Şimdi Ara

Switch mode çalışma mantığı, hesaplamaları??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
7.918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sayın arkadaşlarım merhaba. switch mode denilen sistemin çalışma mantığını ve devredeki elemanlarının nasıl hesaplandığını bilen bir arkadaşımız kaba bi şekilde anlatabilirmi??? çok merak ediyorum bu sistemi. teşekkürler.

• Mantık olarak,

220V AC hattı köprü diyot ve kondansatörler ile önce 200V civarı[biraz daha az olabilir] DC voltaja dönüştürülür.
    Ardından bu voltaj tekrar transistörler tarafından kesik kesik verilerek bi anlamda zahiri AC voltaj elde edilir,ama frekansı çook daha yüksektir,200khz civarı oluyor bi SMPS sisteminin frekansı.Ardından bu yüksek frekanstaki AC voltaj tekrar trafo tarafından düşürülerek istenen voltajlar elde edilir,ardından da Schottky Diyotlar ile geri doğrultularak son çıkış alınır.

Ufak tefek hatalarım olabilir.
  • diablo cevap için sağol. ama bu sistemin hesaplamaları devre şeması vs. varmı elinde? teşekkürler tekrar
  • quote:

Orjinalden alıntı: cidik

diablo cevap için sağol. ama bu sistemin hesaplamaları devre şeması vs. varmı elinde? teşekkürler tekrar

Valla SMPS ile pek ilgilenmediğim için şema yok elimde ama SMPSci arkadaşlar konuyu gördüklerinde yazacaklardır.

• quote:

Orjinalden alıntı: sky762005

smps devre örnekleri buyrun arkadaşlar.
    http://hyperelektronik.com/wordpress/wp-content/files/1000w-2x70v-smps.rar

teşekkür ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

Mantık olarak,

220V AC hattı köprü diyot ve kondansatörler ile önce 200V civarı[biraz daha az olabilir] DC voltaja dönüştürülür.
    Ardından bu voltaj tekrar transistörler tarafından kesik kesik verilerek bi anlamda zahiri AC voltaj elde edilir,ama frekansı çook daha yüksektir,200khz civarı oluyor bi SMPS sisteminin frekansı.Ardından bu yüksek frekanstaki AC voltaj tekrar trafo tarafından düşürülerek istenen voltajlar elde edilir,ardından da Schottky Diyotlar ile geri doğrultularak son çıkış alınır.

Diablo, verdiğin voltaj değerinden emin misin? Benim gözlemlerim 270-300 VDC oluştuğu yönündedir. bunun dışında konuyu güzel özetlemişsin

• quote:

Orjinalden alıntı: elitel

quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

Mantık olarak,

Diablo, verdiğin voltaj değerinden emin misin? Benim gözlemlerim 270-300 VDC oluştuğu yönündedir. bunun dışında konuyu güzel özetlemişsin

Aslında galiba haklısınız gibi,PSUdaki kondansatörler seri bağlıydılar galiba,toplamda 400V ediyor,siz haklısınz hocam ben orda hata yapmışım galiba.

• http://www.onsemi.com/pub/Collateral/SMPSRM-D.PDF
    çok sağlam bir kaynak.
    aklına takılan yerleri sorabilirsin. güç elektroniği konusunda iyiyimdir...
  • DiabloXT

aklında bulunsun Vrms değerine sahip sinüs bir işaret tam dalga doğrultulup filtrelendiğinde, filtre çıkışında 1.4xVrms değeri görülür...
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

DiabloXT

aklında bulunsun Vrms değerine sahip sinüs bir işaret tam dalga doğrultulup filtrelendiğinde, filtre çıkışında 1.4xVrms değeri görülür...

Yani 220x1.4=308V gibi bir değer mi oluyor DC olarak?
    AC-DC dönüşümünde galiba kök 2 kat fark oluyordu ama yeni hatırladım valla.

Teşekkürler hocam
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/SMPSRM-D.PDF
    çok sağlam bir kaynak.
    aklına takılan yerleri sorabilirsin. güç elektroniği konusunda iyiyimdir...

Benim de işime yarayacak. Teoriyi sağlamlaştıralım. Teşekkürler

• DiabloXT
    220Vrms, tepe değerleri -311Vp ile 311Vp arasında değişen sinüs bir işaret. tepeden tepeye 622Vpp olan bu işaretin yaptığı işi tek başına yapabilen DC gerilim eşdeğeride efektif değer deniyor. yani 220VAC efektif bir değer. 220Vrms ise bu AC işeratin DC karşılığı. buda tepe geriliminin kök2 ye bölünmesi ile elde ediliyor. tabi doğrultulduğunda haliyle filtre kapasitesi işaretin tepe değerine kadar dolacağından fşltre kapasitesi çıkış gerilimi 220*kök2 olacaktır.

Hazar
    rica ederim.
    kolay gelsin...
  • soru 1)
    MOSFET in gate ine bağlı MJE350 nin orada işi ne?
    doğru cevabı veren arkadaşa msn de istediği projeye yardım edecem...

Switch mode çalışma mantığı, hesaplamaları??
  • Cevap:

Server Error in '/' Application.
    Runtime Error
    Description: An application error occurred on the server. The current custom error settings for this application prevent the details of the application error from being viewed remotely (for security reasons). It could, however, be viewed by browsers running on the local server machine.

Details: To enable the details of this specific error message to be viewable on remote machines, please create a <customErrors> tag within a "web.config" configuration file located in the root directory of the current web application. This <customErrors> tag should then have its "mode" attribute set to "Off".

<!-- Web.Config Configuration File -->

<configuration>
    <system.web>
    <customErrors mode="Off"/>
    </system.web>
    </configuration>

Notes: The current error page you are seeing can be replaced by a custom error page by modifying the "defaultRedirect" attribute of the application's <customErrors> configuration tag to point to a custom error page URL.

<!-- Web.Config Configuration File -->

<configuration>
    <system.web>
    <customErrors mode="RemoteOnly" defaultRedirect="mycustompage.htm"/>
    </system.web>
    </configuration>

Uzay mekiği yapıyorum yardımlarına hazırım
    msn: hezarfen@emesen.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hazar -- 31 Ocak 2008; 17:33:39 >

• r2d2droids resim görünmüyor fakat sky762005 kardeşimizin verdigi örnekteki şemadan bahsediyorsanız yüksek frekansta +alternansın dc ortalaması yukarı dogru çıkacagı( çnkü diyotun iç kapasitesi var ve fetlerin geyt akımı yüksek frekansta artacagından ) için MJE350 ile ilk diyotun geçirmedigi - alternansta(bazına bağlı dirençle tetiklenip) fetin geytinde bir nevi düşük drenç sağlanıyor böylece sinyal seviyesinin 0V olması gereken yerleri 0 volta yaklaştırılmaya çalışılıyor. eger geyt tetikleme geriliminin altına düşmezse veya istenildigi seviyede düşmesse sinyal olmaz veya sinyalde duty cycle oranında eşitsizlik olur vs
    2yıllık mezunlugumdan dolayı işi hesapsal olarak açıklayamamış olabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cundali11 -- 31 Ocak 2008; 18:26:24 >
  • şematik
    http://hyperelektronik.com/wordpress/wp-content/files/1000w-2x70v-smps.rar
    adresinde.

Hazar
    hayallerini gerçekleştirecem demedim. projesine yardım edecem dedim.

cundali11
    anlatmak istediğinizi anladım fakat biraz daha toparlamak gerek.

soru 2)
    MJE350 nin baz-emetörüne paralel 1N4148 in hemen önünde bir diyot daha var onun görevi ne ola???

• 2. soru: :) tam dalga ac yi yarım dalya çeviriyor eger o konmazsa + alternans zaten diyottan geçecek - alternansta mjeyi sürüp geyte -alternansı mje üzerinden sağlayacak
    digeride yani paralel olan mje kapandıgında arada 0.7V u bırakıp mje ve ilk diyotun kısa devresini engelleyip geyte gerekli gerilimin gitmesini sağlıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cundali11 -- 31 Ocak 2008; 18:52:14 >
  • tam dalga yı yarım dalgaya çevirmek ne demek anlayamadım...
  • quote:

Orjinalden alıntı:r2d2droids

tam dalga yı yarım dalgaya çevirmek ne demek anlayamadım...

hocam şimdi trafodan Vdcort = 0V olmak üzere +V, -V degerlerinde ac gerilim çıkmayacak mı
    o ilk diyotta anotuna giren sinyalin 0.7V(yüke göre değişir) tan yukarı olan kısmını geçirecek aşağısını geçirmiyecek o lafımla bunu anlatmaya çalıştım başka türlümü söylemem gerekirdi pek anlayamadım
    belkide soruyu yanlış cevaplıyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.