. Ne olduklarını bilmen yeterli. Aydın, palme gibi birçok kaliteli yayında yok sorular. Sen hangi kaynakları çözüyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mithrandir.

Hidroliz ve tampon çözeltilerin hesapları müfredatta yok. Ne olduklarını bilmen yeterli. Aydın, palme gibi birçok kaliteli yayında yok sorular. Sen hangi kaynakları çözüyorsun?
    Bahsettiğin kaynakları kullanıyorum ama galiba dediğin gibi hesaplamalı soru yok. Peki yine de soruma cevap verebilecek biri yok mu?

• aslında hidroliz oluyor ve bizde öyle yapıyoruz.Hidroliz zaten suda çözmek demek.Yani şöyle oluyor:HCNi suda çözüyoruz derişimleri yerleştiriyoruz,NaCN suda çözüyoruz derişimleri yerleştiriyoruz(alt alta yaparsan kolay olur)Ortak olan iyonlardan derişmini bildiğini alıyorsun diğerini almıyorsun verilen kçç değerine eşitliyorsun ya da sen buluyosun kççyi ve bulduğuna eşitliyosun(formulü kullanmazsak).Soru olsa ve soru üzerinden anlatsam daha kolay olurdu.Ben bu şekilde biliyorum bu şekilde öğrendim

-fen lisesi kitaplarında hesaplamalar var ama kazanımlarda yok sanırım dediğiniz gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41BE8DDDA

aslında hidroliz oluyor ve bizde öyle yapıyoruz.Hidroliz zaten suda çözmek demek.Yani şöyle oluyor:HCNi suda çözüyoruz derişimleri yerleştiriyoruz,NaCN suda çözüyoruz derişimleri yerleştiriyoruz(alt alta yaparsan kolay olur)Ortak olan iyonlardan derişmini bildiğini alıyorsun diğerini almıyorsun verilen kçç değerine eşitliyorsun ya da sen buluyosun kççyi ve bulduğuna eşitliyosun(formulü kullanmazsak).Soru olsa ve soru üzerinden anlatsam daha kolay olurdu.Ben bu şekilde biliyorum bu şekilde öğrendim

-fen lisesi kitaplarında hesaplamalar var ama kazanımlarda yok sanırım dediğiniz gibi.
    Hocam ben kçç ye geçmeden, asit baz dengesinde soruları kastetmiştim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.