Şimdi Ara

Suriyeli Kürtler güzergah değiştirdi önce İran'a, oradan doğu sınırına sonra Türkiye'ye geçiyorlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 4
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 33 gün 3 saat 25 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • BlackGhost12 (1 mesaj) HeraldOfDİSASTER (1 mesaj) hamza5806 (1 mesaj) akıncı017 (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (2 mesaj) Mobil (2 mesaj)
 • @
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Suriyeli Kürtler güzergah değiştirdi önce İran'a, orandan doğu sınırını kullanarak Türkiye'ye geçiyorlar

  https://www.indyturk.com/node/355831/haber/g%C3%BCney-s%C4%B1n%C4%B1r%C4%B1na-yap%C4%B1lan-g%C3%BCvenlik-duvar%C4%B1-suriyeli-k%C3%BCrtlere-g%C3%BCzergah-de%C4%9Fi%C5%9Ftirtti
  Her yıl başta Afganistan uyruklular olmak üzere farklı milletlere mensup binlerce mülteci, doğu sınırlarından kaçak yollardan geçerek Türkiye'ye giriş yapıyor.

  Yılın her döneminde süren kaçak geçişler özellikle havaların ısınmasıyla artış gösteriyor.

  Van-Ağrı arasına yapılan 81 kilometrelik duvar sınırın tamamını kapsamadığından şimdilik kaçak geçişler sürüyor.

  Van'da gazetecilik yapan Ruşen Takva, geçen günlerde yayınladığı bir videoda kaçak yollardan geçmeye çalışan Bangladeşli ve Pakistanlılardan oluşan yeni bir grubun ve onlara müdahalenin görüntülerine yer vererek şöyle dedi:

  Yüzden fazla mülteci, Van'ın sınır köylerinden yürüyerek Türkiye'ye giriş yapmak istedi. Türk askerleri bu kez geri gönderdi ancak her gün binden fazla mülteci, Türkiye'ye kaçak yollardan giriş yapıyor ve saatlerce yürüyerek kent merkezlerine ulaşıyor.  Suriyeli Kürtler güzergah değiştirdi önce İran'a, oradan doğu sınırına sonra Türkiye'ye geçiyorlar


  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Rutin geçişler sürüyor

  Görüntülerin ardından Türkiye'nin doğu sınırlarında ülke gündeminden bağımsız olarak yeni bir göç dalgasının olup olmadığını öğrenmek için Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu Sorumlusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mahmut Kaçan'ı aradık.

  Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu ile Türkiye'nin doğusundaki mülteci hareketliliğini takip ederek, bu insanların hukuki sorunlarıyla ilgileniyor.

  Kaçan, sorumuzu üzerine sosyal medyaya yansıyan görüntülerin rutin bir geçiş olduğunu ancak ne zamana ait olduğunu bilmediğini belirterek, öncelikle normalin dışında bir göç hareketliliğinin bugünlerde olmadığını söyledi.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Türkiye'nin doğu sınırlarından kaçak yollardan Afrikalılar bile geçiyor

  Mülteci trafiğine ilişkin sorularımızı yanıtlayan Kaçan, Türkiye'nin doğu sınırlarından en çok Afgan, Bangladeşli, Pakistanlı ve Iraklı mültecilerin kaçak olarak geçiş yaptığını söyledi.

  Kaçan'a göre buna son yıllarda başka milletlerden de eklenenler de oldu. Doğu Türkistanlıların yanı sıra Afrikalılardan bile İran üzerinden Türkiye'ye girmeye çalışanlar olduğunu öne süren Kaçan, bir dikkat çekici bilgiyi de Suriye'deki Kürtlere dair verdi.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bangladeşli ve Pakistanlılar, Türkiye'de kalmıyor

  Kaçan'a göre Suriyeli ve Afganlı mültecilerin aksine Bangladeşli ve Pakistanlı mültecilerin Türkiye'yi Avrupa'ya gitmek için bir transit ülke olarak görüyor. Bu nedenle Türkiye'de kalmıyorlar.


  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  En çok Moğol kökenli Hazaralar geliyor

  Türkiye'ye doğu sınırlarından en çok Afgan mülteciler geliyor. Bilindiği gibi Afganistan etnik açıdan hayli kozmopolit bir ülke.

  "Gelen Afgan mülteciler en çok hangi etnik gruptan" diye sorduğumuz Kaçan, Hazaraları işaret etti.

  Afganistan'ın çoğunluğu Sünni olmasına karşın Şii mezhebinden olan Hazaralar, Moğol kökenli olarak biliniyor. Hazaraların, Cengiz Han'ın Asya'yı fethettikleri 13. yüzyılda Afganistan'a yerleştiklerine inanılıyor.

  Başta Taliban olmak üzere radikal grupların baskısına maruz kaldıkları öne sürülen Hazaralar, Afganistan'ı en çok terk eden gruplar arasında.

  İlk tercihleri de kendileriyle aynı mezhepten olan İran oluyor. Burada birçoğu zor şartlar altında yaşayan Hazaraların bir kısmı İran tarafından geçen yıllarda organize edilerek Suriye'ye Fatimiyyun Tugayı altında savaşmaya gönderilmişti.

  Hali hazırda Suriye'de Fatimiyyun Tugayı bünyesinde 5 bin civarında Hazara savaşçısının olduğu iddia ediliyor. Bu rakamın daha yüksek olduğunu iddia edenler de mevcut.

  Kaçan, ancak Suriye'ye savaşa gönderilen Hazaraların Türkiye üzerinden gönderilmediğini, bu kişilerin muhtemelen daha uzun yıllardır İran'da yaşayan kişilerden seçildiğini de kaydetti.

  Kaçan, Hazaralar dışında Afganistan'da yaşayan Özbek, Türkmen, Tacik, Peştun gibi diğer topluluklardan da Türkiye'ye mülteci olarak gelenlerin olduğunu sözlerine ekledi.   https://www.indyturk.com/node/355831/haber/g%C3%BCney-s%C4%B1n%C4%B1r%C4%B1na-yap%C4%B1lan-g%C3%BCvenlik-duvar%C4%B1-suriyeli-k%C3%BCrtlere-g%C3%BCzergah-de%C4%9Fi%C5%9Ftirtti
  |
  |
 • Yağmur gibi kaçak göç yağıyor ülkeye. Buraya gelen reklamını yapıp çok daha fazla insanı getiriyor.

  Ne yapıp edip AKP den kurtulmak zorunda Türkiye. Sonra bütün sınırlar kapatılıp, kaçaklar yollanmalı.

  Türkiyenin ne işçiye, ne genç erkeklere ihtiyacı YOK.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • YPG SURİYE SINIRIDAN SIZIP PKK VE KCKYA DESTEK OLAMIYOR BU YÜZDEN İRANDAN YOLLUYOR DEMEK Kİ


  BUNU ORTALAMA 10 YAŞINDA BİR ÇOCUĞA ANLATSAK ANLAR

 • Şizofrenik tayfa bunların sınır kapılarından kimlik gösterip geçtiğini zanneddiyor herhalde. Sınırlar kapatacakmışız gelmeyeceklermiş.

  Akıl fikir ver bunlara...

  Sen hiç mahalleden dışarı çıktın mı?

  İran sınırı nasıldır bilir misin? Yok salla babam salla. Trollükte bile bir bilgi kırıntısı olur

  Türkiye İran sınırının bir kısmını daha çok düzlük olan ağrı sınırı tarafını duvarla kapattı ..

  Şimdi dağlık kısınmlar var entegre sınır güvenliğine alınacak. Buralar 2000-3000 rakımlar...

  Suriye ve ırak sınırı hemen hemen entegre sınırı güvenlik sistemleri ile kapandı sayılır.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.