Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

T.C. vatandaşı olan 50 bin Suriyeliden meclis hamlesi

23
Cevap
0
Favori
1.313
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> T.C. vatandaşı olan 50 bin Suriyeliden meclis hamlesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      871 Mesaj
      02 Mayıs 2018 09:45:04 Konu Sahibi
      Türkiye’deki 3.5 milyon Suriyeli, Türk vatandaşlığı alan 50 bin seçmenle oy kullanacak. Sığınmacılar, Türkmen Meclisi eski Başkanı Semir Hafez’in AKP’den aday olması için harekete geçti.

Türk vatandaşlığına geçen 50 bin Suriyeli, 24 Haziran seçimlerinde Suriye uyruklu bir milletvekili adayı için harekete geçti. Suriyeliler TBMM’de kendilerini temsil edecek bir vekil seçilmesi için imza toplamaya başladı. Türkiye’de bulunan Türkmen ve Arap Suriyeli gruplar, Yayladağı, Antakya ve Osmaniye’den imza kampanyası düzenledi. Karar’dan Hilal Öztürk’ün haberine göre; vekil adayı olarak ise Suriye Türkmen Meclisi eski Başkanı Semir Hafez’i isteyen Türk vatandaşı Suriyeli sığınmacılar, AKP’den aday olmasını talep ettiler. Şimdiye kadar 5 bin imzanın toplanarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiği, kısa sürede bu sayının 25 bine ulaşacağı belirtiliyor.

İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyon sığınmacıdan ilk etapta Türk vatandaşlığı verilecek 120 bin Suriyeli’nin tamamına yakınının başvuruları tamamlandı. İlk olarak, beyaz yakalı olarak bilinen çeşitli mesleklere sahip olanlar arasından seçilen Suriyeliler’den 50 bin sığınmacının Türk vatandaşlığına geçtiğini öğrenildi. Türk vatandaşı olanlar 3.5 milyon Suriyeli adına 24 Haziran’da oy kullanabilecek. Suriyeli sığınmacılar yeni parlamentoya Türkiye’de yaşadıkları sorunları aşılmasında sözcüleri olabilecek bir isim sokmak istedikleri öğrenildi.

“YAKINDA 120 BİN BELKİ 130 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK VERİLECEK”

Halen Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Başkanı olan Semir Hafez Karar’a yaptığı açıklamada, Türkiye’de 80 milyon insandan bahsederken bu sayının artık 83.5 milyon olduğunu belirterek, “Suriyeli 3.5 milyon sığınmacının sıkıntıları çok. İster ikamet ister sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok. Seçmen olarak sayıları 50 bin ve bu az bir rakam olabilir ancak, 3.5 milyon insanın temsil edilmesinden söz ediyoruz” dedi. Suriyeliler’in kendisinin aday olması konusunda yoğun baskı yaptığını belirten Hafez, “Hem Türkiye’yi hem Suriye’yi ve Suriyeliler’i tanıyan biri Mecliste olsun istiyorlar. Bu nedenle benim temsilcileri olmamı istediler. Benim veya bir başkasının olması önemli değil ama bu insanların diğer azınlıklar gibi bir kontenjana ihtiyaçları var. Yakında 120 bin belki 130 bin kişiye vatandaşlık verilecek. Bu sayı daha da artabilir” dedi.

Suriyeliler’in çok fazla sorunu olduğunu ama dertlerini anlatmakta ve çözmekte zorluk yaşadıklarını belirten Hafez, şunları söyledi: “Vatandaşlık konusu var, sağlık eğitim konuları var. Günde 25-30 telefon alıyorum. Bu insanların dertlerini anlatacak kimseleri yok. Hatta bu insanlar için sadece bir milletvekili değil bakanlık kurulması da gerekiyor. Dönüş için açılan yerler genellikle kırsal bölgeler. Savaştan önce kırsalda yaşayan insanlar bu bölgelere gidebilir. Ancak Türkiye’yle gelenlerin 2.5 milyonu şehirli. Bu insanların dönüşü zor görünüyor. Kalanların mutlaka temsil edilmesi gerekiyor.”
      http://www.yenicaggazetesi.com.tr/t-c-vatandasi-olan-50-bin-suriyeliden-meclis-hamlesi-191297h.htm

• Uzaklaştırılmış 4 gün cezanın, 3 gün 2 saat 47 dakika kadarı kaldı.
      02 Mayıs 2018 09:55:59
      Esas ittifak bu işte diğer partiler bunu görmüyor ama bu güç sayesinde akp istediğini alabilecek gibi görünüyor.
      |
      |
      02 Mayıs 2018 10:08:48
      Secimden sonra ülkelerine defolup gitmeleri dilegiyle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      02 Mayıs 2018 10:12:31
      Ülkenin demografik yapısının silkelendiği yetmiyor üstüne bir bölücü tehlike daha ortaya çıkıyor, maşallah bu ümmet bir harika dostum.

02 Mayıs 2018 10:12:39
      YOK ARTIK!

Hani tc kimliği verilmiyordu? Hani vatandaş yapılmıyordu?

Ne kadar hızlısınız , ne kadar acımışlar ki hemen herşeyi vermişsiniz, yetmemiş meclisi de vermeye kalkışıyorsunuz, kimmiş VATAN HAİNİ? FETÖCÜ?

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/t-c-vatandasi-olan-50-bin-suriyeliden-meclis-hamlesi-191297h.htm
    • Yüzbaşı
      645 Mesaj
      02 Mayıs 2018 10:15:24
      Vekil olamazsa bakan yapılır. Bakanlık daha iyi.
      |
      |
    • Yarbay
      2968 Mesaj
      02 Mayıs 2018 10:17:12
      onlar artık suriyeli degil Türk vatandaşı hem kime oy vericegini nerden bileceksin adamın

Benim adım Cafer adana Yüreğir de yaşıyorum hobilerim adam dövmek,silahlar kalp kıranın ağacını kökünden söküp atmak istiyorum ❤️ &#128299;
    • Onbaşı
      37 Mesaj
      02 Mayıs 2018 10:35:19
      quote:

Orijinalden alıntı: Mogolo

onlar artık suriyeli degil Türk vatandaşı hem kime oy vericegini nerden bileceksin adamın
      Öyle vatandaşlık verdim gitti yok hepsi postalanacak

edit: ironiyi görmemişim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cantiga -- 2 Mayıs 2018; 10:36:12 >
      02 Mayıs 2018 10:36:56
      quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BEB907BC0

Öyle vatandaşlık verdim gitti yok hepsi postalanacak

edit: ironiyi görmemişim

Alıntıları Göster
      tabi tabi öyle kolaydı verdiğin vatandaşlık hakkıni almak

Benim adım Cafer adana Yüreğir de yaşıyorum hobilerim adam dövmek,silahlar kalp kıranın ağacını kökünden söküp atmak istiyorum ❤️ &#128299;
    • Yarbay
      3766 Mesaj
      02 Mayıs 2018 10:59:13
      quote:

Orijinalden alıntı: Mogolo

tabi tabi öyle kolaydı verdiğin vatandaşlık hakkıni almak

Alıntıları Göster
      Koskoca devletten bahsediyoruz. Vatandaşlık vermek ne kadar kolaysa, bütün haklarını elinden alıp sınırdışı etmek te o kadar kolay. Yeter ki kendi şahsından çok ülkenin menfaatini düşünen yöneticiler gelsin başa. 2 yılda 5 milyonu birden postalanabilir.
      |
      |

• Er
      9 Mesaj
      02 Mayıs 2018 13:20:21
      Yalan haber

50 bin değil en az 1 milyon Suriyeliye oy kullandırırlar

|
      |
      02 Mayıs 2018 18:16:09
      Yalanın alası. Yarıya yakını kullanacak.

Bu iş lübnan-filistin meselesine dönecek.

|
      |

BİLİRKİŞİ
    • Yüzbaşı
      482 Mesaj
      03 Mayıs 2018 13:36:02
      Muttefik devletler 1.Dunya savasinda uyguladiklari baskilar yuzunden Hitler denilen canavarlar yetisti. 2.dunya savasinda Japonya'ya yapmadilar. Bakin simdi nasil kalkindilar? Deli gibi para donduruyorlar.

Biz kürtleri insan yerine koymadik. PKK denilen ayaklanmayi baslattilar. Biz tekrar bu hatayi yaparsak, Suriyelileri insan yerine koymassak bir PKK da oradan cikacak. Hatta araplar PKK'ya katilacak?

Hadi onu gectim. Yav adamlar savastan kacmislar. Kadin erkek coluk cocuk dinlemeden asip kesmisler. Adamlarda bizde ki Kurtulus savasinda ki gibi MUSTAFA KEMAL PASA, KAZIM KARABEKIR, ISMET PASA ve daha bircok gibi komutani varmi? Orada dînine ve milletinin namusuna el surulmesin diye savasa degil; olmeye gidecek askerleri varmi? Osmanli'dan kalan az birsey silahlar toplar vs var. Yeterli sayida degildi ama vardi. Adamlarin komutani yok. Silah yok. Koyde yasiyor. Mecburen yasamak icin kacacak. Yoksa olecek. Kacmak zorunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black_Ang3l -- 3 Mayıs 2018; 13:37:57 >

• Binbaşı
      1007 Mesaj
      03 Mayıs 2018 19:16:57
      Suriyelileri gönderene oyumu veririm
      |
      |
      03 Mayıs 2018 19:36:50

Ya böyle bir şeymi var bu ülke onlarinmi arkadaşım almıyorum ya almıyorum bize ne abicim kafan basmiyormu senin valla bu ülke iyi sabrediyor gerçekten atatürk olsa bu suriyelileri ve güneyde pkk ya yardım eden kürtlerin alayını öldürürdü gelmişsin bunu diyosun adamlar niye arapça bilmiyorsunuz diye kızıyor türk vatandaşı olupta türkçe konuşmayan adamı napayım ben kilise gaziantepe hataya gittiğimde arap toprağı değil türk toprağı görmek istiyorum ben yarin özerklik istemeyeceklerini nerden biliyorsun osmanlı neden dagildi sende bal gibi biliyorsun ama islam din kardeşi olayı öyle araplastirmis ki seni araplar bizi satmadı diyeceksin neredeyse git tarihe bak adamlar kaç defa ayaklanmış o bölgede nasıl bir beyin yoksunusun sen
      |
      |
      Black_Ang3l kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Mayıs 2018 20:04:10
      “Vatandaşlık konusu var, sağlık eğitim konuları var. Günde 25-30 telefon alıyorum. Bu insanların dertlerini anlatacak kimseleri yok. Hatta bu insanlar için sadece bir milletvekili değil bakanlık kurulması da gerekiyor. Dönüş için açılan yerler genellikle kırsal bölgeler. Savaştan önce kırsalda yaşayan insanlar bu bölgelere gidebilir. Ancak Türkiye’yle gelenlerin 2.5 milyonu şehirli. Bu insanların dönüşü zor görünüyor. Kalanların mutlaka temsil edilmesi gerekiyor.”

Paşama bak hele. Kalanların gitmesi zor görünüyormuş. Ulan şu Akp insin de bak nasıl gidiyor o 2.5 milyon medeni(!) şehirli. Yeni hükümet göndermedi mi? Onları da indiririz sıkıntı yok. Bu işin uçarı kaçarı yok. Gi-de-cek-si-niz. Nokta.

Kafayı yiyeceğim yahu yeminle kafayı yiyeceğim. Şu anda saniye saniye ülkenin geleceğindeki en büyük sorunlarından birisinin adım adım filizlenmesini izliyoruz. Her şey gözlerimizin önünde oluyor. Her şeyin farkındayız ama hiçbir şey yapamıyoruz. Allah belasını versin böyle işin ne diyeyim ki ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkratoss -- 3 Mayıs 2018; 20:5:21 >
      |
      |

• Yarbay
      2063 Mesaj
      03 Mayıs 2018 20:07:19
      Gidip youtube suriyeli yazın arkadaşlar ve yükleme tarihini seçin halka ve ülkemize ne kadar zarar verdiklerini iyice izleyin ben rizedeyim burada cok suriyeli yok davulun sesi uzaktan bize hoş geliyor millet bıktı bu suriyelilerden artık
      |
      |
      03 Mayıs 2018 20:47:41

O zaman demokrasi olmayacak ulkede.

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tc_anayasasi.maddeler?p3=67

18' yasini doldurmus her turk vatandasi secme ve secilme hakkina sahiptir. Anayasada bu yaziyor. Adamlara bu yetkiyi ulkeyi kuran kisi getirmis. Sen ne hakla anayasayi ihlal ediyorsun?

Suriyeliler yapmasin. O zaman kürtlerde yapmasin. Kürtlerde yapmiyorsa Türklerde yapmasin? Boyle sacma seymi olur?

Ayriyetten alma kardesim alma mi var? Senin hic mi vicdanin yok? Ama sunu da kabul etmeliyim fazla bas taci yaptik. Ucuza internet bakayim dedim Suriyelilere ozel tarife varmis ve cok uygun.

Birde din kardesi falan yok. Benim musluman oldugumu nereden biliyorsun?

https://m.haberler.com/15-bin-mehmetcigi-kor-ettiler-3998303-haberi/

Ingilizlerin suslu ruyalarina kandilar. Bagimsiz olacagini zannettiler. 2 gun sonra Israil kuruldu. Ve kan kusturuyor. Vurun kahpelere. Gram canim acimiyor. Yav sen nasil hilafetin basina ihanet edebilirsin? Birde bunlar musluman? Bu kahpe araplara karsi "Yasasin Siyonizm"

|
      |
      SkeironnWH kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2063 Mesaj
      03 Mayıs 2018 20:59:47

Yahu adamlar topluma uyum sağlamıyor türkçe öğrenen yok doğru dürüst parklarda 10 15 kişi arapça gülüp içip eğlenip sıçıyorlar böyle bir mantık yok arkadaşım olamaz adam türk değil ki bizi temsil edecek

azınlık hakkına sahip olmak istiyoruz diyor yarın çoğalıp meclisi ele geçirdiklerinde ne yapacaksın sahillerde orda burda suriya suriya diye dans edip şarkı söylüyorlar türk insanı kadar bile medeniyet yok adamlarda türk vatandaşı dediğin türk vatandaşı gibi yaşar suriyeli gibi yaşamaz türkçe konuşur niye o zaman girdik suriyeye hepsine vatandaşlık derseydik çözülürdü sorun dimi
      |
      |
      Black_Ang3l kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Mayıs 2018 21:05:19

Hergün bir sürü sorun yaratıyorlar ama haberlere çıkmıyor işte cunki davul senin dibinde calmiyor
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Blogio
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,322
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.