Şimdi Ara

Süperonline gerçek IP alamama sorunu ve çözümü (CGN ip)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
5 sn
448
Cevap
27
Favori
67.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen hafta
  • Cevaplayan Üyeler 172
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 16
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 gün 17 saat 2 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 12
  • Favoriye Eklediklerim 28
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • EnemyTerritory (17 mesaj) donanımcı123 (16 mesaj) erkange (16 mesaj) strongergo (16 mesaj) imhotep_of_grudge (15 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (322 mesaj) Mobil (60 mesaj) Tablet (18 mesaj) Mini (12 mesaj) Uygulama (14 mesaj)
  • @
6 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Haberleşme ve Dijital Platformlar >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Superonline >> Süperonline gerçek IP alamama sorunu ve çözümü (CGN ip)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Merhaba,

uzun süredir süperonline ile gerçek IP problemi yaşıyorum.

whatismyip.com ve benzeri yerlerde görünen gerçek WAN IP ile, router üzerinden görülen IP adresleri farklı.
    Bu durumu süperonline'ın 0850 2220222 nolu telefonundan defalarca anlatıyorum ama ısrarla anlamak istemiyorlar.

Modem üzerinde gördüğüm ve superonline yetkililerinin verdiği IP adresim : WAN IP: 100.67.110.xx
    https://www.whatismyip.com den gördüğüm IP adresi şu şekilde ; 195.142.178.xxx

Halbuki komşu sitede süperonline kullanan arkadaşımda bu sorun yok. Onun WAN IP'si ile gerçek IP'si aynı.

Router'da arayüzünde de bunu hata olarak bildiriyor zaten.
    The WAN IP is not the external IP. External IP-based services will not work.
    WAN IP, harici IP değildir. Harici IP tabanlıhizmetler çalışmayacaktır.

Aynı sorunu yaşayan biri :https://www.cursedhardware.com/index.php?/topic/870-superonline-fiber-ger%C3%A7ek-wan-ip-sorunu/#

Düzenleme ve Çözüm yolu :

Sorun süperonline'ın diğer bütün internet servis sağlayıcılar gibi sınırlı IP adresine sahip olması ve bu sebeple iç IP'de diyebileceğimiz CGN IP vermesinden kaynaklanıyormuş.
    Dışardan ev ağına ulaşmayan kişiler için sanırım biz zararı yok ama benim için dışardan erişim şart olduğundan port yönlendirme ile çözüm.

CGN IP nedir =https://teknoseyir.com/inceleme/cgn-ip-nedir

Müşteri hizmetlerini arayıp 192.168.1.58 ip adresini 55 nolu porta yönlendirmek istiyorum derseniz çözülebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkange -- 22 Şubat 2020; 21:47:40 >

|
    |

• Carrıer grade nat denilen bir olay. Tamamen paragözlüklerinden uygulanan bir dalavere. Gerektiğinden daha az ip blogu satın alarak kullanıcıları ortak ip ile internete çıkarıyor
    1- zerotier sitesine girip kaydolun. 1 network ucretsiz.
    2- birbirine baglayacaginiz cihazlara zerotier kurun. (bilgisayar, telefon, router).
    3- cihazlara, birinci adimda kurdugunuz network numarasini yazin
    4- siteden, kurmus oldugunuz her cihazi onaylayin.

Bu kadar. artik butun cihazlar ayni ag icinde, istedginiz gibi baglanabailir hatta dosya kopyalayabilirsiniz.
    Gerektiginde cihazlari networke ekleyip cikarmak icin hep web arayuzunu kullaniyorsunuz.
    quote:

Orijinalden alıntı: kuasudba

farketmez 10 lu blok ta cgn de.

ip adresin 10.xxx veya 100.xxx ise cgn oluyor. ben çıkamadım bir türlü.
    Ne uzattın dostum ya offf.

Valla insanı yardım ettiğine edeceğine pişman ediyorsunuz, ne halin varsa gör.
  • Yarbay
    7596 Mesaj

Carrıer grade nat denilen bir olay. Tamamen paragözlüklerinden uygulanan bir dalavere. Gerektiğinden daha az ip blogu satın alarak kullanıcıları ortak ip ile internete çıkarıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    erkange kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

saatlerce uğraştıktan sonra ne dediğim anlayan birisi beni aradı ve çıkaracaklarını söyledi.

Bu arda müşteri hizmetlerini arayıp 192.168.1.58 İP adresini 55 nolu porta yönlendirin derseniz de cgn'den çıkarmışız. Yani yarım saat CGN nedir anlatacağımıza portumu yönlendirir misiniz desek yetecek sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkange -- 13 Ağustos 2016; 17:55:26 >
    |
    |
    Dr. Boone kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: erkange

saatlerce uğraştıktan sonra ne dediğim anlayan birisi beni aradı ve çıkaracaklarını söyledi.

Bu arda müşteri hizmetlerini arayıp 192.168.1.58 İP adresini 55 nolu porta yönlendirin derseniz de cgn'den çıkarmışız. Yani yarım saat CGN nedir anlatacağımıza portumu yönlendirir misiniz desek yetecek sanırım
    cgnden muaf olmak için telefonunu superonline'na taşıtmış olmalı diye düşünenler vardı... benim ip hiç cgn olmadı TT numarasını ona taşıtıp almıştık...https://www.dnsleaktest.com/ testide yapın... tek falsoları bu değil diyorlar ama bende ayarladığım dns gözüküyor...

• Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

şu anda hem router arayüzünde, hemhttps://www.dnsleaktest.com/ adresinde hem dehttps://www.whatismyip.com/ adresinde aynı ip'yi görüyorum. Sorunum çözüldü.
    |
    |
    tutankenshta kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    169 Mesaj
    Bu isleri bilmedigim icin soruyorum 192.168.1.58 İP adresini 55 nolu porta Yonlendir mi diyicem sadece o ip adress yani 192.168.1.58 ve port 55 oylesinemi yazdiniz onlarmi dedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: oblyss

Bu isleri bilmedigim icin soruyorum 192.168.1.58 İP adresini 55 nolu porta Yonlendir mi diyicem sadece o ip adress yani 192.168.1.58 ve port 55 oylesinemi yazdiniz onlarmi dedi

önemli olan herhangi bir local IP'nin herhangi bir porta yönlendirilmesi.

Önce 80. port yapalım demişlerdi. Ama 80. port başka amaçla kullanılabilen bir port olduğu için 55 diye bir port uydurduk.

Ne olduğu önemli değil, önemli olan başka bir programın vs kullanmadığı bir port olmalı.
  • Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

quote:

Önce 80. port yapalım demişlerdi. Ama 80. port başka amaçla kullanılabilen bir port olduğu için 55 diye bir port uydurduk.

Ne olduğu önemli değil, önemli olan başka bir programın vs kullanmadığı bir port olmalı.

Yani o ip portu uydurarakmi yaptiniz ben arasam desem aklima gelen oylesine 192..... İp ve bilmem ne port yonlendirin desem oluyormu

• Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

quote:

quote:

Yani o ip portu uydurarakmi yaptiniz ben arasam desem aklima gelen oylesine 192..... İp ve bilmem ne port yonlendirin desem oluyormu

Benim dediğim portları verin hocam, boşa karıştırmayın. Birde sizin modem üzerinden değil onlar yapacak bunu.

• Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

Benim dediğim portları verin hocam, boşa karıştırmayın. Birde sizin modem üzerinden değil onlar yapacak bunu.

aradim dedigin gibi yaptirdim simdi whatismyip deki ip ile arayuzdeki ip ayni oldu gerci bunu kendimizde yapabiliyormusuz aramadan oyle dedi eleman

• Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bana da aksini söylediler, ille onların yapması lazımmış dediler.

Gerçi önemli değil. Sorununuz çözülmüş hayırlı olsun.

Sizin modeme bağlandılar mı?

arayüzde port yönlendirme kısmında görüyor musunuz bu yönlendirmeyi?
    |
    |
    oblyss kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

arayuzde gozukuyor yaninda duzenle sil var duzenleye basinca icerigi gozuyorlar degisiklik yapilabiliyor
  • Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

o zaman çok daha iyi, kimse ile muhattap olmadan direk kendimizde yapabiliriz.

Ben de superonline'ın modemi yok, kendi ASUS routerımı takıyorum bu sebeple modemin arayüzünde ne yaptılar bakmadım, işlem biter bitmez modemi değiştirdim zaten.
    |
    |
  • Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

o zaman çok daha iyi, kimse ile muhattap olmadan direk kendimizde yapabiliriz.

Ben de superonline'ın modemi yok, kendi ASUS routerımı takıyorum bu sebeple modemin arayüzünde ne yaptılar bakmadım, işlem biter bitmez modemi değiştirdim zaten.

ben sancaktepede oturuyorum whatismyip den bakinca hep atasehir gosteriyor bu normalmi modeme resette atsam farki ip de alsam atasehir cgn zamaninda aynisi idi o az kafama takildi
    |
    |
  • Yarbay
    3596 Mesaj
    quote:

quote:

arayuzde gozukuyor yaninda duzenle sil var duzenleye basinca icerigi gozuyorlar degisiklik yapilabiliyor

arayüzde port yönlendirme kısmı yazanı veya resmini gönderir misiniz?
  • Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: pphammer

quote:

quote:

arayüzde port yönlendirme kısmı yazanı veya resmini gönderir misiniz?

• Yarbay
    3596 Mesaj

tesekkürler.

düzenle içindeki portlar önemli.
    |
    |
  • Binbaşı
    1174 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

düzenle'ye basıp içindeki ayarları gösterir misiniz? Kaydetmeden çıkarsınız.
    |
    |
  • Teğmen
    169 Mesaj
    quote:

düzenle'ye basıp içindeki ayarları gösterir misiniz? Kaydetmeden çıkarsınız.

|
    |
  • Teğmen
    169 Mesaj
    Yaptiktan sonra modeme reset atmayi unutmayin

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.