Şimdi Ara

Suriyeliler ile Arada Kaynayan Büyük Tehlike: Türkmen, Özbek Göçmenler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi, belki de hepimiz ve Türkiye gündemi uzun süredir Suriyeliler'e odaklanmış durumda ama ikinci büyük tehlike olan Türki Cumhuriyetler'den Türkiye'ye büyük göç arka plana atılmış durumda. Türki Cumhuriyetler derken Azeri, Türkmen, Özbek, Kırgız ve Kazak göçmenlerden bahsediyorum.

Özellikle 2000'li yılların başından itibaren Türkiye'ye okumaya veya çalışmaya gelen bu gruplar, sigortasız ve güvencesiz olarak kaçak işçi pozisyonunda çalışırlar. Çalıştıkları sektör genellikle hizmet sektörüdür; kafelerde, otellerde, fırınlarda, fabrikalarda işçi, garson, komi, temizlik görevlisi olarak bir Türk vatandaşının yarı maaşına sigortasız olarak çalıştıklarından çokça tercih edilirler. Ayrıca İstanbul'da bebek bakıcısı ve hizmetli olarak çalışıp dolarla maaş alanlar da vardır.

Okuduğum üniversitede sınıf arkadaşlarım dahil en az 10-15 Türkmen tanıyorum ve bir Türk vatandaşı olarak yazın bile iş bulamamama rağmen, bunlar büyük şehirlerde yaz-kış istedikleri zaman iş bulup çalışıyorlar ve geziyorlar; hatta sahil şehirlerinde tatile çıkıyorlar. Kimisi çalışıp harçlığını çıkarmak zorundayken, kimisine dolarla maaş alan ailesinden para gelip bir Türk öğrenciden çok daha iyi şartlarda yaşıyor.

Nasıl oluyor bilmiyorum ama annesini, babasını veya kardeşini Türkiye'ye şak diye aldırıp hemen iş buluyorlar. Kendi aralarında evlenip çocuk yapıyorlar veya Türk vatandaşlığı almak için bir Türk'le evlenmek istiyorlar. Çeşme Sheraton Otel'de ve İzmir Hilton Otel'de hem çalışıp hem tatil yapanı da gördüm.

Sonuç olarak, Türk gençleri işsiz gezip sınavdan sınava girerken bu gruplar ülkede at koşturuyor ve networkleri de sağlam. İşlerimizi çalmalarına rağmen bu konuda devlet tarafından hiçbir denetleme ve girişim olmuyor. Önce Suriyeliler ve Afganlar, şimdi de Türkmenler ve Özbekler. Ülkede en az 10 milyon mülteci-göçmen bulunmaktadır. Sonumuz hayrolsun.

• Bak şimdi pek çok kişi "gelsinler Türk'tür şudur budur" diyecek, böyle demeniz için en az bir göçmeni evinize ciddi ciddi kabul edebilmeniz lazım ailenin yeni üyesi gibi ömür boyu. Bunu yapamayacaksanız öyle "gelsinler, kardeşlerimiz, herkese yer var, biz şöyle misafirperveriz böyle güçlü milletiz" demeyin aga çünkü herkes öyle diye diye yemek vermeyeceğin kedi köpeği çağırır gibi çağırıyosunuz sonra biz kendimize zor bakar hale geliyoruz. Suriyelilerde de aynısı oldu, bu iş öyle lafla milliyetçilik, kardeşçilik söylemleriyle olmuyor. Ağzı olan konuşuyor ama kimse çıkıp da birini evine almaz, evinize almıyorsanız ülkenize de almayın ülke senin evin değil mi?

• Özbek kızla evlenecem bir tane Var ama nasıl tavlarım onu düşünüyorum özbek vatandaşlığı alıcam..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hükümet değişince gönderilecekler. Bu vatan bizim.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/aksenerden-suriyeli-aciklamasi-geri-donus-surecinin-acilen-baslatilmasi-gerek-5513132/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen yaz kırgız bir kıza saplamıştım oda göçmendi çekik gözlülerde dolamaya başladı şahsen bende rahatsız oluyorum.

şikayet edıyordu hatta geldıgımde dolar dusuktu sımdı yuksek aıleme gonderemıyorum dıyordu  

• Sonuçta adamlar Türk başımızın üstünde yerleri var ben karşı değilim. gönül ister ki yakutlar tuvalılar tatarlar türkmenler hep bir arada yaşayalım 7 cihana hüküm edelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4F3 -- 6 Haziran 2021; 15:40:24 >
  • Türk'ten zarar gelmez en azından kültürü yobazlaştırmıyorlar ve 10 tane şehirde yaşadım bir tane bile denk gelmedim.Şaskınım yoksa abarttın mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ozbek ler ucuz dur gecen 200 ₺ fiyat cekti 2 saate

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • adebisimisali A kullanıcısına yanıt

Ya hocam nasıl kültürü yobazlaştırmıyorlar. Yıllarca Rus, Sovyet etkisinde kalmış bir milletler. Onlarla alakamız kalmamış. Üstelik Türkiye’nin kaynakları sıkıntılı. Kendi vatandaşımız iş bulamıyorken bir de onlarla mı uğraşacağız? Saçmalamayın.

• LAAAAAN BIRAKKK

bu memlekette bilmem nerenin yamyamına kadar 72 tane etnik problem var hepsi de nankör senin derdin ata yurttan gelenler mi?

Yüzde 99 dedigim irklardan birindensin ama ispat edemem

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne 10 milyon göçmeni be! 10 milyonunu sadece Suriyeliler oluşturuyor. En büyük tehdit de bunlar, tavşan gibi ürüyorlar. Kaçak işçilik vs konusunda dediklerinde haklısın bunlar 2. derece tehdit sayılır ama evet bu da bir sorun.

• Bak şimdi pek çok kişi "gelsinler Türk'tür şudur budur" diyecek, böyle demeniz için en az bir göçmeni evinize ciddi ciddi kabul edebilmeniz lazım ailenin yeni üyesi gibi ömür boyu. Bunu yapamayacaksanız öyle "gelsinler, kardeşlerimiz, herkese yer var, biz şöyle misafirperveriz böyle güçlü milletiz" demeyin aga çünkü herkes öyle diye diye yemek vermeyeceğin kedi köpeği çağırır gibi çağırıyosunuz sonra biz kendimize zor bakar hale geliyoruz. Suriyelilerde de aynısı oldu, bu iş öyle lafla milliyetçilik, kardeşçilik söylemleriyle olmuyor. Ağzı olan konuşuyor ama kimse çıkıp da birini evine almaz, evinize almıyorsanız ülkenize de almayın ülke senin evin değil mi?

• Osu busu şusu derken ülkede 20 milyon yamyam göçmen var amk. Kendi insanımız işsizlikten sefillikten kırılıyor birde üstüne 20 milyon yamyam

• Avrupalıları şimdi anlıyorsunuz değil mi?  

• hangi ülkeden gelirlerse gelsinler mülteci mültecidir, şu iyi bu kötü olmaz. Ankara zenci doldu, heryerde afgan var, değişik arap cemaatler etek giyip camiye geliyor topluca. 10 sene sonra Türkiyeyi büyük belalar bekliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: adebisimisali

Türk'ten zarar gelmez en azından kültürü yobazlaştırmıyorlar ve 10 tane şehirde yaşadım bir tane bile denk gelmedim.Şaskınım yoksa abarttın mı?

İstanbula hiç gelmediniz herhalde nasıl denk gelmezseniz? Hele Zeytinburnu.

• TÜrkmen,Kırgız veya Özbeklerde geri ülkelerine gönderilsin adamlarla hiç bir alakamız yok kültürümüz bile yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.