Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Sürücüler dikkat: Yaya geçidi uygulaması başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
128
Cevap
0
Favori
8.123
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Sürücüler dikkat: Yaya geçidi uygulaması başlıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      3423 Mesaj
      06 Şubat 2019 09:59:43 Konu Sahibi
      81 ilde eş zamanlı "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” eylemi
      Bugün saat 12.00-13.30'da 81 ilde eş zamanlı yapılacak etkinlikte, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İçişleri Bakan yardımcıları, valiler, kaymakamlar ile 200 bin emniyet ve jandarma personeli de hazır bulunacak...Etkinliğin yapılacağı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından el broşürleri, sürücü ve yayalara dağıtılacak. Ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan videonun yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterimi yapılacak.
      Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atıldı.

"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.
      http://www.milliyet.com.tr/81-ilde-es-zamanli-oncelik-gundem-2822816/

Yayalar açısından güzel bir gelişme. Sorun şu: Polis ceza kotasını doldurmazsa çalışmıyor algısını (atarlı bakanımız sağolsun) kırmak için yayaya yol vermeyene de ceza kesecek.
      2019 için yayaya yol vermeyen sürücüye kesilecek ceza 488 TL. (Eskisi 235 tl idi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 6 Şubat 2019; 10:1:34 >

• Yarbay
      10785 Mesaj
      06 Şubat 2019 10:03:53
      Mis gibi uygulama, yayaları yok sayan magandalara ceza yağar umarım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      06 Şubat 2019 10:16:57
      5 metre uzaklıktaki yaya geçidini veya üst geçidi kullanmayana, yayaya kırmızı yandığını gördüğü halde yola atlayana ve tarlada gezer gibi gezene var mı ceza ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 6 Şubat 2019; 10:17:12 >

"Adama, Kişiye, Kişilere , Gruplara, Cemaatlere, Vakıflara, Derneklere hizmet devri bitti." Ekrem İMAMOĞLU
    • Yarbay
      5318 Mesaj
      06 Şubat 2019 10:20:38
      yaya geçidinde durmayan öküzler için çok güzel bir yasa. umarım iyi uygulanır.
      06 Şubat 2019 10:27:55
      Normalde zaten olması gereken bir şey, bizde eylem adında özel olarak yapılıyor. Çok çalışmamız gerek çookkkk....
      3233 Mesaj
      06 Şubat 2019 10:30:28
      Hiç bir şey tek taraflı değildir.
      Uygulanan çok güzel hatta geç bile kalınmış.
      Ancak YAYALARI KİM EĞİTECEK....
      Yukarıdanbir arkadaşın dediği gibi ne yaya geçidi kullanırlar nenüst geçit ne de alt geçit...
      Yolun ortasına atlar dururlar...
      Saygı karşılıklı olmalı. Güvenlik tedbiri de öyle...
      Yaya bilmeli karayolunda trafikte dokunulmaz olduğu yer yaya geçitleri.
      Bursa'da Ulucami heykel arasında 100 150 metrelik bir yol var en işlek cadde. Bu kadar kısa mesafede 3 adet alt geçit var. Ancak bir görseniz yaşlısı genci afark etmez yola atlar insanlar. Sanırım bunlarında eğitilmesi sürücüler kadar hatta daha da önemli...
      Sonuçta çok güzel bir uygulama ama eksik kalmış bir planlama...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

"Yüreğin, kadını erkeği yoktur. Bi mert olanı vardır, bir de namert olanı"...
    • Yarbay
      6802 Mesaj
      06 Şubat 2019 10:38:33
      inşallah bol bol taksiciler ve hafif ticari sürücüleri ile şirket arabası sürenler ceza yer bugün.. yaya geçidinde adama yol veriyorum arkamdan zaaaaaat kornaya abanıyor beyefendi
      06 Şubat 2019 10:46:29
      Yayalarda biraz hızlı geçsin. İnsanlık olsun diye arada duruyorum podyum da yürür gibi yürüyolar hiç acele etmiyolar 20 tane araba bekliyo arkada ama umurlarında değil

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      06 Şubat 2019 10:54:47
      Şimdi biriniz duracaksınız yaya geçidinde yol vermek için, yaya sizi görüp yürümeye başlayacak ve daha sonra arkadan gelen araç yayayı ezecek... Allah göstermesin ama olabilecek bir senaryo ilk zamanlarda.
      06 Şubat 2019 10:56:31

Memlekette merkep çok ve o kadar haklısınız ki...
      |
      |
      TheCaliph_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      06 Şubat 2019 11:02:44
      Ceza güzel ama çok canlar yanacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

PSN : Jeopol
    • Binbaşı
      1007 Mesaj
      06 Şubat 2019 11:33:35
      sağa dönüşlerde yayalara yol veriyorum diye kaç kere arkadan vuruyorlardı. zor ya bizim ülkede böyle şeyler. yine kimse sallamayacak eminim. ne yayası eğitimli ne şöförü.

yaya zaten direk ölümüne atlıyor yola. şöför desen durmuyor yayayı gorunce öldürmek için üstüne sürüyor. lambalarda bekliyoruz yeşil yanmasına 3 saniye kalmış amcam karşıya geçiyor. karşıya geçmeden önce 10 saniye bekliyor ama :) yayaya yeşil yanmış bekliyorum arkadan küfür kıyamet korna.
      |
      |
    • Yarbay
      2768 Mesaj
      06 Şubat 2019 11:34:34
      Tamam olması gereken bu. Ama yayaya kırmızı yanarken yola atladığında, yaya geçidi biraz ileride veya geride iken sağına soluna bakmadan yola atladığında, kaldırım var iken yolun kenarında yürüdüğünde yaya olana da cezai işlem yapılacak mı?
      Işık kırmızıya dönüyor kendileri için halen koşa koşa yola atlıyor bazıları kırmaya basınca da tersleniyor işin kötüsü.

1996 Renault 9 Broadway
    • Yüzbaşı
      783 Mesaj
      06 Şubat 2019 11:37:45
      güzel ama yaya yolu işaretini tam yaya yolunun başladığı yere koyun tamam mı fark etmeyelim :)
      |
      |

Chevy Cruze 1.6 LS Plus(ELPİGİ)

i5 6400 -- Gigabyte b150m-d2v -- Corsair Vengeance LPX 8x2 2400 Mhz DDR4 -- Msi Gtx 1060 gaming x 6g -- Corsair Spec Alpha -- Corsair Vs450 -- Wd 500 gb blue(gidici) -- Corsair LE 120gb SSD
    • Binbaşı
      1854 Mesaj
      06 Şubat 2019 11:38:09
      quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

5 metre uzaklıktaki yaya geçidini veya üst geçidi kullanmayana, yayaya kırmızı yandığını gördüğü halde yola atlayana ve tarlada gezer gibi gezene var mı ceza ?

üst geçit ve yaya geçidi konusunda haklısın. Ama yaya geçerken yaya geçitinden sana yeşil yansa bile sen durmak zorundasın. Bakınız ABD..
      06 Şubat 2019 11:50:59

Yaya geçidine sözümüz yok ama ışıkla kontrol edilen yerlerde yayanin kırmızıda geçme hakkı yoktur. TR'de zaten herkes ışığa bakmadan yola atlayıp trafiğin içine ediyor. Bir de bu yaptıklarında haklı olduklarını söylesek olabilecekleri düşünemiyorum.

|
      |
      _K_A_İ_N_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Intel i5 2500k @ 4.5 Ghz___Asus P8Z77-V__Asus Strix GTX970 OC___8GB DDR3 Crucial Ballistix CL8 1600Mhz___Kingston V300 60GB SSD___Seagate 7200.11 500GB___Seagate 7200.12 500GB___250GB+ 500GB 2.5" HDD___Seagate 2TB___CM HAF X 942___Zalman ZM500-LX PSU
    • Yarbay
      7426 Mesaj
      06 Şubat 2019 11:52:23
      quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Yayalarda biraz hızlı geçsin. İnsanlık olsun diye arada duruyorum podyum da yürür gibi yürüyolar hiç acele etmiyolar 20 tane araba bekliyo arkada ama umurlarında değil
      İnsanlık olsun diye arada durmak nedir?

06 Şubat 2019 11:54:20
      Burası Türkiye burda hangi kural uygulandıki burda

|
      |
      06 Şubat 2019 11:56:31
      Geçende yaya geçitiden oğlumla birlikte yürüyorum. Kimseyi zorda bırakmayacak şekilde hızlı adımlarla. Dengesizin biri biz yolun ortasında iken hiç hız kesmeden kornaya abandı. Hayatımda bu kadar kızdığımı hatırlamıyorum

|
      |
      06 Şubat 2019 11:58:11
      Üst geçitin altından geçen, araçların arasından yola fırlayan insanların olduğu bir memlekette yaya geçidi işi olmaz. 2 kere dörtlü yakıp yol vermeme rağmen arkadan gelen araç ezecekti insanları. Arkamda araç varsa helede hızlı geliyorsa yol felan vermem. Bir şey olsa " sen durmasaydın arkada ki araç vurmazdı" der akrabaları.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
haberler
Blogio
SEO
üniversite
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,296
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.