Şimdi Ara

Taekwondo sporu ile ilgili sorularım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
16.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba 15 yaşındayım Taekwondo'ya spor amaçlı başladım beyaz kuşağım soracağım sorular ;

1) 0'dan bacağımı pratik yoldan nasıl açabilirim ?
    3) Sarı kuşak olmak için bilmem gerekenler nelerdir ?
    4) Beya/Sarı kuşak iken müsabakalara katılabilir miyim ?

Birde bazı hareketler var hareketleri biliyorum fakat isimlerini bilmiyorum biliyorsanız bildiklerinizin isimlerini ve hareketi tanımlayabilir misiniz ?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

bazı hareketlerden kastım hareketlerin isimleri chagi li falan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hungu_bungu -- 18 Aralık 2009; 0:39:59 >

• 2 gün oldu cevap veren yok
  • front splint ve side splint kastediyorum 0 açmak derken yardımlarınızı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: hungu_bungu

Merhaba 15 yaşındayım Taekwondo'ya spor amaçlı başladım beyaz kuşağım soracağım sorular ;

Birde bazı hareketler var hareketleri biliyorum fakat isimlerini bilmiyorum biliyorsanız bildiklerinizin isimlerini ve hareketi tanımlayabilir misiniz ?

sarı kuşağı zaten verirlerde bilmen geren basit bi iki şeyolcak 1 günde alınır yani

maçlara yeşilden itibaren katılabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: ATaİk_

quote:

Merhaba 15 yaşındayım Taekwondo'ya spor amaçlı başladım beyaz kuşağım soracağım sorular ;

sarı kuşağı zaten verirlerde bilmen geren basit bi iki şeyolcak 1 günde alınır yani

maçlara yeşilden itibaren katılabilirsin

peki yeşil kuşak olmam için neler bilmem / yapmam gerek çok sağolun bu arada yanıtladığınız için

• Kardeş 6 yıl bu sporu yapmış biri olarak( Siyah kuşak sahibiyim) sana sabırla çalışmanı tavsiye edebilirim. Her spor branşında olduğu gibi bu branştada beceriler uzuuuuun yıllarda kazanılır.
    Öyle olmasaydı etraf döğüş sanatları uzmanından geçilmezdi :)
  • @homebird

Evet haklısınız fakat yeşil kuşakta yapmam/bilmem gerekenleri öğrenip hazırlanmam için söylüyorum yanlış anlamayın önceden öğrenip çalışırsam daha iyi olacaktır benim için
  • beyaz,sarı ve yeşil kuşagın poomsae hareketlerini ögrenmen lazım.Beyaz kuşaktan sarıya geçmen için 8 hareketi çizmen yeterlidir.Bu arada sen bir taekwondo salonuna devam et.hocan hangi hareketleri ögretiyorsa onu yap.zamanı gelmeden agaçtan hiçbir yaprak düşmez.zamanı gelmedende hazır olunmadanda müsabakalara çıkılmaz.Türkiye şampiyonası yada bölge ve il şampiyonalarına katılabilmek için kırmızı yada kırmızı siyah kuşaga sahip olmanız gerekir.bulundugunuz şehirlerde yapılacak olan salonlar arası müsabakalara katılmak içinde yeşil kuşak olmanız yeterlidir.
  • quote:

1) Bacaklarını esnetmeden bacaklarını açmaya çalışma,
    2)Kuşaktan kuşağa geçmen için yapman gereken haraketler ve pumseler vardır, bunları düzgün bir şekilde yapmadan bir kuşaktan diğerine geçmek zordur.

• Sonunda ikisinide yapabiliyorum front splintte çeyrek karış side splintte ise yarım karış kalıyor
  • tekvando ve yüzmeyi birlikte yapıyorum.yüzme hocam tekvandonun yüzmeye çok zararlı olduğunu söyledi.(kaslarda yırtılmaya bile sebep olabilir yüzücü kasları çok esnek ve yumuşaktır dedi).tekvando hacam ise tam tersini çok faydalı olacağını ifade etti.
    bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yorum yapın.
    doğru yorum hangisidir?
    birini diğerine tercih edemiyorum 2 sporuda çok seviyorum.(mavi kuşağım şuan)
    yardımlarınız ve değerli görüşleriniz için şimdiden tşk.
  • Bende yüzmeyi sevenlerdenim ama sadece gözlemlediğim kadarıyla söyleyeyim, çünkü bunu ilk defa duyuyorum.

Bana göre yüzme hele tekvando için çok daha yararlıdır. koşudan sonra en çok kas çalıştıran spor olarak, ve hele kondisyon için tekvando ile iyi uyum olduğunu düşünüyorum. yüzmenin yarısı ayaklardır ve sürekli hareket halinde olduğu için ve sırf, bel içinde yararlı olduğundan bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Tekvandoda yüzmeye nazaran çok daha fazla sakatlanma riski vardır, belki iyi yüzücü olduğundan hoca seni korumak için demiş olabilir ya da değilsen :) hocanın takıntısıdır, ya da hoca doğru söylüyor.

bana göre çok iyi iki spor yapıyorsun, hele tekvandodan sonra ellerinide daha fazla kullanacağın spora yönelirsen, yüzmeden dolayı ellerin daha doğrusu yumrukların seri ve hızlı olacaktır.

• kardeş müsabakalara katılabilirsin.tabi hocan sokarsa.
    sarı kuşak olmak fazla zor değil.sana pumsae ogretirler.bu bir çeşit hareketlerden oluşan ezberleme tekniktir.kata ya benzer.
    bende söle oldu : hoca pumse falan sormadı,maç yaptırdı.kask,koruyu felan ve 1 er dakkalık 3 raund

ama taekwondo sokakta fazla yaramaz söölim
    ancak kendini çok geliştirirsen olabilir.mesela sokakta birden 1 sn içinde güçlü bi yeop chagi atarsan adama...yerden kalkamaz
  • yorumların için tşk ler.
    Dediğin gibi kondisyon ve esneklik açısından uyum çok iyi ama bu kas yırtılması olayı nedir ben onu anlamadım.yüzücü kasları yumuşak olması ile bağlantılı mı acaba?
    Neticede taekwondoda paldingler (dönerek,..vs) sert ve rüzgar gibi aniden çıkmalı darbeden kaynaklı bi yırtılma mı olabilir ,..
    en kötüsü hareketden kaynaklı bir yırtılma mı..?(öz. lifkopmaları filan)

selamlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: çelik bilek

yorumların için tşk ler.
    Dediğin gibi kondisyon ve esneklik açısından uyum çok iyi ama bu kas yırtılması olayı nedir ben onu anlamadım.yüzücü kasları yumuşak olması ile bağlantılı mı acaba?
    Neticede taekwondoda paldingler (dönerek,..vs) sert ve rüzgar gibi aniden çıkmalı darbeden kaynaklı bi yırtılma mı olabilir ,..
    en kötüsü hareketden kaynaklı bir yırtılma mı..?(öz. lifkopmaları filan)

selamlar..

hocam 8 senelik taekwondocuyum siyah kuşak sahibiyim yüzme hakkında taekwondo da sporcular kaslarını gererler ve açılır ağrı felan olur sonra geçer yüzerken yaptığınız hareketler ve taekwondo yaptiğiniz için kaslarınız açılmış olduğu için kaslarınızı çok zorlamazsanız yırtılma olmaz
    taekwondo palding soruna cevap veriyim aniden çıkmalı darbeden kaynaklı bi yırtılma olmaz şöyle olmaz düzenli spora devam ve kaslarınızı iyice gerer seniz sıkıntı çıkmaz ama spora 3 4 ay ara verip aniden vuruş yaparsanız evet yırtılma ihtimali var
    hareketden kaynaklı bir yırtılma olmaz lif kopmasi vb.
    Edit:Eğer Futbol oynuyonuz başınıza her türlü bela gelebilir taekwon do da diyelim futbol da sakatlandınız lifler gitti +20 kilo falan alirsiniz niye ameliyat ilaçlar
    futbol oynamazsaniz ve düzenli devam ederseniz sıkıntı çıkmaz

• çelik bilek Ç kullanıcısına yanıt
    Taekwondo dan hemen sonra yapman sağlıklı olmaz çünkü Taekwondo antremaninda kaslar gerginlesiyor ve hemen sonra yüzme de de gerginlesecigi için kas yırtılması olma ihtimali çok yüksek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben Kırmızı Siyahım 3 Ay Sonra Siyah Olacağım. Sarı kemer zaten oluyorsun. Ama hakkıyla Sarı kemer olmak için Sadece Poomse 1'i bilmen lazım. Youtube de var. Birde temel teknikleri bilmen lazım. Yardımcı Olduysam ne mutlu bana.
  • homebird kullanıcısına yanıt

Merhaba ben 20 yaşındayım tekvandoya başlamak istiyorum, acaba çok mu geç olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.