Şimdi Ara

SUZUKI SWIFT FUN CLUB (65. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.403
Cevap
86
Favori
185.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6364656667
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet240

Yeni kasa 4X4 gelir mi türkiyeye

16 firmanın otomobil fuarına katılmama kararı aldığı, hem ötv, hem de dolar kuru nedeniyle araç fiyatlarının artacağı bir piyasada, 4x4'ün ülkemize getirilmeme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. hatta hibrit de belki gelmez. gelirse ya hibriti ya da 1.0 motor turbolusunu alacağım. ancak 1.0 motorun 100 beygir mi, 102 beygir mi, 112 beygir mi olduğu muğlak.

bir de 1.4 sport modeli var. asıl gelmeyecek olan budur.
  • medal7777 M kullanıcısına yanıt
    2017 swift, şimdikinden 10 mm (1 cm) alçak. Şimdikinden 1 cm uzun. Genişlik ise aynı. Biraz daha alçak olsaydı sürüş güvenliği mükemmel olacaktı, mesela 1.470 mm ve altında olsaydı.Opsiyonel güvenlik donanım paketi var, iç dizaynı da şimdikinden daha olgun görünüyor bence. 15 ya da 16 inç jant tercih edilebilecekmiş ama ülkemizde bu tercihi bayi sizin yerinize yapar.

Umarım süspansiyonları şimdiki gibi sert değildir. Umutlu değilim bu konuda.

Aracın videolarını youtube'da bulabilirsiniz. Bi dolu.
    https://www.youtube.com/watch?v=j2ErXelpn30
  • vlks V kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam ben aracı geri vitese takmakta zorlanıyorum yani tam oturmuyor fakat sizin bahsettiğiniz gibi bir sorun yaşamadım yarın servise gitmeyi düşünüyorum eğer gidersem sorarım orada ki ustaya.
  • Daha öncede sordum ama bilen yok her halde bana İzmirde işini düzgün ve fiyatları olmasi gerektiği gibi olan aksesuar satan bir yer lazım gündüz ledi taktirmak veya alıp kendim takmak istiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sahbaz061 S kullanıcısına yanıt
    Şimdiden verecekleri cevabı merak ediyorum

Hocam merhaba bugün sanayide ki ustaya sordum sizin durumunuzu bakmam gerekiyor dedi bir şey söylemem güç dedi çok yoğun olduğu için bende üsteleyemedim nesi olabileceği konusunda fikir isteyecektim ama açıkçası tekrar sorabileceğini bir durum oluşmadı.

Kendi aracımda geri vitese geçme konusunda sıkıntı yaşıyordum. Bazen 3-4 kere deniyordum öyle oturuyordu yerine bugün baktırdığımda bana piyasada ki araçların büyük çoğunluğunda geri vites sorunu olduğunu özellikle Japon arabalarında bu durum daha sık yaşanıyormuş bana çözüm olarak vitesi önce 1. Vitese ardından geri vitese takmamı söyledi yada debriyaj tazelememi. Aracın bakımını bugün yaptırdım herhangi bir sorun olmadığını söyledi usta, buna rağmen böyle bir problem yaşadım ben tabi sizin sorununuz biraz daha değişik sizde sanayiden işi bilen bir usta ile görüşmenizi tavsiye ederim. Büyük bir problem olduğunu zannetmiyorum.

Herkesin yeni yılı kutlu olsun. İyi geceler.

• Arkadaşlar merhaba bugün aracın motor yağını değiştirdim ve yakıt filtresi değiştirdim bunun haricinde usta aracı kontrol etti bakımını yaptı 130.00 TL verdim bir önceki bakımını 66.000'de yaptırmıştım filtreleri değiştirmişti ve yağ değişimi olmuştu 200.00 TL vermiştim. Aracın yıllık bakımları fiyat açısında gayet makul geldi bana hele bugün yıllık bakımı için bugün 130 TL verince baya sevindim. Ayrıca sileceklerini değiştirdim 15 TL'de onlar tuttu.

Bugün aracımı bir kez daha sevdim şuan 76.000'de aracım eğer otomatik vites olsaydı tüp taktırır 5-6 sene daha rahat binerdim. Aracımı değiştirirsem tek sebebi otomatik vites araca olan hevesliğim. Yoksa gayet memnunum diyebilirim.
    ben bakım için izmir deki yetkili servise götürdüğümde, sordum servisteki kişi durumun normal oldugunu soyledi bana net bir şey söylemediği için pek tatmin olmadım sizin sorununuz bende yaşıyorum ara sıra, hatta 2015 model dacia vardı şirket aracı onda da aynı sorun vardı
    Forumda ben daha önce sormuştum geri vitese zor girme durumunu pek yaşayan olmamış hatta bu sorun eski model arabalarda oluyormuş genelde ben pek sorun etmiyorum bakımda da sorun olmadığı söylenince rahatladım açıkçası. Şöyle bir şey dedi yalnız usta araçlarda ileri viteslere atarken hidrolik kontrol sistemi (aklımda böyle kaldı adı) vardır ve ileri viteslerde sorun olmaz fakat geri viteste bu kontrol sistemi yoktur ve genelde bundan dolayı sorun yaşanır.

Açıkçası benzer sorun yaşadığımızı düşünüyorum. Fakat serviste size sorun olmadığını söylemişse ve sizi rahatsız etmeyecekse çok sorun etmeye gerek yok. Yine de içinizin rahat etmesi önemli sanayide işten anlayan kaliteli bir ustaya sorun isterseniz sorun tespiti için cüzi bir fiyat alıyorlar diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: sahbaz061

Arkadaşlar merhaba bugün aracın motor yağını değiştirdim ve yakıt filtresi değiştirdim bunun haricinde usta aracı kontrol etti bakımını yaptı 130.00 TL verdim bir önceki bakımını 66.000'de yaptırmıştım filtreleri değiştirmişti ve yağ değişimi olmuştu 200.00 TL vermiştim. Aracın yıllık bakımları fiyat açısında gayet makul geldi bana hele bugün yıllık bakımı için bugün 130 TL verince baya sevindim. Ayrıca sileceklerini değiştirdim 15 TL'de onlar tuttu.

Bugün aracımı bir kez daha sevdim şuan 76.000'de aracım eğer otomatik vites olsaydı tüp taktırır 5-6 sene daha rahat binerdim. Aracımı değiştirirsem tek sebebi otomatik vites araca olan hevesliğim. Yoksa gayet memnunum diyebilirim.

Merhaba,

Bakım maliyeti gerçekten yüz güldürür. Araç uzun süre kullanılacaksa LPG'nin zararları ortaya çıkıyor. Buna rağmen ekonomik olarak avantajlı. Uzun vadede aracın motorundaki yıpranmaları/kayıpları her hangi bir dinamometreyle kolaylıkla ölçebilirsiniz. İlk aracımı LPG'li olarak yaklaşık 120.000-km kullanmış ve 185 bin'de satmıştım, LPG edeniyle kazançlıyken aracın motor ömrü nedeniyle kayba uğramak üzereydim, neyse ki zamanında sattım, araç Toyota'ydı bu arada. LPG'de fabrika çıkışlı araçlara güvenim var, çünkü bu tür araçlarda LPG'ye uyum için yalnızca LPG kiti takılmakla kalınmıyor, aracın 20-25 parçasında LPG nedeniyle revizyon yapılıyor. Ayrıca garanti bozulmuyor.

Otomatik araçlara gelince. İlk aracım manueldi, ikincisi ve şimdiki otomatik. Manueli özlüyorum. Otomatik araçtan hiç zevk alamadım açıkçası. Ailede benim dışımda araç kullanan olmasa hemen manuele dönerim. Otomatik araç konforludur falan diyorlar ama vites değiştirmek bana aracın tepkilerini bizzat yönlendirebilme olanağını daha fazla verdiği için manuel araç özlüyorum... Vites otomatik, şeritten ayrıma uyarısı, adaptif hız kontrol, yağmur sensörü, otomatik yanan far, otomatik fren ve sair bir sürü güvenlik sisteminden sonra şimdi de otonom/sürücüsüz araçlar:Bunlar araçtan aldığım kullanım-sürüş zevkini baltalayan gelişmeler. Teknoloji böyle giderse ben de bir klasik araç tutkunu olacağım.

Merhaba hocam LPG ile söyledikleriniz benim içinde bir bilgilendirme oldu teşekkür ederim ne yazık ki araca zarar versede fahiş akaryakıt fiyatları yine de LPG'yi düşündürtüyor insana. Şuan için taktırma gibi bir niyetim de yok açıkçası araç zaten çok yakmıyor bende fazla kullanmıyorum böyle devam.

Otomatik vites bende tamamen bir heves yani gerek var mı diye soruyorum kendime kesinlikle yok, sizin gibi bir kaç arkadaşımda var otomatik araç yerine manuel vitesi tercih ediyorlar aynı sizin yazdığınız gibi araçtan daha fazla zevk alıyoruz diyorlar. Tercih meselesi demek.

Ve tabi son olarak sizde bahsettiniz araçların artık ne denli güvenlik ve teknolojik yenilikler ile donatıldığı bu kaçınılmaz son ben bizlerin ölmeden yollarda sürücüsüz araçlar göreceğimize ve tabi ki fosil yakıtların neredeyse kullanılmayacağını düşünüyorum. Teknoloji böyle bir şey bizden sonra ki nesil manuel vites varmış insanlar kendileri araç kullanıyormuş yada akaryakıta para veriyorlarmış diye şaşıracağına inanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahbaz061 -- 2 Ocak 2017; 0:43:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sahbaz061

Arkadaşlar merhaba bugün aracın motor yağını değiştirdim ve yakıt filtresi değiştirdim bunun haricinde usta aracı kontrol etti bakımını yaptı 130.00 TL verdim bir önceki bakımını 66.000'de yaptırmıştım filtreleri değiştirmişti ve yağ değişimi olmuştu 200.00 TL vermiştim. Aracın yıllık bakımları fiyat açısında gayet makul geldi bana hele bugün yıllık bakımı için bugün 130 TL verince baya sevindim. Ayrıca sileceklerini değiştirdim 15 TL'de onlar tuttu.

Merhabalar, aracın bakımlarını nerede yaptırıyorsunuz? Şehir ve sanayi olarak soruyorum

Merhaba hocam. LPG'nin motora verdiği zarar konusunda hem fikiriz. Ancak ben de tecrüblerimden dolayı fikrimi belirtmek isterim.
    Ben de geçen yıl 38 bin km'de Swift'e 1100₺ vererek LPG taktırdım. Araba LPG'den önce 28-30 krş benzin yakarken LPG'de 15-17 krş yakmaya başladı. Kaba hesabıma göre kilometrede en az 10 krş kar ettiriyordu. Arabaya 12 bin km LPG'de binip sattım ve satana kadar 1200₺ yakıt tasarrufu yaptım. Eğer satmayıp 120 bin km binsem 12000₺ tasarruf edecektim. Ettiğim o 12000₺ tasarrufla belki sıfır motor bile alabilirim Swift gibi bir arabaya. Yani bence LPG her türlü kar ettiriyor.

Dipnot: Yanlış anlamayın amacım polemik yaratıp tartışmak değil. LPG konusundaki fikirlerimi belirtmek istedim.

Bakımı gerçekten çok uygun yaptırmışsınız. Bence zaten garantiyle işi olmayanlar için bakımı dışarda yaptırmak çok mantıklı. Ben de Nisan ayında bacanağıma yapturmıştım bakımlarını. Yağı filtreyi en iyisinden aldığım halde üç filtre ve yağ 100₺ civarı tutmuştu. Üstüne arabanın her yerini kontrol etmiştik. Aynı işlemler için o zaman servis 450₺ istemişti. Tanıdığı olan ya da güvendiği ustası olan servise gitmesin bence. Servisler para tuzağı.

• Hocam merhaba Samsun'da yaptırıyorum bakımlarını Şahin adlı serviste yaptırıyorum ustanın ismi Turan numarası 0 (535) 227 69 22 birçok araca bakıyor işinde gerçekten iyi belki bu bölgede yaşayanlar için faydası olur diye numarasını da paylaşmış olayım.

• Evet hocam yetkili servisler ne yazık ki fazla fiyat istiyorlar garanti hariç durumlar için kolay kolay yetkili servise gitmem. Tabi araçtan işçilikten biraz anlasam sizin yaptığınız gibi filtreleri kendim değişirim ama cesaret edemiyorum açıkçası :)

• Selamlar herkese benimde bir adet Swift im var 1.3 4x4 olandan okuyan herkesten bi maşallah demesini rica ederim :)

• arkadaşlar merhaba,

2007 4x4 swift sahibiyim. bu ara aracımda 1. ve 2. viteste yokuş aşağı veya yukarı giderken el freni lambası yanıp yanıp sönüyor. bir de araba kalkarken normalde sizi geri yaslar ya hani kalkışta , sol tarafa daha çok yaslıyor gibi geliyor bana ve aynı şekilde fren yaparken öne doğru eğilir ya hani insan, frenlemede de sağ öne daha çok yatıyor gibi geliyor. var mı böyle birşey yaşayan ?
  • 
Sayfa: önceki 6364656667
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.