Şimdi Ara

SÜTÜN SATIR SORULARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu soruları nasıl basit bir biçimde çözebilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben denklem kurarak yapıyorum mesela ilk öncülde çiftlerin 6.sırasındaki eleman sayisini sormus ben 2(n-1)+1 yapardım n sıra sayısı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • femert F kullanıcısına yanıt
    Üstat zaten ilki her türlü yapılıyor asıl diğer iksini söyle

• 2.öncül belki farklı yollardan yapılır ama ben şimdi koltuk sayısını toplayıp 2yle çarptım

• Onu da kısa yoldan son sıradaki koltuk sayısı + ilk sıradaki koltuk sayısı /2 ×sıra sayısı

• Ordan 225 geliyor tek sayılar olduğu için 2yle carpip 1 eksilttim

• Formül vs. ezberlemeden şöyle yapılabilir:

İkinci öncülde, her yeni sıra eklendiğinde, toplam koltuk sayısı, toplam sıra sayısının karesine eşit oluyor. Örneğin 1 sıra varken 1²=1 tane koltuk var, ilk 2 sırada 2²=4 tane koltuk var, ilk 3 sırayı düşününce toplam 3²=9 tane koltuk var, emin olmak 4. sırayı da ekleyebiliriz. 15 sıra olduğunda toplam koltuk sayısı 15²=225 olacak.

1,3,5,7,...,x; burada toplam 225 tane numara var, terim sayısının formülünü bulmak için şöyle yaparız, her sayıya 1 ekleyelim,

2,4,6,...,x+1. Her sayıyı 2'ye bölelim:

1,2,3,...,(x+1)/2. Şimdi sayıları 1,2,3,... diye gider hale getirdik, toplam 225 tane sayı varsa sonuncu sayı 225'tir,

(x+1)/2=225,

x=449.

3. öncülde de, toplam koltuk sayısı = sıra sayısının karesi, önce 15. sıranın sonuncu elemanını bulalım,

15 sıra olduğunda 15²=225 tane koltuk var,

2,4,6,...,x, burada 225 tane sayı var, her sayıyı 2'ye bölelim,

1,2,3,...,(x/2), şimdi 1,2,3,... şeklinde gidiyor, 225 sayı varsa sonuncusu 225'tir,

x/2=225,

x=450.

16. sıranın ilk elemanı da 452 olur.

@R E A L I S T

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miGma -- 5 Mayıs 2021; 21:38:23 >

• miGma M kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim güzel açıklamışsınız.

• şunu izlersen mantığını anlayacaksın

https://www.youtube.com/watch?v=8lAi5mWYKgo&feature=youtu.be

• Ortalama sayı metotlarıni kullanarak sadece bu soru değil bütün tek çift ardışık sayılar soruları + fizikte ivmeli hareket ve atışlar sorularını çözebilirsiniz, gauss toplamina benzer ama aynı değil tam olarak bu soruyu çözeyim şimdi
    İlk öncülü anlatmama gerek yok sanırim 2.den başlıyorum o yüzden:
    En sağdaki koltuklarda bir düzen arayalım öncelikle;
    1 7 17
    1 den 7ye 6 artmış ardından 10 artmış eğer sonraki satirı da yazacak olursak 14 artacağını görürüz ( rastgele denk gelmiyor, her satira 2 yeni kare eklendiği ve yalnizca tek sayılar yazıldiğı icin 2×2den 4 er 4 er artiyor artiş sayısı(buna bir nevi ivme diyebiliriz fizikle bagdaştiracak olursak:D) 15. Sıra demiş yani 14 adet artışımız olacak demek bu aslında, artış sayılarinı bir örüntüye oturtursak:
    6 10 14 18 ..... 58 olacak tir son terim( burada da aynı şekilde 14 sayı var ve 13 aralık olacak( 13 defa 4 ekleyecegiz 6 ya) 13×4 52+6=58
    Şimdı gelelim ortalama sayıyı bulmaya (58+6)/2 den 32
    Yani aslında tüm sayıları 32 alıp toplarsak da aynı sonuca ulaşacagız burada, o zaman 32×14 den 448 bulunur, (toplam artış sayısı) ilk terim 1 idi 448 artırdık 1+448=449

• 3. Öncül de tamamen ayni mantık olduğu için anlatmıyorum umarim yararlı olur sizin için biraz zor gözüküyor ama ben biraz fazla laf kalabalıgı yapmışim yoksa gayet kolay ve saniyeler içinde hangi formülü kullancam derdi olmadan bunu uygulayacaksiniz biraz uğraşırsanız

• Aslında şöyle güzel ÖSYM tarzı soruların pratik çözümlerini atsalar. Ufuk açabilir çoğu kişi için. Up

• Toprakta vardı ben de yapamıyorum garip

• IIICoDeMaXIII kullanıcısına yanıt
    Sen adamsın hocam.

• Forumda sanki bu nickli bi öğrenci vardı onun soruları sandım xd
  • Herkese çok teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.