Şimdi Ara

sürekli yazma okuma yapan programı SSD'ye ayarlasam çabuk mu bozulur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

sürekli olarak kullandığım bir program var..sürekli geçici temp dosyaları oluşturuyor..şöyle örnek vermem gerekirse irili ufaklı binlerce dosya oluşturuyor bunların boyutu bazen 40 gb ı buluyor..performans için programın temp dizinini SSD ye ayarlasam sürekli yazma ve okuma olduğu için 3 ayda elime alır mıyım SSD yi ? :)

200 küsür tl ye satılan 128 gb sandisk SSDlerden almayı düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 14 Mayıs 2018; 22:21:39 >

• Hiçbir sorun çıkarmaz
  • James donkey al 240 lık 250 lira

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bozulmaz, fakat yıpranma olayı biraz var. SSD'lerin veri depolama birimleri narindir. Fazla kullanılmaya gelmez. Aynı birimi fazla kullandığınızda sıkıntılar başlar o bölgede. Bu yüzden SSD'ler depolama birimlerini eşit olarak kullanır. Ben, sürekli okuma yazma yapmanızı tavsiye etmiyorum.
  • SSD'lerin ömrünü belirleyen tek etken var o da diskin yazma limiti, yani ömrü boyunca en fazla kaç tb yazılabileceği (TBW). Yalnız TBW de öncelikle diskin kapasitesine bağlıdır, yani 256gb'lık SSD'nin yazma ömrü 128gb'lığa oranla nerdeyse 2 kat daha fazladır (aynı modeller için konuşuyorum). Örneğin 120gb standart bir SSD'nin 40tb yazma ömrü olsa ve günlük 40gb veri yazdığını düşünürsek:

40.000gb / 40gb = 1.000 gün / 365 = 2,73 yıl eder.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.