Şimdi Ara

taksi açılış ucreti niye 10tl den başlayıp belirli km den sonra atmıyor. Akıl mı edemiyoruz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadasım taksıler acılış 4tl kısa yol 10 olmuş. anladık da acılıs nıye 4 tl kı. zaten kısa da gıtsen uzun da gıtsen o 10 tl cıkacak.
    yanı 10 tl ye kac km gıdıyorsa ondan sonra taksımetre fıyat ucretlendırmesı yapsın.nıye 4 ıle acılıyor 10 tl acılsın 10 tl nın km gelınce fayatlandırma baslasın. ben mı yanlıs dusunuyom yoksa anlamadgım bısey mı var. turkıye yanlış yolda. ama anladınız dımı anlatmak ıstedıgımı. bu sekılde de 6 tl ye gelınce bırden 10 tl ye cıkınca kavgalar falan da olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakara -- 18 Eylül 2017; 0:47:50 >

• Ülke olarak taksi fobimiz vardı, bu zamlarla hesaplarla iyice korkar olduk :)

Aracım olduğu için çok çok nadir ihtiyacım oluyor, dediğin mevzuyu haberleri dinlerken bende düşündüm ve merak ettim.

Bilen varsa aydınlatsın..
  • Taksi değilde taksiciler den korkorvolduk tam üçkağıtçı olmuşlar çoğu. Kiracam kafasını ellerimde kalacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akıl eksikliği var bı yerde

Aydınlatacak yok mu yoksa hakli mıyız

• türkiyede çoğu kişi taksi kullanmak istemiyor zaten. çocuğunu tedaviye götürüp getirirken üşümesin diye taksi tutayım dedi bi tanıdığım, kış vakti hangi taksiyi durdursan camı açık kalorifer kapalı içerisi buz gibi. ulan niye para veriyorum ben buna? gangster tipli şoför sigara içsin diye paramızla rezil oluyoruz.

THY de pilot arkadaşlarım var, uçuşlara toplu taşıma ile gitmeleri yasak, ya otomobil gaya da taksi ile gitmeleri gerek. arkadaş asla taksi tutmak istemiyor, taksi=sıkıntı diyor yani taksi şöförü=sıkıntı aslında.

konuya gelirsek, taksiciler odası başkanı çalışıyor. önce bu 10 tl zavazingosunu çıkarttı, sonra taksi için araç alımında vergi muafiyeti gelmesini sağladı, şimdi üçüncü darbeyi vurmaya hazırlanıyor. vergi muafiyeti ile taksicilere 2017 honda civic, golf gibi araçlar aldırıyor ve yakın gelecekte "bunlar lüks taksi" diye "lüks taksi" tarifesi çıkartacak. tabi 4-5 seneye taksilerin çoğu en az 2017 model olunca bir de bakacağız ki taksilerin %80'i lüks taksi oluvermiş! gelsin fazladan paracıklar. gangster tipli taksi şoförünün camı kapatmadığı kaloriferi açmadığı takside götümüz dona dona gidip, bir de üzerine ekstra ücret alınan "lüks taksi" tarifesi üzerinden fazladan para ödeyeceğiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuya açıklık gelmedi

• avrupada bazı ülkelerin bazı şehirlerinde uygulama aynen senin dediğin gibi, açılış ücreti yüksektir ama belirli bir süre o ücrette gidersiniz. (ülkede normal olmayan bunca şey varken bunun anormal olmasına takılmamak lazım :)
  • Ya biri gidip söylesin . Taksimetreye ona göre ayar çeksinler. Bi benim mı kafam çalışıyor Türkiye'de.

Kaç defa turistlerle taksicilerin Suriyelilerin kavgalarını gordum bu sebepten.

10 TL ile başlayacak taksimetre belirli km den sonra ücret atmaya başlayacak.

• Peki adam müsteriyi bıraktı diyelim durağa dönmeye 4 5 km kala başlattı taksimetreyi.

Ekran sabit 10 gösterecek ama 3 tl lik gitmiş olcak mesela bunu nasıl çözecekler

• quote:

Orijinalden alıntı: Misha Collins

Peki adam müsteriyi bıraktı diyelim durağa dönmeye 4 5 km kala başlattı taksimetreyi.

Ekran sabit 10 gösterecek ama 3 tl lik gitmiş olcak mesela bunu nasıl çözecekler

sofer kendı kendıne nıye taksımetre acsın. kendını bıraksın
  • quote:

Orijinalden alıntı: wakara

Konuya açıklık gelmedi

Çünkü taksiciler 5 dk içinde 10 lira olacak taksimetreyi 3 dk içinde 10 liraya çıkartır.

5 kilometreden sonra taksimetre çalışsa demişsin, o zaman da araca kilometre sayacı takmak gerekir. Yani böyle gereksiz masraflara girmemek icin açılış ücreti var.

Asıl tartışılması gereken : Madem her türlü 10 tl ödemek zorundayız, kısa mesafede taksiciyi korumak icin gelen açılış ücreti artik neden 0 tlden başlamıyor ?

Hem her türlü 10 tl alsınlar, hem de hala eskiden kisa mesafede taksiciyi koruyan açılış ücretini kaldirmasinlar. Ben de bunu anlamadim anlayan anlatsin.

• Kısa mesafede taksici koruyan açılış ücretini kaldırsınlar demek istedin heralde.

Harbi iş Arap saçına döndü. Ben bu taksi sorunsalı için kimle muhatap olurum derdimi anlatirim.

Taksiciler konfederasyonu var mı veya beyaz masa mı anlar. Yada meclise mı gideyim

• O 4 lira yürüyerek 5 dklık mesafeyi taksiyle gitmek isteyenler için. Daha eakiden hatırlar mısınız bilmem ama taksiciler nereye diye sorup çok yakınsa almazlardı. Son zamanlarda hiç böyle bir şey görmedim, önce binersin sonra nereye gidiyoruz diye sorarlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

O 4 lira yürüyerek 5 dklık mesafeyi taksiyle gitmek isteyenler için. Daha eakiden hatırlar mısınız bilmem ama taksiciler nereye diye sorup çok yakınsa almazlardı. Son zamanlarda hiç böyle bir şey görmedim, önce binersin sonra nereye gidiyoruz diye sorarlar.

5 dklik yer de 1 dklik yer de artik 10 tl.

Eskiden 4 lira olmasi taksiciyi koruyordu ama suan insani enayi yerine koyuyorlar.

Açılış ucreti 0 tl olsa da kisa mesafe 10 tl. O halde neden 4 liradan basliyor ? Cevabi basit : 40 liralik yere 44 lira almak icin.

• Bu taksilerde ,minibüslerde çalışanların %80 hep sabıkalı çoğunun ehliyetide yok.Duşarda kimse iş vermiyor gidip taksici yada minibüsçü oluyorlar çoğuda uyuşturucu madde kullanıyor asıl konuşmamız gereken şey bu ücretten önce durum çok vahim farkındamısınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Moral Veren Adam kullanıcısına yanıt
    10 tl den sonra fıyat zaen yukselecek dıyom nıye anlamıyonuz. kısa uzun farketmez. o 4 tl nın farkının taksımetreye ayar cekerken ayarlayacaklar zaten.
    yaw soyle yapalım 1 km kac tl . taksı zamana gore para almıyor kı km ye gore para alıyor dımı aramızda taksıcı var mı arkadaslar
  • Taksimetre yalnızca alınan yolla (kilometre) hesaplamıyordur. "Alınan yol = hız x zaman" olsa da taksi durduğunda taksimetre yine çalıştığına göre alınan yol, süre ve hız tek tek hesaplama toplamına giriyordur.

Taksimetreler 0 TL (8,75 TL) ile başlamalı, 0 TL sayacı 8,75 TL'i geçtiğinde parantez içerisi silinmeli. Ayrıca taksimetrede "alınan yolu", "hızı" ve "zamanı" tek tek yazacak. Böylece taksicinin çakallık yapması engellenir.
  • quote:

10 tl den sonra fıyat zaen yukselecek dıyom nıye anlamıyonuz. kısa uzun farketmez. o 4 tl nın farkının taksımetreye ayar cekerken ayarlayacaklar zaten.
    yaw soyle yapalım 1 km kac tl . taksı zamana gore para almıyor kı km ye gore para alıyor dımı aramızda taksıcı var mı arkadaslar

Aracın kac kilometre yaptigini nasil takip edeceksin ?

• kısa masafe demek indi bindi parası

ha her gün taksi kullanıyorum

taksim eminönü 9 tl veriyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moral Veren Adam

quote:

Aracın kac kilometre yaptigini nasil takip edeceksin ?

Bu taksimetreler ayarlanmiyor mu. Akıllı taksimetre değil mi. Açılış ucreti nasıl ayarlaniyorsa km başı kaç TL atacagi nasıl ayarlaniyorsa. Bunu da ayarlamak mesele değil heralde

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.