Şimdi Ara

'Takas fiyatı' mantığı nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
10.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Mağlum internet sitelerinde dolanırken takaslı ilanlarda şöyle bir durum ile karşılaşıyorum örneğin;

X bir araç nakit fiyatı : 35.000 TL a, b, c arabaları ile takas olur demiş fakat takas fiyatı 38.000 TL yazmış. Buradaki amaç nedir ? benim kafa basmıyor takas işlemlerinde masraflar daha mı fazla oluyor da böyle ilanlar çıkıyor ?

Diyelim benim arabamı satmak istediğim mutlu olacağım miktar 35.000 biri geldi bana 55.000 TL lik bir araba ile takas yapalım mı ? dedi bende tamam dedim üzerine 20.000 vermem gerekir normal olan bu değil midir ? neden takas fiyatları hep ilan fiyatından yüksektir ?.

• takas fiyatı yüksek olur

takas karşılığında sen satmakta zorlandığın aracının değerini korumak adına fiyatını yüksek tutmak zorundasın

sen de takas karşılığı aldığın o aracı satacaksın sonuçta ileride (+ satarken belki uzun süre geçecek ve sana direkt nakit olarak dönmeyecek)

bu nedenle aracın ucuza gitmemeli
  • Peşin para her zaman yeğdirde ondan. Parayı trink alırsan istediğin yer harcarsın ama araba olarak alırsan zarar edersin. Aradaki farkı kapatma çabası buda.
  • Memleketin insanınn bir nevi uyanıklık örneği. Hani elden çıkaramadığı arabasıın değerini yüksek tutacak ya..

Benim X marka arabam var 30 bine satılık.
    Ahmetin Y marka arabası var 20 bine satılık.

Simdi türkiye piyasasında Ben takasta fiyatı 35 bin diyorum.
    E Ahmet geri kalırmı benimki de 25 bin diyor.

Anlaşıyoruz, ahmet bana 10 bin veriyor olay bitiyor.

Yani aynı kapıya çıkıyor.. Yine değişen pek birşey yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.