Şimdi Ara

TAHRİM Suresi 9. ayet meali

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ey Peygamber! Kafirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. O gidilecek yer ne de kötüdür.http://www.kuranmeali.org/66/tahrim_suresi/9.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

ne demek ıstıyor ayet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 19 Ağustos 2017; 19:2:34 >

• Ne demek isteyecek ? Git hepsini zorla cihat yoluyla Musluman yap diyor . Daha bir suru 3'er 4'er cariye ayetleri falan da var bunlar birsey degil .

Dalga gecer gibi ne demek istiyor demis bir de ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man_of_Miracles -- 19 Ağustos 2017; 17:35:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kafir diyni retorikte yaratıcıya şerik koşan kimsedir. Kimse inanmıyor diye gokten bi çarpıcı geldi mi? Gelmedi herhal.

Bu açıdan kitabi manada kafir ile inançsız kimse farklıdır. İnançsızın kafirliğini ilanı ise daha komik bi şey. Ben inanmıyorum deyip sonradan yaratılışa şerikim demek garip Bi davranış. İnanmayan inanmaz.

Buradaki kafir anladığım kadarıyla bale yeusa uğraks şiraya vedde tapan kafir olmalı.

Kadına paraya mala mulke tapanın bu açıdan şerik olma konusunda eksik kaldığı duşunulur.

Yani muşahhaslaşmış bi kısım mabutlar olmalı. Kişi ben yarattım da demişse bu açıdan diyni literature göre şerik sayılır.

Mesela genesis gereği insanı yaratılışın cuzu görürseniz insan yaratışına şerik olan bi insanlık görürsünüz.

Ateist de olsan dine de inansan tüm insanlık bi şekilde kafir gibidir denir. Yani çıkarı için iş yapanla din adına!!iş yapan ve karşısındaki kavram turer.

Bu durum ırkçıdır. Yani insanın yaratılışı ile ilahın ilgisi yoktur derseniz ateist ve ırkçı buna inandığından değil çıkarları adına kabul etmez.

• Ayet'de metafor var, siz yine anlamiyorsunuz tabiki..... Orda kafirleri öldürün yazmiyor, güldürün demek istiyor.
  • İslama göre,islama göre yönetilmeyen,islamın egemen olmadığı yerler birer fitnedir.Fitne kalmayıncaya,din Allahın oluncaya kadar savaşılmalıdır.İslama göre yönetilmeyen düzenler yıkılarak yerlerine,islami düzenler kurulmalıdır ve bu düzenler korunmalıdır.
    İslam yayılmacı,savaşçı,baskıcı,dayatmacı bir dindir.
    Müslümanların egemen olduğu alanlar genişledikçe,müslümanların egemen olduğu yerlerde şu buyruk geçerli olur.Kendilerine kitap verilenlerden,Allaha ve ahiret gününe inanmayanlarla,Allahın ve peygamberinin haram saydığını haram saymayanlarla,hak din islamı benimsemeyenlerle,elleriyle küçük düşüp,cizye verinceye kadar savaşın.
    Yine Kurana göre,Allahın indirdiği ile hükmetmeyenler,yönetmeyenler kafirdirler.Bu ne demek.İslami anlayışa,kurallara,yasaklara göre yönetilen,islami yaptırımların uygulandığı,toplumsal yaşamı islama göre yapılandırıldığı,düzenlendiği bir islami,dini düzen kur demek.
    Bir islami düzen kurulduğu için de,bu düzenin korunması ve varlığının sürdürülmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılı olur.Müslümanlar azalır,dinden çıkanlar çoğalırsa islami düzen yıkılır.
    Bu nedenle islami düzende,dinden dönenler çoğalıp,islami düzeni yıkmasınlar diye öldürülürler.
    Yine islamı,kuranı eleştirenler,islam karşıtlığı yapanlar,fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak,islami düzeni yıkmaya çalışmak,Allaha,islami düzene karşı savaş açmak gibi gerekçelerle maide 33te geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırılırlar.

Şimdi bazıları şunu diyip,karşı çıkabilirler.Kuranda dileyen inanmasın,dileyen inansın,dinde zorlama yoktur,sen onların üzerinde zorlayıcı mısın,senin dinin sana benim dinim bana gibi sözler de var.Evet,var.Ama Kuran tutarsız ve çelişkilerle dolu bir betiktir.

1)İslami bir düzen kurun,bu düzeni koruyun ve bu düzenin sürekliğini sağlayın diyen bir din atalar dini olmak,kuşaktan kuşağa aktarılmak istiyordur.Her yeni gelen kuşağın beyninin İslama göre yapılandırılmasını istiyordur.
    2)Dine dayalı bir düzen kurarsan,o düzenin korunması ve varlığının sürdürülmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılı olur.Dinden çıkanlar çoğalır,müslümanlar azalırsa,islami düzen yıkılır.O nedenle de islami düzen de bu tür sözlerin bir anlamı,önemi olamaz.İslami düzeni korumak için dinden dönenleri,islam karşıtlarını,islamı eleştirenleri ortadan kaldırmak zorundasın.
    3)İslama göre yönetilmeyen,islamın egemen olmadığı yerleri fitne olarak,fitne kalmayıncaya,din Allahın oluncaya kadar savaşın,egemen olduğunuz yerlerde yaşayıp,müslüman olmayanlarla elleriyle cizye verip,küçük düşünceye kadar savaşın diyen bir anlayış yine tüm bu sözleri anlamsız,değersiz kılar.
    4)Bozgunculuk yapanları,fitne çıkanları da,maide 33te geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırın yazıyor.

O nedenle şunu diyebiliriz ki,İslamda dayatma da vardır,zorlama da vardır,baskı da vardır.Dine dayalı bir düzen kuruluyorsa da,tüm bunların olması da kaçınılmazdır.Kuran da tutarsızlıklarla,çelişkilerle doludur.Siz bu tutarsızlıklarla dolu betikteki,şu yukarıda saydığım gerçekleri duygusal nedenlerden ötürü görmezden gelirseniz,kendinizi kandırıp şu çıkarımlara ulaşmazsanız,islamı asla anlayamazsınız,Kurandan işinize gelen ayetleri göstererek gerçek islam bu değil der durursunuz.

• Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    İslamın bi derdi olduğunu söylemek aynı ilahın bu konuları dert etmediği anlaşıldığı an salt bi kabulden ote gitmez.

İlahi kudret inanmayana gokten taş mı yağdırıyor? Yok. Kitaptaki adamlar bizi aşar. Onlara bakıp dünya hakkında yorum yapmak makul değil.

Zorla din şöyle denekten vazgeçmeniz lazım.

Mesela tecavuzcu ve katliamcı olduğunu dine de bağlamayan salt ateizmin babaları denen rus sırp karmaları var?

Bunların uygulamaları taze ve ilimsel çünkü inanmamak da mümkün değil. Hepsi filmlifotolu. Bunlar hakkında ne yapılabilir.

Ateizmin babaları evlatları ile çelişkiye mi duşuyor mesele bu.

Kitaptaki munkir yaratıcı benim diyen kitledir. İnançsız değil şerik olan. Yani din inançsızı anlar ve bi şey demez. Ancak yaratıcı benim deyip yaratma faaliyetine girenler konu bakımından bi yaratıcıya karşı olduğundan sorun netleşiyor.

Bi kere gereksiz yere bi yaratıcı kavramı oluşturup aynen yukarıda yazıldığı gibi din şu din bu deniyor.

Arapça meale olan inanç adamı arab eder valla. Arapmış gibi ilahi kudret şöyle dedi böyle dedi demek yerine inanan bi kimse olarak ihtilafa duşun Bi kereliğine. Bu yasaklanmamış ki. Ummetin ihtilafında hayır vardır denmiş.

O kadar meale takılmayın bence.

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    Kadir şerik koşan değildir hocam ,muşrik şerik koşandır

• Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ kullanıcısına yanıt
    ilgi için teşekkürler.

dediğinizi anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gök Gürültüsü

İslama göre,islama göre yönetilmeyen,islamın egemen olmadığı yerler birer fitnedir.Fitne kalmayıncaya,din Allahın oluncaya kadar savaşılmalıdır.İslama göre yönetilmeyen düzenler yıkılarak yerlerine,islami düzenler kurulmalıdır ve bu düzenler korunmalıdır.
    İslam yayılmacı,savaşçı,baskıcı,dayatmacı bir dindir.
    Müslümanların egemen olduğu alanlar genişledikçe,müslümanların egemen olduğu yerlerde şu buyruk geçerli olur.Kendilerine kitap verilenlerden,Allaha ve ahiret gününe inanmayanlarla,Allahın ve peygamberinin haram saydığını haram saymayanlarla,hak din islamı benimsemeyenlerle,elleriyle küçük düşüp,cizye verinceye kadar savaşın.
    Yine Kurana göre,Allahın indirdiği ile hükmetmeyenler,yönetmeyenler kafirdirler.Bu ne demek.İslami anlayışa,kurallara,yasaklara göre yönetilen,islami yaptırımların uygulandığı,toplumsal yaşamı islama göre yapılandırıldığı,düzenlendiği bir islami,dini düzen kur demek.
    Bir islami düzen kurulduğu için de,bu düzenin korunması ve varlığının sürdürülmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılı olur.Müslümanlar azalır,dinden çıkanlar çoğalırsa islami düzen yıkılır.
    Bu nedenle islami düzende,dinden dönenler çoğalıp,islami düzeni yıkmasınlar diye öldürülürler.
    Yine islamı,kuranı eleştirenler,islam karşıtlığı yapanlar,fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak,islami düzeni yıkmaya çalışmak,Allaha,islami düzene karşı savaş açmak gibi gerekçelerle maide 33te geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırılırlar.

Şimdi bazıları şunu diyip,karşı çıkabilirler.Kuranda dileyen inanmasın,dileyen inansın,dinde zorlama yoktur,sen onların üzerinde zorlayıcı mısın,senin dinin sana benim dinim bana gibi sözler de var.Evet,var.Ama Kuran tutarsız ve çelişkilerle dolu bir betiktir.

1)İslami bir düzen kurun,bu düzeni koruyun ve bu düzenin sürekliğini sağlayın diyen bir din atalar dini olmak,kuşaktan kuşağa aktarılmak istiyordur.Her yeni gelen kuşağın beyninin İslama göre yapılandırılmasını istiyordur.
    2)Dine dayalı bir düzen kurarsan,o düzenin korunması ve varlığının sürdürülmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılı olur.Dinden çıkanlar çoğalır,müslümanlar azalırsa,islami düzen yıkılır.O nedenle de islami düzen de bu tür sözlerin bir anlamı,önemi olamaz.İslami düzeni korumak için dinden dönenleri,islam karşıtlarını,islamı eleştirenleri ortadan kaldırmak zorundasın.
    3)İslama göre yönetilmeyen,islamın egemen olmadığı yerleri fitne olarak,fitne kalmayıncaya,din Allahın oluncaya kadar savaşın,egemen olduğunuz yerlerde yaşayıp,müslüman olmayanlarla elleriyle cizye verip,küçük düşünceye kadar savaşın diyen bir anlayış yine tüm bu sözleri anlamsız,değersiz kılar.
    4)Bozgunculuk yapanları,fitne çıkanları da,maide 33te geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırın yazıyor.

O nedenle şunu diyebiliriz ki,İslamda dayatma da vardır,zorlama da vardır,baskı da vardır.Dine dayalı bir düzen kuruluyorsa da,tüm bunların olması da kaçınılmazdır.Kuran da tutarsızlıklarla,çelişkilerle doludur.Siz bu tutarsızlıklarla dolu betikteki,şu yukarıda saydığım gerçekleri duygusal nedenlerden ötürü görmezden gelirseniz,kendinizi kandırıp şu çıkarımlara ulaşmazsanız,islamı asla anlayamazsınız,Kurandan işinize gelen ayetleri göstererek gerçek islam bu değil der durursunuz.

Müslüman olmayanlarla ilgili ayetler giderek sertleşmiştir. Mesela Muhammed daha yolun başındayken kendisine 3-5 kişi inanıyorken inen ayet senin dinin bana benim disim sanadır.

Özellikle Medineden sonraki ayetlere bakılmalıdır. Muhammed ne zaman gücü eline almış o zaman yardırmıştır. Bakara gibi Tahrim gibi ayetlerde o kafirun gibi kuranın ilk zamanlarındaki ayetlerden eser yoktur. Bunlar kes biç parçala ayetleridir. Özellikle Tevbe ile fatality yapılmıştır. Tevbe sondan bir kaçıncı ayet falandır.

Aynı şey kadınlar için de geçerlidir. Hatice ölene kadar Muhammed tek eşlidir. Hatice güçlü kadın. Haticeden tırsar çünkü. Cinsellikle, evlilikle ayet yoktur.

Ne zaman Hatice ölmüş Muhammed cinsel açıdan aydınlanma yaşamıştır. Artık Muhammed'e o karı helaldir bu karı helaldir. Muhammed cinsel güç açısından 10 erkek gücündedir. Karılarıyla istediği sırada sevişebilir....

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    kafir diyorum hocam ,şirk koşmaz ,muşrik şirk koşar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ -- 25 Ağustos 2017; 22:24:39 >
  • Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ kullanıcısına yanıt
    Aynı şeyi soyluyoruz zaten.

Kitapta geçen kafir uyarıcı gelmiş kimsedir ve bu kişi yaratılış konusunda muşrik davranır. A şahsı bana uyarıcı gelmedi makul bi sebeb de yık inanmıyorum derse kafir ya da muşrik olmaz.

Adamı zorla goremediğimiz bi ilah var demeye zorlamanın manası yok. Apaçık icazlarla ikna lazım dinimizde velilik evliyalık mertebeleri var. Biz çaba gostermeden topu işte biri varmış şöyle böyle yapıyormuş dememiz bizim eksikliğimiz olur.

• Bağlamında okuyun şunu bağlamında.
    Çıldırıcam
  • Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    Yorumu nerenizle yaptınız ?
    Gluteus maximus'unuz dan mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FA30E16B0 -- 26 Ağustos 2017; 9:11:3 >
  • Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. Sana bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik. (Nahl 89)

De ki: “Ne kadar kaldıklarını en iyi Allah bilir.” Semaların ve arzın gaybı, O’na (Allah'a) aittir. Onu (gaybı) en iyi işitir, en iyi görür. Onların, O’ndan başka dostları yoktur. Hükmüne kimseyi ortak etmez.(Kehf 26)

Ama yok bu ayetleri de yazdığı gibi kabul etmeyelim Sonuçta kuran koskoca din tüccarlarından iyi bilecek değil ya!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi john ciga -- 26 Ağustos 2017; 11:20:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok açık değil mi ?
  • Tahrim... Haram... Hurum... Hiram....harem...

Yukarıdaki kavramların en içten dua denen hal ile anlatılışı bakımından bi mesele ne şekilde anlatılırsa anlayışın en geniş manadan en dar manaya kadar bi saldırının olması hali totalde ne anlatır?

Kafire haram olan kafire göre benim mahremim olan kafir açısından benim ilahi kattan hicabıma engel olacağı yani benim mahremimi ortaya çıkaracağı harekete karşı benim mağaramdaki vahyime karşı duran.

Yukarıdaki kavramlara benim en içten duam karışsa idi bu kavramlarıma kimse dokunmasın isterdim ve tahrimi tanımlardım diyelim.

Bu açıdan gerek bi rasul aleyhisselam gerekse sıradan Bi kişinin yukarıda sayılan hallerine karşı bi saldırı olmuş olmalıdır.

Teorik olarak ilahi kudretin kendine karşı yapılana gerek saldırı gerekse savunma tarzında yaptığın mukabele diyn denen olguyu ortaya çıkarır ve beyan eder denmiş olmalıdır.

Bu açılardan düşünürsek savunmacı ve saldırgan bi tutum mahrem denen harem diye tabir edilen evini koruma amacı taşımalıdır.

Bana göre korunma amaçlı her turlu mudahaleyi kasteden bi meal gibi düşünülebilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.