Şimdi Ara

Superonline Huawei HG255s 5ghz router ana konu (54. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.434
Cevap
99
Favori
361.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eve geldiler router çok eskimiş dediler HG255 kurdular gittiler bende genelde online oyun oynuyorum şimdide Battlefield 1 oynarken serverların ping değerlerini göremiyorum bunun bir çaresi var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İOT -- 20 Eylül 2017; 11:19:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratai

quote:

Orijinalden alıntı: Frontoza

Hocam teorikte 867 Mpbs= 108 MB/sn ye,ben klasik HDD ler ile 50 MB/sn zaten hergün alıyorum.Bir keresinde Ad-hoc bağlandığım anlık olarak o değeri okudum,ne kadar doğrudur bilmiyorum.Ancak Asus kendi dongle nı kullanırsan o hızları bulacağını gösteren broşürler yayınlıyor,youtube da test videolarıda var, 10 ft da 800 Mbpss yi görüyorlar,ben usb wifi için o kadar para vermek istemediğim için böyle takılıyorum işte.

Teorikte 867 mbps çift yön için geçerli. Aynı anda hem upload hem download. Tek yönlü veri transferinde o hızın yarısını alırsınız.
    50 MB = 400 mbit ise teorik hıza çok yakın değer, herhalde binada sizden başka 5ghz kullanan yok yada binanızı yapan müteahit malzemeden hiç çalmamış diğer wifi sinyallerini iyi kesiyor duvarlarınız.

quote:

Teorikte 867 mbps çift yön için geçerli. Aynı anda hem upload hem download. Tek yönlü veri transferinde o hızın yarısını alırsınız.

Bu bilginin doğruluğundan emin misiniz? İyi niyetle soruyorum.

• Evet eminim. Wireless hizlari up ve down birlikte alinabilecek maksimum hizin toplami olarak gosterilir. 54 mbit baglantida max 27-28 mbit alirsiniz tek yonde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Evet eminim. Wireless hizlari up ve down birlikte alinabilecek maksimum hizin toplami olarak gosterilir. 54 mbit baglantida max 27-28 mbit alirsiniz tek yonde.

Hızın pratikte %40-50 daha düşük alınabileceği konusunda hemfikirim ancak sebebinin "%50 download %50 upload" şeklinde bir ayrım zorunluluğu olduğundan emin değilim. Benim bulduğum bilgiler %40-%50 civarı kaybın çevresel faktörler olduğu yönünde.

Uzunca bir araştırma da yaptım, hatta RFC dökümanlarına ve Intel'in yayınladığı bir kitaba da baktım ama hiçbirinde sizin dediğiniz şekilde ikiye ayrılan bir bandwidth ile ilgili bilgi bulamadım.

Bu dökümanlara bakma sebebim yanlış bilgim varsa düzeltmekti çünkü benim bildiğim kadarıyla stream açılınca ister download, ister upload için kullanılması mümkün. Tabi 2x2, 3x3, 4x4 stream varsa onları isterse paylaştırır o anki verinin yönüne göre, orasını tartışmıyorum. Ancak bir stream açıldı ise bunun yarısı download, yarısı upload olacak diye bir durum yok şeklinde bir bilgim var.

Hatta bu bahsettiğimiz olaya "throughput" değeri deniyor bilirsiniz. Bandwidth'in 54 olduğunu varsayarsak, throughput 54/2 şeklinde hesaplanıyor.

Sizin verdiğiniz bilgiye göre ise %50/50 bir ayrım varsa, yaptığımız iperf testlerinde 54'lük bir bağlantıda, 27 download yapabilirken aynı anda aşağı yukarı 27 upload da yapabilmemiz lazım ancak böyle bir şey mümkün olmuyor. Download ve upload toplamı 27-28 civarında kalıyor.

Tabi ben bulamamış olabilirim. Doğrusunu öğrenmek adına, bilgiyi nereden teyit edebileceğimi paylaşma imkanınız olursa sevinirim. Çünkü böyle bir %50/50 durumu varsa bunun standartlarda yazılmış olması gerekir. Döküman olur, RFC olur, İngilizce olmasında da sakınca yok - zaten Türkçe kaynakların durumu malum...

Derdim yanlış ortaya çıkarmak değil, kendi bilgim yanlışsa onu düzeltmek.

Şimdiden teşekkürler.

• Mobildeyim uzun uzun yazamiycam

https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-actual-real-life-speed-of-wireless-374

Below is a breakdown of the various 802.11 WiFi standards and their corresponding maximum speeds. Theoretical wireless speeds (combined upstream and downstream) are as follows:

Dedigim gibi. Up arti down birlikte toplam hiz.

Zibilyon tane wireless router gecti elimden. Hic bir wifi sinyali olmayan Allahin unuttugu lokasyonlarda dahi kullandim (köy gibi). Wifi hizi /2 den yuksek olmadi hic bir zaman.

• Beyler bir yardim edin bu modemi almistim ben TurkNet icin fakat duvardan gelen hat kablosu rj-11 kucuk uclu bunun girisi ise rj-45 buyuk ethernet girisi ?

• quote:

Mobildeyim uzun uzun yazamiycam

https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-actual-real-life-speed-of-wireless-374

Below is a breakdown of the various 802.11 WiFi standards and their corresponding maximum speeds. Theoretical wireless speeds (combined upstream and downstream) are as follows:

Dedigim gibi. Up arti down birlikte toplam hiz.

Zibilyon tane wireless router gecti elimden. Hic bir wifi sinyali olmayan Allahin unuttugu lokasyonlarda dahi kullandim (köy gibi). Wifi hizi /2 den yuksek olmadi hic bir zaman.

Evet ama işte o kısım çevresel faktörlerden gerçekleşiyor bu linkteki bilgilere göre de.

Yani 54 mbps'ın 27'si download, 27'si upload değil. Alınabilecek toplam throughput zaten 27 civarı, yani %50. Bu %50 içine hem download, hem upload dahil. Çift yönlü olsa dahi 27 civarını geçmek mümkün değil.

• Nuroxy kullanıcısına yanıt
    Bu modem superonline abonelerine verilen modem. Türknet abonesi olarak neden aldığınızı ve nasıl kullanmayı düşündüğünüzü anlamadım.
  • drainBamaged D kullanıcısına yanıt
    Yarı yarıya değil hocam bu kesin de mesafeyle hız düşüyor arkadaş bunu anlamamış.ayrıca veri gönderme alma aynı anda olmaz.hatta aynı anda 2 cihaz bağlıysa iki cihaza aynı anda gönderim yapmaz.mu-mimo neden çıktı.airtime fairness nedir bir baksın bu arkadaş.mu-mimo daha uploada bile uygulanamıyor.download da ise qualcomm chip ler dışında pekte iyi çalışmıyor.hatta performans kaybı dahi oluyor.aynı wifi verici-aliciya biri 802.11 n destekli diğeri 802.11 ac destekli cihaz bağlanırsa haliyle hızıda tam ac hız olarak alamazsınız.ağdaki en yavaş cihaz ağı yavaşlatır kuralı vardır.triband ın doğuş sebebi airtime fairness in doğuş sebebi.

• gunhan G kullanıcısına yanıt
    Yarı yarıya kısmını yuvarlamak için söylüyorum :) intel'in makalelerine göre "teorik" olarak %50 demek gerekli ancak 40-50 arası değişir diyor. Neyse çok da önemli değil, bize bandwidth üzerinden modem satmaya çalışıyorlar, aslında önemli olan throughput. Benim sonuç olarak anladığım bu.

Burada biraz kavramlar karışmış sanırım. Benim bahsettiğim %50 download hızı, oo geriye kalan %50 de upload için kullanılır değil. Tam aksine, zaten toplamda alabildiğimiz en yüksek verim %50 civarı. Upload olsun download olsun. Geriye kalan %50 çöpe gidiyor çevresel şartlarla.

Benim bildiğim kadarıyla da minimumda çift stream yoksa aynı anda download ve upload zaten olamaz. mu-mimo'nun buna çözüm olduğunu sanıyordum ama upload için geçerli değil diyorsunuz. Ciddi misiniz? Şaşırdım açıkçası. Ne anladım o zaman mu-mimo'dan?

Son olarak, bütün cihazlarım AC (en düşüğü 2x2) ancak router olarak kullandığım modemimin kalitesinden emin değilim. Airties 5760. Bunun yerine WRT destekli bir Linksys ya da AsusWRT destekli bir router alayım diyorum. Fikir verme şansınız var mı?

Şimdiye kadar bulduğum modeller:

Linksys WRT3200ACM (mu-mimo var, WRT yazılımlarında bug olduğu söyleniyor ancak daha önce WRT kullandım desem yalan olur, sadece okudum. Değer mi?)
    Asus RT-AC88U (mu-mimo var, 8 tane ethernet çıkışı var ve AsusWRT'den insanlar çok memnun sanırım - yanılıyor olabilirim. Sonuçta bir de markanın kendisi destek veriyor WRT için. Fikriniz var mı?)
    Asus DSL-AC88U (İleride lazım olursa DSL için de kullanırım diye düşündüm ancak mu-mimo olmaması düşündürüyor)

Bu üç cihaza olan yorumunuz ve varsa ek cihaz modelleri belirtme şansınız var mı? Mesela EA8500 gibi cihazlar iyi mi?

Not: aldığım cihazı ONT'a direkt olarak bağlamaya çalışacağım. PPPoE şifresini alamazsam 255s modeme ethernet çıkışından bağlayıp DMZ olarak göstereceğim.

Şimdiden teşekkürler.

• -HKN- kullanıcısına yanıt
    Tanıdığımızda vardı bana kaldı hallettim kullanıyorum şu an.
  • Gunhan i ciddiye almiyorum. Daha oncede baya atisti benimle. Simdide isim vermeden laf sokuyor akli sira. Airtime fairness yeni cikan bir kavram, eski cihazlarda olmayan birsey. Wi fi ciktigi gunden beri asla tam hizi vermedi. Dagbasindaki evde ayni odada routerin dibinde bile test etseniz (butun kanallar bos!) yinede alacaginiz hiz baglanti kurdugunuz hizin yarisi olacaktir. O hizi gecmenin tek yoli ayni anda upload ve download yapmaktir. Zaten basindan beri dedigimde bu. Bunu anlamak o kadar zor mu? Speedguide sitesini kaynak olarak bilimsel bulmayan varsa gidip kendi arastirabilir. Mobilden daha fazla kasamayacagim.

Bende linksys 3200acm var. lede ile kullaniyorum davic502 build ile. Gayet stabil. Ancak 3200 olayini 160 mhz ile yapiyor ve gercekte ac1900 gibi dusunmek lazim. Ama islemcisi kopek gibi hizli.

Asuswrt ise lede/openwrt den daha kullanici dostu bence. Asuswrt ilk tercih olmali.

Dmz ile hg255s pek verimli olmaz. Port 80 bloklu. Dmz duzgun calismiyor. Modemi hg253s e degistirip wan sifresini araklamak en guzel yontem.

• muratai kullanıcısına yanıt
    DMZ ile kendi routerıma, oradan da WAN 80'i LAN 80'e yönlendirdiğimde ben erişebiliyorum. Verim konusunda veya port 80 blocklu olması konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum. Telefonla da görüştüm, port 80'de herhangi bir block yok dediler. Zaten telefonumu LTE'ye bağlayıp kendi ip adresime gitmeye çalıştığımda da port 80 çalıştı, bir sorun çıkmadı.
    Cihaz önerisi açısındanwww.smallnetbuilder.com incelemenizi öneririm.Tüm routerlar inceleniyor her açıdan bağımsız bir site hatta otorite kabul ediliyor.mu-mimo olmayan router almayın.ea8500 de airtime fairness yok.bu özellik olan bir cihaz alın.rt-ac88 kapsama alanı iyi sanırım ama mutlaka bu siteden inceleyin.bu cihazlar içinde en iyisi şu an da tp-link ac3150 router.bulabilirseniz tabi.hg255 s in arkasına router koyacaksanız özellikle asus routerlar için dmz ye ihtiyaç yok.ayrıca flow accelerator ile level 2 network bağlantısı ve jumbo frame destekleyen bir router alın.linksys router larda jumbo frame ve flow acceleration (yani hardware wan-nat) desteklemiyor 5 ghz de linksys routerlar dfs kanalları desteklemez.asus larda ve tp linklerde tum dfs kanalları kullanırsınız ki bu çok önemli çünkü tx power wifi için 24 db den 30db e çıkar(çıkıyorda router verebiliyor mu o başka mesele) dfs kanallarda.airties modemler hiçbirişe yaramaz sadece 2.4 ghz kapsama alanları çok iyi söz ettiğin modem için hardware ve adaptive qos olan cihaz alın.adaptive qos beraberinde çok avantaj getiriyor.ancak şu an mesh wifi çok popüler.mesh sistemde düşünebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gunhan -- 23 Eylül 2017; 0:44:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: drainBamaged

DMZ ile kendi routerıma, oradan da WAN 80'i LAN 80'e yönlendirdiğimde ben erişebiliyorum. Verim konusunda veya port 80 blocklu olması konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum. Telefonla da görüştüm, port 80'de herhangi bir block yok dediler. Zaten telefonumu LTE'ye bağlayıp kendi ip adresime gitmeye çalıştığımda da port 80 çalıştı, bir sorun çıkmadı.

Bununla uğraşacağına HG253s değişim için çirkeflik yap, diret azıcık. HG255s de ping alabilmekte sorunlu, öyle olunca he.net ipv6 tunel alamıyorsunuz mesela. Ben bu konuda diretip hg253s alabilmiştim. Ama MH den değil izmirde evlere kuruluma gelen barış iletişim bayisine (evimin dibindeki) gidip çözdüm durumu. Stoklarına baktılar ellerinde çıkma hg253s varmış verdiler.
  • HG255s router kullananlar için Fiber şifrenizi öğrenme yöntemi;

Linux tabanlı bilgisayarınıza rp-pppoe paketini yükleyin

/etc/ppp/pppoe-server-options dosyası yoksa oluşturun ve içeriğini sadece şöyle yapın;

require-pap
    login
    lcp-echo-interval 10
    lcp-echo-failure 2
    show-password
    debug
    logfile /var/log/pppoe-server-log

/etc/ppp/pap-secrets Dosyasının içine kendi superonline kullanıcı isminizi girin;

# Secrets for authentication using PAP
    # client server secret IP addresses
    "xxxxx@fiber" * ""

Aşağıdaki komutları çalıştırın;

touch /var/log/pppoe-server-log
    chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Bu komutu çalıştırın;

pppoe-server -F -k -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

Yukardaki komut çalışır durumdayken ayrı bir komut ekranı açarak şu komutu çalıştırın ve şifreniz direk logda görünecek;

tail -f /var/log/pppoe-server-log

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FReeStyLeMaSTeR -- 24 Eylül 2017; 0:47:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: FReeStyLeMaSTeR

HG255s router kullananlar için Fiber şifrenizi öğrenme yöntemi;

Linux tabanlı bilgisayarınıza rp-pppoe paketini yükleyin

/etc/ppp/pppoe-server-options dosyası yoksa oluşturun ve içeriğini sadece şöyle yapın;

require-pap
    login
    lcp-echo-interval 10
    lcp-echo-failure 2
    show-password
    debug
    logfile /var/log/pppoe-server-log

/etc/ppp/pap-secrets Dosyasının içine kendi superonline kullanıcı isminizi girin;

# Secrets for authentication using PAP
    # client server secret IP addresses
    "xxxxx@fiber" * ""

Aşağıdaki komutları çalıştırın;

touch /var/log/pppoe-server-log
    chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Bu komutu çalıştırın;

pppoe-server -F -k -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

Yukardaki komut çalışır durumdayken ayrı bir komut ekranı açarak şu komutu çalıştırın ve şifreniz direk logda görünecek;

tail -f /var/log/pppoe-server-log

MAC adresi klonlama özelliği olmayan bir router'ı (airties 5760) bu parolayı bulduktan sonra kullanabilir miyim?

Yani özetle, PPPoE kullanıcı adı ve parolası yeterli midir yoksa illa MAC adresini de simüle etmemiz gerekiyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: gunhan

Cihaz önerisi açısındanwww.smallnetbuilder.com incelemenizi öneririm.Tüm routerlar inceleniyor her açıdan bağımsız bir site hatta otorite kabul ediliyor.mu-mimo olmayan router almayın.ea8500 de airtime fairness yok.bu özellik olan bir cihaz alın.rt-ac88 kapsama alanı iyi sanırım ama mutlaka bu siteden inceleyin.bu cihazlar içinde en iyisi şu an da tp-link ac3150 router.bulabilirseniz tabi.hg255 s in arkasına router koyacaksanız özellikle asus routerlar için dmz ye ihtiyaç yok.ayrıca flow accelerator ile level 2 network bağlantısı ve jumbo frame destekleyen bir router alın.linksys router larda jumbo frame ve flow acceleration (yani hardware wan-nat) desteklemiyor 5 ghz de linksys routerlar dfs kanalları desteklemez.asus larda ve tp linklerde tum dfs kanalları kullanırsınız ki bu çok önemli çünkü tx power wifi için 24 db den 30db e çıkar(çıkıyorda router verebiliyor mu o başka mesele) dfs kanallarda.airties modemler hiçbirişe yaramaz sadece 2.4 ghz kapsama alanları çok iyi söz ettiğin modem için hardware ve adaptive qos olan cihaz alın.adaptive qos beraberinde çok avantaj getiriyor.ancak şu an mesh wifi çok popüler.mesh sistemde düşünebilirsin.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz özellikler benim için hiçbir anlam ifade etmedi :) Aşağı yukarı 20 yıllık yazılımcılık tecrübem var ancak anladığım kadarıyla o kadar network tecrübem yokmuş. Kafam iyice karıştı.

Daha sıradan bir router alsam (DSL özelliği de olsa) mesela Archer-VR2800 gibi, işimi görür mü?

• FReeStyLeMaSTeR kullanıcısına yanıt
    Elimde Linux kurulu cihaz yok şu anda, mevcut Windows makineleri de formatlamak istemedim. Test için vs kullanıyorum çoğunu.

Raspberry PI 3'te rp-pppoe kurulumu mümkün ama "-k" switch'i ile çalışmıyor, invalid switch diyor. Bir türlü halledemedim. Sanal Ubuntu kurup orada denemek istedim, o da aynı hatayı verdi.

Ben de pfSense ile hallettim işi. İkinci bir ethernet kartı (USB vs) lazım olacak diye uğraşmak istememiştim (burada yazanlar ikinci ethernet gerekiyor demişlerdi) ama ikinci ethernete gerek kalmadan hallettim.

Bu başlıkta bazı arkadaşların yazdıklarına göre bu iş imkansız, çok zor, mümkün değil vesair. Bazılarına göre illa çift ethernet gerekli yoksa asla mümkün değil. Kimine göre veriler hep şifreli (base64, md5 bir şeyler öğrenmişler iyi ki, kelime olarak kullanmak zevkli geliyor herhalde). Bazılarına göre ise yöntemi bulsan dahi önce router'ı fabrika ayarlarına döndürmek gerekiyor çünkü PPPoE protokolünde bu parola her seferinde gönderilmiyor.

Hepsi sallama çıktı. Zor değil, mümkün, çift ethernet gerekmiyor, şifreli değil, fabrika ayarına döndürmek gerekmiyor.

Her neyse, PPPoE şifresini bulmuş olduk özetle.

Geriye sadece yeni bir router/modem almak kaldı. Airties 5760 ile MAC klonlama yapılamıyor lanet olsun ki. MAC klonlamadan da denemek istemiyorum, boş yere ban yemeyelim. Sonra servis çağır vs uğraşacağız boş yere.

Ek: 3-4 dakika boyunca sniff etmeye gerek kalmıyor. Router internet bağlantısını sağlayamadığı sürece 30 saniyede bir PPPoE bağlantısı kurmaya çalışıp duruyor. 40 saniye kadar sniff edilse yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drainBamaged -- 25 Eylül 2017; 4:54:21 >

• 
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.