Şimdi Ara

sürüş tekniği ile ilgili soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • dur-kalklı yoğun trafikte durunca vites+debriyaj da mı bekliyorsunuz yoksa hemen boşa mı alıyorsunuz? hangisi araç için sağlıklı. durmadan vitese atıp- boşa almak zararlı mı?

• Vites + debriyaj ile hem ayak bileklerini yorarsın hem de baskı balatayı yorarsın.

Debriyaja basılı tutarak devam edersen ilerleyen zamanda baskı yayları açılacağı için tam kavrama yapmaz. Doğru olanı vitesi boşa atmaktır.
  • Bence de boşa atmak en güzeli. Diğer türlü zaten adamın ayakları ağrıyor çok yorucu olur.
  • Başlık açılmışken ben de sorayım aklıma takılan fren debriyaj ikilisiyle ilgili.

Arabayı yavaslatirken 1000 devire kadar frenle yavsliyorum sonra debriyaj ve boşa alıp öyle duruyorum . Bu kullanim doğru mu sizce arkadaşlar? Daha dusuk devire gelmem gerekir mi ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bencesi bu dediğim şimdi kimisi motor freni ile yavaşlamayı seviyor.
    Şimdi arabayı durduran sürtünme kuvveti ya motordan yada frenden olabilir. Motor eskiyeceğine fren sistemi eskisin diyorum. Yani bence ne kadar erken debriyaja basarsan o kadar iyi.
    (dik yokuşlar hariç orda motor freni de kullanıyorum )
  • Otomatik kullanıp bu tarz düşüncelere kapılmıyoruz
  • arfcmr A kullanıcısına yanıt
    otomatikte de N ye alcakmısın-almayacakmısın sorunu çıkıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bericdondarrion

Bende o problem de yok, istediğim zaman start/stop devreye giriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam sende de start/stop açık mı kalsın-kapatsak mı sorunu çıkıyor. kısa süreli dur kalklarda pek mantıklı değil gibi start-stop, ne dersiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: intiveydemila

Başlık açılmışken ben de sorayım aklıma takılan fren debriyaj ikilisiyle ilgili.

Arabayı yavaslatirken 1000 devire kadar frenle yavsliyorum sonra debriyaj ve boşa alıp öyle duruyorum . Bu kullanim doğru mu sizce arkadaşlar? Daha dusuk devire gelmem gerekir mi ?

Daha aşağı inersen söner zaten

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bericdondarrion

uzun süreli beklemeler için N konumuna alıyorum sadece yoksa 30sn de 10mt. git 30sn. dur yapacak gibi ise vites D konumunda sabit.
  • Dsg için beklerken boşa alın. Tam otomatiklerde gerek yok

• quote:

Orijinalden alıntı: false6

Dsg için beklerken boşa alın. Tam otomatiklerde gerek yok

dsg için biri yazmıştı dsg sorun çıkarmaması için trafikte durunca boşa al kalkışta manuel 1. viteste kalk felan bu kadar uğraşacaksan neden otomatik aldın manuel alsaydın dedim:)
  • bericdondarrion kullanıcısına yanıt
    Benim araçta durunca eğer frene sert basarsam start/stop devreye giriyor, sert basmazsam girmiyor hocam. Yani devreye alıp almamak benim elimde. Diğer araçlardaki gibi her durduğumda direk devreye girse istemem öyle bir sistemi, aküyü çabuk bitirir.

• arfcmr A kullanıcısına yanıt
    Evet aynen öyle. Dur kalk trafikte ısınmasın diye f1 vitesle artı eksi yapmak şanzıman ömrünü uzatıyor ama dediğiniz gibi bu durum otomatik vitesin pratikliğini azaltıyor.

• boşa almak daha yararlı. hem ayağın dinlenir hem baskı balatayı yemezsin. tabi yakıt tüketimi konusunda büyük tartışmalar var bazı kesimler boştayken daha çok yakıyor diyor. bazıları yakmıyor diyor. ben tek yokuş aşağı giderken vitesle gidiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgutozkan

Bencesi bu dediğim şimdi kimisi motor freni ile yavaşlamayı seviyor.
    Şimdi arabayı durduran sürtünme kuvveti ya motordan yada frenden olabilir. Motor eskiyeceğine fren sistemi eskisin diyorum. Yani bence ne kadar erken debriyaja basarsan o kadar iyi.
    (dik yokuşlar hariç orda motor freni de kullanıyorum )

Motor freni motoru eskitir mi? Bilgim hiç yok kullanmayalım mı dersiniz

• tabiki boşa almak daha faydalı yokuşlarda seri degilsen uzun olmaması kaydıyla öylede yapabilirsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.