Şimdi Ara

swiss made saatler japan made saatler gibi evladiyelik midir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.559
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, geçen yıl aldığım evladiyelik saat Casio GG-1000-1A3DR G-Shock saatten sonra Wainer WA.10980-E saati sipariş verdim, G-Shock'un evladiyelik olduğuna adım gibi eminim ki takvim ayarının 2100 yılına kadar ayarlı olması da bunu ispatlıyor, ama wainer'e "swiss made" yazmasına rağmen emin olamıyorum, Sizce "japan made" saatler gibi "swiss made" saatler de evladiyelik mi?

• Quartz saatler mekanik saatler kadar uzun ömürlü değildir. İçinde LCD ekranı, transistörü, entegre devresi vs. olan bir saatin evladiyelik olduğunu söylemek imkansız değilse bile çok güç, hele plastik kasalı Casio G-Shock için. Aynı gerekçeler Wainer için de geçerli ama en azından onun kasası metal.

Konu mekanik saatler olsaydı, İsviçre yapımı saatlerin çoğu için hiç çekinmeden evladiyelik diyebilirdik ama ister japon, ister İsviçre yapımı olsun, hiç bir quartz saat için evladiyelik diyemem. Zaten fiyatları da çok da evladiyelik olmadıklarını söylüyor.

Şöyle rastgele bir karşılaştırma yapalım:

Casio GG-1000-1A3DR G-Shock: 2.570 TL
    Wainer WA.10980-E: 2.324 TL
    Breguet Marine:303.700 TLhttps://www.chrono24.com.tr/breguet/marine--id10487434.htm

Sence bunların hangisi gerçekten evladiyeliktir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Quartz saatler mekanik saatler kadar uzun ömürlü değildir. İçinde LCD ekranı, transistörü, entegre devresi vs. olan bir saatin evladiyelik olduğunu söylemek imkansız değilse bile çok güç, hele plastik kasalı Casio G-Shock için. Aynı gerekçeler Wainer için de geçerli ama en azından onun kasası metal.

Konu mekanik saatler olsaydı, İsviçre yapımı saatlerin çoğu için hiç çekinmeden evladiyelik diyebilirdik ama ister japon, ister İsviçre yapımı olsun, hiç bir quartz saat için evladiyelik diyemem. Zaten fiyatları da çok da evladiyelik olmadıklarını söylüyor.

Şöyle rastgele bir karşılaştırma yapalım:

Casio GG-1000-1A3DR G-Shock: 2.570 TL
    Wainer WA.10980-E: 2.324 TL
    Breguet Marine:303.700 TLhttps://www.chrono24.com.tr/breguet/marine--id10487434.htm

Sence bunların hangisi gerçekten evladiyeliktir?
    Doğru hocam, bilgilendirme için teşekkür ederim, beni g-shock'un takvim ayarının 2100 yılına kadar ayarlı olması yanılttı.

• Rica ederim. Quartz saatler kısa ömürlüdür demiyorum, mekanik saatler kadar uzun ömürlü değillerdir. Bende 1983 yılından kalma Citizen quartz saat var. Hiç bir özelliği yok, sadece saati gösteriyor ve analog göstergeli. Hala tıkır tıkır çalışıyor ama metal kasanın ve metal kayışın kaplaması attı. Çünkü saf paslanmaz çelik kullanmak yerine daha ucuz olduğu için metalin üzerine krom kaplama yapmışlar. Fakat bu saatin dijital bir göstergesi olsaydı bu kadar uzun süre dayanamazdı, dijital göstergelerin ömrü kısadır, içindeki sıvı bir süre sonra (10-15 yıl) bozunmaya başlar.

Tabii benim saatin bu kadar uzun süre dayanmasının bir nedeni de 1995 yılından beri kullanmıyorum, çekmecede duruyor, 3-4 yılda bir pilini değiştiriyorum. O kadar zamandır sürekli kolumda olsaydı, eminim dayanmazdı ama mesela 100 bin tl ödeyip aldığın mekanik bir swiss made saati kolay kolay bozamazsın.

• quote:

Rica ederim. Quartz saatler kısa ömürlüdür demiyorum, mekanik saatler kadar uzun ömürlü değillerdir. Bende 1983 yılından kalma Citizen quartz saat var. Hiç bir özelliği yok, sadece saati gösteriyor ve analog göstergeli. Hala tıkır tıkır çalışıyor ama metal kasanın ve metal kayışın kaplaması attı. Çünkü saf paslanmaz çelik kullanmak yerine daha ucuz olduğu için metalin üzerine krom kaplama yapmışlar. Fakat bu saatin dijital bir göstergesi olsaydı bu kadar uzun süre dayanamazdı, dijital göstergelerin ömrü kısadır, içindeki sıvı bir süre sonra (10-15 yıl) bozunmaya başlar.

Tabii benim saatin bu kadar uzun süre dayanmasının bir nedeni de 1995 yılından beri kullanmıyorum, çekmecede duruyor, 3-4 yılda bir pilini değiştiriyorum. O kadar zamandır sürekli kolumda olsaydı, eminim dayanmazdı ama mesela 100 bin tl ödeyip aldığın mekanik bir swiss made saati kolay kolay bozamazsın.
    Anladım hocam

• Dijital olan birşeyin o kadar dayanması zor.

Otomatik saatlerin de 5-10 yılda bir bakımı yapılırsa uzun yıllar gider. Zemberek yayı 100 yıl ne kadar sağlıklı kalır bilmiyorum ama hatıradır sonuçta. "Kalsın yeter" Bir de mekanik saat biraz "canlı" gibidir. Hatıra kalması açısından genelde daha mantıklıdır.

Seiko orient de kaliteli saatlerdir. Ben onların da bakım yapılarak 100 yıl gidebileceğine inanıyorum. Hiç bakım yapılmamış 50-60 yıllık rus saatler hala satılıyor piyasada.

2100 yılının mantığı farklı. 2100 yılında şubat ayı 29 çekmeyecek. Onun için o yıl tüm saatlerin takvimi ayar gerektirecek. Onun için öyle yazıyorlar. 4 yılda bir 29 çeker, tam 100 yıllarda çekmez, ama 400e bölünebilen 100 yıllarda yine 29 çeker (2000 yılı gibi). Dünyanın güneş etrafında dönüşü biraz küsüratlı da :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 22 Mayıs 2020; 19:57:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asderty

Dijital olan birşeyin o kadar dayanması zor.

Otomatik saatlerin de 5-10 yılda bir bakımı yapılırsa uzun yıllar gider. Zemberek yayı 100 yıl ne kadar sağlıklı kalır bilmiyorum ama hatıradır sonuçta. "Kalsın yeter" Bir de mekanik saat biraz "canlı" gibidir. Hatıra kalması açısından genelde daha mantıklıdır.

Seiko orient de kaliteli saatlerdir. Ben onların da bakım yapılarak 100 yıl gidebileceğine inanıyorum. Hiç bakım yapılmamış 50-60 yıllık rus saatler hala satılıyor piyasada.

2100 yılının mantığı farklı. 2100 yılında şubat ayı 29 çekmeyecek. Onun için o yıl tüm saatlerin takvimi ayar gerektirecek. Onun için öyle yazıyorlar. 4 yılda bir 29 çeker, tam 100 yıllarda çekmez, ama 400e bölünebilen 100 yıllarda yine 29 çeker (2000 yılı gibi). Dünyanın güneş etrafında dönüşü biraz küsüratlı da :)
    Hocam bu arada wainer marka saati aldım, umarım ömür boyu kullanırım,

hatta çocuklarıma miras bırakırım

• Torlak Kemal kullanıcısına yanıt
    Fiyat mukayesi mantiksiz olmus bin ikibin ₺ fiyatli otomatik mekani saatler var
  • ajdarvevo kullanıcısına yanıt
    Sen önce okuduğunu anla sonra mantıklı mı mantıksız mı tartışırız.
  • Güle güle kullan, keyif alarak hayırlı günlerde kullanman dileğiyle.
  • dostum Swiss made yazan her saat İsviçre yapımı değildir. fakat sıkı denetime tabi. kullanılan parçaların %50 ordan tedarik edilmesi gibi şartlar var. montajı İsviçrede yaparak swiss made yazıyor. böyle bir dolu örnek var. bahsettiğin wainer de Türk markası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sioux -- 24 Mayıs 2020; 11:45:55 >
    Dogru simdi tekrar okuyunca hakli oldugunuza karar verdim ama uslubunuza dikkat edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ajdarvevo -- 24 Mayıs 2020; 11:57:28 >
  • ajdarvevo kullanıcısına yanıt
    Üslubum için özür dilerim ama yazılanı doğru dürüst irdelemeden hemen eleştiren cevaplar yazılmasından bıktığım için üslubum da çirkinleşmeye başladı maalesef.

Neyse, üslup için tekrar özür. Verdiğim örneğin mantığını anlamış olduğunu görüp cevabını düzeltmen de bir erdem. Forumda çok az insan bunu yapabiliyor.
  • sioux kullanıcısına yanıt
    Evet pek çok şirket kendi markalarıyla İsviçre'de fason olarak saat ürettiriyor. Bir ssate "swiss made" damgası basılabilmesi için saatin parçalarının en az %60'ı İsviçre'de üretilmeli, montajı ve kalite kontrolu İsviçre'de yapılmalıdır. Bu oran daha önce %50'ydi, Geçen yıl %60'a çıkarıldı.

Bu çerçevede düşünüldüğünde Wainer üzerindeki "swiss made" damgası onun İsviçre markası olmasa bile İsviçre'de yapıldığını gösterir.

Wainer bir Türk markası, merkezi İstoç'ta. Firmayı tanımıyorum. Wainer markasının geçmişte İsviçreli bir saat markası olduğu, sonra battığı ve marka adını bu şirketin aldığına dair doğrulanmamış bilgiler var.

Türk firmayı tanımadığım için bu saatler sahte de olabilir yani Çin'de ürettirilip üzerine illegal olarak "swiss made" damgası da basılıyor olabilir. Maalesef bunu yapan çok var. Aralarında Saat & Saat firmasının olduğu bile gazetelerde yazdı.

Eğer durum buysa şuraya şikayet edebilirsiniz:
    https://www.fhs.swiss/eng/report-abuse.html

Öte yandan bir markanın İsviçre yapımı olduğundan %100 emin olmak istiyorsanız, o markanın "Horlagerie Suisse" üyesi olduğundan emin olunuz:
    http://www.horlogerie-suisse.com/marques

Edit:
    Wainer bir Türk markasıymış, Arıkan saat tarafından yaratılmış ancak Türkiye'de tasarlandığı halde İsviçre'de üretiliyormuş. Anladığım kadarıyla kasa, kadran ve kayış tasarımı burada yapılıyor. Sonra kasa çapına uygun bir quartz (ya da mekanik) movement İsviçre'de Ronda ya da ETA'dan temin edilerek diğer parçalarla birlikte İsviçre'deki bir sürü imalathaneden birinde ürettiriliyor.
    https://www.dunya.com/sirketler/039isvicrede-urettigimiz-saati-ihrac-ediyoruz-biz-de-tesvik-haberi-272782

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 24 Mayıs 2020; 20:13:50 >

http://www.horlogerie-suisse.com/marques

güzel bir kaynak olmuş. "burdaki markalar haricindekiler gerçek swiss made saat değil "şeklinde anlıyoruz mevzuyu

sitenin about ve contact kısımları boş. bu biraz gölge düşürmüş siteye.
  • sioux kullanıcısına yanıt
    Aslında Horlegerie Suisse üyesi olmayan markalar da var ama bu markaların İsviçre menşeinden %100 emin olamayabiliriz eğer markayı gerçekten tanımıyorssak. Oysa bu organizasyon altındaki markaların saatleri kesinlikle %100 İsviçre yapımı olduğunu ispatlamak üzere kurulmuş. Sanırım ilerde daha fazla sayıda isviçreli saat üreticisi bu organizasyona üye olacaktır. Sonuçta burası üyelik ücreti ödenen bir organizasyon ve küçük, butik isviçreli saat üreticileri bu masraf nedeniyle üyelikten kaçınıyor olabilirler.

Öte yandan ben geçen yıl aynı sitenin contact ve about kısmına girip bilgiler almıştım. Şimdi çıkmayışı garibime gitti. ya güncelleniyor, o yüzden şimdi ulaşamıyoruz, ya da bir sebepten ulaşılması artık istenmiyor ama öyle olsa zaten sekmeleri tümden kaldırmaları gerekirdi. Açıkçası anlamadım ben bu durumu.

Edit:

İsviçreli saat üreticilerine buradan da ulaşabilirsiniz:
    https://www.fhs.swiss/eng/watch_brands.html?letter=A

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 24 Mayıs 2020; 13:55:49 >

• quote:

Güle güle kullan, keyif alarak hayırlı günlerde kullanman dileğiyle.
    Sağolun hocam
  • Pilli, casio gibi bir markanin saatinden evladiyelik diye bahsetmek komik olmus. Casio’nun temel prensibi uygun fiyata kullan at saat uretmek.

Evladiyelik saat ariyorsan otomatik veya kurmali swiss made saatlere bakacaksin.
  • Evladiyelik saat "Patek" dir,diğerleri hikayedir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.